De Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad Mr. van Rooyen zet het Nederlandse standpunt uiteen Rantsoensverhoging van spijsvet Soerakarta en Fort de Koek door onze troepen bezet STAD EN PROVINCIE Een barrière aan de rivier de Jangtse KERKNIEUWS Etalage-verlichting Vrijdag 24- en Vrijdag 31 December SPORT DAMMEN Woensdagmorgen kwart voor >elf kwam de Veiligheidsraad] iin vol tallige zitting bijeen, onder presi dium van de Belgische afgevaar digde Van Langenhoven, die, na ppiening, onmiddellijk het woord gat aan de Nederlandse vertegen woordiger' Mr. van Rooyen, die het deel van de ingezette zuiverings- acite op Java en Sumatra, uiteen zette. Boel is: de vestiging van de on afhankelijke vrije Verenigde Staten van Indonesië, (na de zuivering van extremistische elementen), langs grondwettelijke weg, waarvoor op 18 December de wet: Indonesië in lavergangstijd is afgekondigd. Dit doel zal met vastberadenheid wor den nagestreefd. Dia Republiek dient gezuiverd te worden van elementen, die de totstandkoming van een fe derale Ume tegenhouden. De on afhankelijkheid van Indonesië is niét Sn het geding wat vaak ver keerd wordt begrepen. Déze kwestie is al lang geregeld. De inzet van de zuiveringsactie is: evolutie of revolutie, democratie of dictatuur. Dat is ook het standpunt van mil- liioemaa Indonesiërs. De Republiek heeft wel beloften gedaan om mede te werken, maar voerde propagan da die in lijnrechte strijd was met gedane toezeggingen. Herhaaldelijk toeft de Republiek het bestand ge schonden. Vooral de laatste weken namen de bestandssdhendiragen op schrikbarende wijze toe en het is gebleken dat het Republikeinse op perbevel instructies gaf voor de infiltratie. Voorts worden tegen hun wil honderden Nederlanders en In donesiërs ia de Republiek vastge houden. De regering te Djocja bleek on willig Of onmachtig tot het vormen vein de vrije federale Inndonesisdhe Staten. De communisten op Java staan ia nauw contact met de ex treme groepen in Zuidoost Azië, welke alle uit één ctatrum worden geleid. Nederland stand voor de keus: toegeven aan de Republiek of vor ming van een vrij federaal Imdo- inesië. Nederland draagt de verant woordelijkheid voor rust en orde. Nu de toestand ondragelijk was ge worden en de Republiek niet be- Begin Januari zal de ramtsoemvaar- ide van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden gebracht. Dat wil zeg gen dat men naar keuze op de nieuwe bon voor voedingsvetten een gelijke hoeveelheid boter, margarine of spijsvet zal kunnen kopen. Om- smelters mogen daarom sedert 20 December geen bak- en braadvet of gesmolten dierlijk vet in verpak kingen vam 0.2 of 0.4 kg. meer af leveren. Hetzelfde geldt voor gros siers en detaillisten met ingang van 30 December. De hoeveelheden spijs vet, die op 31 December nog in de oude verpakking bij grossiers en detaillisten aanwezig zijn, kunnen ter omsmelting worden teruggezon den. Daar de subsidie op spijsvet ver-, laagd is, zal de prijs met 3 cent per 100 gram worden verhoogd. Pakjes bak- en braadvet van 250 gram worden dan in de handel gebracht voor 41 cent. Aangezien ook het subsidiebedrag op vlees werd gewijzigd, moesten eveneens voor dierlijk vet de prijzen worden herzien. Ook voor dit product wordt een verpakking van 250 gram inge voerd, waarvan de prijs 49 cent zal bedragen. Op de nieuwe bonnen voor voédingsvetten mogen pakjes vet 200 gram of 400 gram niet meecr Hf reiid was of in staat bleek orde te scheppen, moest Nederland al leen deze taak uitvoeren.. De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Veiligheids raad niet bevoegd is de binnen landse orde in Indonesië te ver storen, te meer daar de Raad niet in staat is gebleken doeltreffende beslissingen te nemen in kwesties waar oorlogsgevaar dreigde. Aan het slot betoogde Mr. van Rooyen, dat eerst de vrede in In donesië moet worden hersteld, om daarna over te gaan tot het voirmön van de Verenigde Staten van Indo nesië, waarmede ook de beslissin- - gen van Linggadjati en Renville worden nagekomen. Het legercommuniqué maakt be kend dat de tweede stad van de Re publiek. Soerakarta, door de Neder landse troepen is bezet. De tegen stand van de zijde der Republikei nen is niet groot geweest. Soera karta was het centrum van de onge regelde republikeinse troepen. De olievelden van Tjepoe zijn vast in onze handen. Verschillende olie bronnen waren door de extremisten in brand gestoken. Op Sumatra werden Fort de Kok en Padang-Padjan door onze troe pen veroverd. Over het algemeen stuiten onze troepen op weinig te genstand. ZIERIKZEE. De openstelling van de telefoon, oorspronkelijk bepaald qp 15 December, kou tot bedfn, toe, omdat de opleiding van die telefonist nog niet voltooid was, nog niet worden doorgevoerd. Thans staat echter vast, dat met ingang van 3 Januari a.s. de tele foon in Zierikzee dag en nacht open, zar zijn, waarmede het comité „Openstelling -telefoon", dat tot dit doel was opgericht, haar doelstel ling volledig heeft bereikt. ZONNEMAIRE. Op verzoek van de erven van Joh. van Dijke werd Dinsdag j.l. de woning Zuid weg A 128, ten overstaan van Notaris Heering te Zierikzee, in het open baar in het café Floihil te Zonne- maire vekoc'ht voor de prijs van f 3600. Koper was de heer P. Har- tog te Zommemaire. De bieteaaanivoer alhier is be ëindigd. Ruim 6.000.000 kgi bieten werden aangevoerd. De aflevering van aardappelen verloopt tamelijk vlot. De uien worden nffit via de haven verzonden, doch worden met auto's gebracht naar Zierikzee voor verdere verzending. Kerst en Ver lovings- geschenken Theelepels Taartvorkjes Taartprikken Gebakscheppen Bonbonmandjes Suiker- Thee- en Bonbonlepels Jamlepels Advocaatlepeltjes mm* Havenplein 315 Telefoon 255 Een langgerekt front Generalissimus Tsjiang Kai-sjek heeft een plan goedgekeurd om het front aan de rivier de Jangtse te verdedigen van de provincie Szetsjoeam (tenWesten van Hoe- pei) af tot aan de zee, aldus ver neemt Reuter uit gewoonlijk be trouwbare bron te Nanking. Het plan zal onmiddellijk ten uit voer worden gebracht. De verdedi gingslinie zou zich over een lengte van 2500 km. langs de rivier uit strekken, bijna tot de stad Tsjoeng- king. Ongeveer 300.000 man, inge deeld in 30 divisies, zouden worden gebruikt behalve het niet bekend ge maakte aantal, ingedeeld in zeven legers, dat, naar verluidt, reeds is opgesteld tussen Nanking en Sjang hai. Het plan zou beogen, dat men ongeveer 33 km. ten opzichte van de thans ingenomen stellingen langs de Noordelijke oever van de rivier oprukt. Waarnemers verklaren, dat het plan reeds enige tijd werd bestu deerd. Zij betwijfelen, of het ge noemde aantal troepen beschikbaar' zou zijn en waren tevens sceptisch gezind ten aanzien van de gevechts capaciteit. van deze troepen. Naar verluidt, wordt de toestand in het gebied van Honan en Hoepei critieker. Op het Noordelijke front is de oorlog dichter tot het centrum van het belegerde Tientsin genaderd. Eergisternacht had even buiten Zuidweste'.ijke poort een geveeld- plaats, dat vier uur duurde. Volgens reuerineskrincren moest de tegen stander met zware verliezen terug trekken. Binnen 24 uur zal te Sjanghai be gonnen worden met de wegleiding van 5000 a 6000 statenloze Russische emigranten. Men verwacht, dat die zelfde lag ongeveer 900 Joodse ver plaatste personen de reis naar Pa lestina zullen aanvaarden. Dr. Soen Fo heeft gisteren de vor ming van een nieuw kabinet bekend gemaakt, dat vastbesloten is de strijd voort te zetten, totdat een eervolle vrede kan worden verkre gen". Soen Fo verklaarde, dat er „geen overgave op staiande voet" zou zijn. De kunst zit in de natuur, ■die haar er uit kam balsa bezit kunst. 23 Dec. Zon op 8.47, onder 16.31. Maan op 0.14, onder 12.M. Heden Laatste Kwartier ST. ANNALAND. Door de zang vereniging „Nieuw Leven" van Sta- iveaisse zal in de Ned. Herv. kerk alhier oip Zaterdag (le Kerstdag^ een zangavond gegeven worden. Nad. Herv. Kerk: Bedankt voor Zwijndrecht: D». D. Goudzwaard te IJsselmoade. Naar wij van de zijde der Directie P.Z.E.M. vernemen, heeft de Dir.- generaal van de Energie-voorziening beslist, dat de etalage-verlichting op Vrijdag 24 Dec. en Vrijdag 31 Dec. e.k., bahalve van 1822 uur, ook is toegestaan v,an 1618 uur. Coöp. Veilingsver. Zierikzee. Veiling van 21 December. Prei f 78, Kroten f 34, Sprui ten f 2042, Sav. kool 924, Boe- rekool f 1017, Witte kool f 5—6, Rode kool f 8, Witlof f 1645, An dijvie f 2028, Jonathan f 5766, Comtesse de Paris f 3271, Present v. Engeland f 2243, Alfeston f 48 65, Bramley Seedling f 45, Zoete Ermgaard f 62, Campagne f 4962, alles per 100 kg. Bloemkool f 1142, Knolselderij f 812, Bos Peen f 5, alles per 100 stuks en bos. Competitie Z.D.B. Renesse I-Kruiningen I 9<11 I Hoewel bij Renesse behalve Bran denburg ook Boot en v. d. Werf nog ontbraken, bereikte men een beter resultaat, dam aanvankelijk verwacht werd. Het werd de kleinst mogelijke nederlaag. De uit slagen zijn: H. SteimvioortM. v. d. Parel 0-2; N. Fasol—A. W. Kaat 02; J. Ge- leijmse—E. Westveer 02; C. Ver ton—E. de Bel 1—1; K. B. Hoger- lamd—S. W. Buijze 2—0; D. Korpo raal—J. Krombeen 2—0; M. Steur— S. Krombeen 1—1; J. Goedbloed— •VI Ballegojen 2—0; M. Dalebout— C. Buijze 0—2; C. KostPin&ei—M. Houtman 11. De leiders van de communistische opstand in de Republiek Indonesië zijn thans allen gedood of gevangen genomen. In de gevangenis van Djocja- karta wachten de oud-premier van de Republiek, Sjarifoeddin en de voor malige republikeinse vertegenwoordiger Soeripno, die in Praag de over eenkomst met de Sowjet-Unie tekende, op hun berechting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2