ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het vliegveld bij Djocja werd bij verrassing genomen De Nederl. troepen zetten hun opmars voort Economische samenwerking Amerik redacteuren zullen toe standen in Europa bestuderen BONMRDAG 23 DECEMBER 1948 No. 16082 103e Jaargaos ABONNEMENT: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.61, per week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract epeeiaJa prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Een ooggetuige-verslag Bij id® operaties van bet Neder landse leger heeeft inzonderheid die bezetting van ihet vliegveld Magoie- tvo door parachutisten, tot de ver beelding gesproken. Een correspon dent van een dagblad in Batavia maakte de tocht in een bomimèn- werper mee en sdhreef in zijn blad het volgende: Zij komen zoals ia de bedoeling lag neer langs de startbaan van bet vliegveld Magoewo. Gele ian rode parachutes laten voorraden en ymunitie neer. Op net vliegveld staat •en republikeins De Havilland-toe- ■tel met vier kleine motoren. Bij de Ned. troepen op bet vliegveld is ©en enorme rood-wit-blauwe vlag op liet grasveld uitgespreid. Spoe dig wordt naast de startbaan een grote lamdings-T uitgespreid, die aanduidt dat de landingsbaan onbe schadigd in Nederlandse handen is gevallen. Om negen minuten over aaht landt de eerste Nederlandse Dakota en binnen vier minuten zijn rijt transporttoestellen bezig, de troepen uit te laden. Na zeven mi nuten is 'het eerst aangekomen toe stel alweer opgestegen. Met een frequentie van twee toestellen per minuut komen dan de vliegtuigen binnen. „Uitgestorven" stad. Bij een verkenning boven Djokja blijkt, dat de stad volkomen is ver latten. „Be straten zijn uitgestor ven, er is geen verkeer en nergens zijn de fabrieken in werking, kort om, als iemand mij verzekerd had. f" dat Djokja een uitgestorven stad was, had ik bet op dat moment kunnen geloven", schrijft de cor respondent. Pas als bet toestel lager vliegt, valt er bier en daar onder een boom of tegen huizen gedrukt, groepjes mensen op te merken. Even later rijdt een auto door de straten. Ter zee hebben zich, zo meldt de MarLi.evoorlicihtingsdienst, geen incidenten voorgedaan. Indien het inderdaad mogelijk biijkt te voorkomen, dat politieke geschillen tot oorlog leiden, dan is er altijd nog een kans op toenade ring door economische noodzaak. Alle West-Europese landen met hun Dollargebrek zoeken handelsbetrek kingen met Oost-Europa, Engeland vooraan. Maar ook België, met zijn nu reeds 200.C03 werklozen, zoekt afzetgebied in die richting. En de Nederlandse handel met een land als Polen neemt gestadig toe. Merk waardig is, dat Tsjechoslolwiakije, waar de economische crisis zlwaar is, en dat nu heeft moeten bedelen bij de Russen, ook Tito niet kan missen, omdat het uit Joegoslavië zijn koper krijgt. Zo kan economi sche noodzaak de politieke tegen stellingen iets verzwakken en wat meer hoop bieden dan de tien mil- lioen grotendeels boze woorden, die ide Ver. Naties hebben uitgewisseld. De verscherpte kustbewaking, zo als deze door de commandant der zeemacht in bet Oosten werd af gekondigd, is begonnen. Vooral te gen bet vluchten overzee van extre mistische benden wordt gewaakt. De Koninklijke Marine veleent waar nodig Ihulpi en steun aan de acties van bet leger. Nog geen dollars voor China Paul Hoffman, de administrateur van bet plan van Marshall, beeft bekend gemaakt, dat zijn onderzoek naar de toestand in China tot re sultaat gehad, dat de uitvoering van het herstelprogramma, waar 70 millioen dollar mee gemoeid is, op geschort wordt. Wanneer de toestand in China „is opgehelderd", zal de kwestie op nieuw worden bestudeerd. Auto met arbeiders door trein gegrepen Een botsing tussen een goederen trein en een vrachtauto, op de on bewaakte overweg in bet nieuw© plantsoen te Deventer, beeft vier doden geëist. De goederentrein die om 6.45 uur van Deventer in de richting Zwolle vertrok, botste te gen een truck, die elke morgen ar beiders naar de machinefabriek Aberson te Olst vervoert. Hoewel de auto ongeveer 300 mèter over de brede spoorbaan werd voortge duwd, kantelde hij niet en werd slechts liöht beschadigd. Desondanks waren de gevolgen van de botsing ernstig. Er vleien vier doden te betreuren. Vermoedelijk zijn de slachtoffers uit de vrachtauto ge sprongen of door de schok uit de wagen gevallen en onder de loco motief geraakt. Duisternis, mist en gladheid moeten de chauffeur, die elke dag deze route rijdt, en die ongedeerd bleeef, parten hebben ge speeld. De Veiligheidsraad is Maandagochtend in speciale zitting bijeengekomen ter behandeling van de Indonesische kwestie. Door het ontbreken van het vereiste quorum werd de Raad echter tot Woensdagochtend verdaagd. Van links naar rechts de heren F. van Langenhoven, voorzitter van de Veiligheidsraad, in gesprek met A. Pelt en de Indonesische gedele geerde Palar. (Twee bekende figuren uit de Ame rikaanse krantenwereld zullen ge urende een jaar een rondreis door Europa maken om persoonlijk in drukken op te doen over de toe standen in dit werelddeel. Zij wbn den hiertoe in staat gesteld door de Reid Stichting, opgericht door wijlen Ogden Reid, een vroegere hoofdredacteur van de New York Herald Tribune. Een derde voor aanstaande figuur uit de kranten wereld zal een rondreis door Zuid- Amerika maken. Aloinzo Thomas Dill, een mede werker van „The Virginian Pilot"' een blad, dat in Norfolk-Virginia verschijnt, schrijver van de hoofd artikelen in dit blad en een spe cialiteit op het gebied van buiten landse aangelegenheden, zal een studie maken van de vooruitzichten Landing op de kust van Sumatra Het legercommuniqué van Woens dagavond vermeldde de landing van Nederlandse troepen op de Oost kust van Sumatra. De bekende plaats Bagan Si Api Api, gelegen op Repuolikeins gebied, werd daar bij bezet, hetgeen als bewijs voor het slagen van de landing gelden mag. Ook in Noord-Sumatra is het leger actief. Het gebied van Assa han werd volledig bezet en hier zijn reeds zuiveringsacties begon nen. Op Midden-Java is Kalioerang in Nederlandse handen. Dit is de plaats waar de Commissie van goede dien sten haar hoofdkwartier heeft. Om trent het Australische en Belgische lid van de commissie heeft men nog niets vernomen. Ook Bandjarnegara, 25 km. ten Noorden van Keboemen, en Rem bang aan de Noordkust van Midden- Java zijn door de Nederlanders be zet. In Oost-Java viel Slingi, in hef göbied ten Zuiden van Malang ge legen, in Nederlandse handen. Madioen, op drie na de grootsV stad van de Republiek, moet nog in handen van de Republikeinen zijn Dat is te concluderen uit het feit, dat de radio-uitzending uit deze plaats nog aandrong op het toepas sen van de taktiek der verschroeide aarde. Ook Kediri moet nog in han den van de Republiek zijn. De Ne derlandse censuur heeft verboden, berichten van radio Kediri te ver spreiden. Duurtetoeslag voor jeugdige gehuwden De minister van Sociale Zaken heeft bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer me degedeeld, dat de Regering bereid is de bijslag op het loon van een gulden per week ook te verlenen aan gehuwden beneden 23 jaar. De regeling kan echter niet worden uitgebreid tot kostwinners. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 23 December: Droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden, plaatselijk mevied of mist, zwakke tot matige Oostelijke wlnid, lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst. van de West Europese Unie, bezien vanuit het Franse standpunt. Leslie Moore, schrijver van de meeste hoofdartikelen van het in Worcester, Massachusetts verschij nende blad „The Evening Gazette" zal een speciale studie maken van de politieke en economische aspec ten in West-Duitsland iin verband met de verdere ontwikkeling van het Europese Herstel Programma. Terwijl hij als redacteur aan ge noemd blad verbonden is, haeft hij bovendien gedurende de laatste twee jaren geregeld lezingen door de radio gehouden. Hij is voor zitter van de Nationale Bond van Redacteuren. De Reid studiebeurzen werden be gin van dit jaar ingesteld voor jonge mannen en vrouwen met min stens 5 jaar practische ervaring, die reeds hun sporen hebben verdiend in de Amerikaanse dagbladwereld en voornemens zijn zich volkomen aan dit vak te wijden. Zij hébben de keus tussen een studiereis in Europa, Zuid-Amerika of het verre Oosten. Deense arbeiders doen ook at aan buitenlandse politiek De 700 arbeiders, die op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen werken, hebben gedreigd de vlieg tuigen van de K.L.M. die daar lan den, te boycotten. Wanneer India aan Nederlandse vliegtuigen het gebruik van In dische vliegvelden zou ontzeggen, dan zullen de toestellen waarschijn lijk ook niet op Ceylon mogen lan den. Tijdens de politiële actie van het vorige jaar mochten de vlieg tuigen van de K.L.M. wel o,pi Ceylon landen. i l J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1