ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verklaring van de Minister-President in de Tweede Kamer WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een rustige verantwoording van een eerlijke taak Het Nederlandse leger maakt goede vorderingen Belangrijke steden werden bezet KERSTFEEST WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 No. 16081 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per w%ek 27 eent. Losse nummers 10 ©ent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg,: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f i.per stuk. De minister-president iis er de ■man niet' naar toe te géven aan de emotionalitéit van het moment. In klare rustige taal heeft hij een verantwoording gegeven in de Twééde Kamer over het door de regering genomen besluit met be trekking tot Indonesië- 'Dr. Drees zeide in deze belang rijke verklaring o-'m. het volgende: Nu ik namens de regering een ver klaring heb af te leggen over de ge&eiürfenissen in Indonesië, breng ik in herinnering wat in de Re geringsverklaring van 12 Augustus over het Indonesische probleem werd gezegd. Vastgesteld w'&rd, dat Nederland zich verbonden had mede te werken aan het scheppen van nieuwe staatkundige verhoudingen waarbij' zullen 'worden gevormd de vrije souvereine Verenigde Staten Vain' Indonesië, in een hechte en duurzame, unie gelijkwaardig ver bonden- met het Koninkrijk der Ne derlanden. Veik'üBrd-wefid .oen: „Voor -één" herstel van de staatkundige en eeo- misehe eenheid in Indonesië, voor het herleven vain de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarborgen 'biedt voor allen, is het van groot belang, 'dat de Re publiek-op korte termijn haar plaats inneemt in de Verenigde Staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vormen". In die verklaring werd opnieuw gezegd, „dat Nederland ten volle bereid' is zijn woord gestand te doem, maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederpartij." Geconstateerd mag worden, dat de Regering heeft gehandeld over eenkomstig hetgeen zij in uitzicht stelde Van Juli af zijn duizenden Re publikeinse militairen, die na de Renville-overeenkomst waren terug getrokken uit de onder Nederlandse controle staande gebieden, gewa pend teruggekeerd. Dit geschiedde, zoalsuit tal van in onze handen gevallen orders is gebleken, in op dracht van Republikeinse comman danten, en met het doel om rust en orde 'in deze gebieden te ver storen- an inzonderheid de Indone sische bestuursambtenaren te terro riseren. Zoals reeds medegedeeld, zijn bijna 300 van deze Indonesiërs ver moord, Tal van anderen werder gewond of ontvoerd. Van Republi keinse zijde werd dit voorgesteld alsof dit spontane daden van de bevolking zouden zijn. Uit overstel pend feitenmateriaal is echter be kend, dat er in werkelijkheid sprake was van een stelselmatige actie, ge leid van Republikeins gebied uit. Samenwerking tussen interim regering en Republiek Onder deze omstandigheden kon ook niet wonden verwacht, dat het mogelijk zou zijn voorlopig de fe derale gebieden onder een interim- regering enerzijds, en de Repu bliek anderzijds, vreedzaam naast -elkaar te doen bestaan en af té wachten of zij elkaar tenslotte zou den kunnen vinden. Dé- Republiek 'ging reeds bij voorbaat tegen dié 'gedachte in met alle middelen van agitatorische druk ep feitelijks be dreiging. Tegen 1 Januari warden nieuwe grote acties voorbereid. De ■Nederlandse regering stond daarom voor ver reikende beslissingen. Op 11 December gaf zij' te kennen, dat zij1, gezien deze ontwikkeling, zeer tot haar leedwezen in verdere be sprekingen geen heil zag, 'én het besluit inzake het bewind in' Indo nesië in overgangstijd zou afkon digen zonder verder overleg -met de Republiek, Daarna kwam de brief van Hatta. Het kabinet heeft zldh over de door deze brief geschapen toestand diepgaand beraden. De slotsom is échter geweest, dat alsnog aan de Républiek gelegenheid moest wor den -gegeven door een haar bin- iden'cfê verklaring nadere ophelde ring te verschaffen. Maar terwijl vice-president Hatta ziek was. iwerd aangekondigd dat president Soekarno en enige minis ters Bjokja gingen verlaten. Ver lenging van de termijn is ook niet gevraagd. Onder deze omstandig heden achtte de Regering het niet verantwoord, nog langer een af wachtende houding aan te nemen. Voortgaande terreur Nu noch op -èem beëindiging van deze terreur, noch op een snel. tot stand te brengen definitieve over eenkomst uitzicht bestond, heeft de Regering zoals bekend is; zich ver plicht .geacht het waardeloos ge worden 'bestand ook harerzijds té beëinidigen en op te treden met de middelen waarover, zij beschikt. .Zij is zich. ten volle bewust van de ernst der genomen beslissing, maar meent, dat geen keuze meer overbleef, tenzij Nederland Indone sië 'eenvoudig aan zichzelf overliet en.ér van afzag de voorwaarden te 'helpen schéppen voor een ontwik keling in vrijheid, met waarborgen 'voor recht, iörde en veiligheid. 'Ging Nederland hiertoe over, dan zou spoedig over geheel Indonesië een chaotische toestand te verwachten zijn. die op den duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. Jii het .slot van Zijn rede, die ze ker ais een belangrijk historisch document mag wérden, aangemerkt, wees minister Dirèes op de voor lopige bevredigende, resultaten van de- actie. Z. E. sprak- de twijfel der regering uit of de maatregel .alge mene goedkeuring' zal vinden. Om de vrijheid van Indonesië te waar borgen, moet de Nederlandse re gering -evenwel handelen gelijk zij doet, aldus beëindigde Dr. Drees zijn verklaring, die voor het bijna voltallig parlement werd afgelegd. Een man van 21 jaar zal bin nenkort enkele uren de gevangenis van Borstal mogen verlaten, om te kunnen trouwen met een meisje van 19 jaar, voordat hun baby wordt geboren. Na de verrassende aanval op D'joeja werden in de na-cht van Zaterdag op Zondag mariniers aan -de Noordkust van Java bij T-oeban aan wal gezet. Deze troepen be reikten Maandag reeds het oliecen trum Tjepo-e. Landtroepen, opg& rukt van Gombong uit, bereikten Pcierworedj'Oi. De operaties op Java vormen een drichoeksaanval, die ge richt' is op het -hart van het Re- pub. ikeinse gebied. De eerste aan- vailende troepen konden praetisch zonder tegenstand 'hu-n opmars voortzetten. De eenheden van het leger, die van Pa-dang op Sumatra naa-r Bo-e- kittinggi. de Republikeinse hoofd stad op Sumatra oprukken, hebben al een derde van de weg afgelegd. Zij trekken langs het Singkarak- meer en hebben nog 75 km voor de boeg. De directie van de Deli- 'spö-orwegmaatschappij heeft bericht ontvangen, dat een trein de stad Rantau Prapait, die Zondag werd bezet, heeft b'ereikt. Alle bruggen in de lijn zijn in goede orde aan getroffen. Intussen is de militaire censuur op perstelegrammen uit Batavia ver scherpt. Op het ogenblik is nog ma-ar alleen het gebruik van offi ciële eommuniqué's in perstelegram men toegestaan, aldus meldt Asso ciated Press. Behalve een militaire eensuur is er ook neg een politieke censuur, zodat alle telegrammen twee instanties moeten passeren, al vorens zij kunnen worden wiegge- seind. Russen zullen nieuwe zend masten bouwen Het Russische radiostation in Berlijn zal over twee maanden wiser op volle kracht werken, aldus het Duitse 'nieuwsagentschap in de Rus sische zone. Een nieuwe zendmast, die i-n de plaats komt van de Tegelse zend masten, die door -de Fransen op 16 December zijn vernield, zal in een ander district van Berlijn worden opgericht. De technische uitrusting, die niet door de explosieis bescha digd, wo-rdt naa-r het nieuwie ter rein overgebracht. Volgens het Britse ministerie van Luchtvaart, hebben de drie luchtvaartmaatschappijen vain Enge land, die -eigendom zijn van je Staat, in de eerste zes maanden van dit financiële jaar 'een ge zamenlijk verlies geleden van 40 millioen gulden. In verband met de komende Kerstdagen zal de Nieuws bode op Zaterdag 25 Decem ber NIET WORDEN UITGE GEVEN' WEERBERICHT Verwachting tot de -avond va-n 22 December; Meest zwaar 'bewolkt met nevel, overwegend droog weer, zwakke tot matige wind tussen tussen Noord en Oost, lichte votrst tot temperatuur om hetvriespuht. 22 Dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op onder 12.41. Laatste 'Kwartier 23 December Kerstgave voor de Duitsers Alle 40 millioen Duitsers Sn de Britse en. Amerikaanse zones, zul len met Kerstmis een pond ge droogde Zuidvruchten krijgen. Zij zullen nu in staat zijn 0m Rerst- jaarten te bakken. Drie maanden geleden kregen -de Duitsers in -ds gecombineerde zones lt/a pond .ge droogde vruchten.. Het fruit komt uit Amerika en is een geschenk van het Amerikaanse volk, -dat -er voor betaalt via de fondsen -die het Congres jieeft uit getrokken „om armoede en epi demieën in Duitsland te voorko men." Auto's en motoren gaan in prijs omhoog Automobielen en motorrijwielen worden in prijs verhoogd. De In specteur van Invoerrechten -en Ac cijnzen heeft de fabrikanten mede gedeeld, -dat op alle personenauto's tot wagens voor maximum acht personen, voorts op alle drie-wie- tige motorvoertuigen -en alle. mo torrijwielen welke worden geïmpor teerd, van heden af een omzetbe lasting zal worden geheven va-n 15 o/o. Oo-k chassis vallen onder deze regeling. Carosserieën en losse automotoren daarentegen niet. Tot nu toe werd 3 o/o geheven, zodat dit -een stijging betekent van 12 o/o. Voor d-e to-eko-mstige koper' van een auto of motorrijwiel houdt -dit in, dat -de verkoopsprijs zal stij gen met 10 tot 11 o/o. In een klein dorpje aan de Bel gisch-Nederlandse grens meldde zich een bruidspaar bij de dorpsgeeste lijke. Wie schetst zijn verbazing toen hij vaststelde dat op de huwelijks papieren stond gestempeld dat het paar goed gezond en trichinen-vrij wasDe ambtenaar ten stadhuize die tegelijkertijd de functie van vleeskeurder uitoefende, had de ver keerde stempel gebruikt. Een.fsbriak in Hengelo is naai machines voor 'huishoudelijk gebruik gaan maken. Dit artikel, waaraan thans een zeer gro-te behoefte be staat, is voor de oorlog nooit in ons land vervaardigd. In Januari zullen -de eerstelingen de fabriek veriaten. Men verwacht in 1949 on geveer 2000 machines te kunnen afleveren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1