ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verklaring der Nederlandse regering over de nieuwe politiële actie in Indonesië Djocja door Nederlandse luchtlandingstroepen bezet Dagorder van generaal Spoor WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Samenwerking bleek onmogelijk, al bleef de deur steeds op 'n kier Soekarno, Hatta en Soedirman als voornaamste repubL leiders geïnterneerd DINSDAG 21 DECEMBER 1948 No. 16080 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs pier 3 maainldan bij vooruitbetaling f 3.61, per week 27 cent. Losse nummers 10 eaat. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenxnam Sl Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Na de besprekingen in Indonesië, eerst door minister Stikker, later door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opper bestuur, de heer Neher, met drs. Hatta en andere vertegenwoordigers der Republiek gevoerd, zag de Nederlandse regering zich verplicht vast te stellen, dat er geen uitzicht was op afdoende maatregelen vanwege de Republiek om een eind te maken aan de talrijke en steeds toenemende gewelddadige bestandsschendingen, terwijl evenmin kon worden verwacht dat de Republiek tot een regeling op de grondslag der Renville-overeen- komst zou medewerken. Onder die omstandigheden verwittigde de Neder landse regering de Commissie van Goede Diensten ervan, dat zij tot haar ernstige leedwezen tot de conclusie moest komen, dat verdere onderhan delingen en besprekingen, hetzij direct, of onder auspiciën van de Com missie van Goede Diensten, geen nut meer konden hebben. Djocja wilde geen samenwerking Gedurende enige jaren heeft de Nederlandse regering bij voort during getracht tot een overeen komst te geraken, waarbij de Re publiek een integraal- deel zou wor den van de te vo,rHien souvereine Verenigde Staten van Indonesië. On langs is in 'de grondwet vast gesteld, dat volgens 'deze begin selen zal worden gehandeld. Het is echter telkens weer onmogelijk •gebleken met de Republiek tot wer kelijke uitvoering van de gesloten overeenkomst te komen. Een regeling terzake vain de uit voering der Linggadjati-overeen- komst, aanvaard door Sjahrir, werd indertijd door Djocja verworpen. Evenzeer kort daarop de regeling, overeengekomen met Sjarifoeddin. Ook thans bleken verwachtingen, gewekt door besprekingen tussen minister Stikker en drs. Hatta, te niet te worden gedaain, nadat op positie in Djocja was losgekoonen. Sedertdien werd een brief van drs. Hatta ontvangen, waarin deze sprak van een misverstand en over een aantal punten nader zijin ziens wijze iweergaf. Gezwegen werd ech ter over maatregelen tegen de be- standsschendingen, terwijl voorts te kennen werd gegeven, dat de brief persoonlijk, om-officieel en vertrou welijk twiak. Bovendien werd op ver schillende wezenlijke punten efen voorbehoud gemaakt, dat de be tekenis ervan twijfelachtig deed zijn. Nederland bleef tot onderhandelen bereid Terwijl de brief zonder meer geen uitgangspunt voor nieuwe be sprekingen kon vormen, heeft de regering gemeend de Republiek ge legenheid te moeten geven de brief alsnog aan te vullen door een haar bindende verklaring omtrent een aantal punten. Een aaftwoord van de Republiek is niet binnen de gestelde termijn binnengekomen, terwijl om verlen ging van die termijn niet is ge vraagd. Integendeel is gebleken, dat de Republikeinse regering zich op idit kritieke moment in de onmioge- gelijkheid heeft geplaatst om een definitief antwoord te geven, door dat de president der Republiek, Soe- kamo, heeft aangekondigd met zes van zijd ministers Djokja te zullen verlaten met toestemming naar In dia, hetgeen niet is geschied, door dat -het gecharterde vliegtuig, on derweg naar Djocja, in Singapore pech kreeg, terwijl de minister president Hatta van dit presiden tiële kabinet zich voor 'de duur van twee iwieken heeft ziek gemeld. On der deze omstandigheden ontbrak dus elke mogelijkheid, dat op korte termijn verbetering zou worden ver kregen in de onhoudbaar geworden toestand in Indonesië. De actie gericht tegen terroristen De regering heeft zieh daarom genoodzaakt gezien om met gebruik making vain de bevoegheid, in art. 10 van de bestandsovereenkomst verleend, deze op te zeggen en haar vrijheid van handelen te hernemen. De regering is overtuigd, dat èn jn de Republikeinse regering èin onder de bevolking van het Repu blikeinse gebied, zich velen bevin den, die niets liever willen dan constructief mede te werken aan de opbouw van de federatie, aan welke Nederland zo spoedig moge lijk de souvereiniteit wil overdra gen. Tegen hen is de actie, waar toe opdracht is gegeven, niet ge richt, Zij is wel gericht tegen de terroristische en ongedisciplineerde elementen in ile Republiek, welke iedere constructieve arbeid onmo gelijk maken. De toekomstige staatkundige in passing van het Republikeinse ge bied zal geschieden op de grond slag van de beginselen van de Linggadjati- en de Renville-overeen- komst en van het overleg thans ook in 'de Nederlandse grondwet voor geschreven. Het besluit inzake be wind in Indohesië in overgangstijd, dat thans is afgekondigd, laat uitdrukkelijk de mogelijkheid open tot zodanige inpassing op de voet vain het nader met vertegenwoor digers dier gebieden te plegen over leg. De Nederlandse regering zal haar. toezeggingen met betrekking tot de "staatkundige hervormingen en de stichting van een onafhankelijke souvereine Verenigde Staten van Indonesië, in een Unie met Neder land op voet van gelijkheid ver bonden, volledig nakomen. Nederland heeft getoond, bereid te zijn mede te werken tot het openen van de weg naar de vrijheid van Indonesië. Deze vrijheid is ech ter alleen mogelijk met waarborgen tegen overheersing door de extre mistische elementen in de Republiek, die een 'democratische rechtsorde onmogelijk zouden maken. De wereld moge dit begrijpen. Amerika en Australië hebben de Indonesische kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad gebracht Zondagmiddag, half vier Javatijd, is de Republikeinse hoofdstad Djok jakarta door Nederlandse luchtlan dingstroepen bezet. Op dien morgen kwart voor zeven, landden Neder landse parachutisten op het vlieg veld Magoewo, acht killometer van de stad gelegen. Korten tijd na de bezetting van Djocja zijn de voor naamste politieke leiders en parle mentsleden geïnterneerd in het pa leis van Soekarno en in de ambts woning van Hatta. Ook de bevel hebber van de republikeinse troe pen, generaal Soedirman, is door onze troepen gevangen genomen. Luitenant-generaal Spoor leidde zelf de actie uit de lucht en keerde terug naar Semarang, toen van de grond melding werd ontvangen, dat de eerste actie geslaagd was. Zaterdag om middernacht begon nen de Nederlandse troepen op Java en Sumatra hun opmars. Op vele plaatsen werd de vroegere demar catielijn overschreden. Met grote snelheid rukten de troepen van midden-Java op naar Djocja, het brandpunt van het verzet. Aan de Noordkust van Java, 85 km. ten Westen van Soerabaja, gingen de mariniers, gesteund door eenheden van de vloot, aan land, met het doel de olievelden van Tjepoe onbescha digd in handen te krijgen. Op Su matra zijn onze troepen het gebied van Asahan binnengevallen. Zij vor derden reeds honderd kilometer. De Regiering heeft zich genood zaakt gezien uiteindelijk die slotsom te trekken uit ide souviereiinie rech ten en 'plichten, die zij alsnog over Indotniesië uitoefent, aldus staat itm id© dagorder van generaal Spoor. Op u wordt een beroep gedaan de laat st© actie te voltrekken,, inu in einde loze onderhandelingen het geduld is uitgeput en gean andere wie® meer overblijft. Bij ide afronding va* uwi taak wek ik u op', doortastend te werk te gaan, doch daarbij bo venal ide menselijke eigensChaFjpldn idi© u sieren, te ontplooien. Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers vian :redht 'en veiligheid aan: de bevolking, die reeds te lang zuchtte onder terreur en onder drukking. Verlicht haar noden, ver meerdert deze niet. Onthoudt u due vian elke daad, die niet de toets van sterk© critiek zou kunnen doorstaan. Zijt beslist doch teviens menslie vend ©n ontziet andermans eigen dom. Ik stel mijn volle vertrouwien iin uwi houding. Moge God u leidien en' behoeden in de komende dagen. TYe beslissing tot bovengenoemde actie zal onze regering niet licht zijn gevallen. Met het grootste ge duld heeft men van hetbegin af getracht de zaak in der minne te schikken, opdat niet gewelddadig zou behoeven te worden ingegrepen, maar Djocja heeft niet gewild. On ze regering, dat is uit de loop der geschiedenis overduidelijk geble ken, streefde naar samenwerking en niet naar overheersing, maar de hand ter verzoening werd door Djocja afgewezen. Tot op het laat ste ogenblik heeft de Nederlandse regering getracht tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te komen. De ministers Stikker en Sas sen hebben onlangs de republiek voor de zoveelste maal een kans geboden, waarbij natuurlijk voor waarden zijn gesteld waarvan men van onze zijde niet kon afwijken. Er was een bestand ondertekend, waarbij door beide partijen was ver klaard, dat de wapens zouden rus ten, doch zulks heeft de Republi keinen er niet van weerhouden tel kens dat verdrag te schenden. De aanstokerss daarvan zaten in Djocja en stonden in zeer nauw contact met de daar zetelende regering. Er is lang genoeg gepraat, nu is het ge duld onzer regering ten einde. Over leg heeft niet mogen baten. Een andere beslissing dan die nu is ge nomen, was niet meer mogelijk. „Ons is al lang genoeg geterg, nu kan ons toch nie meer", zeiden de Afrikaners in het begin van de Anglo-Boerenoorlog, en zo is het ook hier. Nederland is niet strijd lustig en ieder weldenkend mens betreurt het dat naar het geweer moet worden gegrepen. In de Veiligheidsraad zal Woensdag de Indonesische kwestie opnieuw aan de orde komen. Er zullen waar schijnlijk harde noten over ons land gekraakt worden. Officieel zal in het Westen begrip worden ge toond voor dit gewapend optreden tegen de onwillige republiek, maar hoe zal de openbare mening op dit geval reageren? Die zal niet eens luidend zijn, vooral niet in de Ver. Staten, waar men zo vlug geneigd is ons boze koloniale plannen te ver wijten en de Westelijke afgevaar digden hebben naar die openbar» mening te luisteren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1