ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Palestinahet wrijfviak tussen de grote mogendheden WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Da Zionisten hebben 'de wereld WW» e«n voldongen feit gesteld 4oor het verdedigen en vaststellen éer grenzen vian de nieuwe staat Israël. De poging van koning Ab dullah van Transjordanië om1 het pjnableem van bet Arabische deel van bet Heilige Land op soortge lijke wijze te regelen, werpt de vraag iop, welke de verhouding zal zijn van de gebieden aan beide» aijden van de Jordaan. Over deze gebieden lopen de lijnen van de grote politiek der machthebbers in de wereld, lijnen die de wrijf vlak ken der groten doorkruisen. Immers daar liggen de ,olie-pijpleiditagen. In Haifa vindt men laet eindpunt van de olieleidingen uit Irak, straks ook van de olie uit Koiwieit, de Bahraia- eilanden ien Saoedisdh Arabië. Opcenten op bloem voor Bakkersnoodfonds MILITAIR RECEPT Djocjacarta door luchtlandings troepen bezet Toeslag op pensioenen Kerstgratificaties niet geoorloofd MAANDAG 20 DECEMBER 1948 No. 16079 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 8.61, per week 27 cent. Losse nummers 10 oaat. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Ui tg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lainge Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Indien men in ogenschouw neemt, Idiat de totale productie van het Nabije Oosten ongeveer 25 mill!oen ton bedraagt (die van Rusland 35) maar dat veertig piroeent van de wereldvoorraden hier nog ongeëx ploiteerd liggen, dat Amerika hier ©en viinger in de pap wil houden!, omdat het de oliewinning beheerst van Koweit, Balhreoeilandan en Sa oedisdh Arabië, benevens een kwart van de Mosoel olie, en dat in Irak én Iran de Britse belangen over- fwegend zijn, dan begrijpt men dat de Anglo-Amerikanan groot belang hebben bij rust an veiligheid in de ze gebieden. Te mieer daar de Britse steunpunten in Irak en Transjorda nië de -vooruitgeschoven verdedi gingsstellingen zijn voor de be heersing van de Indische Oceaan en vaar het afweren van een eventu ele Russische dreiging. De noodzaak om Arabieren en Zionisten beide tot bondgenoten te maken, was oorzaak van de dubbel hartige politiek der Britten en Ame rikanen. De beste oplossing vaar Door het oorlogsgeweld zijn 363 bakxerijen totaal verwoest, 584 be drijven kregen zware schade te in casseren en 1811 bedrijven liepen lichte beschadiging op. De Bakkers organisatie heeft het initiatief geno men tot instelling van een Bakkers- noodfonds tot ondersteuning van de bedrijfsgenoten. Van de zwaar beschadigde bedrij ven is 80 pet. thans 'definitief her steld. In 293 gevallen werd mede door het Rijk gefinancierd. 90 piet. van de lichte gevallen is hersteld. T|n totaal is thans door het fonds vOof ruim 2.5 millioem gulden uitge keerd. Op het ogenblik zijn besprekingen gaande tussen die Bakkersorganisa ties en de Maalindustrie, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken om het ontbrekende bedrag bijeen te brengen door heffing op gemalen meel. Zou men W.v. 20 et. pier 100 kg. bloem heffen, dan zou het fonds in een half jaar tijds voldoende geldmiddelen bezitten om de oor logsgetroffenen -onder de bakkers naar evenredigheid te helpen. hen zou zijn: een verzoening tussen Israël en Transjordanië, wiaarbij het laatste land het Arabische Pales tina zou annexeren. Alleen de N.e- gefwioestijn blijft een gebied dat Israël, Transjordanië en Egypte el kaar betwisten. Komt er daarover een negeling tot stand dan kan men rekenen op een vruchtbaarder sa menwerking len wederopbouw .van deze streken, want alle landen hier behoeven grote credieten en kun nen de bijdragen van de grote olie concerns niet missen. Het is on- fwaarschijnlijik dat zij voor de Anglo- Amerikainen verloren zouden gaan. De leraren van 'de Colum bia Universiteit hebben de Amerikaanse huisvrouwen ver blijd met een kookboek, dat hun meest populaire recepten inhoudt. Het meest bekende recept was dat voor groente soep, samengesteld door de President van de Universiteit, Generaal Dwight D. Eisenho wer. De vroegere opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrachten gaf in overwe ging om soep te maken „een of twee 'dagen nadat men gebraden kip had gegeten" en gaf de raad om in de lente hieraan een eetlepel stelen van Oostindisehe kers toe te voe gen. Een huisvrouw maakte de opmerking, dat ide soep volgens het recept van de ge neraal veelbelovend klonk, in dien men van Oostindisehe kers hield en het toevallig voorjaar was. De Luneburger heide Noorse er. Deense bezettingstroe- houdan manoeuvres op< de Lune burger Heide. De Duitsers in de Britse sector zijn een protest-cam pagne begonnen tegen deze oefe ningen, omdat, naar zij beweren, daardoor ernstige schade wordt toegebracht aan het Nationale Park. De Engelsen hebben indertijd be loofd, dat het park niet gebruikt zou wonden voor militaire oefe ningen. Nieuwe posttarieven in België Op 15 December zijln in België nieuwe posttarieven ingevoerd. De briefporto in het binnenland, die eveneens in het verkeer tussen Ne derland en België geldt, wordt van fr. 1.35 pp fr. 1.75 per 20 gram gebracht. Het iposttarief voor het internationale verkeer met andere landen dan Nederland wordt van fr. 3,50 tot 4 fr. per 20 gram ver hoogd. Regeringsonderzoekers hebben in Zuid-Australië in de Peake en De- nison Ranges, uranium gevonden. Naar 't Sowjet-Russische nieuws bureau „Tass" uit het orgaan van het Sow jet-vakverbond „Trud" ver neemt, bouwen meer dan 150.000 mensen in de U.S.S.R. hun eigen huis. Dr. Soekacno, Moh. Hatta, Salim, Soetan Sjahric geïnterneerd Half vier Zondagmiddag hebben Ned. luchtlandingstroepen de Repu blikeinse hoofdstad Djocjakarta be zet. Luit.-generaal Spoor leidde zelf de luchtactie, door boven Djocja te vliegen. Toen de actie gesiaagd was en de politieke kopstukken waren geïnterneerd, keerde de Nederland se opperbevelhebber terug. De Tweede Kamer is tegen heden middag 4 uur bijeengeroepen, waar in een regeringsverklaring zal wor den afgelegd. De Veiligheidsraad kwam heden morgen te Parijs bijeen om de toe stand in Indonesë te bespreken. 28 maal verloofd De Berlijtoer Heimrieh Haitmamn, die aain 28 verloofden trouwbeloften had gedaan, is door het Berlijnse hof wegens aftroggelarij en diefstal tot 5 jaar gevangenisstraf en 9000 mark boete veroordeeld. De veroordeelde, die 46 jaar oud is, moest na het vonnis door de politie beschermd worden tegen zijn 28 verloofden, die hém allen te lijf wilden gaan. Heinrich Heitmann was er in ge slaagd juwelen, klederen ien diverse voorwerpen in handen te krijgen van de vrouwen, die hij beloofde te zullen trouwen. Dubbel verkeersongeval door roekeloze chauffeur Op de Rijksstraatweg Amsterdam- Muidan Wilden Donderdagmiddag vier automobilisten elkaar tegelijk passeren. Toen er van tegenoverge stelde zijde een autobus van de Ne derlands® Buurtspoorwiegmij. nader de, kon de buitenste van de vier wagens deze niet meer ontwijken en vloog met grote snelheid tegen de bus op. De auto, een luxe wa gen, bestuurd door een inwoner van Doornspijk, werd als het ware in elkaar gevouwen. De bestuurder liep, wonder boven wonder, slechts Ifcfnte verwondingen op. Terwijl men nog bezig was het Wrak op te ruimen naderde uit de richting Amsterdam in volle vaart een luxe auto. De chauffeur sloeg geen acht op de Stopsignalen van de politie, die de omgeving had afgezet, en vloog met ©en gewel dige klap tegen een voor rijdende vrachtauto aan. De luxe wagen werd ook volkomen iin elkaar ge drukt en de bestuurder, zekere C. van H. uit Zeist, moest uit het wrak worden gezaagd. Hij was er ernstig aan toe en zal zijn rechter been vermoedelijk moéten missen, zodat hij zijn dolle rit duur moet betalen Kerstgave voor oorlogs slachtoffers Evenals het vorige jaar heeft ook thans de minister van Binnenlandse Zaken zijn goedkeuring verleend om aan oorlogsslachtoffers een Kerst- gave te verstrekken. Deze bedraagt tenminste f 2.50 en ten hoogste f 15. WEERBERICHT Verwachting toït 'de avond van 20 December: Droog weer met op de meeste plaatsen veel bewolking, matige tot vrij krachtige Oostelijk® wind. Mjna overal lichte vorst. 21 Dec. Zotn op 8.46; onider 16.3# Maan op 22.48; onder 12.37 Laatste kwartier 22 Dec. Naar het A.N.P. verneemt is id* afkondiging van bet besluit Bewiincï- voiering Indonesië in overgangstijd (B.I.O.) zeer binnenkort te verwach ten. Na'vergelijking van het eigen pen sioen na dertig dienstjaren efa het weduwenp'sns ioen van enkele amb tenaren bij 'Ontslag of overlijden .op verschillende data is gebleken, dat de onderlinge afwijkingen niet van die aard zijn, dat voor de gepen- sionneerden, die vallen in het tijd vak 1922—1945, nadere maatregelen moeten worden genomen. Echter is wel bij dat onderzoek komen vast te staan, dat voor hen, die een pen sioen genieten, dat bij vorengenoem de wet met een toeslag van 100 pet, Vian het peasioien verhoogd is, het maximum van f 500 voor eigen pen sioen en van f 350 voor weduwen- pensioen kan werden opgevoerd tot onderscheidenlijk f 600 en f 500, zonder dat de onderlinge verhou dingen der drie groepen, waarin meergenoemde wet de pesioenén on derscheidt, wordt verstoord. In dia geest is nu ©en wetSjQntwerp inge diend. Op vragen van het Tweede Ka merlid Wagenaar betreffende het verlenen van een Kerstgratificatie heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat hij met het oog op de nog zeer zwakke economische en financiële toestand van het land niet bereid is te bewerkstelligen dat aan het personeel in overheids- en rijksdienst een Kerstuitkering zal worden gegeven; evenmin zal aan de ondernemers van de particuliere bedrijven worden toegestaan een Kerstgratificatie aan hun personeel te verlenen. Noch zal aan hen, die uitkering krachtens ide Noodwet ouderdomsvoorziening genieten, aan pensioentrekkers, aan hen, die een uitkering ontvangen op grond van de sociale verzekering, in de DUW werkzaam zijn of onder de over- bruggingsregeling vallen, een Kerst gratificatie worden verleend. Een leerling van het lyceum te Albi, Pierre Bernard, vormt wat zijn lichaamsbouw betreft een groot pro bleem. Hij is 12 jaar oud doch meet reeds 1.88 meter en weegt 77 kg. Zijn snelle groeiproces schijnt nog niet ten einde. In de periode van 7 November tot 11 December is hij 3 cm langer geworden. De pontificale nachtmis, die kar dinaal Suhard, de aartsbisschop van Parijs, in de Notre Dame zal op dragen, zal deze Kerstipis voor de eerste maal per televisie worden uit gezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1