De brief van Hatta de situatie verandert niets aan Binnenlands vliegprobleem Thee per I Januari van de bon Nederland heeft de Wereldprimeur Waarschijnlijk huurverhoging in 1949 Nu de financiële en organisatori sche voorbereiding tot eventuele heropening van het vliegveld Haam stede in een bepaalde fase is ge komen, kan het nut hebben de aan dacht eèns te vestigen op het pro bleem van het binnenlandse lucht verkeer. Recente persberichten heb ben aangetoond, dat dit probleem inderdaad bestaat. Zoveel is wel ge bleken, dat een heropening van het vliegveld Haamstede, van deze kwestie grotendeels een finan ciële mede afhankelijk is. De be langen van enige streek immers kunnen nog zo gediend zijn met een vliegverbinding, feit blijft intussen dat de binnenlandse luchtlijnen niet rendabel zijn. Het aantal passagiers op de binnenlandse luchtlijnen is dalende en hoezeer het vliegtuig ook in de lucht zich in zijn element voelt, van de lucht leven kan het niet. Het merkwaardige van dit ver schijnsel is, dat het niet alleen staat. Het is een internationaal verschijn sel en het is ook een logisch ver schijnsel. Het vliegtuig is bestemd voor het verkeer op de lange af stand en zodra het vliegtuig autobus gaat spelen, wordt haar essentiële waarde geweld aangedaan. Zo is het redelijkerwijs te verwachten, dat de her-exploitatie van het vliegveld Haamstede, hoezeer ook begeerd, he laas nog niet snel in kannen en kruiken zal zijn. Het argument, dat de luchtlijn op Haamstede voor de oorlog de enige rendabele van Nederland was, gaat wellicht thans niet meer op. De oorlog heeft de omstandigheden zo geheel anders gemaakt, dat voor oorlogse motieven steeds een grote kans hebben verouderd te zijn. De luchtlijn Haamstede werd destijds immers niet ter plaatse afgebroken. Ze werd doorgetrokken naar de Bel gische badplaatsen en deze hebben dit jaar al een bijzonder slecht sei zoen achter de rug. De Belgen gaan naar Zuid-Frankrijk en het verkeer op de noodlijdende Belgische bad plaatsen van elders uit, is niet groot. Verder heeft de duinstreek wel niets aan natuurlijke bekoring ver loren, maar de wooneffiëncy is er niet groter op geworden. Vele za kenlieden van boven de rivieren kwamen weekenden in de West hoek. Zij konden dit doen, omdat velen eigenaars waren van ter plaatse gebouwde zomerhuisjes. De zomerhuisjes verdwenen ten dele onder slopende bezettershanden en de overgeblevenen worden gebruikt voor permanente bewoning. Deze dingen spreken ongetwijfeld een woordje mee, bij de overweging tot heropening van de vlieghaven over te gaan. Toch zullen de plaat selijke autoriteiten noch bij deze zaak betrokken instanties, zich bij deze feiten neer mogen leggen. Het isolement van de streek zal in het regionaal pleidooi voor deze be langrijke zaak, telkens weer naar voren geschoven moeten worden. Schouwen-Duiveland heeft behoefte aan een snelle verbinding met het Noorden. Bij gebrek aan treinen zal dit noodgedwongen een vliegver binding moeten zijn. Voor dit „moe ten" zal men ook „kunnen" mogen lezen. Ondanks de gewijzigde om standigheden hemt een vliegverbin ding op Schouwen ook in de toe komst zin. Schouwen's Westhoek is een van de zeldzaam wordende na tuurlijke recreatiegebieden, van een aanzienlijke oppervlakte, die zich ongetwijfeld in een blijvende be- Van welingelichte zijde 'wtordt ver nomen, dat de thee officieel per 1 Januari van de bon komt. Een aankondiging van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voor ziening stelt de winkeliers in - de gelegenheid, reeds voor Kerstmis vrij te verkopen. Die theepakkers mogen met ingang van Maandag thee aan de detail handel leveren, zonder dat hiervoor toewijzingen behoeven te 'worden ingeleverd. Hiermee, komt de thee practisdh direct vrij' daar het Bedrijfschap zijn bemoeiingen op dit gebied gelijk- langstelling zal mogen verheugen. Daarnaast is de economische be tekenis van de streek, door de in tensieve fruitcultuur, een toenemen de. Het belang van een vliegverbiri- ding wordt dus door drie factoren bepaald, die alle zwaar wegen. De tendens moge er dan liggen, dat bin nenlandse vliegverbindingen geen rooskleurige toekomst hebben, het vliegveld Haamstede heeft 'n reëele kans ook in de toekomst weer tot de goede uitzonderingen te behoren. Ingezonden mededeling Wat nog in geen land werd uitge geven is zojuist in de bekende CUL TUURSERIE verschenen, n.l. het complete relaas van „DE WERELDOORLOG 1939-'45". Dit objectieve verhaal over 's we- reld's meest dramatische „schaak spel" werd speciaal voor de alge meen ontwikkelde leek geschreven door de Majoor van de Generale Staf B. KONING, die de beschik king kreeg over alle documenten. Deze in geheel linnen gebonden en op prima houtvrij papier gedrukte CULTUURSERIE uitgave is verlucht met 76 uiterst deskundig ontwór pen schetsen en situatie-tekeningen en 54 kunstdruk-illustraties der be langrijkste personages en is inge leid door Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Uw eigen boek verkoper is enthousiast. De Bond van Huis- en Grond eigenaren rein 'de Vakgroep tussen personen ih onroerende goederen hebben in een vergadering in Dan Bosch gehouden, gepleit voioir een verhoging van de huren met op zijn minst 25 procent. Die regering heeft aan de pleiters, z® werd ter vergadering medegedeeld, dat z® mogelijk in "1949 tot verhoging van de huren zal worden overgegaan. Tegen de plannen om tot reen huur belasting te komen staan de bopd en de vakgroep scherp afwijzend. Brief draagt slechts persoonlijk stempel Van officiële zijde wordt te 's Gra- venhage het volgende medegedeeld: „Naar aanleiding van mededelin gen uit Republikeinse bron als zou de republikeinse regering zich be reid hebben verklaard' de onderhan delingen met de Nederlandse rege ring te hervatten op basis ener er kenning van de Nederlandse souve- reiniteit gedurende de interim-pe riode, vernemen wij van bevoegde zijde: Vooreerst is van een verklaring der republikeinse regering niets be kend. Aan de Nederlandse delegatie te Batavia is door het lid van de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, een brief overhan digd, die de heer Hatta, minister president van de Republiek, tot de heer Cochran richtte. In deze brief ontvouwde de heer Hatta enige ge dachten over de mogelijkheden om tot een oplossing van het hangende geschil te geraken. Zulks geschiedt echter niet onder niet minder dan drie reserves: de heer Hatta stipu leert uitdrukkelijk dat hij zijn be schouwingen geeft: le. in zeer ruwe vorm; 2e. informeel en 3e. zooals hij ze ziet. Deze drievoudige reserve stempelt het gehele schrijven tot een persoonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de republikeinse regering zich, conform haar in hét jongste verleden nog meermalen aangenomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarop zelfs de heer Hatta, krach tens de eerste reserve, altijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der besprekingen komt een dergelijk schrijven dan ook niet zonder meer Overzicht militair-geneesk. dienst in Indonesië Naar aanleiding van vragen, vap het Tweede Kamerlid, die Ihiaer Roos jen (A.R.), betreffende bet geestelijk, cultureel en zedelijk le- vien van de militairen i'n Indonesië, beeft de minister van overzeese ge biedsdelen, mr. Sassen, bet mediscfj.- statistiscSi overzicht van de mili taire geneeskundige dienst in Indo nesië over bet tijdvak van 27 .Sep tember jl. tot ren met 31 October jl. aan de Kamer overgelegd ter vertrouwelijke kennisneming doopr de leden. In bun antwoord op de. vra gen van de Ibeer Roos jen haddein die ministers v.an overzeese gebiedsdelen en van oorlog dit indertijd toege zegd. OUL Een 6-jarig meisje uit Stip hout (N.-Br.) vond een dikke portefeuille. Het kind bracht de vondst naar moeder, die in de portefeuille een bedrag van 1100 gulden, benevens een volledig stel bonkaarten en papieren van een nabij wo nende landbouwer vond. Ver gezeld van een ouder zusje ging de kleine vindster de waardevolle portefeuille te rug bezorgen. Als beloning ontving zij twee koekjes, de oudere zus één! Nederlands-Zwitserse plannen voor bouw van lichte auto's Enige Nederlandse ondernemers Onderhandelen op het ogenblik met vertegenwoordigers van een Zwit serse motorenfabriek. De Nederlan ders koesteren het plan lichte auto mobielen van het type D.K.W. in licentie te gaan bouwen. De moge lijkheid wordt overwogen chassis en carosseriën in Nederland te ver vaardigen en de auto's met motoren van Zwitserse makelij uit te rusten. In de tweede plaats wordt ont kend, dat van de zijde der Repu bliek opheldering (naar de woor den van de heer Soemitro op een persconferentie te Washington) zou zijn gegeven „omtrent zekere fac toren, die bij enige Nederlandse autoriteiten misschien misverstand hebben veroorzaakt". Bij de onderhandelingen, die kort geleden op zeer hoog niveau werden gevoerd, zijn van Nederlandse zijde enige concrete, voor geen tweeërlei uitleg vatbare essentiële voorwaar den gesteld. Had de heer Hatta. in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoonlijke gedachten te be palen. in concreto de bereidwillig heid van de republikeinse regering uitgesproken om de Republiek als deelgebied naast de andere deelge bieden in het federale bestel in te passen, in de vorm zoals deze in breed overleg met de federale deel staten van Indonesië is ontwikkeld, had hij blijk gegeven van een ern stig besluit der republikeinse rege ring om de noodzakelijke maatre gelen te treffen tot het beëindigen der bestandsschendingen en het doen terugvoeren der infiltranten, dan ware een basis tot voortzetting der besprekingen wellicht nog te vinden geweest. Van een dergelijke onvoorwaar delijke en bindende instemming echter ontbreekt in het schrijven van de heer Hatta ieder spoor. Geen directe behandeling in de Veiligheidsraad Het is gebleken dat de Amerika nen, met betrekking tot de even tuele behandeling van de Indone sische kwestie, de mening zijn toe gedaan, dat directe behandeling niet noodzakelijk is. Gisteren is de brief van de Indonesische vertegenwoor diger Palar ter sprake geweest, en Antwoorden: 1. Een grote wagen op 2 wielen, waarop gewoonlijk heipalen of bomen worden vervoerd. 2. Iemand die zijn kennis door zelfstudie verkregen heeft. 3. Creatie en crematie. 4. Een behaagzieke, knappe jon geling. 5. De rooilijn is de lijn waarlangs de gevel van een huis wordt opgetrokken: rooirok: scheld naam voor Engelsen in Boeren oorlog. 6. „Op straffe van". In de voet balsport: penalty is strafschop. 7. Bruin hoort er niet bij: de an dere zijn officiële kleuren van de regenboog. 8. 13.600 k.m. 9. Stuurhut. 10. Peter iïjitsj. Nederland in trek als touristenland Nederland valt in de smaak bij vreemdelingen. Elk jaar komen er toeristen naar ons land en zij le veren een welkome aanvulling van de deviezenpot. Het totale bedrag aan vreemde valuta, dat deze zomer in Nederland is besteed, schat men op 25 millioen gulden. Vorig jaar was dit ongeveer 20 millioen. De man, die Mussert bekeurde Togen 'de-man,-diie-Mussert-biekieiupde eiste do advocaat-fiscaal bij hot Amsterdams Bijzonder Gerechtshof een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van 6 maanden voorintenne- 'ring, omdat hij tijdens de bezetting als hoofdwadhtmeester bij do po litie te Bussum enkele Joodse in woners (had gearresteerd, die nim mer vian hun deportatie naar Duits, land zijn teruggekeerd. Het 'wias de Büssummjer J. w d1. V., wiens raadsman mededeelde, dat hij nimmer lid was geweest van de N.S.B. en dat hij bij al zijn acties bijzonder consequent *wias geweest. Als voorbeeld daarvan verhaalde die verdediger hoe verdachte op- een tavond iin 1944 een auto had aange houden en d© bestuurder om diens palpiteren geevraaigd. Die bestuurder toonde zich ©en opvliegend man, die v. d. V. woedend, toesnauwde: „Ziet u niet, dat ik Mussert ban?" Deze toverformule had echter, vol gens de raadsman, weinig indruk gemaakt op vend., dis het standpunt huldigde zonder .aanziens dies per- somns bekeuringen uit te delen, waar dat geboden Was. Ondanks diens hevige veerontwaandiging screef ihij tegen Mussiert een proces-verbaal uit, omdat diens rijbewijs verlopen wias. bij deze gelegenheid blèek, dat Ame rika de kwestie niet direct wil be handelen. Eerst dachten de Ameri kanen er wel anders over, maar vooral onder invloed van krachtig Belgisch verzet veranderde men van inzicht. Ook de Australische delegatie zal niet op behandeling aandringen, hoewel men eerst verwachtte, dat dit land zou vragen om aan de tafel van de Raad te worden uitgenodigd, teneinde deel te nemen aan de be sprekingen. Zij had voor deze hou ding drie gronden. Ten eerste wilde zij aanvoeren, dat Australië de In donesische kwestie voor de Veilig heidsraad heeft gebracht; het twee de argument zou geweest zijn, dat Australië in de Commissie van Goede Diensten is vertegenwoordigd en het derde, dat Australië direct bij de Indonesische kwestie betrok ken is. Zoals echter al is gezegd, neemt de Australische delegatie nu het standpunt in, dat zij geen actie moet voeren om de Indonesische kwestie te gaan bespreken. Of dit besluit beïnvloed is door de zienswijze van de Britse rege ring, welke al direct niets voor be sprekingen in de Raad voelde, is niet bekend. Wel staat vast, dat Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de Verenigde Naties, met Att- lee, Bevin en Noël Baker over In donesië heeft gesproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2