ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Twee data in de geschiedenis der. luchtvaart Australiëgroot- sterk en conventioneel land WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Internationale Communistische bijeenkomst te Warschau Het van der Hoop-monument te Medan ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 No. 16079 183e Jaargopg ABONNEMENT: Rrijs per 3 maaadien bij vooruitbetaling f 3.61, p«r week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract specisie prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Woensdagochtend is 'n aantal on bekende passagiers met een speciaal vliegtuig uit Moskou in Warschau aangekomen. Deze gebeurtenis en «le verwachte aankomst op Donder dag van „twee hoge staatslieden uit Oost-Europa", geven aanleiding tot geruchten over een internationale communistische bijeenkomst te War schau. Manoeilsky.de Oekrainse minister van buitenlandse zaken en lid van het centrale comité van de Rus sische communistische partij, arri veerde Woensdag ook onverwachts in Warschau. Op het ogenblik be vinden zich vooraanstaande commu- aisten uit 22 landen in de Poolse hoofdstad, die een fusie-congres van de Poolse communistische en socia listische partij bijwonen. Waarne mers te Warschau onderzoeken de mogelijkheid, of een tweede belang rijker bijeenkomst gaande is. Zij vragen zich af, of niet een Ooste lijke reactie kan worden verwacht op de nieuwe stap van de Westelijke landen in de richting van een At lantisch pact. De voormalige Ital. koloniën Volgens welingelichte kringen te Rome zou Italië zich accoord ver klaren met een „trustbeheer" van zijn vroegere koloniën in Afrika, door de V.N., indien andere mo gendheden een dergelijk beheer ook voor hun koloniën zouden aanvaar den. Diplomatieke functionarissen te Washington hebben medegedeeld, dat Italië zal toestemmen in een Brits trustschap van Cyrenaica, in het kader van een „compromis-plan" voor de vroegere Italiaanse kolo niën. Volgens deze functionarissen zou de Italiaanse ambassadeur in Washington het ministerie van Bui tenlandse Zaken der V.S. hebben meegedeeld, dat dit plan alleen aan vaardbaar was, indien Italië 't trust schap zou krijgen van Tripolitanië, het grootste deel van Eritrea, met een smalle kuststrook voor Ethiopië als toegang tot de zee en geheel Italiaans Somaliland. De ambassa deur zou ten antwoord gekregen hebben, dat het State Department de Italiaanse voorstellen zou bestu deren. Jeugdboerderijen in Tsjecho-Slowakije De Prace meldt, dat in Tsjeého- Slowakije „jeugdboerderijen" zullen worden ingericht, «welke door jon gelui van beiderlei kunne beheerd zullen worden. De eerste van deze boerderijen in de omtrek van Praag, aal begin komend jaar geopend worden. Het ligt in de bedoeling 22.000 van de 45.000 tractors, welke in de komende vijf jaar geprodu ceerd moeten worden, do,or jonge ren te doen bedienen. In de drie jaren na de capitulatie js de bevolking van Japan met 6.258 000 zielen toegenomen. De bevolking van Berlijn telde op 1 October 3 269.275 zielen. Hiervan woonde 1.195.898 in de Scwijetsec- tor, 1.006.259 in de Amerikaanse sector, 628,119 in de Britse sector en 438.999 in de Franse sector. Opi de renbaan van Medan staart een dicht opeengepakte menigte naar de horizon, waar ©en drietal stippen zichtbaar wordt, di© lang zaam groter worden en de vorm van vliegtuigen aannemen. De twee buitenste zwaaien af en verdwij nen in de ridhting van de nabije marinebasis; «de derde draait nog een rondje om de renbaan en strijkt dan neer om even later onder het geestdriftig gejuich van de aainwe- wezigen tot vlak voor de tribune te hobbelen. De Fokker F-7 NACC, bestuurd door K.L.M.-gezagvoerder A. N. J. Thomassqri a Thuessink van der Hoop, die de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavia maakte, 14.000 kilometer over woeste, on herbergzame en ombekende gebie den, was in Medan geland1. 21 November 1948. Wederom is een grote menigte mensen op de voormalige renbaan, thans vliegveld van Medan, bijeengestroomd en staart naar de horizon. Even later daveren vier jachtvliegtuigen laag over het veld, terwijl in de verte een Dakota nadert. De Dakota komt binnen, taxiet voor «en als de deur opengaat, komt uit d© machine nie mand andiers dan diezelfde van der Hoop, thans Dr. van «der Hoop, ver gezeld van een tweetal K.L.M.-offi- cials uit Batavia. Even later heeft ©en klein© plech tigheid plaats; !het monument, dat ter gedachtenis aan de historische gebeurtenis van 24 jaar geleden was opgericht, «door de Jappen was ver nield en inmiddels was gerestau reerd, werd door Mevr. Mansoer, echtgenote v.an de Wali Negara van Sumatra, onthuld. Bovendien werd «aan het plein, waarop het monu ment Wias geplaatst, de naam „Van der Hoop-fplein" gegeven. Op «de hierna volgende receptie werd Van der Ho op gehuldigd, v oor zijn schitterende prestatie van 24 jaar geleden. ZONDERLING RECORD „Het leven wordt langzamer hand inderdaad gevaarlijk", zo merkte dezer dagen de 67-j. John S. Williams op, toen hij voor de 100ste maal het zie kenhuis, thans in New York- City, werd binnengedragen. Deze bijna 70-jarige manne tjesputter, die dectective van beroep is, presteerde het om voor de honderdste maal zijn been te breken. Naast drie parachute-sprongen uit neer stortende vliegtuigen, komen in 's mans record nog voor: dertien spoorweg-ongelukken, zeven-en-dertig autodrama's, vijf-en-veertig vechtpartijen en twee „gewone" gevallen op het ijsÉénmaal werd hij door zijn ouders met ma zelen het ziekenhuis ingedra gen, zo vertelde John, maar dat was, voegde hij er grin- nekend aan toe, een vergis sing. Sloot vol munitie Een onschuldig slootje, dat in Den Haag van het Kanaal naar Klein Zwitserland loopt, blijkt een grote opslagplaats van munitie te zijn. Toen arbeiders er gingen baggeren haalden zijn grote hoeveelheden ont plofbare stoffen met de modder om hoog. Tot nu toe heeft men al 27 kisten met geweerpatronen, twee kisten nevelbussen, een kist geweer granaten, zes parachutes, twee pant- serschrikken een lichtfakkel gevon den. Vol verwachting, maar met de nodige voorzorgen, gaat men verder met baggeren. Het kan nog veel mensen gebruiken De vreemdeling, die een bezoek brengt aan Australië, zou zich sterk vergissen als hij de welstand der Autraliërs zou afmeten aan de kle ren die zij dragen. Ten eerste houdt de Australiër er niet van om naar buiten iets van zijn welstand te la ten blijken, ten tweede geeft hij niets om kleren. Bezoekt ge in Syd ney of Melbourne een restaurant en ziet ge een naar de laatste mode geklede man in de bar zitten, dan kunt ge er zeker van zijn, dat het een handelsreiziger is, terwijl zijn buurman met z'n opgerolde hemds mouwen een schapenbedrijf heeft met een oppervlakte ter grootte van de provincie Noord-Brabant. Ziet ge bij een modeshow modieus ge klede dames, tien tegen een dat het privé-secretaressen of verkoopsters zijn, terwijl ge er op kunt wedden dat de veel eenvoudiger geklede dame, die naast haar zit en een boodschappentas op haar knie houdt, op straat haar eigen 8-cylinder auto heeft staan. Tijdens een voetbalwedstrijd kunt ge de voormalige minister-president tussen de havenwerkers langs het veld zien staan, daar hoort hij des kundiger opmerkingen over het spel dan op de overdekte tribune. Alle Australiërs voelen zich eikaars ge lijke en niemand neemt er voor een ander de hoed af. Land zonder titels Titels zijn er onbekend, maakt iemand gebruik van een taxi, dan gaat hij naast de chauffeur zitten. Veel gebruik wordt er van taxi's niet gemaakt, want er lopen één millioen auto's in dit werelddeel dat zeven millioen inwoners telt. Er wordt in Australië vijf dagen per week gewerkt, de ambtenaren werken er slechts 36 uren per week! Industrieel gaat Australië sterk vooruit. De tweede wereldoorlog heeft een krachtige stoot in deze richting gegeven. Vooral de staal industrie gaat met sprongen vooruit. In het afgelopen jaar werden in Australië 20.000 auto's gebouwd, 2 schepen van 12.000 ton en verschil lende kleinere schepen. Allerlei ar tikelen, die vóór de tweede wereld oorlog werden ingevoerd, zoals koel kasten, stofzuigers, radio's, verre kijkers, worden thans in Australië gemaakt en wel zó veel, dat het land deze artikelen reeds begint te exporteren. Het grootste „importartikel" is arbeidskrachten. De Australische re gering laat niets onbenut om bui- NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 19-25 December Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lukas Lukas Lukas Lukas Lukas Lukas Lukas vers vers vers vers vers vers vers 18-26 26-3» 39-41 46-5S 57-fl» 67-8» 1-7 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 18 Dacember: Overwegend droog weer met over het algemeen weinig bewolking en weinig wind, op som mige plaatsen lichte vorst, hier en. daar vorming van nevel of mist, overdag iets kouder dan gisteren. Reparaties aan verpachte boerderijen Het pachtbesluit bevat een artikel, waarbij verpachters in het algemeea gehouden zijn aan het verpachte ge durende de pachttijd alle noodza kelijk© reparation te doen, met uit zondering echter van ids geringe en dagelijkse reparation, welke volgens het plaatselijk gebruik ten laste van de pachter komen. Eerstgenoemde verplichting is echter geen «dwin gend recht. Immers het artikel wordt voorafgegaan door de «woor den" tenzij anders is overeenge komen". Verpachter en pachter kun- [nen «dus ,ook een andere reparatie- regeling overeenkomen. De pachter kan b.v. oök «de kosten van alle repa ration voor zijn rekening mem an. Doet hij zulks, dan zal de Grond kamer «daarmee natuurlijk «rekening moeten houden bij de vaststelling van de pachtsom. Is geen afwij kende regeling getroffen «en komt «de verpachter zijn reparatiepïicht niet na, «dan is «de pachter bevoegd de reparatiën op kosten van de verpachter te doen verrichten, ech ter eerst na aanmaning en na ver kregen goedkeuring van de Grond kamer. Ook op deze algemene bepaling schijnt afwijking te wiordsn to«egestaan. Immers in tegenstelling met de Grondkamer voor Z. Holland heeft de Centrale Grondkamer pachtovereenkomsten goedgekeurd, waarin tussen verpachter en pach ter was overeengekomen, «dat de laatstgenoemde geen grote repara- tiën op kosten van de verpachter, mocht doen verrichten. Volgens het met Britse licentie verschijnende blad „Die Welt" heb ben de gemeente-autoriteiten vain Meissen in de Sowjetzöne «de deel- nemers aan een fabrieks-Kerstfeest verboden „Stille nacht, Heilige nacht" te zingen. Ook de woorden God en Christus zouden verboden zijn. tenlandse arbeidskrachten aan te trekken. Vroeger werden alleen En gelsen toegelaten, doch van dit standpunt is men afgestapt en men maakt in Europa veel propaganda om zoveel mogelijk mensen naar dit vergeten werelddeel te lokken. Alleen op Italianen hebben de Aus traliërs het niet begrepen, terwijl op arbeiders uit de Balkan ook geen prijs wordt gesteld. Doch als het niet anders kan, moet het maar!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1