SCHUDT UW LEVER WAKKER Winferzitting Provinciale Staten van Zeeland CALVE Waardering voor beleid G.S. Er gaat ni&ts boven Na de opening door de Commis saris der Koningin werd terstond z.h.s. een voorstel aangenomen om het bedrag der kasgeldlening van 5 op 10 rnillioem te brengen; dit zelfde was het geval met het voor stel oni de subsidie voor de Vlas- sersschoiol te Koewacht te verhogen. De Begroting. De alg. beschouwingen over de begroting werden geopend dooirde heer v. Oorschot (P.vjd.A.), die zijn voldoening uitte over de sluitende begroting; hij1 kan zich ook vereni gen met het voorgenomen voorzich tig financieel beleid van G.S., mits naast de voorzichtigheid de wijsheid staat. In dit verband waarschuwde spr. tegen beknibbeling op de Pla nologische Dienst, welke men in Zeeland niet kan missen. Ook wees hij' op het nut van het soc. Cult, opb ou worgadn. Een Warm voor stander toonde hij1 zich van handha ving der vrije veren -en bepleitte tevens verlaging der tarieven op de Ooster-Schelde. Wegens voorkom ehd-e klachten -over de b'ootdiensten achtte spr. instelling gewenst van een commis sie van bijstand. Na geïnformeerd te hebben naar de finahc. aspecten van het prov. gasbedrijf, j|n verband met het mijlngas, drong de heer v. Oorschot a-an bij G.S. o;m de water voorziening en speciaal de centra lisatie o-nder de loupe te nemen. Spr. keerde zich tegen verlaging der subsidies vo-or de paardenfokke rij en de Vlissimgse Zeevaartschool en bepleitte met vuur om de Stich ting Visserijbeiangen in oprichting f 3000.ijn plaats van f 2000. te geven, gezien haar nuttig doel. De heer v. d. Feltz (CH) bracht enkele klachten to-t -uiting -over de Planologische Dienst, -die naar som- miger mening te dictatoriaal op treedt en naar het idee van spr. te groots is opgezet, daar het appa raat hier inoig duurder i-s dan in het viermaal grotere Gelderland. Spr. zette uiteen waarom' z.i. de vrije veren gehandhaafd -dienen te blijven. Vooral -de nationale mo tieven moeten zwaar iwlegeöL Finan cieel voind d-e heer v. d. Feltz het enigszins gevaarlijk om het li miet bij -de subsidie voor -d-e uitzen ding van kinderen geheel te laten vervallen en tenslotte vroeg hij in lichtingen over hef bouwvolume vo-o-r Zeeland. De heer v. Boggende (AR) sprak lo-.m. zijn teleurstelling uit o-v-er de gang vain zaken bij- ide Zeeuwse vliegvelden. Inkrimping van idle Pla nologische Dienst zou spr. gaarne zien en sterk kantte hij zich tegen -opheffing ider vrije veren. Na betere subsidiëring van Visse rij1 en paardenfokkerij1 verdedigd te hebben, informeerde spr. nog naar de terugkeer van „de Zeeland" naar Vlissingem. Na een stevig betoog o-ver het voornemen id-er regering de vrije veren o-p te heffen, diende de heer Stemerding (CH) nam-ens Verschil lende fracties eein motie daarte gen in. De heer Kaan (C.H.) informeerde tnaa-r de juistheid van het bericht -over stopzetting van -de busdienst der N.S. tussen Goes -en Hoodekens- kerke, De heer Vercauteren (KVP) plaat ste zich met zijn fractie -achter G.S. en vroeg het college aan te -dringen bij -de regering o-m een hogere faijL drage voor d-e ealamiteuze polders, daar de zeewering rijkszaak is. Krachtig -dro-ng spr. -aan -op verdere inpolderingen en noemde de Braak man en het lan-d vain Saeftinge. D-e heer Kodde (SGP) hield een gedegen betoog o-ver -d-e financiën der provincie -en vroeg een betere omschrijving -der taak van de pro vincie en -de gemeenten. Op prin cipiële gronden vroeg spr. stopzet ting der bo-otdiensten top Zondag, behoudens bijzondere omstandighe den en oiokJ deze spr. vroeg via G.S. aan de P.Z.EjM. iets meer te doen voor de -onrendabele -gebie den. Spr. propageerde een straffer toezicht op de Planio-l-oigiscih-e Dienst. Middagzitting. In -de middagzitting werden de algemene beschouwingen voortgezet maar veel nieuws Iwlerd do-o-r spre kers en spreekster iniet meer naair voren -gebracht. De heer -den Boer (KVP) wees op- de f 57.000 welke de Planolo gische Dienst kost en waars-chuiwide er tegen -d-eZe dienst topzwaar te maken o-f zo- stroef, -dat hij! voert tot initiatief dodende -ambtenarij-. Repliek van Ged. Staten. IMr. v. d. Weel behandelde eerst de gewenste taakverd-elijng tuss&y -de provincie -en haar onderdel-en -en zette -daarna d-e gezonde beginse len uiteen, waarna G.S. -de subsidi ering vo-eren. Spr. -geloofde niet -dat Vlissi-ngeu financieel gedupeerd werd wsatineer subsidie aan -d-e Zeevaart school wior-dt lointhouden. D-e P.Z-.E.kf.-politiek besprekend, lichtte spr. toe dat voor -de -onren dabele igebie-dten repds f 70-000 uit gegeven werd. Wat het houwvolum-e -betreftZee land krijgt slechts 600 w-ohingen w-elke m-et ingaing van 1949 -door Ged. Staten moeten worden ver deeld. De heer Lo-ckefeer -deelde me, -dat na het afwijzend -advies over !d-e opheffing -der vrije veren aain de minist-er overgebracht, 'deze niet meer vain Zich liet -horen. De prov. financiën gedogen niet dat 'n paar torn -extra- uitgetrokken wordt oin de veren qp de Ooster-Sdhelde vrij- te makèn; wel -w-illen G.S. verlaging ider tarieven overwegen. Niet vergeten mag worden dat deze tarieven nog nooit v-erhoo-gd zijn. De busdienst Goies-Hoedekems- kerke w-ordt inderdaad do-or de N.S. T roepenconcentraties ten Zuiden van Bandoeng In d-e week van 8 tot -en- met 15 December zijn -er -op Jav-a idlriie- h-anderd-dertig incidenten getuid. D,at is drie-en-twtnti-g meer dan in -enige vroegere wieek. En in Repu blikeins gebied lijkt men druk bie- zig t-e zijn, -o,m inog m-eer inloard- aan-slagen, iro-ofoiv-ervall©,n, brahri- stichtinigen, terreurdaden iön salb-o- tage-po-gi-ngen v-o-or te bereiden. Vorige week meldde- de -dienst, Idat -een toeneming van het aantal incidenten in O oist-Ja-v-a was te ver wachten. Nu kan zij melden, dat langs ide grens van het Bahtamse Republikeinse troepten opgesteld st-aan, met h-et doel de gehiadeini ten Zui-den vain Buitenzorg bipnejn te dringen. Enkele -afdelingen vjoto- iren idit plan al uit. Spoedig enige kleine grenscorrecties Bij1 eein te Zijner tijd met Duits land te sluiten vredesverdrag zullen de Nederlandse -aanspraken m-et be trekking toft de -grenscorrecties met klem naar vo-re-n worden gebracht, deelt minister Stikker mee. H-et is nochtans niet uitgesloten, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot de voorlopige ver wezenlijking van een beperkt aan tal kleine correcties van hoofdzake lijk technische aard. Tot fa-et bezoeken van West-Duits- land idoor een parlementaire com missie, teneinde -de toestand aldaar o-p te mem-en met het oog op -de grenscorrecties en de positie der Nederlanders, ziet de minister bij -de huidige stand van zaken geen aanleiding. Ingezonden mededeling CUSTARD-MAIZENA CP 13-027 opgeheven; particulieren zullen die taak moeten -overnemen. De mofie- Stemerding accepteerde het college. De heer Philipse -deelde mee, dat met ide inpoldering van het Slo-e in 1949 begonnen wordt; de Braak man en Saeftinge komen later aan de beurt. De heer Hamelink verdedigde de Plano-1. Dienst -en zei, dat voor verdere uitbreiding niet gevreesd behoeft te worden. Ten aanzien der vliegvelden zijn G.S. diligent M-r. Mes betoogde, dat G.S. ook niet voelen vo-o-r centralisatie der watervoorziening -en verklaarde -dat G.S. blijven bij hun voorstel o-m de subsidie voor de paardenfokkerij te verlagen. Desgevraagd vertelde hij hog, dat „de Zeeland" volgende zomer zo goed al-s zeker touristenbloteni zal laten varen van Vlis-singen uit. Tenslotte zegden, na een nieuiw betoog vain- -d-e heer v. Oorschot, G.S. to-e, dat de Zeevaartschool de gewone -subisidie zal krijgen, indi-en werkelijk Vlissin-gen -schade zou lij den -door de verlaging. Begroting aanvaard. Na deze beschouwingen, die van 's morgens tien tot '-s avonds half Zeven -duurden, werd de begroting zelf in snel tempo- doorgenomen. Ged. Staten trokken hun voorstel om de subisidie voor -d-e paardenfok kerijl te verlagen in. Het voorstel om de subsidie voior de pro-v. V.V.V. te v-erfiogen tot f 6000.werd met 24—4 stemmen aanvaard. Vliegveld „Haamstede". Ditzelf de was 'het geval met -en kele voorstellen. Het voornaamste daa-rvan w-ais -dat tot h-et verlenen van een machtiging aan het -college van G.S. om deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal -der op te richten N.V. t-o-t aanleg en -exploita tie van het vliegveld „Haamstede'i. De begroting kreeg de algemene goedkeuring, waarna d-e voorzitter te zitting ini naam ider Koningin sloot. Die bezetting van de Britse zone iin Duitsland kostte Engeland 537 millioen -p-onid sterling, van het -eind ider vij-an-d-elijkhed-en af tot 31 Maart •viain- dit jaar, aldus beeft die mi ni-ster van financiën-, Sir Stafford Criplpp, Ihe-d-en ia -antwoord op- -een v-raag im het Lagerhuis medege deeld. De nominale waarde van d-e ont vangsten aan herstelbetalingen be droeg tot Ih-et einde van Juli j.l. 30.-400.00 piond sterling, -aldus de minister. Maandagmorgen is een militair jachtvliegtuig o-p het restaurant Al manak te Bandoeng neergestort. Een majoor van de K.L. en een -dame, -die in het gebouw aanwezig waren, werden Zwiaar, twee Indonesische kellners licht gewond. De pilo-ot is o-m het leven gekomen. RADIO-PROGRAMMA HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek;. 7.30 grami; 8 niéuws; 8.15 strijdlied1 8.18 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 voor-dracht; 10.35 v-o-or de continu bedrijven; 12 o-peretteklanfcen; 12.30 weerpraa-tje; 12.33 vervolg operette- klanken 1 vo-or de strijdkrachten,- 1.20 accordeon-orkest Jan Vogel en soliste; 2 toespraak Ned. Jeugdge meenschap; 2.15 gram.; 2.30 The Royal Has© Guards; 3 Gronings programma; 3.25 kamerorkest -en so liste; 4 tegen vieren; 4.15 gram.; 4.45 sportpraatje; 5 nieuwe gram.; 5.30 om -en nabij de twintig; 6.00 nieuws; 6.15 -gemengd koor; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 actualitei ten; 7.30 wat do;et de kerk?; 7.45 voor de Nederlanders in Duitsland; 8 nieuws; 8.05 varia; 8.15 The Ram blers en Kilima H-aWaiïans; 9 com mentaar; 9.15 revue; 10 Stradiava- sextet; 10.25 hoorspel; 10.40 kwartet Jan Co-nduwener; 11 niedwis; 11.15 —12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk -de dagi; 9 vo-or de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 gr.; 10 kleuterverhaal; 10,15 -gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 schoolradio 12.15 gram.; 12.30 weeroverzi-cht;, 12.33 amusementsorkest; 12.55 Zon newijzer; 1 nieulwis; 1.25 duetten; 1.50 film en tolneel; 2.10 gram.2.20 Engelse les; 2.40 tenor en orgeli 3.10 muziekcursus; 3.30 gram.; 3 50 politieke beschouwing; 4 harmonie orkest; 4.30 ide schoonheid van het Gregoriaans; 5 ide Wigwam; 6' Ke- reolseptet; 6.30 weekoverzicht; 6.45 gram.; 7 nie-uws; 7.15 promenadeor kest en so-list; 7,50 lezing over Borneo; 8 nieuws; 8,05 de getwione main; 8.12 gram.; 8.20 lichtbaken; 8.50 gram.; 9 begem heit de klok? 9.45 radio-estafette; 10 orkest zoln- der naam; 10.30 actualiteiten; 10.45 -gebed,en kalender; 11 nieuws; 11.15 —12 religieuze gram. Ingezonden mededeling en u zult 's morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. RECHTZAKEN Bijzondere Politierechter Middelburg. Onder meer werden de volgende zaken behandeld: C. F. H., schipper te Staveniisse,, vervoerde op 1 September 1948 te Terneuzan 18000 kg. strovla-s, terwijl hij niet in het bezit was van het daarvoor bestemde vervoerbewijb. Uitspraak: f 10 b. s-. 3 id.fa. A. K., schipper te Zehnemaire, vervoerde in Aug, 1948 31000 kg. vlas vain Middelburg 'naar Tern-eu- zen, terwijl de vo-o-r dit verv-oer benodigde geleidebiljetten onvolle dig waren ingevuld. Uitspraak: f 10 b. s. 5 db! D-e motortra-wlkotter Seh. 55 van de rederij J. J. van der Tooirn te Scheveningen wordt vo-or -de verre visserij in Zuid-Afrika in gereedheid gebracht. 3 Januari a.s. zal de kot ter de grote reis aanvangen. Een maal ter plaatse zullen verscheidene visserij-methoden worden toege past; op zes verschillende manieren zullen proeven worden genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2