ZIERIKZEESCHE fji NIEUWSBODE De Veiligheidsraad en de Indonesische kwestie Republikeinse troepen naar de bestandslijnen WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 No. 16077 103e Jaargang ABONNEMENT: Rrjjs per 3 maand/en bi} vooruitbetaling 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 •3»t. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B "94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Ui tg.: N.V. Drukkerij: v/h. Lakenman OChtman Lange Nobelst raat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 oent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. De heer M. Nobs, de nieuwgekozen bondspresident van Zwitserland. De president, die 62 jaar oud is, werd met 192 van de 197 uit te brengen stemmen gekozen. Hij was onderwijzer en journalist. In 1919 werd hij tot lid van het Parlement gekozen. De heer Nobs is de eerste socialistische president van Zwitserland. Engeland, en Amerika verschillende standpunten Zoals bekend, heeft de heer Palar aan de Veiligheidsraad iket vierzoex gericht zo spoedig mogelijk de Raad bijeen te roepen voor de behande ling van de Indonesische k'wiestie, d.w.z. viaordat de Raad uiteengaat. De Amerikanen schijnen dit stand punt te ondersteunen, in tegenstel ling met de Brittan, die van de noodzakelijkheid van een dergelijk snelle bijeenkomst, niet overtuigd zijn. Palar heeft de Raad verzacht stappen te willen ondernemen, om de slechter wordende to.estand te gen te gaan ien het daanheen te leiden, dat da besprekingen tussen beide partijen onder toezicht van de C.G.D. opnieuw hervat worden. Hoe dit zou moeten gebeuren, wordt aan het oordeel van de Raad over gelaten. Intussen is nog-geen defi nitief besluit genomen. Een rap port van de C.G.D. is op weg naar Parijs. Wellicht zal vandaag de brief van Palar ter sprake worden gebracht. Die Britse delegatie heeft de zaak in studie, maar is van mening, dat dè Veiligheidsraad eerst bijeen zou kuninen komen, onder de huidige omstandigheden, als ier sprake is van een bijzander dringend geval. Int dit geval is men hier van het dwingend karakter niet overtuigd'. Een verdere praetische moeilijk heid is, dat de verhuizing van die materialen naar New York reeds is begonnen. Ook een groot deel van het personeel is reeds vertrok ken. Een ien ander is voor de Brit ten aanleiding te veronderstellen, dat de kwestie eerst volgend jaar behandeld zal worden. In de brief van Hatta aan Cochran werd de mening uitgesproken, dat verschil lende geschilpunten bij voortge zette besprekingen de wereld uitge holpen zouden kunnen worden. Hatta is dus kennelijk bereid con cessies te doen, maar de zekerheid bestaat niet, dat de in de brief neer gelegde mening van premier Hatta door alle groepen in de Republiek wordt gedeeld. Hoewel de Ameri kanen kennelijk overhellen naar de hoop uitgesproken, dat er geen „ruzie" ontstaat tussen Amerika en Nederland over de Indonesische kwestie. Nederland en de Westelijke unie In de memorie vain antwoord' aah de Tweede Kamer over de begro ting van buitenlandse zakein wordt o.m. gezegd, dat de regering niets onbeproefd wenst te laten om de westelijke unie zoveel mogelijk te versterken en uit te bouwen. Zolang ;de ongewenste toestand in Indone sië voortduurt, zal toch moeten wpr- den overwogen, of Nederland zich in het belang van de westelijke unie geen extra offer zal moeten opleggen om althans die bijdrage tot de gemeenschappelijke verdedi ging te kunnen leveren, die in ge meenschappelijk overleg met de an dere verdragsluitende partijen rede lijk en verantwoord wfordt geacht. Tsjang Kai Sjek wankelt. Die toestand in China blijft dage lijks slechter worden. Mevlr. Tsjang Kadi Sjiek is teruggekaaerd uit Ame rika en haar missie blijkt een vod- komen mislukking te zijin gewor- jden. De stad Peking heeft ziqa lovergegeven en .alleswijst er op, dat de 'regeringstijd van Tsjang Kai Sjek snel ten einde loopt. Volgens Ass. Press hebben made- werkers van1 vice-president Li TsjiOeng Jen verklaard, dat hij' be reid is om de leiding van de re gering 'Over te nemen van Tsjapg Kai Sjek. Wanneer dat inderdaad gebeurt, zal er ten spoedigste vrede mét de communisten worden ge sloten. De maarschalk verzet ziicfa nog heftig tegen de planhen van zijn adviseurs, maar opi den duur zal hij moeten aftreden als presi dent, al was het maar omdat zijn 'Vrouw1 met het bericht terug komt, dat er uit Amerika niet meer hulp is te verwachten en omldat de strijd in het Noorden zo snel die hoofdstad nadert. Het is nog niet zeker, dat Pe king inderdaad al is gevallen, maar berichten van enige dagen geleden wezen er iop', dat het garnizoen niet van plan was om ernstige tegenstand te bieden. Twee 'compagnieën Amerikaanse mariniers, tezamen 695 man, zijn te Tsjingtao sdheeep gegaan aan boord van een Amerikaans trans portschip en zullen vandaag te Sjanghai aankomen. De mariniers gaan naar Sjang hai met de volledige inistemiming Van de Chinese autoriteiten. Toenemend aantal schendingen. De Dienst Legercontacten meldt naar aanleiding vain de berichten van republikeinse Zijde over een te verwachten toeneming vain de terreur en de sabotage in de fede rale gebieden na de vorming der interim-regering, dat uit recente be richten blijkt, dat verschillende bri gades der Siliwangi-di'visie zich heb ben begeven naar plaatsen nabij de bestandslijn, met de bedoeling om over te gaan tot een aanval op in federaal gebied gelegen plaatsen o.a. op) Gomibong en Biobiot Sari. De Dienst Legercontacten haalt in 'dit verband .de verklaringen aan uit het interview, dat Hatta onlangs gaf en waarin wordt gezegd, dat een interim-regering buiten de Re publiek om zal falen, waarbij vol gens de Dienst Legercontacten werd bedoeld op „het te verwachten ver- Zet van het volk". Siliwangi-bataljon. Recente berichten van vluchtelin gen uit republikeins gebied maken er melding van dat de beruchte brigade der Siliwangi'-divisie van de lt. kolonel Sadikin Zich van het centrum der Republiek uit nl. uit het gebied van Madioen naar de bestandslijn nabij Bandjamegara en Wonosobo heeft begeven. Deze lt. kol. Sadikin is commandant van het bereids in het Koeninganse ge- Twintig Deens© architecten zul len1 hun krachten meten met idie grootste architecten ter wereld, om plannen te ontwerpen voor het paleis van de keizer van Èthiopië. Het paleis moet gelijkenis vertonen met wat bekend is van het paleis vani de koningin van Sheba 'en ko ning Salomo en zal o.a. ©en leteu- wenhof bezitten. infiltreerde z.g. bataljan-Roekman, w'elks commandant de majoor Roek man, zich thans voor het voeren van besprekingen met Sadikin, vol gens deze zegslieden eveneens naar Wonosobo heeft begeven. Behalve de aanwezigheid van de brigade van Sadikin, werd nog de aankomst gemeld van twee andere bataljons 'der Siliwangi-divisie, af komstig uit Solo, in Banidjarnegara en Keboemen. Het Franse leger Volgens U.P. wordt in Montgo mery's hoofdkwartier in Fontaine- bleau druk gewerkt aan een ge meenschappelijk West-Europees de fensieplan, waarin het Franse le ger de hoeksteen zou moeten wor den der continentale verdediging. Het uitrusten van een moderne di visie met begeleiding van straal vliegtuigen, zou edhter 500 millioan dollar kosten, en voor het eerste jaar zou, indien een Atlantisch pact tot stand komt, van de V.S. niet meer dan 1500 tot ten hoogste 2500 millioen dollar te verwachten zijn. Inzake het Ruhrgebied meldt Reu ter, dat de Londense conferentie imog tot geen resultaat heeft ge leid. Frankrijk' heeft tot nu toe alle Britse en Amerikaanse com promisvoorstellen' verworpen. WEERBERICHT Verwachting tot ide avond van 17 December: Wisselende bewolking met in de kuststreken nog enkele verspreide buien, overwegend droog weer, zwakke tot matige W. wind, des nachts plaatselijk lichte nachtvorst, overdag zelfde temperatuur als gis teren. 17. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 17.04, onder 10.22. Laatste Kwartier 23 Dec. Nederlanders in Rusland Er zijn aanwijzingen, dat zich in de Sowjet-unie nog enige hoinder- den Nederlanders bevinden, die naar ions land wensen terug te keren, zo schrijft minister Stikker in zijn me morie van antwoord van de Twoede Kamer. De Sowjet-autoriteiten heb ben in Juni jl. de repatriëring van ongeveer 200 Nederlanders toege zegd (zonder vermelding van hun personalia), doch Zij hebben, on danks voortdurend aandringen, met het geven van uitvoering aan die toezegging nog geen begin gemaakt. Partisanenleger in de Bdltische landen Volgens het onder Amerikaanse controle verschijnende blad „Nieue Zeitung", hebben duizenden Duitse soldaten, die ziclh indertijd niet aan de Russen hebben overgegeven, zich verbonden met Esten, Lette®', Lithauers, Polen en Oekrainers om tezamen de Russische legers in de Baltische landen te bestrijden. Ook Russische deserteurs zouden' deel uitmaken van dat partisanenleger, dat de beschikking heeft over grote voorraden wapenen, voedsel 'en me dicamenten van het Duitse leger. De republikeinse regering heeft bekend gemaakt, dat arbitrage de enige weg is tot oplossing van de moeilijkheden tussen Nederland on Djoeja.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1