ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Republikeinse erkenning van Nederlandse souvereiniteit BRANDPUNTEN DER INTERNAT. POLITIEK UJ.O, jaarvergadering in vogelvlucht WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een nieuwe nota van Katta Radar-installatie op de Prov. booten Oosterschelde Goedewaagen tot !2 jaar veroordeeld Assemblee met vacantie. Wereldburger schap van beneden naar boven en niet om gekeerd. Costa Rica nu reeds in de knel. Millioenenslachting in China. Wat ziet Amerika? Volgens Yeliin vermoordde de Stern Bernadotte niet Nathan Friedmainn Yeliin, de lei der vain de groep Stern, verklaarde einder ede, dat zijn organisatie niets te maken had met de moord pp graaf Bernadotte. Het nieuws twjas een verrassing voor mij, zei hij'. Hij had zoveel namen aangenomen, vertelde hij, omdat hij „in oorlog" met Engeland was, maar toen de laatste Britse solaaat Palestina had verlaten, had hij eerlijk gepoogd de door hem geleide groep om te vormen in een wettige politieke partij. Met 'docu menten toonde hij aan, dat zijn vol gelingen tijdens het beleg van Je ruzalem met de Haganah hadden samengewerkt. Mij' nu ter verantwoordig te snoe pen, zei hij, komt op hetzelfde neer, als wanneer de Franse re gering de Maquis liet terecht staan in plaats van maarschalk Pétain. Palar heeft in naam van zijn re gering verzocht om de situatie in In donesië in behandeling te nemen, voor de Veiligheidsraad uiteengaat. Italië zal minimaal 300.000 ton graan en 100 000 ton gerst uit Rus land ontvangen volgens een zojuist afgesloten handelsverdrag. Het zal ter waarde van 130 millioen gulden goederen naar Rusland sturen. „Praatjes vullen geen gaatjes". Dit is ongeveer het wereldcommen taar op de thans afgeloten 80 Pa- rijse U.N.O.-dagen. Zoveel is er in deze zittingen ge praat, dat een afgevaardigde van Peru de algemene vermoeidheid der deelnemers het best vertolkte, door tijdens de slotzitting met de luister helm op en de handen voor de buik gevouwen een knaap van een uil te knappen. In totaal zijn er 619 izttingen ge houden, waarin 10 millioen woorden werden gesproken. Te veelge klets? Waarschijnlijk wèl, maar toch heeft het gesprokene waarde ge had. Noemen wij slechts deniet tot stand gekomen definitieve breuk tussen Oost en West en de resulta ten in de netelige Palestina-kwestie bereikt. Verder is het van groot be lang, dat de kleine landen tegen over de machtigen dezer aarde aan autoriteit hebben gewonnen, dank zij de grote figuren Spaak en Bra- muglia. Voor het overige blijven de inzichten, waar de moraal de door slag geeft, nog altijd sterk uiteen lopen. Dit zal de één ten opzichte der Verzoeningscommissie voor Pa lestina ter slotzitting der Assem blee ingesteld doen zeggen, dat zij met zeer vage opdrachten ver der moet modderen, terwijl de an der met ons zal uitzien naar de re sultaten, die de drie landen, welke de commissie vormen, zullen be reiken, nu hun zoveel armslag is gelaten. Sterker dan ooit is echter aan het licht gekomen, dat alle knappe rede voeringen van diplomaten, tot holle klanken verworden, indien deze di plomaten niet worden gestuwd door de wil der volkeren, die zij verte genwoordigen. Niet genoeg kan daarom worden gepleit voor een sterker bewustmaking van de mas sa voor haar wereldburgerschap. Eerst dan wanneer U.N.O. en eigen gemeenteraad ieders ge lijke warme aandacht hebben, mag méér worden verwacht, dan moreele vooruitgang. Overigens kreeg de Veiligheids raad een mededeling, die hij moei lijk voor kennisgeving kan aanne men en waaraan hij alle „eer" kan beleven. Nadat Costa Rica verleden week het nationale leger op non- actief zette, zag het zich nu reeds genoodzaakt, de Veiligheidsraad me dedeling te doen van een inval bin nen de Costa Ricaanse grenzen. Het blijkt hier echter meer een dier roemruchte Zuid-Amerikaanse revo- lutionnaire binnenlandse aangele genheden te zijn, dan een inval door een andere staat, zoals latere be richten duidelijk maakten. Een grote groep verbannen, links-ge oriënteerde inwoners van Costa Ri ca heeft van de pacifistische nei gingen der tegenwoordige, ook door opstand aan het bewind gekomen, uiterst rechtse regering, gebruik ge maakt, om een poging te doen de rollen om te draaien. Juist na de besluiten van verleden week zijn wij er wel benieuwd naar, hoe dit drama zich zal voltrekken. Zo in grijpend als in Griekenland en China zal het wel niet gaan. Be langrijk blijft het nietttemin al weer uit morele overwegingen. In China blijkt het moreel der regeringslegers met de dag te dalen. Generaals, op wie Tsjang Kai Sjek zijn volste vertrouwen stelde, het geen hij ten aanhore van de wereld pers ook verklaarde, geven grote en belangrijke mijncentra zonder slag of stoot in handen der tegen partij. In Noord-China kan een ver strekkende regeling tussen commu nisten en vertegenwoordigers van Nanking nog slechs een kwestie van dagen zijn. Intussen hakken de com munisten zich daar waar de rege ringslegers trachten stand te hou den, onverdroten een weg naar de hoofdstad. Het 12e Chinese leger werd meer dan gedecimeerd en nog is niet te zeggen, hoe lang dit bloedbad in deze omvang kan duren, daar beide partijen immers over millioenen mensen beschikken Inmiddels ziet men in Amerika nog steeds toe. Men weet te Wash ington kennelijk niet of en, zo ja, in hoeverre dit Chinese communis me met bolsjewisme moet worden vereenzelvigd. Ofzijn ook voor Marshall de dollars duur? ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij' vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Radactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sucoesjes maximum' 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. DüNDERRDAG 16 DECEMBER 1948 No' 16076 103e Jaargang Het kabinet is Dinsdag vrijwel «Ie gehele dag bijeen geweest, ter bespreking van een nieuwe nota, «lie Hatta heeft doen toekomen aan de Nederlandse regering. De juiste inhoud vau de nota werd' niet bekend gemaakt, maar de Nederlandse delegatie had laten weten, dat de Republikeinse pre mier Hatta door bemiddeling van de Amerikaanse afgevaardigde in de CiG.D., Merle Cochran, aan de Nederlandse delegatie een brief ter hand stelde, waarin de Republiek zich zonder voorbehoud bereid toont de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië voor de duur van de interim-regering te erkennen. Volgens Associated Press werd verwacht, dat de Nederlandse rege ring haar decreet tot vorming van een federale interim-regering zon der medewerking van de Republiek zou hebben uitgevaardigd. Dit is evenwel niet gebeurd, zodat het er inderdaad op lijkt, dat de nieuwe nota van Hatta een wijziging in de ontwikkeling zal kunnen brengen. De vertegenwoordiger van de Repu bliek in Amerika deelde mede, dat de Republikeinse regering ander maal haar standpunt aan de Neder landse regering in genoemd schrij ven heeft uiteengezet. Op enkele punten werd een nadere toelichting gegeven. De C.G.D. schijnt de wen ding in de ontwikkeling met vreug de begroet te hebben. Ook in Ame rikaanse kringen is het bericht met voldoening ontvangen. Over de pun ten, die nader zijn toegelicht deel de de Republikeinse vertegenwoor diger mede, dat het hier factoren betreft, die wellicht schuldig zijn aan het bij de Nederlandse regering „gerezen misverstand". Volgens de zelfde Republikeinse zegsman gaat het hier om de „laatste kans", die de Nederlandse regering wordt ge boden om met Djocja tot overeen stemming te komen. Indien de Ne derlandse regering niet bereid zou blijken de volgende stap te doen, maar bij haar oude standpunt blijft, dan zou de strijd in het gehele ge bied opnieuw kunnen ontbranden. Stijgende prijzen Iin Augustus 1946 trok 'de gemeen teraad van Amsterdam ruim twee en een half millioen gulden uit voor de bestelling van twintig eléetriische tapkranen voor de haven. Maar de prijzen van het materiaal en de tarieven der douane zijn sedertdien zoi sterk opgelopen, dat die kranen, die nog niet eens allemaal geleverd zijn, nu al op b'ijna een millioen gulden meer komen. Aan het einde van de vergadering der Prov. Stalen heeft de comrtiis- saris der Koningin medegedeeld, dat de 'boten op de Oosterschelde met een radar-installatie zullen worden uitgerust. De Oosterschelde heeft hiermede een primeur. Op de Wes- ter-Sdheïde is dit nog niet het geval. Als de nieuwe bont daar in de vaart komt, krijgt ook 'deze boot eai radar-installatie. Het Haagse Bijzondere Gerechts hof deed gisteren uitspraak in d;e zaak tegen de ex-secretaris-genie- raal van het uit de bezettingstijd bekende departement van Volks voorlichting, dr. Goiedewagen. De ze werd tot 12 jaar gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, veroordeeeld, met levenslange ont zetting uit 'beide kiesrechten. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 16 December: Matige tot zwakke Wes telijke wind, over het algemeen, weinig bewolking, bijna overal droog weer en in de ochtend plaat selijk mist, veel kouder 's nachts met op enkele plaatsen lichte nacht vorst, overdag iets kouder dan gis teren. 16 Dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 16.03, onder 9.16. Volle Maan 10 uur 11 De Zoon, van prinses Elizabeth, die gisteren werd gedoopt, ontving de namen Charles Philip Arthur George. Men zal hem prins Charles van Edinburgh noemen. Bij de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes wordt de 3000-tonner „Nestor" afgebouwd voor de K.N.S.M., die het schip zal gebruiken voor de dienst op de Middellandse Zee en West-Indië. De „Nestor" met op de voorgrond een Portugees vissersschip in aanbouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1