ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De besprekingen over het N.-Atlantische pact DE PLANNEN VAN KONING ABD0ELLA Verdere uitbreiding aanstaande Proeve van ministerieel Sowjet-commentaar Thee vrij in Januari Het bouwvolume voor Zeeland Toch één staat .WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 Nb. 16075 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Sehuflhavem B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobels traat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum' 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Tie Washington worden da be sprekingen over het Noord-Atlan tisch Pact voortgezet. Speciaal van Amerikaanse zijde wordt uitgezien naar een uitbreiding vian het aan tal deelnemende landen, omdat dje leidende Amerikaanse politiiöi Van mening zijn, dat alleen door een dergelijks uitbreiding tenslotte een maximum aan effect zal bereikt kunnen wonden. Diaarom is een uit nodiging gestuurd aan Noorwegen, Denemarken en Portugal om nog viopr het einde van deze week deel te nemen aan de bespirekijngen lOivier het Atlantische Pact. T.a,.vt. Ierland is inioig geen zekerheid' verkregen. Hlet lont'werp van het Pact zal wel licht tegen het einde van dit jaar gereed zijn. Begin volgend jaar zal maarschalk Montgomery naar Was hington vertrekken. Bij de bespre kingen .gaat het om het bereiken vfain een wederzijds verdrag van bijstand, dat in werking komt zo dra een der partijen wondt aange vallen. Hierbij gaat het in eerste instantie over Amerika, Canada ien de vSjf landen, die de West-Euroi- piese Unie viorman. Is dit eenmaal een feit geworden, dan zullen pio- gingen in lh©t werk worden :gesteld, pok de andera landen, rónd de At lantische Oceaan bij het plan te betrekken. Na ondertekening van het vferdrag zal het worden voor gelegd aan het Amerikaanse Coin- gnes en aan da parlementen van Canada en andere deelniemeinidie lan den. Tenslotte zullen n'0|g enkele maatregelen van organisatorische •aard genomen moeten worden. De Sowjet-minister voor de film, I'wan Bclsjakof, heeft in een arti kel in het Moskouse „Literaire tijd schrift" verklaard, dat de Sowjet- auteurs het schrijven van filmsce nario's niet als „tweede soort lite ratuur" moesten beschouwen. De Sowjet-Unie had films nodig,'waar in „de heldenmoed van het Sowjiet- Ipger wierd uitgebeeld en de strijd van het democratische en anti-im perialistisch© kamp tegen de we- reldreactiei". Voorts moesten de aortogss'to- kers aan de kaak worden gesteld, „Wij hebben ook films nodig", al dus de minister, „die onwetendheid, verwaandheid, het kruipen voor decadente burgerlijke cultuur, winst bejag, en andere immorele eigen schappen, die het Soiwjet-violk vreemd zijn, belachelijk maken". Liefde gaat boven politiek Tijdens een 'bijeenkomst in het „Huis der So w j et cultuur" te B erlijn heeft een lid van de staf van het -officiële Sowjetblad „Tagliche Rundschau" verklaard, dat Graaf von Einsiedel naar de Westelijke zones vertrokken was „omdat hij verliefd is op een meisje daar, zonder wie hij niet kan leven",. Graaf von Einsiedel is in de Franse zóne aangekomen. Knoeierijen met batikstof leverden millioenen winst op Grote hoeveelheden Batikgoed Van prima kwaliteit, die bestemd vyarem voor de Batikindustrie te Ba tavia, zijln 'door sommige fabrikan ten joinbéwerkt op de zwtarte markt gebracht. Enig© milliaen'an Winst maakten zij1 opi deze manier. Hiet was de afdeling prijscontrole vfanj het kantoor voor de prijshe- heersipg, die 'er .achter kwam dat tenige Batikfabrikainben te Bataviia de hen toegewezen stof niet vbor de ^arongdistributie bewerkten, maar de zjg. witte stof op de zwarte markt verkochten. Voor de Sarungdistributie verwerkten zij dan goed van slechte kwaljteit. Hiet onderzoek in deze zaken duurt nog vport. Reeds is een Ba- ti'kfabrikant te Batavia gearres teerd. i Het ligt in de bedoeling van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, om met ingang? vain 1 Januari het bortorrantsoen te verhogen met 250 gram voo;r volwassenen en 125 gram voor kin deren per vier weken. Voorts ligt het in de bedoeling om met ingang van dezelfde datum de theedis- trjbutie op te heffen. Als de verhoging doorgaat,, zullen de extra rantsoeneringen, die de laatste tijd incidenteel bekend ge maakt werden, niet meer wórden verstrekt. Alleen zal een keuzebon worden ingevoerd, 'waarop boter, margarine of spijsolie gekocht kan worden. De opheffing van de theedjs'tri- butie werd reeds lang overwogen. Dat het nu nog niet geheel zeker te zeggen is of deze bon wordt afgeschaft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men niet precies kan overzien, welke omvang de aanvoer uit Indonesië in de maand Decem ber zal hebben; valt deze tegen, dan zal 'de opheffing van de distributie nog even uitgesteld moeten wiorden. Vandalen vernielen kantoor te Medan Een1 aantal onbekenden is des h'ach'ts de kantoren :v.an de „Nether lands Indies Petroleum Board" te Medan binnengedrongen om daar een ontstellende -chaos aan te rich ten: kasten, schrijfbur-eaux 'en an der meubilair 'werden vernield ien besmeurd. Slechts twee schrijf ma chines werden viermist, die later in een sloot achter het gehouiW zijln teruggevonden. Die politie ver moedt dat het «en gevial van wraak neming betreft. Ned. kinderen naar Frankrijk Onder toezicht van het Franse ministerie van openbare gezondheid en 'bevolking zullen tweehonderd Nederlandse kinderen gedurende een zestal weken in Frankrijk worden verpleegd. In de eerste instantie zullen 75 kinderen, die lijdende zijn aan bronchitis en asthma in eein groep worden opgenomen in ©en chalet in de Franse Alpen. Een groep van 25 andere kinderen Zal elders - in Frankrijk verpleegd wor den, om haar te vrijwaren voor d« tuberculose. Als tijdstip voor de uitzending is het late voorjaar ge kozen. Het bouwvolume voor Zeeland in 1949 zal slechts 600 woningen be dragen van gemiddeld 354 kub. nj Deze lage toewijzing houdt verband met het feit, dat in 1948 Zeeland met een totaal van 2.100 woningen, wat de woningbouw betreft, pro- cent'sgewijs aan de spits stond van de Nederlandse provincies. De toe gewezen kubieke meter inhoud "is 25 pet. groter dan aanvankelijk was geraamd. 25.000 Duitse kinderen uit het Ruihrgebied zuilen op uitnodiging van Ned. Prot. organisaties ver scheidene weken in Nederland door brengen. De eerste groep van 500, die voornamelijk in Friesland zullen worden ondergebracht, is reeds ver trokken. Het parlement van Transjorda- nië heeft het besluit van het kabinet om Transjordanië en Palestina in één staat te verenigen, onder de heerschappij van koning Abdoella, goedgekeurd. Syrië heeft de regering van Trans jordanië verzocht, geen besluiten te nemen, die de eenheid van de Arabieren in gevaar zou brengen. Het doelde daarmee op de voerge nomen kroning van koning Abdoella. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken va'n Egypte heeft verklaard, dat de kroning van ko ning Abdoella in geen geval zou plaats hebben, zonder voorafgaande goedkeuring van ide andere Ara bische staten. Generaal Riley, 'de chef van de staf vain tie bemiddelaar van de Uno, is met de onderhandelingen over een wapenstilstand in Palestina begonnen. Hij heeft te Gaza bespre kingen gevoerd met vertegenwoor digers va.n Egypte. Daarna zal hij vermoedelijk vertegenwoordigers van Israël ontmoeten. De besprekin gen over het bestand in het Weste lijk deel is uitgesteld, tot Irak zich zal hebben bereid verklaard aan het 'tot stand komen van een wa penstilstand mede te werken. f Christenen zullen dit jaar de avond voor Kerstmis hun bedevaart naar Bethlehem kunnen maken. Die commandanten der Joodse en Ara bische troepen, die elk een gedeel te van de weg van Jeruzalem naar Bethlehem beheersen, hebben be sloten de weg open te stellen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 15 December: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke Wind, zwaar bewolkt met oipklaringen en enkele plaatselijke buien, later iets minder zacht. j 15 Dec. Zon op 8.42; onder 16.29 Maan op 15.20; ondier 7.58 Voile Maan 16 December Lijk in zomerhuisje gevonden Na gewaarschuwd te zijd do,or de verhuurder trof de rijkspolitie te Epe Zondagmiddag in het zomer huisje „De Paddestoel" aan de Nunspeterweg in de buurtschap Tongeren het lijk aan van de 52- jarige heer J. W. C., belastingcon sulent te Wassenaar, die dit huisje voor enige tijid had gehuurd. De heer C. bleek gedood te zijn. door een kogel uit een automatisch pistool, dat op enige afstand van het lijk werd aangetroffen. De ont boden geneesheer verklaarde, dat het dodelijke sdhot al enige dagen tevoren moest zijn afgevuurd. Het is nog niet bekend of hier sprake is van misdrijf dan w>el ongeluk. Zelfmoord wordt onwaarschijnlijk geacht. D>e verhuurder kreeg argwaan toen hij' op de stoep het brood' van enige dagen aantrof, dat de bakker daar, als naar gewoonte, had neer gelegd. Het slachtoffer Iaat een vrouw en een kind na, die tijdens het gebeurde te Groningen ver bleven. Zwolse pers „verslaat" raadselftal Ten bate van de l.b.e.-bestrijding hebben leden van de Zwolse ge meenteraad Zaterdagmiddag de strijd met de voetbal aangebonden tegen Zwolse journalisten. Het is waarschijnlijk aah de leeftijd van de journalisten ze telden tezamen 345 jaren te danken, dat de pers mensen met een 3—1-overwinnimg cp de raadsleden (tezamen 461 ja ren) naar huis gingen. Het is in elk geval gebleken, dat het voor de journalisten geen verschil maakt, of ze een raadsvergadering dan wel een raadiselftal moeten verslaan De t.b.e.-organisatie kon f 300 in ontvangst nemen. Kath. Nation. Partij opgericht Op de Zaterdag te Utrecht ge houden landelijke vergadering van het voorlopig Katholiek-comité van actie, werd met algemene stemmen besloten tot oprichting van de K. N.P. (Katholieke Nationale Partij) H-M'. de Koningin en het episcopaat zijn telegrafisch hiervan in kennis gesteld. Algemeen voorzitter is 'de heer Gh. J. I. M- Weiter, Fauteuils drijven in de Deense wateren Tussen Kopenhagen en Kiel is een verhuiswagen met voor Nederland' bestemde meubels overboord ge spoeld van een Nederlands schip. Het voertuig drijft nu in de bocht vain Koege en het Deense ministerie van marine heeft de scheepvaart voor het gevaar gewaarschuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1