IVÖROL STAD EN PROVINCIE Een nieuwe streekvervoer-maatschappij op de Zuid- Hollandse eilanden en Schouwen en Duiveland Onbetwist de beste tandpasta Bussen met aansluiting op de veren Vrijdagavond belegde de Eilan den-Gemeenschap „Voorne en Put ten en Rozendaal" in Brielle een vergadering onder voorzitterschap van de heer H. van Sleen, burge meester aldaar. In deze vergade ring werd het woord gevoerd door Mr. M. L. Weijl, advocaat en pro cureur te Rotterdam, en dhr. H. van der Meer, econ.-drs. te 's Graven- hage. Sprekers betoogden dat de tijd rijp is voor vervanging van het per sonenvervoer per tram op de eilan den, door vervoer per autobus en dat het vrachtvervoer, dat nog slechts zeer onbetekenend is, eco nomischer kan worden verricht door de particuliere vrachtrijders en de binnenvaart. Zij stelden voorop dat het dringend tijd wordt dat de Z. Hollandse eilanden en Schouwen- Duiveland, uit hun isolement wor den verlost en evenzeer als de rest van Nederland verbindingen krij gen, die voldoen aan redelijke eisen van snelheid, frequentie, comfort en betrouwbaarheid. Aan geen van deze eisen voldoet de tegenwoordige tramverbinding. Zij geeft onvoldoende aansluiting op de veren, heeft officieel een ge middelde snelheid van 25 km per uur, doch in werkelijkheid een nog veel geringere, dank zij de regel matig voorkomende en grote ver tragingen. Grootscheepse vernieuwing Om finantiële redenen is afdoende verbetering van de tram-exploitatie uitgesloten. Immers, deze eist groot scheepse vernieuwing van rollend materieel (thans zeer verouderd), verbetering van de trambaan en verdubbeling van het spoor over grote afstand. Hiermede zijn enorme bedragen gemoeid, terwijl de tram nu reeds met verlies werkt. Omschakeling van tram op bus is daardoor een gebiedende eis. Een omschakeling, die blijkens de door de tram gevoerde bedrijfspolitiek en uitingen harer directie, voor haar een onmogelijkheid is. Een nieuwe maatschappij, opge richt door de gezamenlijke onder nemers, die buiten de R.T.M. auto buslijnen in dit gebied exploiteren, vraagt thans voor het personenver- voor een concessie voor dit gehele gebied aan. Een uitgewerkt plan met volledige dienstregeling (uur en 2-uur diensten) en tarieven, werd voorgelegd en toegelicht. Daaruit bleek de enorme verbete ring in Jiet vervoer voor de bevol king van dit omvangrijke gedeelte Tragisch ongeluk bij jachtpartij Tijdens ieetn Sint Hubertusj.acht, die onder die gemeente Angerlo ge houden werd is een tragisch onge luk gebeurd, dat aan mevjrouw Wentges-Gillissen uit Wassenaar het lövien heeft gekost. Een gezel schap, bestaande uit drie dames eni zes heren, ander wie ook de heer Wentges en zijin echtgenote, was juist in het laatste deel wan deze jacht toen het paard wan mevrouw Wentges eed hindernis fvian ca- 1.25 mi. hoogte iniet goedj mam. De berijdster werd tegen de grond geworpen en het paard kwam met zijin volle gewicht opi het hoofd van de berijdster;. De doqdl trad 'vrijwel onmiddellijk in. De P.T.T. geeft de raad nu de Kerst- en Nieuwjaarspost in de bus te doen, omdat er betrekkelijk wei nig ruimte is op de naar Indië ver trekkende schepen. Het hoofdbestuur vain de Neder landse bond van gemeente-ambtena ren heeft een telegram aan de commissie-Ubimk gezonden, waarin erop wordt aangedrongen grots spoed' te betrachten met het uit brengen van het advies betreffende ent v angers-j aarwedde. van het' land, bij verkrijging der concessie. Tegen nagenoeg gelijke tarieven als van de tram, wordt de frequentie verdubbeld, de reisduur met 30 verkort, in aansluiting op alle veren gereden enhet ex ploitatietekort vermeden, dat tot nu toe door de belastingbetaler werd gedragen! Er was gelegenheid tot het stel len van vragen. RENESSE. Teneinde het muziek corps „Lu'ctoir et Emergq" aan de middelen te hélpen die nodig zijd om de meest noodzakelijke aan schaffing v,an nieuwe instrumenten te bekostigen, hoopt het Bestuur dier muziekvereniging, in samen werking met V.V.V. „Renesse Voor uit", in de zomer van 19149 een ba zar te organiseren. Enkele plannen en ideeën zijn reeds uitgewerkt. Het wordt ten zeerste opi plrijjs gesteld als plaatselijke verenigin gen en particulieren gedurende die lange winteravonden in huisvlijt voorwerpen zullen vervaardigen die voor de loterij of die bazar .van dienst kunnen zijh. Materiaalkosten worden vergoed uit de baten der bazar. Wie wensen de initiatiefne mers veel succes toe en zijin er van overtuigd, dat de medewerking Van velen, in deze zeer groot zal zijto. NOORDGOUWE. De opening van het winterseizoen, met het geven Van een gemeienschappielijke avond, had' Donderdag plaats, door de Jongelings- en Meisj ©sveranigiing. De leiding was in handen van Ds. ten Gate, die na dei gebruikelijke opening, de secr. van de vereni gingen gelegenheid gaf, hun res pectievelijke jaarverslagen uit te brengen, en vervolgens aankondig de de opvoering van het toneelstuk „De kwetsbare ple,k", waarbij' Z, Eerw. tot beter begrip voor elk bedrijf enige toelichting gaf. De in dit stuk vervatte levensgeschiede nis, ontleend aan de werkelijkheid', zoals Wij' die soms rondom' o|n|s zien afspelen, werd door de sfpe- lers keurig vertolkt .en uitgebeeld. Het spiel bleejk goed te zijin inge studeerd, waardoor de man achter lie coulissen ©e|n „makje" had, én het géheei ten goede kwam. Hlet Vriji talrijke publiek bleef toit kort voor het einde in spanning, hoe dit duel tussen de oudere an moderne levensopvatting zou aflopen. Het laatste bedrijf bracht de ontkno ping met ©en bliji einde, al moest jjiaarbij de vertolkster van de dienst- boiderol wat tragisch, de aftocht blazen, wat haar overigens goqd afgang. Gezégd mag worden, dat ide spelers het er best afbrachten. Sommige rollen waren in handen Van „uitblinkers", waarbij Wij even wel de .anderen niet te kort wil len doen. Een verloting, het slot woord van de predikant en ©eni dankwoord van de burgemeester dienen nog Vermeld, zo ook dat het publiek het geheel zeer op| prijs stelde en voldaan huiswaarts keer de. DREISGH'OR. „Nut en Genoegen" hield vorige week haar eerste ver gadering in dit winterseizoen, waarop de Voorzitter, de heer W. A. die Vrieze, als spreker verwel komde dr. J. J. Westendorp Boerma te Zierikzee, welke een lezing hield over „Schouwen-Duivelamd tijdens de Pruikentijd". De meest karakter istieke herinnering aan' dit tijdperk heeft men ongetwijfeld te Scbud- debeurs, waar de rijke Zierik'zaes© regentan in de 18e eeuw hun zo merverblijven bouwden. Helaas is Vani deze oude glorie, vooral do|o,r het gebeurde in de laatste oorlogs jaren weinig meer overgebleven. Vervolgens behandelde spreker de zich steeds uitbreidende macht en rijkdom der Zierikzaese regenten klasse, welke niet alleen de gehele stedelijke vroedschap, doch ook o)p economisch en cultureel gebied de eerste viool speelde. In dit ver band noemde spreker o.a. Pieter Mogge, welke Zierik'zee tot univer siteitsstad wilde verheffen, en Job Baster, die o.a. de goudlv;is uit Ghina in Nederland introduceerde. Dat deze macht en rijkdom der re genten zo nu ien dan de al of niet uit afgunst voortgekomen wrevel van het overige volk' in daden van geweld omzette, is in de 18e eeuiw twéémaal gebleken. Hét volk koos hierbij' steeds de zijde van Oranje. Bleef het te Zierikzee in 1747 nog bij' enige betrekkelijk onbelangrijke relletjes, in 1787 daarentegen kwam het tot een uitbarsting, welkte ver schillende personen het levian kost ten, terwijl door de bevolking van Zierikzee en 'de omliggende dorpien talloze patriciërshuizen werden ge plunderd. Beide oproeren eindigdien met het samenstellen van een nieu we vroedschap', waarbij' aan de re genten, die het pi te bont gemaakt hadden, door andere werden ver vangen. Aan het einde van deze lezing dankte de voorzitter d!r. Westendorp Boermia voor zijin in teressante causerie en sloot deze zeer matig bezochte bijeenkomst. Het seizoen om bomen te planten is weer aangebroken en ook Dreisehior maakt van deze ge legenheid gebruik het dorp en om geving verder op te vrolijken door bet planten van bomen en struiken In de afgelopen w'eek Zijn 12 populieren op de Steengracht ge- pïent, 3 linden in de ring 'en enige rozenboompjes in het plantsoen om de kerk. Van de populieren, die op de Steengracht geplant zijin, Zijin er 5 geplant door leerlingen der O.L.Schooi, m.l. door Adri deWaaij' Ja Beuzenberg, Rinus de Bil, Wim de Waslij' en Krien Dorst, die ook op zich genomen hebben verder voor de jonge boompjes te zullen zorgen. Ook de bomen en strui ken op de begraafplaats, die dit jaar niet aangeslagen z'ijln, zullen in de komende dagen door inieuwe worden vervangen. NIEUWERKERK. Vrijdag 1.1. Werd in de Meebaal alhier Ide jaarver gadering gehouden van ide IJsver eniging Nieuwerkerk. Aainlwlezig war ren slechts 40 leden. Dioor ver hindering van de voorzitter weird de vergadering geleid door ide heer A. J. Lievense. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten f 732.59, ide uitgaven f 40,130 be dragen, alzo een saldo van f692,29. Overeenkomstig het advies van de controle-commissie werd de reke ning met genoemde cijfers vast gesteld. De heren A. J. Lievense, P Stout- jesdijk en J. Foilmer Jzn. wérden met bijna algemene stemmen her kozen. Besloten wierd de toegang tot de ijsbaan, wanneer deze eventueel geopend is, voor vreemdelingen te stellen op f 0.25 per dag of f 1. per seizoen. Na afloop werd een gratis verlor ting gehouden onder de aanwezi gen, waarvoor de heer Job v. ld'. Zarnde een haas beschikbaar stelde. BRUINISSE. Vrijdagavond her dacht de C.J.M.V. „Obadja" alhier haar 42-jari'g bestaan, met een propaganda-avond in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw. En wer kelijk stond alles wat deze avondl door voorzitter en leden wend' ge boden iin het teken van de „pro paganda'". Thans niet eens het tra ditionele programma, met als clou van de avond een groot toneelstuk, waarvan de afmetingen ieder jaar groter vormen aannemen, maar de vereniging uitgebeeld zoals zijl reilt en zeilt, alles eigen werk, véél op rijm, wat de waarde van het ge boden© nog verhoogde;, met als clou van de avond de provinciale secretaris, 'de heer J. C. Gordeau, met zijn propagandawoord op de man af. Een jaarfeest, dat toch in ide annalen der vereniging zal blij ven voortleven als uitstekend ge. slaagd. Zaterdagmiddag had alhier met enige plechtigheid de installa tie plaats van Kabouters en Pad- vlndsters van de Groep' Prinses Margriet, in het Jeugdgebouw. De Hioofdleidster, mej. Verhage, open de deze bijeenkomst, waarop de Padvlndsters aantraden en de vlag gen werden gehesen. Die Wet'wierd opgezegd en- de Bielofte afgelegd, waarna met enig 'ceremonieel de Kabouters en de Padvlnidsters in de Kring werden opgenomen en de Kabouters de Padvimdstersldas werd omgehangen,. Aan de belang stellenden werd daarna gedemon streerd, hoe de middagen met sport en spel worden doorgebracht. Het drukke vervoer met de grote legerwagens, die bieten ver vloeien van de plaatsen langs de trambaan, naar de ihavlen te Brui- inisse, veroorzaakt in de smalle bochtige straten van ons dorp, wel 'eens verkears-complicatiies. Ean ge broken paal en schade aan het bovengrondse net van de straat verlichting in ide Korte Ring, wa nen Zaterdagmorgen' van ©eh der gelijke complicatie de resultaten. Vrijdagavond ihield de Var- kënshoudersver. „Onderlinge Hjulp>" alhier haar jaarvergadering in „Het Centrum", onder voorzittersdhapi Van de hepr F. D(. van Massern!. Aanwezig waren 72 leden. Uit het jaarverslag van ide secretaris, de heer M. Beekman, bleek dat waren aangegeven 114 vark.qns. Hiervan werden 43 ziek gemeld. Er over leden: slechts 3 varkens:, terwijl 1 varken werd opgeruimd. Aan scha deloosstellingen w.erd uitgekeerd een bedrag vain f 247,90. H,qt aantal leden verminderde met 16, 'daar verschillende mensen nog steeds niet :in de gelegenheid komen om weer e,en varken te mesten. De ontvangsten bedroegen f 1403,77, de uitgaven f 716,51, het batig sal do alzo f 689,26. Hlet tegoed ictjpi dé Nutsspuafbank Zierikzee f 3657,51. Die aftredende bestuursleden, die heren F. D. vian Vessem en1 J. Goud zwaard wierden herkozen. Vooir het komende varenigingsjiaar werd de contributie wederom' vastgesteld' op f 1,pier maand, het ialeggeld opi f 0,50, nieuwe leden f 2,50. De schadeloosstelling werd weder be paald op f 1„60 per k(g., het 'be stuursvoorstel om voor biggen van 130 kjg. f 40,uit te keren werd geamendeerd en op f 45,— gebracht Bijl de rondvraag werd uitvoerig gesproken oivér ide wanbetalers: dikwijls as men 4 a 5 maanden achter met cointributiebetaling, dit werkt misbruik met de aangifte iln ide hand. Hierop' zal in het kor mende verenigingsjaar strenge con trole worden toegepast. De heer Bal verzocht nog om bij 'de actie die gevoerd wordt om mestvergun- ningen te krijgen voor niet land arbeiders, speciale aandacht te schenken aan de groep bouwarbei ders en bouwondernemers, daar thans véle oud-mesters werkzaam' zijin in dé wederopbouw. N,a nog énkele ondergeschikte punten te hebben besproken, volgde sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2