ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vredesactie en oorlogsreactie in een optimistische staat WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NOORWEGEN PARAAT De Sowjetunie zelf slachtoffer van het ijzeren gordijn DINSDAG 14 DECEMBER 1948 No. 16074 103e. Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 oent. Losse nummers 10 ©ent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Costa Rica schafte het leger af Verleden week heeft de staat Cos ta Rica in Midden-Amerika een daad gesteld, waarvoor in deze tijd moed nodig ishet leger werd afgeschaft en de kazernes werden gesloten. Deze kazernes worden tot scholen en musea verbouwd. He laas heeft deze staat al weer spijt van dit optimistisch gebaar. De na- buurstaat Nicaragua heeft n.l. van de vrijwillige weerloosheid van de nabuurstaat gebruik gemaakt en heeft de grenzen geschonden, waar na troepen een opmars naar het binnenland zijn begonnen. In ver band met deze bedreiging heeft de regering van Costa Rica een beroep gedaan op de Verenigde Staten en nog veertien andere landen, terwijl tevens de Veiligheidsraad in de per soon van de voorzitter op de hoogte is gebracht van deze agressie. Juiste berichten over de invasie zijn nog niet bekend, maar de aan vallende legers schijnen te worden aangevoerd door een kolonel, die vroeger hoofd van de politie te Cos ta Rica is geweest. In de buurt van La Cruz, aan de grens tussen beide landen, schijnt de verraderlijke commandant met zijn leger reeds op tegenstand te zijn gestuit. Het is niet helemaal zeker of het hier een op zich zelf staande actie van deze kolonel betreft, of dat de regering van Nica ragua de hand in het spel heeft. De bedoeling van de kolonel schijnt te zijn, de macht te herstel len van de enige tijd geleden ge vluchte oud-president van Costa Rica. Ter verdediging van het land zijn niet meer dan 1000 man politie- troepen in het land aanwezig. Vol gens het verdrag van Rio de Ja neiro kunnen andere Amerikaanse staten te hulp komen, indien blijkt dat het land inderdaad is aange vallen. De procedure van hulpver lening is echter zeer langdradig. De toestand in China De toestand in China wordt zien derogen slechter. Met grote snel heid rukken de communistische troepen op naar het Zuiden en de positie van de legers van Tsjang Kai Sjek wordt steeds ongunstiger. Intussen is bekend geworden hoe de besprekingen tussen Mevrouw Tsjang Kai Sjek en president Tru man zijn verlopen. Naar het schijnt heeft de president aan de vrouw van de Chinese generaal voorgesteld dat vredesonderhandelingen met de communisten moeten beginnen. De ze belangrijke beslissing is gegrond Het Noorse parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een bui tengewone post van 112 millioen kronen voor de landsverdediging. Ook besloot het parlement zijn steun te verlenen aan de politiek van de minister van buitenlandse zaken, die sympathiek staat tegenover het voornemen van de Scandinavische landen, om onderling samen te wer ken, maar de tijd nog niet rijp acht voor het toetreden tot de Atlantische Unie. De communisten stemden beide malen tegen. op de Amerikaanse overweging, dat de Chinese regering in gebreke is gebleven om doeltreffende hervor mingen tot stand te brengen. Ver der wenst Amerika zich niet direct te mengen in de Chinese burger oorlog en tenslotte is Washington van mening, dat de voorzitter van de communistische partij in China een Tito-figuur is, die na vestiging van de macht zich van Moskou zal distanciëren. Tsjank Kai Sjek schijnt in het algemeen voor vredesonderhen- delingen wel iets te gevoelen, maar alleen als de militaire si tuatie voor zijn legers gunstiger is geworden. De gedachte aan een verplette rende nederlaag van de communis ten heeft hij echter laten varen. Maar misschien zou voor het einde van eventuele vredesonderhandelin gen Nanking nog in de handen der regering zijn, hetgeen de positie bij de onderhandelingen uiteraard zou verbeteren. Reeds zijn tien verte genwoordigers van de linkse groepe ringen naar Charbin vertrokken om de onderhandelingen te beginnen. Zodra Nanking gevallen is, zouden de besprekingen over een coalitie regering kunnen beginnen. Paul Hofman, de administrateur van het Marshall-plan, stelt een onderzoek in naar de behoeften van het nationalistische China. Jachtpartij op het Loo Prins Bernhard heeft enkele vor stelijke gasten uitgenodigd om deel te nemen aan een jachtpartij, die fhij Woensdag in de omgeving van 't Loo zal geven. Zijn. gasten zullen daarbij Tijm de hertog van Glou cester, prins Felix van Luxemburg (de echtgenoot van de groother togin) en erfgroo-thertog Jan van Luxemburg. Siamese reservisten opgeroepen Het Siamese ministerie van De fensie heeft enige duizenden reser visten voor speciale oefening in mo derne wapens en commando-tactiek opgeroepen. Naar men gelooft, vormt deze maatregel een onder deel van de voorbereidingen voor een effectieve anti-communistische campagne. Opgeroepen zijn de re servisten van de lichtingen 1941-'46, die in Januari zullen beginnen met een oefening van drie maanden. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zal in de loop van December te Singapoore 'n Brits-Sia- mese militaire conferentie belegd worden belegd worden ter bespre king van plannen voor de verde diging van de grens tussen Siam en Malakka. Heropvoeding van jeugdige SS'ers Zestig jeugdige SS-ens werden des tijds ondergebracht in huize de Clinghe te Bloemeodaal, waar zij werden toevertrouwd aan jeugd leiders, die moesten trachten hen te vormen tot bruikbare ledeh vain de maatschappij. Deze jongelui heb ben niet voiOr het Bijzondere Ge rechtshof terechtgestaan, aange zien zij geen bijzondere delicten op hun geweten, hadden. Op de Clinghe werden zij niet als gevan genen behandeld. Z;ij' genoten ©en gecontroleerde bewegingsvrijheid. Nagenoidg alle jongens zijn in de loop van de tijd in vrijheid gesteld. De meesten kwamen in behoorlijke betrekkingen. Op 1 Januari zal dit tehuis voor jeugdige politieke de linquenten worden opgeheven. 14 Dec. Zonop 8.41, onder 16.29. Maan op 14.50, onder 6.36. Volle maan 16 December Rechter Robert H. Jackson van het Amerikaanse Hooggerechtshof te New York heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie meer te vrezen heeft van haar IJzeren Gordijn, dan van de Verenigde Staten. Tijdens een toespraak tot een bij eenkomst van de New Yorkse Ad vocaten Club, zeide Jackson: „Of schoon het te betreuren valt, dat het IJzeren Gordijn bestaat, ben ik toch van mening, dat het veel nadeliger blijkt te zijn voor degenen, die dit gordijn gesloten houden, dan voor degenen, die erdoor worden buiten gesloten." In verband met zijn waanemingen en ervaringen als eerste openbare aanklager tijdens het proces van Neurenberg tegen oorlogsmisdadi gers, zeide hij: „Uit het verloop van het proces te Neurenberg is geble ken, dat het eerste zaad voor de la tere vernietiging van Hitler's macht werd gezaaid, toen hij begon met boeken te verbranden, studenten te verbannen, mensen van de weten schap te vervolgen en de vrije uit wisseling van berichten te verhin deren." In zijn commentaar op de Sovjet- regering zeide bij: „Indien zij zich zelf wensen te benadelen door hun oren en ogen te sluiten voor het geen zich in de Westerse wereld af speelt, zal dit naar mijn mening hun posities ten opzichte van ons niet ten goede komen. Indièn zij hun mensen van de wetenschap in dienst stellen van de politieke dog ma's van de Sovjets, moet ik dit als onmenselijk veroordelen, dóch mijns inziens zal hierdoor onze vei ligheid niet bedreigd worden." Het Nel. Olympisch Comité heeft zich toit ide ministers van O.K.W. en Wederopbouw1 en Huisvesting ge richt na-ar aanleiding vain het ge meenschappelijk schrij ven van deze ministers, -dart boti-w -en inrichting van gymnastieklokalen, voorlopig niet meer kan worden ^toegestaan. In West-Brabant zijn de cam pagnes der suikerfabrieken -nage noeg achter de rug. Het waren be langrijke campagnes. De Dinteloord versneed in totaal 300 millioen kg. bieten, de fabriek te Roosendaal 140 millioen kg. Het suikergehal te lag ongeveer op 18 pet. gemid deld, hetgeen hoog genoemd kan worden. Tegen het volgende jaar wordt uitbreiding van het 'bieten- areaal verwacht. Kappers Zijn met ingang van 30 December verplicht een lijst met ide prijzen van ide verschillende be handel in-gen binnen en buiten hun zaak duidelijk zichtbaar op te hain- gein. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 14 December: Over het algemeen, veel bewolking, met plaatselijk ne vel of mist, met hier en daar enige regen, meest matige Zuidelijke wind, iets minder zacht. Record aantal landverhuizers naar Australië Zaterdag vertrokken aan boord -via» hiet s.s. „Volendam" van da Rotterdamse Lloy-d zestienhonderd landvlarlhuizers -uit Rotterdam naar. Australië ian Nieuw Zeeland, w!at sinds de bevrijding een recordaan tal betekent. Het betreft mensen uit velerlei landen, die een nieuw1' vaderland gaan zoeken. Naast de iplm. 800 Nederlanders (w.o. de be kende boksier B-ep v'an Klaveren) zijn er een v'ijfhdnderd ontheemden uit Rusland, Lithauien, Polen, Leb land, Zuid-Slavië, Estland', Oekraïne en. Hongarije aan boord, zomede een honderdtal Engelsen, een aan tal stateolo-zien en Joden, w.o-. 225. kinderen. Ook verschillende beroe- ipien zijn vertegenwoordigd, -wiant zowel timmerlieden, kleermakers, zeelieden, chauffeurs, -san architect, een tandarts, twee journalisten en een twintigtal boerenzoons, maken de tocht, -die ruim zes weken du ren zal. Die Stichting Landverhuizing Ne derland deelt m-adie, dat het uit- blijvlein - v.an de aanvankelijk in- het vooruitzicht gestelde financiële steun vfan de Nederlandse regering -een tegenslag was -bij de werving van meer deelnemers. De emigratiekos- ten naar Nieuw-Zeeland zijn drie maal zoi ihoiog als die naar Canada. Woningbouwprobleem in Limburg opgelost Berichten uit ide Limburgse mijn streek maken melding van ee;n nieuw1 soort iwhning, die z.g.n. Lim burgwoning", Welke in minder dan één maand tijd-s kant en klaar is opgebouwd en bovendien zeer solide moet rijn. Het idee i-s afkomstig va|n mevr. Groothoff, de echtgenote van -de directeur der Staatsmijnen, -die het idee opperde om in navolging van de oude trant Limburgse klei te gebruiken voor nieuwe Wloningen. De beste samenstelling blijkt te z'ijn 95 pot. klei en 5 p'öt. c'ement. De nieuwe steen (wjo-rdit genoemd sta- mietsteen. Zij' is uitstekend tegen druk bestand en men Ikan >er des noods huizen van tien ver-di-epiingen hoog m-ee bouwen. Ook is zij tegen vo-c'ht bestand. De reeds gebouwde huizen te Heerlen en HoCnsbroek blijken -dan ook uitstekend te vol doen -en in ide 'buurt van de Staats mijn „Ma-urits" -is- men reedó -een steenfabriek aan 'het bouwen. Proe ven met dakpannen rijhi ook .al aan Üe gang. Men hoopt dat het nieuwe idee er toe Zal bijdragen dat -de woming- inood in Limburg binn-en afzienbare tijd achter de rug is. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1