Engeland op weg naar econ. onafhankelijkheid Schijn en werkelijkheid van het Franse leven Meer export dan import VREDESMATERIAAL Dodenherdenking te Renesse Die Britse regering beeft een Vierjarenplan opgesteld, dat be stemd is om Grooit Brittanaië in 1952 onafhankelijk te maken van de Amerikaanse toulp. Aanvankelijk is dit document geheim gehouden, maar zoals zulks meestal gaat: de Jntoouid is uitgelekt ea door een te Parijs veredhijiniend Amerikaans blad gepubliceerd. Hierop is een grote deining gevolgd, niet zozeer in En geland als wel in Frankrijk. Want uit de cijfers -van bet plan blijkt, dat Engeland, dat vóór de oorlog Ivoor noinld 600 millioen dollar pier jaar meer op Ihet continent pladht te kopien dan bet daarheen expor teerde, niet van zins is iopi dezje ivioet door te gaan. Integendeel toet tooopt dit inivoer-oversdhot te dloen kerkeren in een expiort-ovdrsctoot van 49 millioen dollar. Dit betekent voor West-Europa ©en verzwaring van haar export-problemem met on geveer 600 a 700 millioen dollars. De Fransen zijin hierolver ernstig boos en verwijten de Engelsen nu, dat deze bezig zijn zichzelf ten koste van anderen uit de moeilijik- heden te toelpen. Dit adht men id strijd met de bedoelingen dierMars- hall-)hulpi, maar pok met toet stre ven naar de bereiking van ©enj West-Europese 'eenheid, waarvan Groot-Brittannië todh een belangrijk bestanddeel zal moeten vormen. Londen beroept zich van zijd 'kant dpi de noodzaak der lomstandigtoe- dera, dodh is bereid nog eens te be zien of wellicht 'enigermate aan de gereven bedenkingen tegemoet kap' •worden gekomen. Onderlinge belangentegenstelling Volgens de „Economist" zal dit echter in het wezen der zaak niet veel verandering kunnen brengdn, ;al zal het misschien mogelijk zijn de scherpe kantjes er wat af te slijpen. Met dit al valt toet te betreuren, dat ook bij de Marshall-hulp de on- v derlinge belangentegenstellingen al- 'weer om de hoek komen kijken!, - Bovienidien heeft men in de Brits- Piccard behoeft niet meer te duiken Een Duitse ingenieur uit Cux- haven gaat in het voorjaar te New York een model tentoonstellen van een duikerklok, die met televisie is uitgerust. De duikerklok kan tot 5000 meter afdalen. Zij is met een kabel aan een schip bevestigd. Op het schip kan men met behulp van televisie de waarnemingen van de klok volgen. Het toestel heeft een doorsnee van twee meter. Er be vindt zich bij het duiken niemand aan boord. De uitvinder zegt dat hij met zijn proefnemingen al ge reed was voor de capitulatie van Duitsland. Een annexatie door Bergen op Zoom van een gedeelte van Hal steren, zal door Ged. Staten van Noord-Brabant bevorderd worden. Hierdoor zou een gedeelte van de Halsterse weg tot aan de z.g.n. Bre- deweg, bij Bergen op Zoom komen, evenals een gedeelte van de slikken in de Ooster-Schelde. De wegens moord ter dood ver oordeelde nationaal-socialistische ex- „Kreisleiter" Heilig, is uit de gevan genis van Wolfenbuettel bij Bruns- wijk ontsnapt. Men vermoedt dat hij in een motor met zijspan naar de Sovjet-zóne is gevlucht. Eergisternacht is plotseling een van de ergste stormen van dit jaar boven Het Kanaal opgestoken. Een Nederlands schip en drie kustvaar ders werden gedwongen een haven binnen te lopen. De fabrieksnaam Bata zal in Tsjechoslowakij e afgeschaft worden. De bekende schoenenfabrieken te Zlin (sinds kort Gottwaldov gehe ten) krijgen de naam Svit (dage raad). Amerikaanse zóne van Duitsland plannen, Idiie de afzetmogelijkheden] wam West-Europa in het Westelijk halfrond nog ernstig kunnen bena delen ien dus medie ©en ongunstige invloed zullen, uitoefenen op de Britse plannen dienaangaande. Krijgt Bizomia toaar zin, dan zal de toe komstige uitvoer uit dit gebied naar toet Westelijk halfrond nog een kwart groter worden dan de iom- Iwarag van de gehele Duitse uitvoer derwaarts in het jaar 1936. Waarmede een nieuwe factor in toet geding komt, waarop men niet 1 gerekend. Bijna 175 millioen gulden zal het nieuwe hoofdkwartier van de U.N.O. te New York kosten. Wat er zoal voor no dig is? Vier millioen stenen, ongeveer 20.000 kubieke meter beton, 6000 ton betonijzer, ruim 7 km tussenschotten voor kantoorruimten, 6600 ramen, 1800 binnendeuren, 6.4 hec tare plafond, ongeveer 210.000 vierkante meter pleisterwerk, 880 km electrische leidingen, 19.000 schakelaars, stopcon tacten e.d., 4.8 hectare water en vochtwerend materiaal, 80 km buizen en pijpen en 53 km isolatiemateriaal voor de installaties voor verwarming, afkoeling en ventilatie. Einde van het Junker tijdperk De Saksische regering laat hon derden kastelen en duizenden land huizen uit de tijd der Junkers af breken. Met het materiaal, dat door deze afbraak vrijkomt, wil men hui zen bouwen voor de duizenden boe ren, die na de verdeling van de landgoederen door de Russen, kleine stukken land hebben ontvangen. Saksen ligt in de Russiche zóne van Duitsland. Vrijdagmiddag vond te Renesse de Herdenkingsplechtigheid plaats ter ere en ter nagedachtenis van de slachtoffers van 10 December 1944. Op vele plaatsen hingen de vlag gen halfstok. In de Ned. Herv. Kerk waren bijeengekomen nabestaanden, familieleden en kennissen der slacht offers, afgevaardigden van politie corpsen, het gemeentebestuur van Renesse, het bestuur der plaatse lijke Oranjevereniging, de Ned. Her vormde kerkeraad, leden der jeugd beweging en leerlingen van de hoog ste klassen der O.L. school, met hun onderwijzers. Verder talrijke geno digden en belangstellenden. De secretaris der afdeling Renesse van de Stichting 1940-1945, de heer S. C. van den Hoek, richtte zich, na een welkomstwoord, allereerst tot de nabestaanden en herdacht de mannen, die hun leven lieten in de strijd voor de bevrijding van ons Vaderland. „Zij zijn helden", aldus spr. Zich tot de jeugd wendende ging hij dieper in op de betekenis van dat woord en de daden der tien mannen. Hierna stelden allen zich op voor de Stille Omgang naar de doden akker. Namens het gemeentebe stuur van Renesse, de Stichting 1940- 1945 en de jeugdbeweging te Re nesse werden bloemen op de graven gelegd. De plaatselijke predikant. Ds. H. Cramer, sprak naar aanleiding van een der profetieën van Ezechiël en maakte een vergelijking tussen de vallei met de dorre doodsbeenderen en ons land. Wel is na de bevrijding in ons land alles weer vlees ge worden en is alles georganiseerd, maar de goede geest ontbreekt nog vaak, omdat men het meent te moe- ten vinden in zichzelve en in eigen kracht. Waar vertrouwen moest heersen, heerst wantrouwen. Zo lang wij niet beseffen dat alleen God's Geest ons kan brengen tot een nieuw leven, kan van werkelijke vooruit gang en bloei geen sprake zijn en is de vraag der familieleden der slachtoffers gewettigd of hun jon gens dit offer tevergeefs hebben gebracht. Als wij God niet zouden aanvaarden en niet tot Zijn Belij denis komen, dan zou dit alles te- Vredige rust en grote bedrijvigheid „Het sotoerm gaat op oyer ©em belangrijke parlementaire zitting", schrijft M. Pierr© Brissiop. De „Fi garo" toeeft ideze gelegteinlheid aan gegrepen om Frainkrijk's sipel de reiv'u© te laten passeren en een io|pi- somming te geven van toaar ver- sctoillenide troeven. „De politieke verwarring, die in Frankrijk als toet ware aan de orde van dó dag sdhijlnt, geeft een ge- toeel verkeerd beeld van dit land. Wijselijk oimdertoouden, juist door diegenen, die toaar aan de kaak stellen om er zicto zellve van te bedienen, voortdurend .geprikkeld door de onderlinge strijd of de on verkwikkelijke medeplichtigheid der partijta, doet zij toet idee van ©en Frankrijk, dat in volkomen staat van ontbinding verkeert, ingang vinden. Zelfs een groot aantal Fransen, dat volkomen afkerig te genover deze besmettelijke ziekte staat, begon op de duur te gelojvein, er door te rijn aangetast. De buitenlander, die zicto onver schrokken begeeft ia dit avontuur, dat toem door zijn Pers wordt af gespiegeld als nagenoeg onoverko melijk door barricaden, staat ver steld wanneer toij toet ware beeld van Frankrijk voor ogen krijgt, 'en kan niet anders dan onder de in druk komen van de geweldige voor uitgang die zicto reeds, zonder dat ©r veel gewag van is gemaakt, na de bevrijding toeeft voltrokken, kortom, hij kijkt zijn ogen uit bij toet zien van de vredige rust ©n de grote bedrijvigheid die 'er op straat, op de landwegen ©n in die dorpen heerst. Hoe onaangenaam deze optimis tische tekenen toen, in wier kraam ze niet te pas komen, ook in de oren mogen klinken, hoezeer ^dieze opwekkende feiten tegen de gevoe lens van een zeker miskend ge deelte van de openbare mening ook mogen indruisen, men moet ze na drukkelijk bevestigen, er bekend heid aan geven, omdat ze nu een maal w a a r zijin. Een Middenpartij Neemt men daarbij' in aanmerking, dat de huidige Regering, zonder enige schittering of relief, juist door toaar „middenpositie", haar afkeer Ivan geweld en toaar doeltreffende en progressieve pogingen tot her stel van de orde. volkomen beant woordt aan de wens van toet over grote merendeel der burgers, die reeds meer dan ganoieg hebben (Van alles wat naar politiek zweemt en ier niets voor voielt om zi'cto in een avontuur te begeven, maar slechts 'één gedachte kannen, n.l. zicto vol komen aan hum werk te kuninen' wijden. Ben ieder 'weet, dat de Fransman, na met een welhaast de monstratieve voldoening uitgespro ken naar rechts of liinkis te heb ben gestemd, er geheel mee in stemt door ©an middenpartij! te worden' geregeerd. Hetgeen meer dan ooit voor de hand ligt. Immers, toet is de reflex van een gezond verstand, misschien een weinig kort maar solide, vasthoudend en, in ogenblikken van beproevingen, zeer heilzaam. Enkele weken 'geleden, door die verlamming der mijnen en toaar on miskenbare uitwerking opi de indu strie, stond toet ergste te vrezen. vergeefs zijn geweest. In het stille vertrouwen dat de Heer, Die alles wat dood is, weer levend zal ma ken en er weer leven kan komen in de dorre beenderen, waarmede ons Volk nu te vergelijken is, heb- bij zij zich overgegeven in de han den hunner beulen. Na terugkomst in de kerk sprak de heer de Roo, voorzitter der af deling Renesse van de Stichting, de nabestaanden en familieleden toe, waarbij hij de hoop uitsprak dat de bewoners van ons eiland mogen be seffen de betekenis van het offer dat deze tien rriannen aan de be vrijding van ons Vaderland gebracht hebben en dat dit offer weerklank moge vinden in aller harten in deze tijden van eigen belang en weinig medeleven. Spr. eindigde met de verwachting uit te spreken dat de opbouw van ons Vaderland in de geest van Christus zal geschieden. Na dank te hebben gebracht aan allen, die gevolg hebben gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning der herdenking, sloot de heer de Roo de plechtige bijeenkomst, waar na nog gezongen werden het le en 4e vers van het Lutherlied. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 14 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 Arbeidsvi taminen; 10.50 kleutertje luister!; 11 Kinderopvoeding; 11.30 De Wek ker; 12 Lyratrio; 12.30 weel-praatje; 12.33 ensemble Tom Erich; 1 nieuws; 1.15 mededelingen of gram.; 1.20 The Skymasters; 1.50 gram.; 2 knip cursus; 2.30 gram.; 4.40 De school bel; 5 kinderkoor; 5.30 gram.; 5.45 Overzeese kroniek; 6 nieuws; 6.15 piano-potpourri; 6.30 voor de strijd krachten; 7 Radiostrip; 7.10 gram.; 7.15 concert; 7.45 NIWIN-klanken; 7.50 Wederopbouw; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 Bonte Dins- dagavondtrein; 9.30 allerlei; 9.35 ik zou zo graag10.15 buiten lands overzicht; 10.30 viool en piano; 11 nieuws11.15-12 gram. HILVERSUM IX. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 Lichtbaken; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 Wie komt er in mijn hokje?; 10.15 gram.; 10.30 schoolradio; 11 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Ange lus; 12.03 gram.; 12.30 weerover- zicht; 12.33 Amusementsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 bari ton en piano; 1.45 uit de bijbel; 2 Strijkkwartet; 2.30 onder ons; 3 schoolradio; 3.30 gram.; 4 De Zonne bloem; 4.30 Ziekenlof; 5 na school tijd; 5.15 gram.; 5.30 De Wigwam; 5.45 Hongaarse muziek; 6.10 sport- praatje; 6.20 gram.; 6.30 lezing; 7 nieuws; 7.15 zang en orgel; 7.30 religieuze causerie; 7.45 vervolg zang en orgel; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 opera (in de pauze voordr.); 10.35 commentaar; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; 11.15- 12 Utrechts stedelijk orkest. Omtrent de oorzaak van de brand te Deventer, waarbij 6 mensen om het leven kwamen, vermeldt de po litie, dat het vuur in de haard op de eerste verdieping zich moet heb ben medegedeeld aan de vloerbe dekking of de vloer zelf. De crisis toeeft echter, juist in te gendeel, de verbazing wekkende ge zondheid van toet organisme, toaar reservekractot om ide infeetietoaair- iden te bestrijden en de abcessen, de een na dia ander, te elimineren, io(pt overduidelijke wijze aangetoond. Deze onmiskenbare overwinning, waarvan wij niet genoeg de buiten- gewon© verdienste kunnen ónder- strepen, valt samen met ©en zekere stabilisatie der prijzen, een peri ode van sociale rust, een aarzeling van toet Lot. De conjunctuur be weegt zicto weer in opgaande lijd en kan van beslissen!de aard wor- •dem. Het scherm gaat op."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2