ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE r WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het West-Duitse parlement bekijkt het komend bezettingsstatuut KERSTACTIE VAN HET AMERIKAANSE LEGER IN DUITSLAND I l Staat van beleg in China MAANDAG 13 DECEMBER 1948 No. 16073 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, pier week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. en geeft de nodige aanvullingen Het definitief bezettingsstatuut, dat door de Duitsers met spanning tegemoet wordt gezien, is nog altijd niet verschenen, maar in afwach ting hiervan heeft het West-Duitse parlement alvast het nodige com mentaar verstrekt en het stuk voor zien van aanvullingen, die het ver moeden wekken, dat de Duitsers meer willen krijgen dan hun wordt toegezegd. Dezer dagen heeft het parlement een resolutie aangeno men, waarin de Duitse inzichten met betrekking tot het bezettings statuut zijn vastgelegd. In deze re solutie wordt de mening uitgespro ken, dat het hoogste gezag in Duitse handen moet liggen, d.w.z. moet worden overgenomen door organen van de Duitse staat. De houding der bezettingstroepen dient uitsluitend te worden bepaald door hetgeen de uitoefening van de bezettingstaak met zich mede brengt. Geen enkele regering mag de vreedzame ontwik keling van de Duitse democratie belemmeren, noch de normale le vensomstandigheden van het volk in gevaar brengen. Deze vage vaststelling van de al gemene lijnen, komt in feite neer op het volgende: de taak van de bezetting wordt bepaald door de be veiliging van de bezettingstroepen, de autoriteiten en het Duitse volk en het bevorderen van een vrede lievende en democratische ontwik keling. T.a.v. de Duitse rechtspraak en de wetgeving zou de taak van de bezetters niet anders zijn, dan een toeziende. Verder wensen de Duitsers weer zelfstandig deel te nemen aan het internationale diplo matieke en handelsverkeer. Econo mische beperkingen moeten worden opgeheven en Duitse patenten moe ten worden beschermd. Bij het vast stellen der bezettingskosten moet met de Duitsers overleg worden ge pleegd. In bijzondere omstandighe den zullen de bezetters speciale maar tijdelijke maatregelen mogen nemen. Verder zijn in de resolutie nog verschillende „rechten" opge nomen, waarop de Duitsers aan spraak maken. Het lijkt niet waar schijnlijk, dat de bezetters al deze bijzondere Duitse verlangens maar zonder meer zullen goedkeuren, maar men dient te bedenken, dat er sinds de capitulatie al weer iets is veranderd. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft de staat van beleg afgekondigd voor geheel China, met uitzondering van Formosa en de Oostelijke randge bieden. Hierdoor worden ook de ge bieden, die nog ver van het strijd toneel liggen, onder militair gezag geplaatst. Communistische troepen trachten thans de verbindingen af te snijden achter de laatste verbindingslinie voor Nanking. Zij zijn nog 48 km van de hoofdstad verwijderd. De kwartiermeester-generaal van het Chinese regerings-leger heeft te Los Angelos verklaard, dat binnen 45 dagen oorlogsmateriaal ter waar de van 310.250.000 gulden van Ame rika naar China zal worden ver scheept. De eerste lading zal be staan uit benzine voor de tanks van het leger. „Het koninkrijk van de Jordaan" Koning Abdoella moet het wel aan enige werkelijkheidszin ontbreken, want hij gaat grote plannen ten uit voer leggen, die er op neer komen, dat het Arabische deel van Palestina zal worden geannexeerd. Het Ara bische Legioen heeft in dit deel van Palestina reeds belangrijke steden steden bezet. Ter bespreking van het plan is gisteren het uit dertig leden bestaande parlement bijeen geweest. Naar het in het voornemen lag, zou de monarch Abdoella zich vandaag tot koning van de nieuwe staat laten kronen. Hij zal 't nieuwe land „het koninkrijk van de Jor daan" noemen. Deze voorgenomen maatregel schijnt een reactie te zijn op het voorstel van de U.N.O., te komen tot een verdeling van Pa lestina. In Jeruzalem ontwikkelt de toestand zich niet onbevredigend. Er is contact opgenomen tussen Joodse en Arabische comman danten, om te spreken over de vrede. Volgens waarnemers is 'n wapenstilstand aan het Joods- Arabische front aanstaande. De Arabische bondgenoten van de koning, inzonderheid Egypte en Syrië, zijn niet ingenomen met de plannen. De Britse vertegenwoordi ger bij de Veiligheidsraad heeft aan gedrongen op een bijeenkomst van de Palestina-commissie, om beslui ten te nemen met betrekking tot het bevel voor een wapenstilstand. Er zou op worden aangedrongen het bevel kracht bij te zetten, desnoods door het invoeren van economische sancties. Eerst in April zal de toe lating van Israël tot de U.N.D. ter sprake komen. De Joden zijn de mening toegedaan, dat zij met Ame rikaanse steun alsdan in een gun stige positie verkeren. Nederlandse gedenkplaat voor Staten Eiland Koningin Juliana zal aam Staten- Eilainid, een stadsdeel van Ne w York, een bronzen gedenkplaat schenken, ter herinnering aan de eerste Ne derlandse nederzetting. Deze ge denkplaat zal aan de Historisdh© Vereniging van genoiemd stadsdeel warden aangeboden. Staten Eiland is ongeveer 11 k.m. breed ©m 24 k.m. lang en is vian, Manhattan gescheiden door de baai van New Y[ork, welke ter plaatse een breedte van ongeveer 8 k.m'. heeft. Het is een van de zeven kies districten van New York' en staat officieel bekend als Richmond. Dit eiland werd door Henry Hud son „Staatem Eylandt" gedoopt ter ere van id© Staten-Generaal in Ne derland. Die Nederlanders hadden zich aldaar reeds in 1630 gevestigd doch zij richtten pas in 1661 'hun eerste permanente nederzetting op. De gedenkplaat zal worden aan gebracht in het „Voorlezer Huis", de oudste lagere sdhool in Rich mond. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen vorige week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Kapt. J. Boltjes uit Gronin gen; Sold. Ie kl. J. P. A. van de Pol uit Beverwijk; Sold. J. H. Schalm uit Amsterdam. Inzameling voor de kinderen Overal in de Amerikaanse zone van Duitsland is op' het ogenblik ©en militaire campagne aan de gang maar©en zeer vreedzame. Amerikaans© soldaten van hoog tot laag zijn namelijk druk' bezig met het inzamelen vatn levensmid delen, speelgoed, kleding, snoep 'HU' geld om zoveel mogelijk misdeelde kinderen ©etn goed eja gezellig Kerstfeest te bezorgen. De bevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa heeft aan plan gemaakt om de Kerstgeschen ken van legerpersoineel voor Berlijn op de plaats van bestemming te krijgen. Men noemt dat plan de „Operatie Kerstmis" en generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur in Duitsland, zal er voor zorgen, idat de pakjes over de luchtbrug naar Berlijn worden vervoerd. Zij Worden per spoor naar Giessen ge bracht en 'daar 'opgeslagen, totdat er vliegtuigen beschikbaar zijn. Behalve uit da Amerikaanse zone komt er kleiing binnen uit de Ver enigde Staten en andere delen van Duitsland en mensen ioi Engeland en de Scandinavische landen, die van het plan hebben gehoord, stu ren ongevraagd geld. Er zijn al bij dragen van meer dan 2500 gulden toegezegd. In Berlijn zelf heeft iedere Ame rikaan een bijdrage voor het Kerst feest geschonken en het bedrag van ruim 63.000 gulden, dat tot nu toe is ingezameld, is voldoende voor een Kerstmaal voor ongeveer 76.000 Duitse kinderen. Er zijn dertig ton voedsel en vier ton soep voor no dig. Afdelingen van Duitse jeugdor ganisaties hebban bovendien 22.000 stuks speelgoed gemaakt. In Frankfort en omgeving worden •voorbreidingen getroffen om 150 duizend kinderen van Duitsers en ontheemden een prettige dag te be zorgen. Tpe Heidelberg heeft de Amerikaanse vrouwenclub ongeveer 2000 kilo levensmiddelen, speelgoed en kleding bij elkaar gebracht, die per vliegtuig naar Berlijn zullen worden gebracht. En in Stuttgart hebben de ambtenaren van bet Ame rikaanse militair© bestuur een actie op touwi gezet om meer dan 60.000 kinderen Kerstfeest te laten vieren. Zij hopen 12000 gulden op tah alen. Amerikanen uit negen staten heb ben Kerstgeschenkjies naar Duits land- gestuurd en' er zullen nog; meer schepen volgen. Ropeinlijk dat deze actie ons een stapje nader tot het „Vrede pp aarde" brengt! V Wie anderen wil regeren, f moet zijn eigen belang me- I geren. 1 I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 13 December Aanvankelijk zwaar b-ewjolkt met hier en daar enige regen, later tij delijke opklaringen en overwegend' droog weer, zWiakke toit matige wjjnjdi 'tussen Zuid-Oost en Zuid- West, weinig verandering in tem peratuur. 14. Zon op 8.41, onder 16.2!9. Maan dpi 14.50, onder 6.36. Volle Maan 16 December. Commandant van Westerbork voor bijzonder gerechtshof Verantwoordelijk geacht voor het afschuwelijke dat zich tijdens de bezetting in het kamp Westerbork heeft afgespeeld, moest de 41-jarige A. K. G. (Gemmeker) uit Dussel- dorf, voor de Drentse Kamer van het bijz. gerechtshof te Leeuwarden terecht staan. Dit proces, dat met veel spanning door de vele Joodse landgenoten tegemoet is gezien, heeft tal van gruwelijke gebeurte nissen in het licht gesteld. In October 1943 werd G. com mandant van het kamp. Als „SS- oberscharführer" was hij 'n typisch Duits figuur, streng onderdanig aan de hem gegeven bevelen. Ook hij huldigde het principe: „Befehl ist Befehl" en dat deed hem o.a. de op dracht uit Den Haag aanvaarden, een viertal Joden, die een ontvluch tingspoging hadden gewaagd en daarin niet waren geslaagd, te fu silleren. Eveneens aanvaardde hij zonder protest de benoeming tot kampcommandant van Westerbork, omdat, naar hij verklaarde, hij de benoeming als bevel had opgevat. „Ik kon de verordeningen der rijksregering niet critiseren, dat paste mij niet. Zij had mijns inziens zeker gewichtige redenen voor het uitvaardigen van deze verordenin gen en juist daarom moest ik ze wel uitvoeren". „Overigens", zo beweerde G., „had ik er gedurende lange tijd geen idee van wat er met de Joden ge beurde. Men vertelde mij, dat inter nering de zwaarste straf was die zij kregen. Dat velen de dood von den is mij eerst na het einde van de oorlog bekend geworden. Ver halen, als zouden zij in Duitsland te werk worden gesteld, heb ik voor waarheid aangenomen". Een groot aantal getuigen gaf een beeld van wat er in het kamp is gebeurd. Barak 51, de strafcellen, de voorbereidingen en het vertrek van de gedeporteerden passeerden de revue. En dat alles werd nog aangevuld met een film, die op be vel van G. in het kamp was opge nomen en door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in de rechtszaal gedeeltelijk werd afge draaid. De zitting werd tenslotte 'ver daagd tot Dinsdag 28 December a.s. De Palestijnse kwestie is door 'de Ver. Naties in Parijs afgehandeld. Eein commissie van 'drie is ingesteld met standplaats Jeruzalem, om te trachten Joden en Arabieren te hel pen bij een streven naar een com promis ijn het Heilige Land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1