ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WÉSt - Controle-apparaat voor mogelijke Duitse Pijherbewapening WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Republiek ever de interim-regering Groot verlof aan dienstplichtigen - 3000 vlinders hebben het „Hotel des Ventes" te Parijs veroverd ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 No. 16072 103e Jaargang ABONNEMENT: Padja per 3 maanlden bij' vooruitbetaling f 3.51, per week 27 «ent. Losse nummers 10 esat. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakeiman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. ei. Mobilisatie van deskundigen Br zijn. vele problemen in West- Europa, in het bijzonder ten op zichte van Duitsland, die niet tot een oplossing kunnen geraken, daar het herstel van de Duitse economie door velen als een gevaar wordt be schouwd en als een mogelijke be dreiging van de vrede. Inzonderheid Frankrijk staat zeer vastberaden op dit standpunt en het beheer over het Roergebied is een voorbeeld van een kwestie, die op een dusdanige wijze wordt opgehouden. Het is be kend, dat Engelsen en Amerikanen een veel soepeler houding aanne men, maar ook deze landen willen toch in de toekomst evenmin in de mist varen. Zo heeft Bevin, de En gelse minister van Buitenlandse Za ken, in het Lagerhuis medegedeeld, dat binnenkort zal worden overge gaan tot vorming van een militaire commissie, die enerzijds controle zal moeten uitoefenen op een eventuele Duitse herbewapening, anderzijds een dergelijke bewapening zal moe ten zien te voorkomen. De regerin gen van Engeland en Amerika, maar ook van Frankrijk, hebben voorbereidingen getroffen voor het vormen van controle-commissies, waarin een groot aantal deskundi gen op wetenschappelijk, industri eel, economisch en militair gebied, zitting' zullen nemen. Deze commissies hebben in West- Duitsland vrij entrée, d.w.z., zij zul len ter plaatse elke fabriek en elke werkplaats binnen mogen lopen en op de productie controleren. An dere commissies zullen belast wor den met de controle op de import, zodat geen grondstoffen kunnen worden ingevoerd, waaruit wapens kunnen worden vervaardigd. Deze commisseis zullen hun werk jarenlang volhouden, zodat de be zettingstroepen drastisch kunnen worden ingekrompen, al zal de ge spannen internationale toestand dit voorlopig verbieden. Bij zijn ver klaring gaf Bevin verder uiting aan zijn optimisme, dat de onderhande lingen over de vorming van een At lantisch pact, spoedig tot een goed resultaat zullen leiden. Binnenkort worden de besprekingen over dit belangrijk punt, te Washington her vat. Regeringsverklaring over Indonesië Naar aanleiding van het ministe riële bezoek aan Indonesië, is een regeringsverklaring gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de ministers Sassen en Stikker verslag hebben uitgebracht over de infor mele besprekingen welke zij in In- Opgravingen te Aardenburg Nabij de Kaaipooort te Aarden burg zijn bij het uitvoeren van rio leringswerken op een diepte van ongeveer twee meter, overblijfselen van dikke muren blootgelegd. Men vermoedt, dat het de zogenaamde steunberen van een uit 1650 da terende stadspoort zijn. Verder is op grote diepte een houten duiker ontdekt, terwijl enige palen werden aangetroffen. Daar moet omstreeks de jaren 12- a 1300 een haven zijn geweest van de toen bloeiende han delsstad. De bij het graven te voor schijn gekomen aarden kannetjes zyn veelal geschonden. donesië hebben gevoerd. Volgens de verklaring is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belang rijke punten teleurstellend is ge weest. De ministerraad heeft hierbij op nieuw de toeneming van de be standsschendingen onder ogen ge zien. Nadat er een lichte daling in de bestandsschendingen was inge treden tijdens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sindsdien een sterke stijging van het aantal incidenten geconstateerd. Ernstig is dat het aantal moord aanslagen en ontvoeringen, waar van Indonesische bestuursambtena ren het slachtoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Nara aanleiding van de in de ministerraad gevoerde bespreking werd een instructie opgesteld be stemd voor de delegatie van het Koninkrijk te Batavia, de delegatie, welke sedert het optreden van de commissie van goede diensten aan gewezen is om via deze commissie de formele besprekingen met de Republiek te voeren. Ingevolge deze instructie zal die delegatie een nota aan de commis sie van goede diensten overhandi gen, waarin het regeringsstandpunt vervat is. Zodra de nota ter kennis van de commissie van goede dien sten is gebracht, kunnen over de inhoud nadere mededelingen wor den verwacht. iPiPpa Terwijl de Belgische textielindustrie met werkloosheid te kampen heeft, hebben de Nederlandse textielfabrieken een schreeuwend tekort aan ar beidskrachten. Van ver in de omtrek worden de arbeiders en arbeidsters naar de industriecentra gehaald. Tegelijkertijd worden in Twente nieuwe spinnerijen en weverijen gebouwd. Volgens een officiële mededeling te Rangoon zijn Burmese commu nisten bezig met geweld jongeman nen te recruteren voor opleiding voor het „volksdemocratische le ger". De communisten hebben twee militaire opleidingsscholen geopend nabij Pegoe, 65 km ten Noorden van de hoofdstad. Een grote ramp" Het commentaar van Prof. Romme over het federalisme in Indonesië, heeft aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Prof. Romme verklaarde toch, dat de federale ge dachte in Indonesië diep wortel heeft geschoten en dat het pogen van Djocja om deze gedachte uit te roeien, respectievelijk het stre ven naar de gefederaleerde staten te verhinderen, tot mislukking is ge doemd. Niettemin blijft Djocja ful mineren tegen deze ontwikkeling en gebruikt daarbij bewoordingen, waaruit de nauw verholen teleur stelling spreekt. Een officiële re geringsverklaring over „het streven van de Nederlanders tot vorming van een interim-regering buiten de Republiek om", is gepubliceerd. Daarin wordt opgemerkt, dat de vorming van zulk een regering bui ten de Republiek om een grote ramp tengevolge zal hebben, waardoor de Oplossing van de Indonesiche kwes tie in het algemeen ten zeerste zal worden bemoeilijkt. Zelfs acht men het aan Repu blikeinse zijde niet onwaar schijnlijk, dat die mogelijkheid geheel teniet zal worden gedaan. In Djocja meent men, dat de ramp nog groter zal zijn, als de Neder landse regering bij de uitvoering van haar plannen het Republikeinse ge bied zal blijven omringen met rege lingen, door welke de verbindingen tussen de Republiek en de andere Indonesische gebieden onder Neder landse controle onmogelijk wordt wordt gemaakt. Carl A. Graessner, een 45-jarige Amerikaanse opzichter bij het aan leggen van wegen, is door Griekse rebellen ontvoerd. Men vond zijn auto aan de kant van de weg staan. Aan alle dienstplichtige soldaten en soldaten le klasse, die niet buiten Europa dienen en vóór 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken hebben gediend, kan, indien de belangen van de militaire dienst dit toelaten, met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij, die op genoemde da tum om redenen van dienstbelang van het groot verlof worden uitge zonderd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen het groot ver lof uiterlijk omstreeks begin April 1949 zal worden verleend. I 1 i Kunst veredelt en verheft i het hart. i I I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 11 December: Matige tot krachtige, in de kuststreken harde Zuiden wind, zwaar bewolkt met enkele opklaringen, in het Westen enige regen, zacht voor de tijd van het jaar. 11 Dec. Zon op 8.38, onder 16.29. Maan op 14.03, onder 2.47. 12 Dec. Zon op 8.39, onder 16.29. Maan op 14.15, onder 4.0#. Volle Maan 16 December HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand December 13. 0.52 v.m. 13.08 m-m'. 14, 1.38 v;.m. 13.52 HUB!. 15. 2.21 v:.m. 14.37 nam'. 16, 3.04 v.m. 15.21 in.mi. 17. 3.48 v.m. 16.08 n.m- 18, 4.31 v.m. 16.51 m.m!. 19. 5.11 v.m. 17.38 manl Vroeger residentie van generaal Drouot, een van hen, die keizer Na poleon vergezelden naar het eiland Elba, dient het hotel Drouot te Pa rijs, dat niet ver van de grote bou levards gelegen is, thans tot omlijs ting van de verkoop bij opbod. Enkele dagen geleden verkocht men er een prachtige collectie be staande uit 3000 vlinders, wier tere vleugeltjes zorgvuldig in glazen kastjes waren geconserveerd. De „vendutie" bracht 560.000 Franse francs op, of wel bijna 190 francs per insect. Voor enkele tientallen duizenden verzamelaars, over de gehele we reld verspreid, vertegenwoordigen de vlinders een goudwaarde en heb ben een koers, evenals geldstukken en postzegels. Enkele zeldzame soor ten, bijv. de Charaxes, hebben een waarde van 25- tot 30.000 Franse francs. Vreemde rechtszitting In München vond dezer dagen een proces plaats tegen een aantal valse munters. 22 der aangeklaag den warendoofstom. Een doof- stommenleraar „vertaalde" de ver klaringen. Gedurende het ganse proces voerden de doofstomme ver dachten uitgebreide debatten, zon der dat iemand ook maar een woord kon verstaan of begrijpen. Buiten de verdachten zelve, natuurlijk. Record van Amerikaanse bommenwerper Een 6-motorige Amerikaanse bom menwerper van het type B-36, heeft een non-stopvlucht van 13.000 km afgelegd van Fort Worth in Ala bama naar Honoloeloe en terug. Het toestel heeft er vijf en dertig uur over gedaan. Het is de langste af stand, die een bommenwerper van dit type tot nu toe heeft afgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1