De Amerikaanse Reders en het Marshall-plan WIT- EN BRUINBROOD Amerikaanse Kerstgaven naar Nederland verscheept Hoffman onder druk Mede door het prijsverschil staat de voedingswaarde van wit- en bruinbrood in bet middelpunt dier belangstelling. Wijl volkorenbrood veel meer phytinezuur dan wit brood bevat, welk zuur kalk aan bet lichaam onttrekt, wordt vooral voor kinderen bet gebruik van bruinbrood minder wenselijk ge acht. In een artikel in ide Vegeta rische Bode stelt daarentegen arts Tine Kaayk te Arnhem ;het gebruik van bruiinibrooid verre boven dat van witbrood. Zij geeft toe, dat het meerdere phytinezuur in het bruin- brood kalk uit bet lichaam op)- neemt, maar idit nadeel kan vol ledig geneutraliseerd wonden door toevoeging vain kalk in bet meel. Bovendien wordt door langdurig laten rijzen met gist een groot deel van het phytinezuur reeds omge zet in gunstige phosplhorverbiadiin- gen. In zuur roggebrood is bet pihyr tinezuur reeds volledig omgeziet. Door gort en grutten, welke ook bet phytinezuur bevatten, geduren de één nacht te latan weken in water, wordt het phytinezuurgehalte vrijwel mul. Kan het phytinezuur nadeel in bruinbrood dus door gis ting en door toevoeging van wat kalk aan het meel geheel worden opgeheven, het grote voordeel van volkorenbrood is, dat het veel meer vitaminen bevat dan witbrood. Voor al bet hoge gehalte vitaminen B in bet bruinbrood is voor een goe de voeding van grote betekenis. Tenslotte wijst arts Time Kaayk er pp, dat de volkorenproductan door hun gehalte aan zemelen nog de volgende gunstige invloeden opi de spijsvertering hebben: men kauwt volkorenbrood langer dan wit brood, waardoor de vermenging met speeksel, dat de vertering van het zetmeel inleidt, intensiever is, ter wijl man zich eerder verzadigd voelt en daardoor niet gauw teveel zal eten. Britse dokters vrezen influenza-epidemie Staat de wereld voor een nieuwe influenza-epidemie? Eein zegsman van de Britse organisatie van me dici heeft Maandag pessimistische voorspellingen gedaan. „Al enige maaftden geleden, aldus deze En gelsman, verwachtten wij1 het los barsten van een epidemie. Meestal begint het met wat lidhte gevallen, maar op het ogenblik zijn er in Engeland te veel van deze lichte gevallen." En hij voegde er aan toie: „Wij maken ons nogal bezorgd. We konden op bet ogenblik wel eens verkeren in de stilte voo,r de storm." Van andere zijde werd opgemerkt dat minder kans op een epidemie bestond, omdat volgens de statis tiek influenza, wanneer zij komt, uitbreekt met tussenpozen van 25 jaar. De laatste epidemie dateert van 1919 en we zijn dus nu al „over tijd". Dokter v. d. Berg, directeur van de Volksgezondheid in Den Haag, had op grond van deze bere kening verleden jaar een epidemie vioorspeeld. Influenza komt op het ogenblik wel voor, 'doch niet in grotere ma te dan andere jaren Weersomstan digheden oefe'-en echter grote in vloed opi deze ziekte uit. Mochten deze slechter worden, dan is die mogelijkheid van uitbreiding der in fluenza heel goed mogelijk. Politie en militairen hebben met zwepen studenten te Cairo, meest vrouwelijke studenten, uiteenge jaagd. Zij hielden een demonstratie bij het gebarricadeerde bureau van minister Nokrasjy Pasja en eisten ide vrijlating van hun collega's die Zaterdag ina de moord oip de po- liticonunainidaint Selim Zaki Pasje Door zeventien Amerikaanse or ganisaties werd aan deze inzameling deelgenomen en de artikelen wer den verpakt in een kleine 500 kis ten, welke per s.s. „Noordam" van ide HollandAmerika Lijn ver scheept zullen worden. Het baseball-materiaal, dat zich bij de zending bevindt, is een gift 'van ide Amerikaans-Nederlandse Ba seball Commissie te Grand Rapids, Michigan aan de Nepitunus Baseball Bond te Rotterdam. Drie Amerikaanse steden hadden een inzameling gehouden voor Ne derlandse steden, welke zij hadldlan geadop teerd. Studenten van de New Utrecht Hogeschool ta Brooklyn zen den aan ide Universiteit te Utrecht een microfoon, een phonograaf en platen voor ide studie van talen. De padVindsters en liefdadige Club van Charlotte in de Staat Michigan hebben 200 Christmas Stockings (kousen gevuld met kleine verras singen) beschikbaar gesteld voor behoeftige Nederlandse kinderen. The Qhureh World Service heeft 41 kisten met speelgoed gezonden, nadat deze organisatie reeds 100 kisten haid gezonden bij eein vroe gere gelegenheid. Eein typisch© praetisich© moeilijk heid is in Amerika gerezen rond bet Marshall-plan, waarover de no dige deining in bepaalde Ameri kaanse kringen is ontstaan. Paul Hoffman, de administrateur van bet Marshall-plan ontving destijds eein verzoek van de Amerikaanse scheep vaartmaatschappijen, om 75 pet. van de naar Europa te verschepen goe deren te vervoeren in Amerikaanse schepen. Tot inu toe was dit percen tage 50. Hoffman heeft dit verzoek in overweging genomen, maar is er niet op ingegaan. Die Amerikaan se scheepvaartmaatschappijen heb ben deze pil moeten slikken, maar nu is er weer een klacht ingediend, 'dat bij1 de verschepingen van goe deren naar Europa alleen de grote maatschappijen aan bod komen, ter wijl de kleine rederijen tevergeefs naar een vrachtje dingen. Een lid van de Amerikaanse maritieme com missie heeft er op gewezen, dat de Europese scheepvaartmaatschappij'- ©n met opizet hun tarieven laag stellen, zodra de Amerikaanse ta rieven hier tegenover ongunstig zouden afsteken. Al deze dingen wijzen er op, dat de goede tijden voor de Ame rikaanse koopvaardijvloot voorbij Zijta. Geen wonder. Na de oorlog heeft de Amerikaanse.'koopvaar dij1 het met haar vloot bijzonder kalm aan gedaan. Vele schepen werden verkocht, andere opge legd met de bedoeling ze later te verkopen, terwijl van nieuw bouw geen sprake was. De Europese rederijisn hadden weliswaar een reusachtige achter stand in te halen, maar zaten niet stil. Onverminderd gingen zij' voort met het aankopen van „oude" sche pen, en 'de verschillende scheeps bouwmaatschappijen kregen order na order. Reeds thans is de toestand; zo geworden, dat de Amerikaanse reders best een vrachtje meer kun nen gebruiken. Evenwel acht Hoff man de belangen van het Europese scheepvaartverkeer van dusdanig belang, dat hij' niet ingaat pp* de wensen van de Amerikaanse reders. In dit verband spreekt Hoffman [Over Amerikaanse overschotten, waarvan het niet aangaat deze weg te werken tegen oneconomische ta rieven. Het ziet er naar uit, dat! Boter voor banketbakkers Naar wij vernemen zal aan ban ketbakkers en z.g. gemengde bak kers in de grote en de provinciale steden ter gelegenheid van het Kerstfeest 130:000 k.g. boter, met een minimum; van 25 k.g. per bak ker worden toegewezen. Deze bo ter is, hoewel zij niet voor de con sumptie afgekeurd is, van iets af wijkende kwaliteit en voldoet niet meer aan de eisen om per pakje te worden verkocht. Thans ongeveer 12.000 trac toren in de landbouw Sinds de bevrijding zijin in ;ons land bijna 10.000 laindbouwtractoren geïmporteerd, waarvan plm. 60 pet. uit de Verenigde Staten van N.oordi- Amerika afkomstig zijn. Met de noig aanwezige vooroorlogse tractoren beschikt ons land momenteel over ca. 12000 van deze mechanische trekkrachten. Vooral met het in werking treden van de Marshall hulp' heeft de import van tracto ren een grote vlucht genomen, zo dat Nederland in staat is sneller zijn plannen op' het gebied van de lariidboiuwm'echanisatie te verwezen lijken. worden zal, oip dit standjpuint te blijven staan. Want de tijd lijkt niet meer ver dat de Amerikaanse indu strie t© kampen krijgt met over schotten, die zij' maar wat graag aan Europa kwijt wil. Volgens een 'Vioorspe^img van Henry Ford, zou dit wat betreft de automobielin dustrie reeds over zes maanden het geval Zijn. Engeland en Israël Officieel is er geen oorlog meer in Palestina, maar dat wil miiiet zeggen, dat aan alle fronten de wapenen rusten. Integendeel, bet Joodse leger is nog steeds in het offensief en probeert zoveel moge lijk munt te slaan uit de ia het verleden geboekt© overwinningen, die terecht de wereld en zeker die Arabische wereld versteld hebben doen staan. De omstreden haven is 'de stad Agaba. Het ligt in de be doeling van het leger van Israël zoveel mogelijk gebied langs de grenzen van Transjordanië te ver overen en op' te rukken naar de Rode Zee. De Britse gedelegeerde bijl idle speciale commissie voor Palestina, heeft er de aandacht oip! gevestigd', dat z'ijin regering zich tegen deze Joodse agressie zal verzetten. De gedelegeerde herinnerde in diit ver band aan een uitspraak van Mosje Sjertok, waarin deze mededeelde, dat de regering van Israël de ha venstad Agaba beschouwt als de RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 11 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 voordracht; 10.35 ABC-cabaret; 11.35 piano-re cital; 12 gram.; 12.30 weer over zicht; 12.33 Hollandse liedjes; 1 voor de strijdkrachten; 1.30 orkest Malando; 2 Als een bonte vogelvlucht; 2.20 gram.; 2.30 Marinierskapel; 3 Twent se uitzending; 3.15 Radio-Philhar- monisch orkest; 4 Zo tegen vieren; 4.15 Amerikaanse gram.; 4.45 sport- praatje; 5 vrolijke klanken; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 Westeuropese commentaar; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 actualiteiten; 7.30 reportage; 7.45 voor de Neder landers in Duitsland; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 Promenade orkest en solisten; 9 commentaar; 9.15 De winkel van Sinkel; 10 Vin- dobona schrammel'n; 10.25 hoor spel; 10.40 Accordeola; 11 nieuws; 11.15-12 dansplaten. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10 klein, klein kleutertje10.15 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.45 schoolradio; 12.15 orgelspel; 12.30 weer over zicht; 12.33 Amusements orkest; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg Amusementsorkest; 1.50 film en toneel; 2.10 gram.; 2.20 En gelse les; 2.40 pianospel; 3.10 mu- ziekcursus; 3.30 gram.; 3.50 De Vlie gende Hollander; 4 fanfarecorps; 4.30 De schoonheid van het Gregori aans; 5 De Wigwam; 6 Lof; 6.45 volksliederen; 7 nieuws; 7.15 orkest Guus Jansen; 7.50 school en radio; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 gram.; 8.20 Lichtbaken; 8.50 gram.; 9 Negen heit de klok; 9.45 estafette; 10 orkest zonder naam; 10.30 actu aliteiten; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; 11.15-12 Utrechts Stede lijk orkest en soliste. Zaterdag is het echtpaar W>. C. Bruiiuen-Oudshoom te Hoinselersdijk verblijid met de geboorte van een drieling, m.l. twee meisjes dn een joinigan. Tezamen wogen ide kinde ren direct na de geboorte niet meer dfani zeven poind. Opneming in een ziekenhuis te Delft werd dierhalve raadzaam geacht. Die toestand van de mceder is goed en die dier kin deren bevredigend. Israëlische uitweg naar de Ooste lijke zeeën. Doinderdagavoind heeft de bemiddelaar van de V.N., dir. Bunehe, de regeringen van Egypte en Israël in ultimatieve vorm voor gesteld binnen 48 uur de wapeniemi heer te leggen, daar anders da. kwestie aan de Veiligheidsraad zal worden voorgellegd. Zou dit laat ste 'gebeuren, dan kan de Raad' zich bezinnen opi het nemen van sanc ties, die ten doel hebban een einde te maken aan de 'vijandelijkheden in Palestina, waarvoor de wereld 'vooral met het oog op de komende Kerstdagen ten zeerste gesteld is. Maak U niet ongerust, ze zitten niet in de cel, maar zijn in het Benteng-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2