ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hevige gevechten rond Chinese hoofdstad De militaire toestand in het federale gebied WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Zware verliezen aan beide zijden Economische aanval Nog steeds vele incidenten 1 VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 No. 16071 103e Jaargang ABONNEMENT: PlïijjS per 3 maanden bij! vooruitbetaling f 3.51, pier week 27 oent. Losse nummers 10 •sat.. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange N;obelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. TeLef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1.— per stuk. Ottrermimderd gaat de strijd in Qhima vierder. De communistische wals, eenmaal aan het rollen ge bracht, valt moeilijk tot staan te brengen. Met de „verovering" van China wil Rusland niet te lang wachten. Vooral niet nu de kansen in het Westen iedere dag minder worden. Zo zijn er communistische aanvallen gelanceerd ten Noorden van de Chinese hoofdstad Nan king, waar door beide partijen grop te verliezen worden geleden. Hiet schijnt dat de regeringslegers ter plaatse zijn omsingeld. Met behulp van de luchtmacht der regering trachten zij uit te breken. Ook in de 6eetar Peking-Tieintsin woeden hevige gevechten. Hier is het ver loop ven de strijd in het nadeel van de regeringstroepen. Die legers van Tsjiang Kai Sjek zijn hier vol ledig omsingeld ien nieuwe aanval len van de communisten hebben ten doel de omsingelde legers op een steeds kleinere ruimte terug te dringen. Ten Oosten van Yoent- sjeng is het leger van generaal Soen Yoean Liavg verslagen. 60.000 do den en gewonden bleven op het slagveld over. Volgens geruchten zouden de communistische troepen weer uit Soetsjao verdreven 'zijn. Op desertie van hoge officieren en ambtenaren is doer de wetgevende vergadering de doodstraf gesteld. Behalve op het slagveld vallen de «ommunisten Tsjiang Kai Sjek ook aan op economisch gebied. Deze aanval is gericht op de nieuw® munt, de gouden Yoean. Communistische agenten trekken met grote sommen buitgemaakt geld naar bet door de regering gecon troleerde gebied ©n kopen er le vensmiddelen, textiel en medicijnen op tegen veel te hoge prijzen. Op deze wijze onttrekken zij enerzijds goederen aan deze gebieden, ander- Hans Kaart op bezoek bij sultan De moderne avonturentocht per jeep van Hans Kaart en zijn vrien den, waarbij ook de dank zij vlees- inat en sinaasappelsap herstelde 'kraai Gerrit, gaat onverdroten voort. Na ee.i zeer gastvrij onthaal te Tanger met een officiële ont vangst, is men doorgereisd naar Rabat. Optreden In een bioscoop, verscheidene malen voor de radio, versterkten de kasmiddelen der kleine expeditie. Ban optreden op het jaarlijkse bal van het Rode Kruis en een bezoek aan de sultan van Marokko vormden de hoogte punten van het verblijf. Onze land genoten zijn 'voorts uitgenodigd voor een patrijzenjacht op het gebied 'vian een farm in de buurt van Meknes. Tot 12 December blijft hiet groepje in Algiers, gaat dan naar Calomb Bechar tot 17 December, waarna de grote reis door de Sa hara begint. zijds bemoeilijken zij door hup prijs opdrijving de krampachtige strijd van de Kwomintang tegen de steeds verder gaande inflatie. Het is beel moeilijk, daartegen op te trediein, daar de Yoean wettig betaalmiddel is en men niet kan bewijzen, dat de kopers op illegale wijze aan bet geld gekomen zijin. Het toekomstig radiobestel De minister van Onderwijs meent, blijkens een mededeling in de Me morie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Ka mer betreffende de begroting van zijn departement, een antwoord op de vragen omtrent het te voeren beleid ten aanzien, van bet radioi- vraagstuk te moeten opschorten tot bet tijdstip' waarop het ontwerp van een nieuwe wet, waarvan de voorbereidingen gestadig vorderen, wordt ingediend. Dan kan daarbij aldus de minister, tevens blijken, aan welk stelsel hij de voorkeur geeft. Ook aan bet vraagstuk van de wijze waaropi de Wereldomroep moet worden gefinancierd, zal aan dacht worden geschonken. De mi nister is van mening, dat de re gionale omroep voorlopig gehand haafd dient te blijven. Bijina de helft van de over 1947 ontvangen luisterbijdragen van f 18.9 millioen bestond uit nagekomen bijdragen over 1944, 1945 en 1946. Bij controle zijln tienduizenden clan- destiene luisteraars achterhaald. Dinsdagavond zijn per K.L.M.-Constellation „Franeker" de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur Ir. L. Neher, uit Batavia op Schiphol aangekomen, om rapport uit te brengen aan de Nederlandse regering over hun besprekingen in Indonesië. Ter begroeting waren de minister-president Dr. W. Drees en minister L. Götzen op het vliegveld aanwezig. V.l.n.r.: Dr. W. Drees, Mr. D. U. Stikker, Mr. E. M. J. A. Sassen, de heer L. Götzen en Ir. L. Neher. Te St. Anmaluad, waar het groot ste deel van de bieten van i het eiland Thoien wordt verscheept, is de suikerbietencampagne voorbij. Iin totaal werden 11.126.815 k.g. bie ten aangevoerd tegen 8.129.274 k.g. in 1947. De moeilijkheden in Indonesië be perken zich niet tot het Republi keinse gebied, al vinden zij er wel hun oorsprong. Ook in het federa listisch gebied is de toestand nog verre van normaal. Voortdurend in filtreren benden op Nederlands ge bied, die een reeks incidenten ver oorzaken, waarvan het einde nog niet in zicht is. Alleen in de eerste week van December vonden in het federale gebied driehonderd zeven incidenten plaats, hetgeen in verge lijking met de laatste week van No vember een vermeerdering van ne gen en zestig betekent. Dit totaal in een week vormt na de totstand koming van de Renville-overeen- komst zelfs een maximum. Tot nu toe waren „niet meer" dan 244 in cidenten per week voorgekomen. Bij de status-quo-lijn deden zich niet minder dan vijf en negentig inci denten voor. Meestal deden de op standelingen een uitval van Repu blikeins gebied uit, waarna zij zich weer snel naar dit gebied terug trokken. Droeve balans Volgens de Dienst Legercontacten zijn bij de incidenten in de eerste week van December een en dertig Indonesische bestuursambtenaren en burgers vermoord. In de laatste drie weken zijn in totaal tweehonderd personen het slachtoffer van moord aanslagen en ontvoeringen gewor den. De incidenten kwamen in de voor gaande maanden voornamelijk op West- en Midden-Java voor. Nu lijkt Oost-Java aan de beurt te zijn, want het aantal overvallen neemt er gestadig toe. Bij de acties van Nederlandse pa trouilles tegen deze wandaden, zijn in de eerste week van December tien leden van bendes van 't Repu blikeinse leger gedood. Veertien zijn er gewond en acht gevangen ge nomen. Todt posthuum gezuiverd Bij1 het zuiveringsproces tegen Fritz Todt, de bij ©an vliegtuigon geluk omgekomen Duitse minister voor Herbewapening en voor 'de ammunitie, heeft de vliegtuigfabri- kaïnt Ernst Heiinkel, de kroongetui ge, verklaard, datbet vliegtuigon geluk veroorzaakt werd doordat een helse machine door een niet ge ïdentificeerde man in Duitse uni form in het toestel van de minis ter werd gesmokkeld. Volgens an dere getuigen had Todt bij het be zoek aan een verzamelplaats van Sowjet-Russische krijgsgevangenen uitgeroepian: „Moge God ons helpen indien wij ter verantwoording worden geroepen voor hetgeen hier ge beurd is". Todt werd veroordeeld als schuldige van de tweede ordie. De helft van zijn bezit, geschat op een waarde van 2000 mark, is ge- oonfiskeerd. I J Y Wie de armoede vernedert, verheft het onrecht. A I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 10 December: Aan' de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matig© wind tussen Zuid-West ien Zuid, zwaar bewolkt, later met opklarin gen, slechts op tenkele plaatsen lichte regen, iets minder zacht. 10. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 13.53, onder 1.57. Volle Maan 16 December. Prof- Romme optimistisch over federalisme Prof. Romme is bij1 de installati© van bet parlement van Oost-Java zeer er door getroffen, dat die ge dachte van de deelstaat zich in Indonesië in twee jaar tijd zeer sterk beeft ontwikkeld. Hij1 is oök aanwezig geweest bij' de installatie van bet parlement van Oost-Indo- nesië twee jaar geleden en hij kan dus een vergelijking tussen beide gebeurtenissen maken. Hij verklaarde gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol bovendien, dat het vechten van de Republiek tegen bet federale beginsel hopeloos is. Naar hij zeide, beeft de ge dachte van de deelstaat zich in de diepere lagen van het Indonesische volk zodanig ontwikkeeld, dat men de deelstaten niet zo maar meer kan wegdenken. Op de zwarte markt te Berlijn is een nieuw product verschenen: de nieuwe telefoonginds, waarop d» Berlijners twee jaar met ongeduld hebben gewacht. De gids doet hon derd Russische marken, wat onge veer gelijkstaat met tachtig gulden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1