HEVIGE AARDBEVING IN CALIFORNIE vonnis Nog 298 oorlogsmisdadigers wachten op hun Paradijs op aarde ER KOMT SLAGROOM Distributisverrassingen met Nieuwjaar Eiland in de Pacific vrijwel geheel verwoest Zaterdag hebben zich de gehele dag aardschokken doen gevoelen in Californië, langs de Westkust van Mexico en op de in de Stille Oce- aangelegen Las Tres Marias-eilan- den. De op het eiland Maria Madre gevestigde strafkolonie werd prac- tisch geheel verwoest. Politie-autoriteiten te Mount San Jacinto en de Palm Springs hebben verklaard, dat deze aardschok de zwaarste was, welke in de afge lopen 15 jaar werd gevoeld. De aan gerichte schade is echter zeer ge ring. Enige gebouwen te Los Ange les vertoonden scheuren na de schok. De aangerichte schade bleef echter in hoofdzaak beperkt tot ge broken ruiten en vernield aarde werk. In Los Angeles werd de schok voor de duur van een minuut en te San Bernardino gedurende 90 se conden waargenomen. De aardschok werd door geheel Zuid-Californië geregistreerd. Te San Diego schud den de gebouwen der zakenwijk op hun grondvesten. Klaarblijkelijk heeft de aardschok zich doen gevoelen over een gebied ter grootte van' verscheidene hon derden vierkante mijlen, zich uit strekkend van San Diego in het Zuiden tot Muroc in het Noorden en bijna tot de Colorado-rivier in het Oosten. Boven 'n heuvel op Maria Madre werd rook waargenomen. Het werd mogelijk geacht, dat zich aldaar een nieuwe vulkaan aan het vormen is. 90 procent van de gebouwen op Wereldsuikerproductie groter dan ooit De Amerikaanse departement viaia Landbouw meldt, dat die werelid|plro- ductie van» biet- iem rietsuiker voor- het seizoian 1948-'49 waarschijnlijk 37.694.000 short ton zal bedragen of 11 pet. meer dan in het vorige seizoen en 9 piet. meer dam hief gemiddelde van 34.710.000 to|n in de laatste 5 jaren voor de oorlog. De verwachte wereldproductie van suiker is de grootste van ooit en overtreft de vorige recordproductie in het seizoen 1939-40 met bijinia 1.5 millioen ton. Dit is des te op merkelijker, omdat drie belangrijke exportgebieden, m.l. de Phili)pipij|ne,n, Formosa en Javia het vaoro|orljo|gsie productieniveau mag niet hebben be reikt. De wereld-bietsuikerproductie voor het jaar 194S-'49 wordt geraamd op II1/2 millioen short top, hetgeen ruim 50 pet. meer is dam drie sei zoenen geleden, doch minder dam het record v an bijna 13 millioen ton. dat in 1930>-'31 bereikt werd. De wereld-rietsuikerproduetie zal daarentegen, maar verwacht wordt, een nieuw recordniveau van 26 mil lioen 191 duizend short ton berei ken of 1.5 millioen ton meer dam de reeordproduictie in bet vorige seizoen. De met suikerbieten beplante oppervlakte 1® Europa is dit jaar aanzienlijk groter geworden. Ook de omstandigheden voor de verbouw zijn verbeterd, zodat de vooruit zichten buitengewoon gunstig zijn. Resultaten middenstand examens De voor het ja-ar 1948 gehouden middenstandsexamens ter verkrij ging van het diploma algemene handelskennis zijn weer aclhter de rug en thans zijn ook de resultaten bekend geworden. Van de 30.908 candidate®, welke aan het examen Üeel-niamen, slaagden er 17.218 of wel 56 pet. In 1947 slaagde 54 pet der -deelnemers. Aan 53 geslaagden met de hoogst behaalde cijfers ©n man 44 van de oudst geslaagden, werd namens de minister van ecor nomische zak-en een boekwerk toe gezonden. Maria Madre is verwoest. Men vreest, dat zich onder de puinhopen vele lijken bevinden. Schepen van de Mexicaanse vloot zijn uitgevaren teneinde honderden veroordeelden en de inwoners van het eiland weg te voeren. Californië ligt in een van 's we relds grote aardschok-gordels: de z.g.n. „ring van vuur" van de Stille Oceaan, welke zich van de West kust van Amerika, over Alaska en Japan, uitstrekt tot de eilanden in de Grote Oceaan en tot Nieuw-Zee- land. Ten Zuid-Oosten van de Sa- lomons-eilanden is een eiland ontdekt, dat men voorlopig maar Utopia noemt. Er wonen 900 mensen, die nog nooit van de oorlog hadden gehoord. De bemanning van het schip „Ketch Mina", die in Sydney aankwam, verklaarde dat de mensen op dit eiland niet aan politiek doen, geen belasting betalen, geen inflatie kennen en nooit van partijen hebben gehoord. De mannen dragen er lang, gebleekt haar en de vrouwen erg kort haar. Ver moedelijk betreft het liier het eiland Tiko Teia. Volgens „De Kruidenier" zal er binnenkort weer slagroom beschik baar komen. Maar ze zal duur zijn, want voor dit weelde-artikel geeft de overheid natuurlijk geen enkele subsidie. Huishoudroom krijgt 9 koffieroom 20 en slagroom 40 Tegen Kerstmis kan men de room verwachten. De prijzen worden nog nader bekeken. De verhoging van de anthraciet- prijs zal, vermoedelijk bij wijze van Nieuwjaarsverrassing, op 1 Jan. a.s. ingaan. De handel rekent er reeds geheel en al op, dat in het voorjaar van 1949 de kolendistribu- tie zal aflopen. Er zou reeds overeenstemming be reikt zijn over het feit, dat per 1 Januari dertig textielpunten geldig zullen worden verklaard. Waar schijnlijk loopt de textieldistributie door tot 31 December 1949. Zarah Lean-der, -de in Zweden ge boren film-ster -en zangeres, zal 10 December voor het eerst na ide pioirlog te Frankfort optreden. Over ide berechting van oorlogs misdaden idieelt 'de minister van Justitie in id© Mem. van Antwoord op| ide Begroting voor 1949 aam de Tweede Kamer mede, dat er zich in tandem van onz-e justitie nog 298 -oorlogsmisdadigers beviindein, idie opi behandeling van hun zaak wachten. Omtrent id© bijzondere rechtspraak deelt de minister medie, diat ophef fing van drie bijzondere gerechts hoven op 1 Januari niet mogelijk zal zijn. Er moeten nog te veel zaken warden behandeld. De Rijkspolitie, die thans tot een sterkte van 7000 man is terugge bracht zal, ook met bet oog op de tijdsomstandigheden, volgens de mi nister niet verder kunnen warden ingekrompen. De minister is van oordeel, dat de uitrusting -en bewa pening van de Rijkspolitie zodanig is, dat in geval van binnenlandse ongeregeldheden onmiddellijk en doeltreffend kan worden opgetreden De reserve-Rij kspolitie zal tan hoog ste uit 10.000 vrijwilligers bestaan. Sinds Mei 1945 werden 3500 Duitsers uitgewezen Zeventienduizend in Nederland woonachtige Duitsers, die gedu rende de bezetting niet getoond heb ben, oprechte vrienden van ons volk te zijn, zouden volgens de algemene opvatting zo gauw mogelijk na de bevrijding over de grens worden gezet. In de praktijk is hiervan niet veel terechtgekomen. In de Memorie van Antwoord op de begroting 1949 aan de Tweede Kamer, schrijft de minister van Justitie, dat van het begin af bij deze maatregel alle soepelheid be tracht is en dat men steeds soepe ler geworden is, om te voorkomen dat deze Duitsers het slachtoffer zouden worden van niet voldoende gefundeerde beslissingen. Tot dusverre werden naar de Britse zone 3588 Duitsers terugge zonden, naar de Amerikaanse 79 en naar de Franse 24 personen. De kampen Mariënbosch en Avegoor waar deze Duitsers werden onderge bracht, zijn opgeheven. Uitgeleiding naar de Russische zone moet, aldus de minister, op menselijke overwe gingen nagelaten worden. Het raket-projetciel Generaal Mc Narney, hoofd van Ide afdeling bevoorrading van. die Amerikaanse luchtmacht, verklaar de -dat verscheidene landen thans in staat waren raket-projectielen te verv-aardigen, waarmede toirpiedo- kopipem, tot ©en gewicht v-a® 5000 Engels-e poinden, over ©Sn afstand van, 8000 kilometer kunnen wor den vervoerd. De generaal, die zijn •verklaring aflegde tijdens het jaar lijkse congres van de Amerikaanse industrie, voegde hieraan no-g toe dat de -constructie-problemen van ©en dergelijk raket-projectiel, wel ke verband hielden met snelheid en draagkracht, betrekkelijk gemak kelijk waren OPI te lossen. Het -cri- tieke punt werd gevormd door het vinden vam een goede oplossing voor het richtiingsprobleem De chauffeur Nieuwenihuizen reed reed zijd vrachtauto uit een garage in de Korbootstraat te Scheveniin- gen, Hiji stak kijn hoofd uit het pp-rtierraam. om achteruit te kun- -nein kijker maar raakte idaa-rbij! be kneld tussen het portier ian de muur. De man was ,op' slag do-od. Jqergen Lorantzea, die de leider is (geweest van -een onder Duitse lei-ding staande terroristembend©, welke opereerde tijdens de. bezet ting v-an Denemarken, -en zijn ver loofde, Anna Luin-d, die beiden ter dood zijn veroordeeld,, zullen kort voor hun executie in de -gevangenis iin het huwelijk treden Sport als middel voor betere verstandhouding De voorzitter van de athletilek- commissie van de staat New York, heeft een pleidooi gehouden voor bet organiseren van atletiekwed strijden tussen Amerika en Rusland als middel om de internationale verstandhouding te verbeteren. In een bijeenkomst van de Amerikaan se amateur athl-etiek unie, zeide hij dat hem tijdens een bezoek -aan Rusland in 1934 was opgevallen hoe verzot de Russen -opi sport waren. „Maar wanneer de sport doior de regering gecontroleerd wondt", verklaarde hij verder, „dam wondt er als het ware „the kiss of death" op gedrukt. Indien wij gedaan kon den krijgen dat de Russen -deelna men aan de -een of andere athletiek- competitie, waarbij wij dan des noods hun spelen zouden spelen als zij de onze niet machtig zijn, zou dit -een grote stap betekenen in de richting van een betere in ternationale verstandhouding". RADIO-PROGRAMMA Donderdag 9 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.55 voor de vrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.15 arbeidsvitaminen; 10.45 kleutertje luister!; 11 gram.; 11.15 pianorecital; 11.45 causerie; 12 Zi- geunermuziek; 12.30 weerpraatje; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 Holland se liedjes; 1 nieuws; 1.15 mededelin gen of gram.; 1.20 Metropole-orkest; 1.50 gram.; 2 vertelling; 2.20 Kamer orkest; 3 voor zieken en gezonden; 4 van vier tot vijf; 5 Jeugdhoor- spel; 5.20 welk dier?; 5.30 model vliegtuigbouw; 5.35 The Romancers; 6 nieuws; 6.15 sportpraatje; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 uitslag te kenwedstrijd; 7.10 avondschool; 7.45 R.V.D.; 8 nieuws; 8.05 Het Duitse vraagstuk; 8.20 St. Nicolaas-cantate; 9.15 hoorspel; 10.05 gram.; 10.15 Radio-Philharmonisch orkest en so liste; 11 nieuws 11.15-12 zangplaten. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 kinderkoor; 9.45 schoolradio; 10 gram.; 10.15 morgen dienst; 1045 gram.; 11 De Zonne bloem; 11.40 schoolradio; 12 Ange lus; 12.03 pianoduo; 12.30 weerover- zicht; 12,33 gram.; 12.55 Zonnewij zer; 1 nieuws; 125 alt en piano; 1.45 Hors d' oeuvre; 2 gram.; 2.40 voor de vrouw; 3 gram.; 3.30 vocaal kwartet; 4 Bijbellezing; 4.45 gram.; 5 Jeugdjournaal; 5.30 pianorecital; 5.50 vertelling; 6 gram.; 6.15 land- bouwcauserie; 6.30 gram.; 6.45 voor de piekeraars; 7 nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7.30 actueel geluid; 7.45 orgelconcert; 8 nieuws; 8.05 pro gramma-proloog; 8.15 Steravond; (8.45 spraakwaterval); 9.30 familie competitie; 10 gram.; 10.05 De vaart der volken; 10.25 Kamerkoor; 10.45 overdenking; 11 nieuws; 11.15-12 gram. Bijzondere Gerechtshoven worden later opgeheven De opheffingsdatum der Bijzon dere Gerechtshoven te Den Bosch, en Leeuwarden per 1 Januari 1949 zal "in- verband met de vele werk zaamheden naar 1 Februari moeten wórd-en verschoven. Er wordt na-ar gestreefd -de opheffing van de Bij. zond-ere Gerechtshoven te DenH-aag en Arnhem omstreeks April te doieja geschieden. Dat te Amsterdam zal wellicht enige maanden later kun nen worden opgeheven. In de Memorie van Antwoord op de. begroting van Justitie -deelt mi nister Wijers verder mede, dia-t mag worden aangenomeen dat van a-lle der ongeveer 2700 thans inog poli tiek gedetineerden, die meende®; voor vrijlating in aanmerking te komen, ©en verzoek om invrijheid stelling is behandeld. Er is dus nu niemand meer gedetineerd! zonder dat rechterlijke controle i-s uitge oefend. Na de opheffing van die Bijzondere Gerechtshoven zullen de bijzondere -strafkamers de nog res terende zaken behandiel-en. Verwacht wordt dat de berechting -aan het -einde van het volgend jaar zal zijn voltooid. D|e Engelse Koning houdt !hèt grootste deel van -de dag nog het bed en verlaat zijn vertrekken in Buckingham Pa-lace niet. Maar zijn gezondheid gaat langzaam vooruit, z-egt bet derde bulletin over die ge zondheidstoestand van de Koning. De Hongaarse minister v-an fi nanciën, Nya-rady lid van die' partij der kleine boeren die voor -een zakenreis in het buitenland ver toefde is „niet in zijn land terugge keerd". De Hongaarse regering ontving een brief, waarin hij me dedeelde ontslag te nemen. Soiek-arno- heeft de uitnodiging van Nehroe om een bezoek aan India te brengen, aanvaard. Wan neer hij uit Djo-kja zal vertrekken, is nog niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2