ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Djocja doorkruist onderhandelaars het spel zijner DE KOUDE OORLOG OM BERLIJN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Griekenland s Noorderburen steunen partisanen Russen verliezen derde phase Tsjiang zou naar Kanton gaan WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 No. 16069 103e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanlden bij: vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cant. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Niobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Telief. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij1 contract speciale prijzen. Succesjes maximum1 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Met of zonder Djocja naar federatief verband Alle politieke waarnemers in Ba tavia zijn het er over eens, dat de „laatste poging" om met- de Repu bliek tot overeenstemming te ko men, als mislukt dient te worden beschouwd, nu de Nederlandse mi nisters met hun adviseurs per vlieg tuig naar Nederland zijn terugge keerd, om rapport uit te brengen aan de regering. Minister Sassen achtte de mogelijkheid van terug keer naar Batavia afhankelijk van de kabinetsbeslissing. De Republi keinse minister van Voorlichting verklaarde dat de laatste poging om de onderhandelingen over het dode punt heen te helpen, is mislukt. Het enige resultaat is geweest dat beide partijen thans in staat zijn elkan ders standpunten beter te begrijpen. Het hokt op de oude kwestie: de Republiek wenst een nationale regering en een nationaal leger. Zij weigert een deelstaat te zijn als de anderen. Zij voelt zich nog steeds de vertegenwoordiger van heel In donesië, hoe zeer de andere deel genoten dit ook mogen betwisten. Ook Hatta spreekt nog altijd van „marionet-staten". Natsir, de minis ter van Voorlichting der Republiek, zei het nog anders, n.l. de Republiek wil geen hogere positie dan de deel-» staten, maar wil de positie der an dere deelstaten even belangrijk ma ken als die der Republiek, wat een doorzichtige invitatie inhoudt om de andere deelstaten tegen Nederland op te zetten. De lijn van Djocja is altijd ge weest een unitarisch streven onder Republikeinse leiding. Bij de par tijen, die Hatta onder zware druk zetten, leeft die gedachte zeer sterk. De indruk bestaat dat onder deze druk Hatta niet tot die samenwer king met Nederland kon komen, welke hij zelf wel scheen te willen. Voor de zoveelste maal heeft Djocja het spel zijner onderhandelaars doorkruist. Zij houdt het propagan distische vuurtje van de z.g. „blok kade" brandende, dat in een onwe tende internationale publieke opinie altijd nog opgeld doet. Zij was het ook, die tegen alle beloften in, voort ging met bestandsschendingen, maar een grote mond opzet wanneer on- Het periodieke rapport voor het Amerikaanse congres over de hulp verlening aan Griekenland en Tur kije zegt, dat de aanzienlijke steun welke Albanië Zuid-Slavië en Bul garije verleend hebben aan de Griekse partisanen, -er de oorzaak vari is, dat de burgeroorlog nog steeds voortduurt. Het moreel van bet Griekse v-olk' its hierdoor ernstig geschokt, maar de Amerikaanse le veranties hebben Ihet Iteger iln staat gesteld, zijn taak te vervullen. Over Turkije is het rap|port zeer .Optimistisch. De moderne uitrusting, die het leger van Amerika heeft .ontvangen, heeft het mogelijk ge maakt, dat vele Turken thans weer in landbouw en industrie hun be staan kunnen vinden en dat het land zich in democratische zta kan .Ontplooien. ze troepen op een gegeven moment terugslaan. Dit schijnt de Commissie van Goede Diensten niet te willen beseffen. Vóór 1 Januari a.s. een interim-regering De ministers zullen nu in Neder land rapport uitbrengen. Misschien heeft de rede, die Dr. Beel te Bon- dowoso hield, bij de installatie van de nieuwe federale deelstaat Oost- Java, de Republikeinen tot naden ken gestemd, want daarin bevestig de Dr. Beel de uitdrukkelijke be doeling van de Nederlandse rege ring om de Indonesische interim regering vóór 1 Januari e.k. in wer king te doen treden, ook zonder de Republiek. Dit moet inderdaad ge beuren los van hetgeen er verder t.a.v. Djocja geschiedt. De belofte, in de nieuwe grondwet en in de noodwet geschraagd, aan de fede ralisten, moet waar gemaakt wor den. Indonesië, oök zonder de Repu bliek, moet nu spoedig een eigen zelf besturende gestalte krijgen, zij het dan ook in een interimvorm als laatste voorbereidende phase van de vrije souvereine federatie in unieverband met Nederland, vol gens de beginselen van 't Renville- accoord. De politieke lijn van ons land is duidelijk. Het moet voort met de federalisten. Het kan niet langer wachten op Djocja, na alle kansen die het de Republiek heeft geboden. En wat het buitenland betreft, het moge meer begrip tonen voor het geen Nederland thans doet om de belofte van Koningin Wilhelmina van 1942, sindsdien bevestigd in de grondwetsherziening en in de nood wet, in te lossen, op basis van een rechtsorde en uiteindelijk gelijk waardig deelgenootschap. Brieven voor St.-Nicolaas De Spaanse posterijen worstelen met een probleem. Tal van Neder landse kinderen schreven aan de Goed Heiligman brieven met ver langlijstjes op de verjaardag van de Sint. Waar moet de post die epis tels bezorgen? De post vond het maar het beste de brieven af te ge ven aan de Nederlandse legatie te Madrid, die nu het adres van St. Nicolaas moet zien op te sporen. Kupers klaagt „De Waarheid" aan De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., heeft bij de officier van Justitie hij da Amsterdamse recht bank een aanklacht wegens bele diging ingediend tegen die redactie van het dagblad De Waarheid. Dit blad 'had in het verslag van de rechtszitting tegen H. J. Wouden berg onder igrote koppen geschre ven: „Kupers levert de cartotheek •en da millioeinea van het N.V.V. uit." De beer Kupers verklaarde, dat hij zich door deze uitdrukking ernstig voelt aangetast in zijn 'eer eni goede naam. In de buurt van Johannesburg -ataiS suqo;nn ueo do ujsjj uaa si den, waardoor een achttal Afri kaners werd gedood en een zestig- 11" gewond. Meer dan tweehonderd, blanken stelden zich beschikbaar als donor voor bloedtransfusie op de gewonde Afrikaners. Er zal een strafrechterlijk on derzoek worden ingesteld naar be treurenswaardige excessen bij 'die beteugeling van de .ongeregeldhe den opi Zuid-Madioen. Het rapport in fotocopie is de Kamerleden voor gelegd. De leugen-campagne, waarmee de communisten aan de vooravond van de Berlijnse verkiezingen probeer den, de West-Berlijnse kiezers te intimideren, kan zonder overdrij ving worden vergeleken bij de wij ze, waarop de nazi's voorheen poog den stembusuitslagen te forceren, zowel vóórdat zij aan het bewind waren gekomen, als daarna, bij voorbeeld in het Saargebied. Dit maal werden door de communisten de West-Berlijners geïntimideerd met het bericht dat begin Februari de Westelijke mogendheden Berlijn zouden verlaten, en dat dan de Sov jet-zóne de voeding en verzorging van West-Berlijn op zich zou nemen. Ondanks de stellige ontkenning van de waarheid van genoemd be richt, verscheen het Zaterdagavond groot opgemaakt in de West-Euro- pese communistische pers (ook in de Nederlandse Waarheid), terwijl dan tevens de indruk moest worden gemaakt, dat de West-Berlijnse ver kiezingen niet vrij zouden zijn. De politie-maatregelen ter ver zekering van rust en orde, werden uitgelegd als intimidatie-maatrege len. Maar ook deze propaganda-truc is bekend: waar de communisten ne derlagen lijden, heten thans de ver kiezingen „vervalst", die in Italië, in Nederland, voor de Franse Con- seil, enz. Alleen in de Sovjet-zóne, waar men de kiezers geen keuze meer gunt; en slechts communisten aan bod komen, alleen daar zijn de verkiezingenvrij Intussen heeft de doorzichtige propaganda de geheime bedoelingen der Russen, waarover zij tot heden officieel angstvallig zwegen, geheel onthuld. Openlijk is nu toegegeven, schrijft het Hbl., dat de Russen en communisten de Westelijke mogend heden uit Berlijn willen verdrijven en dat de blokkade geen bescher ming bedoelt tegen West-Duitse va luta-maatregelen, tegen invoering van de Westelijke Mark, maar een voudig het inlijven van West-Ber lijn bij de Sovjet-zóne. Het antwoord van de Berlijners zelf is ondubbelzinnig: op een ge vaarlijke post hebben zij weerstand geboden aan de Russische vreesaan- j aging en getoond, dat zij daar, waar zij vrijheid hebben van keuze, het Stalinisme afwijzen als een abso lutisme, dat nauwelijks van dat der nazi's verschilt. De eerste phase van de strijd om Berlijn verloren de Russen door het functionneren van de luchtbrug. De tweede, doordat de Berlijnse kwes tie de Westelijke landen nauwer op een dreef. De derde phase, de strijd om de sympathie der Berlijners, is thans ook in een grote nederlaag geëindigd. Tijdens de evacuatie der Chinese regeringstroepen van Yiingkou is een koopvaardijschipi de luüht in gevlogen. De 6000 zich aan boord bevindende personen voor het merendeel soldaten werden, ge dood. Grote zielen willen, andere willen slechts willen. f WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 8 December: Meest krachtige en langs de kust harde tot stormach tige Zuid-Westelijke wind, veran derlijke bewolking, met op de mees te plaatsen enige regen, weinig ver andering in temperatuur. 8 Dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 13.32, onder Heden Eerste Kwartier In gewoonlijk welingelichte krin gen te Sjanghai wordt verklaard, dat inidian het bezoek van mevrouw Tsjiaing-Kal-Sjek aan Washington niet tot resultaat zou hebben-, dat uitgebreide Amerikaanse steun aan China wordt verzekerd, de nieuwbe noemde premier, dr. Soen F.o, zijn pogingen om een regering te vor men zou opgeven en zou trachten met de communisten te onderhande len. Ondanks herhaalde officiële tegen spraak geloven welingelichte fcrin- geim te Hongkong en Kanton, dat maarschalk Tsjiang Kai-Sjek zich binnenkort uit het bedreigde Nan king naar Kanton zal hegeven. Vol gens een onbevestigd bericht uit Kanton zou de Soen Jat-sen-univer- siteit aldaar verzocht zijn haar ge bouwen binnen tien idageh te ont ruimen om plaats te maken voor de centrale regering. Een verdere aan wijzing, dat de centrale regering naar het Zuiden zal verhuizen, ziet men in bet feit, dat de gouverneur van Kwantoemg onlangs, vergezeld van zijn adviseurs, ean bezoek aan Hongkong heeft gebracht. Van nationalistische zijde wordt bericht, dat de regeringsdivisie, die zich uit Soetsjou een weg baant naar het gevechtsterrein te Peng- poe, hevige aanvallen onderneemt op de communistische troepen in het gebied van Soöhsien, halver wege Soetsjou en Pengpoie. Lou Bandy schonk f 12000 voor kankerfonds Lou Bandy heeft Zaterdag aan burgemeester d' Ailly van Amster dam een bedrag van f 12.560,27 af gedragen ten bate van het kanker- fonds. Dit bedrag is het resultaat van twee jubileumvoorstellingan, n.l. in Amsterdjam en Rotterdam. De opbrengst hiervan heeft Baindy voor dit liefdadig doel afgestaan. In ide laatste drie jaar zijd drie millioan personen uit de Oostelijke Europese staten Beieren binnönge- bom-an. Twee millioen is er blij ven wonen. De uitgever van „Meiin Kampif" is tpt 10 jaar dwangarbeid veroor deeld. Hij was ook uitgever van de „Völkisehe Beobadhter". Het bestuur van de UNESCO heeft aanbevolen in de herfst van 1949 een conferentie te Parijs >erj in de lente van 1950 oen in Italië te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1