ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DE BERLIJNSE KIEZERS VERWIERPEN HET COMMUNISME De Berlijnse verkiezingen Extra kaas met Kerstmis Wie eerste rentekaart moeten aanvragen XI Met Januari komt de thee vrij DINSDAG 7 DECEMBER 1948 No. 16068 103e Jaargang ABONNEMENT: Parijs per 3 maanden bij vooruiHbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Ui tg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1.— per stuk. Ruim tachtig procent stemde voor Vrijheid en Democratie Met meer dan gewone belangstel ling heeft de wereld uitgezien naar de uitslag der stemming voor de gemeenteraad van Berlijn, waar Zondag de gemeenteraadsverkiezin gen zijn gehouden. Van communis tische zijde werd de laatste weken herhaaldelijk gepoogd roet in de verkiezingsmaaltijd te gooien, om de geallieerden dwars te zitten door de stembusstrijd te saboteren. Maar de bevolking van Berlijn heeft zich niet laten intimideren en Zondag een duidelijke uitspraak gedaan door te kiezen vóór vrijheid en de mocratie en tegen het communisme dat het Kremlin wilde. In de drie door de Westelijke geallieerden be zette zones van Berlijn is een ge meenteraad gekozen, gevormd uit democratische partijen, waarmede tevens duidelijk is aangetoond, dat de kiezers niet onder het juk van Moskou wensen verder te leven. De vrouwelijke burgemeester van de Westelijke sector, Louise Schroder, noemde de verkiezingsuitslag de schoonste dag van haar leven, om dat de kiezers zich voor vrijheid en democratie verklaarden. Ruim 84 procent van het aantal kiezers was opgekomen, terwijl van het aantal stemmen door de huisvrouwen was uitgebracht. De sociaal-democraten hebben in de nieuwe Raad een absolute meerder heid met 65 zetels. De chr. demo craten krijgen 22 en de lib. demo craten 19 zetels. De communisten verkozen niet aan de stemming deel te nemen, doch hadden toegegeven, dat het voor hen een zware neder laag zou betekenen, wanneer meer dan 80 procent van de kiezers op zou komen. In de Amerikaanse sec tor stemde 87, in de Britse zóne 85 en in de Franse sector 82 procent van het aantal kiezers. Incidenten hebben zich, hoewel men dat algemeen verwachtte, niet voorgedaan. De geallieerden waren ook te dien opzichte paraat. Troe pen waren gereed gehouden om de 10.000 Duitse politie-agenten bij te staan, indien ernstige pogingen zou- gen gedaan worden, om de stem ming te saboteren of onmogelijk te maken. Berlijn heeft nu twee gemeente raden, een democratisch gekozen bestuur der stad, en een raad die Bij de Zondag te Berlijn gehou den verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad, behaalden de soc. dem. 850.000 stemmen (64.4 de chr. dem. 260.000 stemmen (19.4 en de lib. dem. 210.000 stemmen (16.2 van het totaal aantal uit gebrachte stemmen. De soc. dem. behaalden de absolute meerderheid en krijgen in de nieuwe raad 65 van de 130 zetels. Twaalf zetels worden opengehouden voor de volksdemo craten. Het ligt in de bedoeling de nieuwe raad half Januari van het volgend jaar bijeen te roepen. Louise Schroder, die het ambt van burgemeester vervult, heeft haar ontslag aangeboden. De communistische pers komt met scherpe commentaren op de uitslag, maar de democratische bladen van de wereldpers kwalificeren deze uitslag als de grootste morele ne derlaag die het communisme tot nu toe heeft geleden. onder oppertoezicht staat van het Kremlin en „bestuurd" wordt door de „operburgemeister", (een nazaat van de eerste president der Duitse republiek, Ebert), zo genaamd om dat hij in de Berlijnse opera (Duits „oper") geïnstalleerd werd. De duidelijke uitspraak van het grootste gedeelte van de Berlijners is voor de Russen niet mis te ver staan. Het grootste gedeelte moet van het communisme niets hebben. Het Oostelijke deel van de 'voor malige rijkshoofdstad moet echter onder het juk van het Kremlin buk ken, hoewel men daar ook weinig voor voelt. Zou men daar normale verkiezingen houden, dan was de uitslag evenmin twijfelachtig. Thans hebben de drie Westelijke mogend heden bij de Veiligheidsraad een verklaring laten circuleren, waarin wordt medegedeeld dat de Russen op 30 November het wettig staads- bestuur hebben verdreven uit de door hen bezette sector en er een bestuur hebben geformeerd dat naar de pijpen van Stalin c.s. danst. De geallieerden verzoeken de Rus sen via de Veiligheidsraad, om de communistische raad te ontbinden en verkiezingen in geheel Berlijn toe te laten.wat in de praktijk zou neerkomen op een communis tische nederlaag, iets wat de Sta linisten niet zouden riskeren. SINTERKLAAS GEMOLESTEERD Zaterdagmiddag werd de po litie te Winterswijk opgebeld doorSinterklaas. Deze bleek geen verrassing voor de politiemannen in petto te heb ben, doch een ernstige klacht. Wat was het geval? Toen Sint in 'n open landou- wer zijn triomftocht door de stad maakte, werd hij van een bouwwerk af door een arbei der met zand begooid. Te recht was de goedheilig man hierover zeer verbolgen en waarschuwde hij de sterke macht. Een inspecteur kwam er aan te pas en maakte pro ces-verbaal op. Het is nu de vraag of Sint volgend jaar wel weer naar Winterswijk zal komen tenzij in een pantserwagen. Studenten te Kaïro slaags met de politie Te Kaïro is het tot 'ernstige ge vechten, gekomen tussen demonstre rende studenten en de politie. De studenten hebben faun rector als levend schild gebruikt. Zij bestook ten de politie met handgranaten, geweervuur en stenen. De comman dant en twee leden van die politie macht zijn gedood, vijftig politie mannen gewond. De studenten heb ben verder telefoonlijnen doorge sneden en het meubilair van de universiteit in braad gestoken. In, de kamer van de rector magnificus heeft men een niet ontplofte bom gevonden. Na een hevig gevecht, dat geruime tijd heeft geduurd,, wist 'de politie de situatie in handen te krijgen. Tweehonderd studenten zijn gearresteerd. De goede melkgift van het vee en de daaruit voortvloeiende rui mere kaasproductie, maakt het mo gelijk aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te stellen, waarvoor in de bonnenlijst van 16 December een extrabon op genomen wordt. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas kopen. Geen dispensatie voor etalage-verlichting lm tegenstelling tot berichten vol gens welke in bepaalde plaatsen toestemming zou zijn verleend in afwijking van de verbodsbep'alingen op de eerste vijf werkdagen in de spitsuren et al age verlichting te ont steken, vernemen wij dat in geen enkel geval, behalve voor Gronin gen en Friesland, dispensatie is ver leend. Wel bestonden er bepaalde plaatselijke regelingen, doch deze zijn door de onlangs in werking ge treden verbodsbepalingen komen te vervallen. De werknemer, die in loondienst gaat, is verplicht zich bij 'de Raad vaa Arbeid aan te melden voor de rentekaart. Iin de laatste tijd kwam het veelvuldig voor, dat de Raad. van Arbeid geen kaart kon uitrei ken, omdat de loongrens voor toe lating f 2000 per jaar bedroeg. Met ingang van 20 November is het bedrag van f 2000 gewijzigd in i 3000. Dit heeft tot gevolg, dat werknemers met een loon tot en met f 3000 tot de invaliditeitsverze kering moeten worden toegelaten. Zij, wi,e een eerste rentekaart is geweigerd, omdat het loon meer bedroeg dan f 2000 per jaar, moe ten thans, als zij jonger zijin dan 35 jaar, opnieuw een rentekaart aan vragen, als zij op of na 29 Novem ber 1948 minder verdienen dan t 3000 per jaar. De wet verplicht een ieder, die jonger dan'35 jaar is en in loondienst werkt tegen een loom van minder dan f 3000 en nog niet in het bezit is v;an een rentekaart, zich bij de Raad van Arbeid aan te melden ter verkrijging van een eerste rente kaart. Door de werkgever moet worden geplakt zolang bet loom minder bedraagt dan f 3750 p. jaar. Aanmeldingsformulieren zijn ver krijgbaar aan de postkantoren en bi] de Raden van Arbeid. In ©en thans verschenen wets ontwerp wordt voorgesteld het in komen uit 's Rijks kas van H.K.H,. Prinses Wilhelmina der Nederlan den te bepalen oip f 400.000 per jaar; waarbij aansluiting is gezocht bij het jaarlijks inkomen, dat vol gens de grondwet na het overlijden van haar gemaal wordt genoten 'door de dochter dies Komings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon. Zondag is b'ij Amersfoort de tachtigjarige H., -die op weg was naar zijn zoom, overreden door een electrische trein uit de richting Amsterdam. Hij was direct dood,. De man was zeer doof en mist belem merde bet uitzicht. I Het einddoel der weten- I 1 schap is waarheid. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 7 December: Veranderlijke bewol king met hier en daar enige regen, matige, nu en dan krachtige Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, zelfde of iets hogere temperatuur. 7 Dec. Zon op 8.33, onder 16.29. Maan op 13.21, onder 23.16. Eerste Kwartier 8 December Het ligt in de bedoeling van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, om met in gang van 1 Januari het boterrant- soen te verhogen met 250 gram voor volwassenen en 125 gram voor kin deren, per vier weken. Voorts ligt het in de bedoeling om met ingang van dezelfde datum de theedistri butie op te heffen. Als de verhoging doorgaat, zul len de extra-rantsoeneringen, die de laatste tijd incidenteel bekend ge maakt werden, niet meer worden verstrekt. Alleen zal een keuzebon worden ingevoerd, waarop boter, margarine of spijsolie gekocht kan worden, De opheffing van de theedistrihu- tie werd reeds lang overwogen. Dat het nu nog niet geheel zeker te zeg gen is of deze bon wordt afgeschaft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men niet precies kan overzien welke omvang de aanvoer uit Indonesië in de maand December zal hebben. Valt deze tegen, dan zal de ophef fing van de distributie nog even uitgesteld moeten worden. Onderwijzers eisen verbetering financiële positie De Algemene Nederlaindse onder wijzers federatie heeft Zaterdag middag te Utrecht een pro'testver gadering gehouden. Er is een mo tie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat men erg teleurgesteld is oyer het feit, dat voor de ambtena ren verscheidene maatregelen zijn genomen, die niet gelden voor de onderwijzers. Met nadruk wordt ge vraagd om de gratifieatiebesluiten, die voor de ambtenaren van kracht zijn, ook voor ,de onderwijzers gel dig te verklaren. Yerder wordt er op aangedrongen, dat de vijf pro eent verhoging van de salarissen boven de drieduizend gulden, die voor de ambtenaren in ontwerp is, ook voor de onderwijzers van toe passing zal zijn en tenslotte dat voorstaande maatregelen, die wij zigingen brengen in de financiële positie van de ambtenaren, gelijk tijdig en evenredig voor de onder wijzers zullen gelden. Bij een brand in Sjanghai wer den 14 gebouwen in de as gelegd, waarbij 10 mensen om het leven zijn gekomen. In China is een vliegtuig, waar in 10 personen, neergestort. Negen mensen kwamen om het leven. Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, een Skymaster, die de dienst in de luchtbrug naar Berlijn onderhoudt, is neergestort, waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1