ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE STEENKOOL EN STAAL VOOR EUROPA Mevrouw Tsjiang Kai-Sjek bezoekt Marshall WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ABONNEMENT: Frankrijk verwerpt Brits-Amerikaanse politiek mei betrekking tot de Ruhr Detector spoort tafelzilver op De radioluisterwetistrijd voor de kinderpostzegels I 1 WEERBERICHT Uitbreiding burgerluchtverkeer Verbinding AntwerpenRijn gevraagd Een millioen centen voor legermonument MAANDAG 6 DECEMBER 1948 No. 16067 103e Jaargang Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 8.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mum. Bij contract special» prijzen. Succesje® maximum 16 m.m. (4 regels) f 1.— perstuk. Uit de debatten in de Franse Ka mer is overduidelijk gebleken, dat het Franse volk in zijn geheel de Brits-Amerikaanse politiek inzake de Ruhr verwerpt en wel voorna melijk zoals die door de generaals van de beide bezette zones is uit gestippeld. Deze richtlijnen zijn na de Franse protesten, die eisten dat de steenkool en het ijzer ter be schikking van Europa zouden ko men, verworpen noch gewijzigd. Frankrijk gaat daarmede niet ac- coord, behalve dan de communis ten, die niets liever zien dan twee spalt tussen de geallieerden. Frankrijks politiek t.a.v. Duitsland berust op twee beginselen: voorbe reiding van de toelating van een democratisch en vredelievend Duits land tot de Europese organisatie, en gebruik van de Duitse economische krachten ten bate van heel Europa. Wat het herstel betreft, eist Frank rijk voorkeur om eerder dan welk land ook te worden herbouuwd. Frankrijk kan alleen door de vor ming van Trizonia recht van toe zicht op het Ruhrbekken verkrij gen. Maar dit acht het nog niet vol doende, daar een drievoudig toe zicht aan het einde van de controle- periode zou verdwijnen. Frankrijk is er voor, dit toezicht nadien te bestendigen, waarmede de Benelux-landen het eens zijn en waarover op het ogenblik te Lon den onderhandelingen worden ge voerd. De vraag is of een militaire veiligheidsraad zich met het toe zicht op het Ruhrgebied zal belas ten, of dat het toekomstig bestuur over de Ruhr-industrie volmachten zal krijgen inzake de veiligheid. De Engelsen en Amerikanen zijn van oordeel, dat een militaire veilig heidsraad voldoende is. Frankrijk en de Benelux-landen daarentegen zijn van mening, dat de geweldige concentratie van economische macht in het Ruhrbekken speciale veilig heidsmaatregelen noodzakelijk ma ken en dat de leidende instantie voor het Ruhrgebied zal fungeren als distribuerend lichaam voor de steenkool, cokes en staal, maar te vens als regionale veiligheidsraad, waarin de Nederlanders, Belgen en Luxemburgers vertegenwoordigd zullen zijn. btdonesië in overgangstijd T~\ r. Beel verklaarde in het voor lopige parlement van Oost- Java dat het de uitdrukkelijke be doeling van de Nederlandse rege ring is, dat de regelingen voor het bewind van Indonesië in overgangs- Een inwoner van Rotterdam kon na de bevrijding zijd tafelzilver, dat hij in de oorlog m het bos van Doorn had begraven, niet terugvin den. Teneinde raai 'riep hij de hulp in van de Mijneaschool te Amers foort. Met een mijndetector is toen de plaats waar de schat ziclh moest bevinden, afgezocht. En zie, tot grote vreugde van de eigenaar werd het kostbaar tafelzilver na twin tig minuten opgespoord. Het bevpnd zich nog in een goede toestand. tijd, vóór 1 Januari in werking zul len treden. Voor de voorlopige federale re gering achtte Dr. Beel het uitermate verheugend te mogen constateren, dat ook in Oost-Java uit de bevol king de drang naar voren is ge komen om op constructieve wijze actief mede te werken aan de bouw van de Verenigde Staten van Indo nesië. Duidelijk is daarbij geble ken, dat ook hier geen sprake is van een van boven opgelegde daad, doch van een beweging, welke als een natuurlijke bron is ontsproten en zich van onderop met niet te stuiten kracht heeft ontwikkeld. Leiders en volk in Indië hebben zich gerealiseerd, dat de Nederland se hulp van uitnemend belang zal zijn bij het ontwikkelingsproces van het Indonesische volk en door het slaan van een brug tussen verleden en toekomst, onnoemelijk veel zal kunnen worden bereikt en veel zal kunnen worden bewaard voor ver nietiging. Onze regering zal nu wellicht voortgaan met haar reeds vroeger opgestelde plan om vóór 1 Januari a.s. de interim-regering in te stellen. Mohammed Hatta heeft aan Uni ted Press verklaard, dat de bespre kingen met de Nederlanders zijn vastgelopen op de vraag wat er tij dens de interim-periode zou moeten gebeuren met de gewapende macht der Republikeinen. Aan de radioluisterwedstrijd! voor de schooljeugd iinzaka de actie v.ootr ivierkoop' van kinderpostzegels heb ben in totaal 5500 sdhoolklassen deelgenomen. De eerste prijs, een reis van veertien dagen voior de hele klas naar Zwitserland, is ge wonnen daar de klasse 4a der eer ste Christelijke huishoud- en indu strieschool aan ibet Ericaplein te Rotterdam. De tweede prijs, een reis van zeven dagen door Nederland, ig,aat naar de vijfde klasse van de Wieringermeersehool te Sloiatddrp. De dejde en de vierde prijs, beid© bestaande uit een reisje door Ne derland van een dag, gaan naar de derde klasse van de Priaaasseschool 2e Pijnackerstraat te Rotterdam (Noord) .e;n de twdede klasse van de W. Gertenbaehschool te Zand- voort. De vijfde prijs, een radio voor de school, is gewonnen, cljoor de vierde klasse van ide Jan van oer Heydensehool aan de Pieter Bothstraat te Utrecht. Zoals bekend wordt de uitslag van de particuliere deelnemers he denavond 8.05 uur over de zender Hilversum I bekend gemaakt. De Chinese regering beeft be kend gemaakt dat Nanking niet zal worden prijsgegeven. West-Duitsland zal spoedig meer peniciline kunnen produceren, dan de 80 a 90 millioen eenheden, die het maandelijks nodig heeft. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president, zal worden uitgenodigd om in de Scala te Milaan te zingen. De echtgenote van de Chi nese president, mevr. Tsjiang Kai Sjek, die thans in Wash ington vertoeft, heeft een be zoek gebracht aan de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, in het ziekenhuis waar hij wordt verpleegd. Naar verluidt zou hij spoedig een onderhoud hebben met president Truman. Volgens Reuter zal deAme- rikanase regering de commu nistische regering in Noord- China niet erkennen, zolang er nog een regering Tsjiang Kai Sjek bestaat. Echter zou den bevoegde waarnemers er al op hebben gewezen, dat de „realiteit van de toestand" de V.S. zouden kunnen noodza ken een normaal Amerikaans zakenleven in Noord-China zoveel mogelijk aan te moe digen. Indien dit bericht van Reu ter inderdaad uit goede bron komt, zou het er op wijzen, dat de V.S. thans meer overhellen naar het standpunt, dat enige weken geleden door de Engelse bladen werd voor gestaan, een standpunt waarbij han delsbetrekkingen met de Chinese communisten worden bepleit. Ook meldde hetzelfde Reuter-bericht dat Amerikaanse hulp voor China in Washington onzeker worden geacht, door de snelle opmars der Chinese communisten naar de Yangtse-Ki- ang. Mevr. Tsjiang Kai Sjek Zondagavond vijf uur had de helft van de 1.700.000 Berlijners hnn stem uitgebracht. Op de stembu- reaux verliep alles ordelijk. De Duitse politie arresteerde pl.m. 45 communisten, die de verkiezingen in de war trachtten te sturen. De gemeenteraad van Chartres heeft zich uitgesproken voor de ver plaatsing van de stedelijke lucht haven, die minder dan IV2 km van de stad ligt. De Raad acht dit een gevaar voor de historische monu menten in de stad, in' het bijzonder van de 13e eeuwse kathedraal. ÏWie iets betekenen moet werken en dienen. wil Verwachting tot de avond van 6 December: Overdrijvende wolken velden, met hier en daar vorming van nevel of mist, matige, later vrij krachtige wind, over het algemeen droog weer, weinig verandering van temperatuur 6 Dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 12.47, onder 20.49. Eerste Kwartier 8 December Door ld® aankoop van twaalf nieu we Convairliners hoeft bet Neder landse burgerluchtverkeer een flinke uitbreiding ondergaan. De K.L.M. heeft er zes in gebruik, terwijl d© overige zes in het komend© voor jaar worden verwacht. De Comvair-liner is een geweldig snelle machine die de route Schip holParijs in ide recordtijd van 58 minuten heeft afgelegd, dat is drie kwartier korter dan de normale tijd. Zij is speciaal ontworpen voor kortere trajecten van hoogstens 700 k.m., terwijl bet vliegbereik 1700 k.m. bedraagt. De gemiddelde kruis snelheid bedraagt 450 k.m. per uur. Door het verstellen van de schroef bladen kan de landingsuitloop be langrijk worden bekort. Een van de problemen, die lie Benelux in de toekomst zal bezig houiden, is de eis van België voor een betere scheepvaartverbinding tussen Antwerpen en de Rijn- Het betreft hier al oen oude kwestie, die in 192,6 in ons land1 vrij veel stof heeft doen opwaaien, doch die voorlopig van ide baan ging toien de Eerste Kamer het voorstel van Minister van Kaïine- beek inzake het z.g. Moerdijkkanaal verwierp. De Belgische regering Wenst dat dit vraagstuk aan de or de moet worden gesteld vóór de idouane-unie definitief is. Ook in Nederland, o.a. in de Noord Brabantse pers, houdt men zich met deze kwestie bezig en in Noord-Brabant is onlangs een oom missie ingesteld, welke tot opdracht heeft het Sohelde-Rijn-vraagstuk te bestuderen in het licht der na-oor- Iogse verhoudingen. Toen Nederland Was bevrijd stroomden uit alle hoeken van het land bij de burgemeester van Rhe- nen ide in de oorlog achtergehou den koperen centen binnen voor het te stichten Legermonument op •de Gr ebb eb erg. Deze centenstroom is aan blijven houden m binnen kort zal de millioenste cent geboekt kunnen worden. Dat deze actie zelfs tot ver buiten onze grenzen is door gedrongen bleek dezer dagen, toen ide burgemeester van Rhemen ©an kistje bronzen munten, afkomstig uit Maracaibo in Venezuela, ontving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1