STAD ENaPR0VINCIE De ministeriële delegatie naar Nederland Opzienbarende verklaring van gearresteerde Japannees De Tenno wenst vriendschap KERKNIEUWS OVERDENKING RADIO-PROGRAMMA Gemeenteraad te Noordwelle De minister Sassen en Stikker en de heer Neher zullen Zondag naar Nederland terugkeren, om verslag uit te brengen aan de regering over de besprekingen te Kalioerang en Batavia. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat te Kalioerang moei lijkheden zijn gerezen, waarover de regering een persoonlijk overleg met de delegatie gewenst acht. Eergisteren heeft de delegatie te Batavia besprekingen gevoerd met de vijf Kamerleden en de Hoge Ver tegenwoordiger, Dr. Beel. Ook is gesproken met de contactcommissie van het Bijzonder federaal overleg, die onder voorzitterschap stond van Sultan Hamid van Pontianak. Die dienst leger ointactein meldt, dat de Japanner Aoki, dis onlangs bij Garoet is gearresteerd, tijidiens Zijd verhoor heeft gezegd, dat ihij op dracht had uit Djokja om >een grote opstand uit te lokken. De eerste Januari moest de onafhankelijk heidsdag worden voor geheel Indo nesië. Alle mensen, die behoorden tot de T.N.I. moesten in dienst tre den van de Nederlandse bedrijven, fabrieken en kamtoiren en <*p| 1 Jan. zou het verzet kunnen beginnen. Ean deel van de aangewezen mensen zou al in verscheidene bedrijven werkzaam zijn. Alle Nederlanders en de met hen sympathiserende In donesiërs zouden wOrden vermoord, West-Java zou in twee delen wor den verdeeld, een Westelijk distriet den een Oostelijk district. Voor het eerste rayon stonden 10.000 man ter beschikking en voor het Ooste lijke district 15.000. Volgens Aoki zouden de leiders van de opstan delingen zioh op het ogenblik nog in Djokja bevinden. Keizer Hirohito van Japan heeft president Truman ean bonasohaip gezonden waarin hij zegt dat hij1 de nauwste en hartelijkste betrekkin gen met da Verenigde Staten Wens t. De boodschapt werd mondeling aam president Truman overgebracht oooir Joseph Kanman, de voornaamste aanklager ia het proces tegen de Japanse leiders uit ae oorlog. ZIERIKZEE. Uit doorgaans goea ingelichte Sint-Nicolaaskrimgea ver nemen wij, dat het in ae bedoeling ligt van een der sub-Sinterklazen hedenmiadag ongeveer drie uur iaën bezoek aan Zierikzee te brengen. De Sint zal omstreeks drie uur arri veren met de veerboot van ae heer Barrevoets, die tot tijaelijke stoom boot uit Spanje gepromoveerd, zal doorvaren tot in ae Oude Haven. Gedeeltelijk te voet, gaaeeltelijk op mechanische wijze zal Sint Nico- laas een bezoek brengen aan meer dere huizen in aeze stadssector. Ben officiële commissie van ontvangst zal de Sint een welkom toeroepen. De matige opkomst der leden Donderdagavond op de 2e Nuts- avond van ait seizoen weet de De partementsvoorzitter, Mr. W. Nieu- wenhuijsen, aan de Sint Nic-olaas- tijd. In zijn openingswoord richtte de voorz. voorts een speciaal wel komstwoord tot de spreker vo|or deze avoina, Dr. Ir. K. de Boer uit Eindhoven, aie een causerie zou houden over geluiasweergave en de weg naar de vervolmaking aaarvan, speciaal wat de radio betreft. Spr. begon met het memoreren van ver schillende feiten en aata uit de radioinjustrie, de problemen waar mede deze tot heden nog worstelt en de pogingen en proeven aie on dernomen zijn om ae ontvangst een ideale te aoen zijn. Speciaal op de ruimtelijke weergave (stereofonie) •crincr stiir. uitvoerig in, waarbij hij diverse ervaringen uit de piractijk in Amerika en Nederland weergaf. Na de pauze behandelde Ir. de Boer de toepassingen van de stereo fonie en de verwachtingen ervan voor de toekomst. De laatste even- fwiel zijn niet erg groot, door de huidige economische toestand, al beeft men het technisch wiel onder de krnie. Uitvoerig gaf spr. vervol gens ean overzicht van de toepas sing ervan op; het gebied van de radio, de film (Fantasia), heruitzen ding van orkestuitvoeringea en de gramofoonplaat, waarbij duidelijk bleek hoeveel moeilijkheden ook hier te overwinnen waren. Diverse duidelijke lantaarnplaatje lichtten bet gesprokene toe. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de spreker vooir het gebotden©, waarbij hij' de hoop uit sprak dat de pogingen op dit ge bied verder met succes bekroond zullen worden, mede in bet belang van de vaderlandse techniek en in dustrie. BiURGH. De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, hield Dinsdagavpna ;in hotel „Het Wapen van Burgh" een partij-avond, die alleszins geslaagd mag heten. Toen 4e voorzitter, de heer L. v. di. Kloos ter, de avond opende, waren een flink aantal leden met hun vrouwen en enkele genodigden aanwezig, waarover hij zijn voldoening uit sprak. Nadat enkels huishoudelijke zaken in het kort afgedaan waren, verkreeg de heer J. C. de Bruine gelegenheid tot het houden vaneen korte inleiding over: „De bewust wording oer vrouw". Im ean kort geschiedkundig overzicht behandel de hij ojs thans door de vrouwen •verkregen rechten, waarbij: hij; er opi Wees, dat volgens onze huwe lijkswetten de vrouw nog steeais uiet de gelijkberechtigde is van de man. De voorzitter deelde mee, dat door de secretaris drie portefeuilles met lectuur betreffende d® Partiji en zijn organen Zijn samengesteld, die u bij de leaen zullen circuleren. De af gevaardigd© naar de Gewestelijke vergadering, mevr. Lijsen, bracht een beknopt doch zeeg goed ver slag uit van deze vergadering. Ook Werd nog de mogelijkheid bespro ken pin te komen tot oprichting van een vrpuwanclub en besloten als inleiding daartoe, kort voor Kerstmis een Kerstmiidag voor de vrouwen te organiseren. Hierna sluiting. BRUINISSE. Bij ie©n vorige wieek! ge houden Pirquet-proef op de beite la gere scholen reageerden van de 214 leerlingen 17 kinderen positief. Van ben werden echter verschillende reeds eerder onderzocht. ANN A-JA COBAPOLDER Het ligt in de bedoeling om het St. Nicolaas- feest te houden op Maandag 6 De cember a.s. In de voormiddag zal ©en bezoek gebracht Worden aan de Chr. school. Daar toet paard van de Sint ziek is, zal hij voor uit deling aan de kinderen zitting hou den in de O. L. school alhier, des namiddags van 26 uur. Om dit kinderfeest goed te doen slagen wordt een beroep gedaan op; de medewerking van .alle ingezetenen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwijndrecht (toez.): Ds. D. Goudzwaard te IJsselmonde (geb. te Bruinisse). Bedankt voor Nieuw-Loosdrecht: Ds. N. Kooreman te Scherpenisse. Geref. Kerk Beroepen te Wapenvelde: Ds .D. Bremmer te Bruinisse. De politie te Den Haag heeft een 7-tal personen zwarthande laars en anderen die reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest gearresteerd, in verband met de uitgifte van valse dollarbil jetten. Enige duizenden valse bil jetten werden in beslag genomen. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 5-14 December Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Genesis 3 vs. 8-15 Genesis 17 vs. 1-8 Genesis 49 vs. 8-12 Deut. 18 vs. 15-22 2 Samuël 7 vs. 8-17 Jesaja 11 vs. 1-9 Jesaja 42 vs. 1-7 DE HEER IS NABIJ Fil. 4:5b Wanneer Paulus het in zijn brie ven heeft over de „Heer", dan be doelt hij vrijwel altijd de Here Jezus. Wanneer Paulus nu schrijft aan de gemeente te Filippi, dat de Heer nabij is, dan blijkt ons, dat dit zinnetje los tussen allerlei verma ningen in staat. Zodoende is niet met zekerheid uit te maken, hoe de apostel het precies heeft bedoeld. Het kan zijn: de Heer is dicht bij ons. Niet in de verte, maar dicht bij. Het is als de moeder, die stil bij het bedje van haar zieke kind zit. Alleen al dat moeder er is, geeft het kind een rustig gevoel. De koorts is niet minder en de pijn is niet ver dwenen, maar het kind vóélt het niet zo erg, het kan het dapperder dragen. Het betekent nog veel meer, dat Jezus ons nabij is. Hij begrijpt ons. Hij kan en wil helpen. We staan er nooit alleen voor. Het kan echter ook zijn, dat Pau lus bedoelde: de wederkomst van de Heer is aanstaande. Dat is een gedachte die bij ons wat op de ach tergrond is geraakt. We geloven het, maar we houden er gewoonlijk wei nig rekening mee. Bij Paulus was dat anders. De gedachte aan Chris tus' wederkomst is een aansporing om ons werk goed te doen. Maar daarnaast weten we, dat met Zijn komst de heerlijkheid aanbreekt: een nieuwe hemel; en een nieuwe aarde waarop gerechtigheid woont. Het is niet met zekerheid uit te maken, hoe Paulus de tekst heeft bedoeld. Misschien: de Heer is al tijd dicht bij ons. Misschien: de we derkomst van de Heer is aanstaande. Laten we niet kiezen tussen deze beide verklaringen. Heden en toe komst zijn trouwens niet van elkaar te scheiden. In de Adventsweken zien we dui delijk, dat het bij elkaar hoort. „Ad vent" wil zeggen: „komst". We den ken aan Jezus' komen op aarde, als klein kindje te Bethlehem. Maar het woord „Advent" doet ons tegelijk denken aan het tweede komen, aan het weder-komen van de Heer. De Adventsweken zijn bedoeld als een tijd van voorbereiding op het Christus-feest (Kerstfeest). Ze moeten tegelijk een voorbereiding zijn, om de Heer, die zo dichtbij is, steeds meer te ontvangen in ons hart. Laten ze ook een voorberei ding zijn, om de Heer te ontvangen, wanneer Hij straks wederkomt op de wolken des hemels. Nieuwerkerk. M. G. Westerhof. Zondag 5 December HILVERSUM I. 301 M. 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.30 lezing; 8.40 Barcarole; 9.12 sport; 9.15 verzoekplaten; 9.45 le zing; 10 Zondagshalfuur; 10.30 Doopsgezinde kerkdienst; 11.45 le zing; 12 Op de „Bonaventura"; 12.30 Da Zondagsclub; 12.40 St. Nicolaas; 1 nieuws; 1.15 mededelingen of gram.; 1.20 gram.; 1.50 Even afreke nen; 2 gram.; 2.05 boekenhalfuur; 2.30 gram.; 3.45 filmpraatje; 4 The Skymasters; 4.30 sportrevue; 5 ge sprek met luisteraars; 5.30 oome Keesje; 5.50 voetbalreportage; 6 nieuws; 6.15 Nijveen-kwartet; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 St. Nico laas bezoekt een kindertehuis; 8 nieuws; 8.05 actualiteiten; 8.15 Meesterwerken; 9 voordracht; 9.15 gram.; 9.55 St. Nicolaasproza en poëzie; 10.15 St. Nicolaasliedjes; 10.30 Zweedse uitzending; 11 nieuws 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 Ned. Herv. kerkdienst; 9.30 nieuws; 9.45 gram.; 10 Hoogmis; 11.30 gram.; 11.40 Ka merorkest en solist; 12.15 Apologie; 12.35 gram.; 12.40 Boerenkapel; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 orkest zonder naam; 1.50 Buffalo Bill; 2.05 Brüekner-programma; 2.55 causerie; 3.05 Radio-Philharmonisch orkest en soliste; 3.50 voor rfïe kleuters; 4.10 sportreportage; 4.25 Eerste Ves pers; 6.30 gram.; 7.15 Kent gij uw Bijbel?; 7.30 nieuws; 7.45 Sinter klaasliedjes; 7.50 boekbespreking; 8 De gewone man; 8.12 Uit en thuis; 10.37 actualiteiten; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; 11.15-12 gram. Maandag 6 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 11 op de uitkijk; 11.15 orgelconcert; 12 Lyratrio. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 De nieuwe kerkorde; 10.05 gram.; 10.30 mor gendienst; 11 gram.; 11.20 voorlezen 11.40 viool en piano; 12 gram.; 12.30 weerpr aatje. Verslag schoolartsendienst. Wo ningkwesties. Lid B.A. benoemd. Nadelig slot rekening 1947. In de Woensdag gehouden verga dering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Voorzitter: bur gemeester Scholder. Onder de inge komen stukken bevindt zich o. a. ontheffing keuring van huisslach ting tot 1 September 1949. Een ver zoek van de A.N.W.B. om de kosten voor het plaatsen van nieuwe ver keersborden voor rekening der ge meente te nemen, terwijl de kosten voor onderhoud voor de vereniging blijven, wordt z.h.s. ingewilligd. Op de Quality Fair tentoonstelling in Londen is dit miniatuur-buiten huisje te zien, dat Prinses Elizabeth als geschenk voor haar jonggeboren zoon heeft aanvaard. Het is vervaardigd door drie Londense brandweer lieden, die tijdens de oorlog in hun vrije tijd speelgoed maakten voor de kinderbewaarplaatsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2