GEMEENTERAAD TE ZIERIKZEE ALS DE KATOEN RIJPT Ingezonden mededeling is de verzameltitel van de grote nieuwe trilogie in de Cultuur-serie: Midzomer, Blanke Slaven en Nieuwe Adel van Gwen Bristow, de evenknie van de beroemde Margaret Mitchell. Ook volgens Uw boekverkoper een prachtwerk! In ide Dinsdag gebonden vergade ring van de gemeenteraad was de beer Steendam wegens ziekte, met kennisgeving afwezig. Voorzitter: ide burgemeester, Jhr. Mr. J. ScihiuuT- foeque Boieije. In zijn openingswoord richt ide voorzitter een speciaal woord van welkom tot de beer Goudzwaard ien spreekt hij er zijn vreugde over uit dat deze weer, geheel hersteld, ter vergadering aanwezig is. De heer Goudzwaard (dankt voor de gesprot ten woorden. De notulen van de vier vorige vergaderingen wonden, na een kleine opmerking van de beer v. d. Eijinde onveranderd goed gekeurd. Ingekomen is een schrij ven van de Commissaris der Konin gin, inhoudende ©en dankbetuiging van H.K.H. Prinses Wilhelmina, voior de ontvangen gelukwensen met Haar verjaardag en Regeringsjubi leum. Hiet raadsbesluit d.d. 14 Oc tober inzake bet voeren van ver weer tegen ide rechtsvordering ad f 513,85 plus rechten van de N.V. Nederl. Transportverzekeringsmaat- schappij te Rotterdam hebben G.S. teruggezonden met ide opmerking dat hun goedkeuring slechts geldt ■vioior het voeren van een geding in eerste aanleg. Ingekomen is weer een schrijven van de Fa. R. Bolïjn te Nieuwerkerk. Deze verzoekt haar brief djd. 12 Juli j.l. te behandelen •qn haar vordering ad f 1333,25 te betalen. B. en W. stellen viopr qok dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Zarnda stelt voor de firma te schrijven dat Zij de f 85,75 kan krijgen, idie de com missie voorstelt en daarmede deze zaak als afgedaan te beschouwen. De voorzitter antwoordt dat dit gebeurd is. De heer Groenendijk zou het geld willen overmaken en van verdere briefjes geen notitie willen genomen zien. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangeno men en het voorgestelde bedrajg zal worden overgemaakt. Ged. Staten vragen eventuele op merkingen over .een concept-besluit tot incorporatie der toelagen in ide wedden van de secretarissen en ontvangers in Zeeland, daar deze functionarissen anders gedurende de periode 1 Juli—31 December 1947 in nadelige positie t.o.v. de overige gemeente-ambtenaren komen te staan De voorzitter geeft een uitvoerige toelichting en wijst er op: idat Idg- nieuwe salarisregeling voor .de bur gemeesters 1 October 1947 is inga gaan. Het betreft hier een zeer voo» lopige incorporatie. Daar het B. en W. zeer onredelijk voorkomt dat, in dien voor burgemeesters, personeel secretarie en overig personeel als Idatumi 1 October 1947 wordt aange houden, voor secretarissen en ont vangers 1 Januari 1948 aangehou den zon worden,, stellen zij voor G.S. te berichten dat de raad de bedoelde incorpioratie per 1 Octo ber 1947 wenst te zien ingaan. Al dus wordt z.b.s. besloten. Tot leden der commissie tot na zien van de rekening 1947 van de Chr. Fröbelschool benoemt de voor zitter de heren Brouwer, van; den Doel en van de Zanide. Ingekomen is een verzoek van J. I. Hage, landbouwer te Zierikzee, tot verlaging van .pachtsommen van verschillende grasettingen in ideza gemeente. De commissie voor Land bouw aangelegenheden merkt in Ihaar rapport opi dat de pachter ver schillende percelen aan derden heeft overgegeven en alleen het perceel aan de Krengenweg zelf 'heeft gei. houden. De pachtsom a|d f 50 voor dit perceel acht zij te hoog, wes halve zij adviseert over 1948 ©ej reducti® ad f 20,— toe te passen en hiermede rekening te houden bij eventuele verlenging. Voor de an dere .percelen acht zij die pacht, sommen redelijk. Het motief van hoger loon voor de koeienwachters acht zij niet steekhoudend daar ook de melkprijs is gestegen. Op voor. stel van de voorzitter wordt con form dit advies besloten. Ged. Staten .hebben de verorde ning op de heffing van begrafenis- rechten met .enkele opmerkingen en aanvullingen teruggezonden. B. en W. stellen inu voor een verordening tot wijziging vast te stellen in de geest zoals G.S. wensen. De heer van den Doel informeert naar de toezegging van B. en Wi. inzake het salaris van de opzichter van de begraafplaats. De voorzitter ant woordt dat dit geen verband houdt met de tarieven. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. De N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duivelaind" vraagt een raadsbesluit voor het garant zijn der gemeente vioor de door haar te sluiten kasgeldlening. Weth. Ger ritsen licht dit punt nog even. toe, waarna de raad z,h.s. besluit de gemeente garant te stellen. Pachtkwestie B. en W. leggen de raai de cor respondentie over, welke is gevoerd over het verpachten van het vis recht .opi een perceel buitengrond .in de Zuidhoek, voordien in pacht bij de erven L. Lin|denbergh Cz. te Wemieldimge. Hieruit blijkt dat deze het perceel, buiten medeweten van B. en W„ had|den onder verhuurd aan M. Bogert te Tholen en dat er 3 gegadigden uit Zierikzee voor zijn. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening acht de pachtsom ad f 155,niet te laag ©n dringt aan opi verpachting aan M. Bojgert voornoemd, die .er violgens het departement, het mees te .recht op heeft en er ook het meeste belang biji heeft. De voor zitter zegt de verplichting tot ver pachting aan Bogert niet in te zien. De heer Groenendijk merkt op dat er van bet betrokken perceel ook bijna geen gebruik wordt gemaakt. Als het er .opi aan komt kent de gemeente .de onderhuurder niet eens. De heer v. d. Doel herinnert aan het indertijd genomen raadsbesluit en legt er de nadruk pip. dat de pachter niet zonder toestemming van de eigenaar mag onderverhu ren. De heer v. d. Eijinlde zon in ieder geval inwoners van Zierikzee vioprkeur willen geven. De voorzit ter is het hiermede eens, idoich zegt dat man hier :op. bet departement geen rekening mee houdt. Daar zal men opmerken dat het allemaal Ne derlanders betreft. De heer Goud zwaard zou onderzocht willen zien of ide toestemming tot onderverhuur uitdrukkelijk in het contract moet staan of niet. Weth. de Croo zou Bogert om inzage van zijin huurcon tract willen verzoeken, doch ide he ren Groenendijk en v. d. Doel ont raden zulks. De heer v. ld. Zan.de zou bet er op willen iwiagen (het per ceel aan .een ider gegadigden te verpachten .en zien wat er gebeurt. De voorzitter zegt dat dit niet wordt goedgekeurd. Weth. du Croo merkt nog op dat er wiel geen con tract zal zijn, doch bij; onjderling aocoord onderverhuurd zal Zijn. De voorzitter zegt toe er nog eens over te zullen schrijven in .de geest als de raadsleden zich hebben uit gesproken. Derde wethouder In de commissie tot nazien van de begroting 1948 benoemt de voor zitter de heren den Boer, van den Eijinde en. Linders, en verklaart er prijs op te zullen stellen dat deze nog dit jaar behandeld zal worden. Dan is aan' de orde een vooorstel van B. .en W. tot benoeming van een derde wethouder, in afwijking van het bepaalde in art. 86 2e lil en met toepassing van art. 86 3e fid der gemeentewet. Gejd. Staten, ii© aanvankelijk enig bezwaar tegen dit voorstel hadden, schrijven er alleen mee aceoord te kunnen gaan tot het tijdstip, .dat een nieuwe gemeente raad zal Zijn gekozen en in -functie zal Zijn getreden, ook al omdat dan wellicht geheel andere factoren de toestand zullen beheersen. B. en W. motiveren hun voorstel o.a. met het feit idat B. en W. overbelast met werk zijn. De heer vi. d. Eij.nide ziet de besliste .noodzakelijkheid vaneen 3a wethouder niet in, terwijl dit ook weer uitgaven vordert, al geeft hij toé dat er perioden zijn dat B. en W. het zeer druk hebben. De heer Groenendijk wijst er op. dat het voor .een bepaald tijdvak is. De heer v. d. Zanide juicht het voorstel toe en hoopt dat de 3.e wethouder de werkzaamheden van, ,de voorzitter vooral zal verlichten. Na gehouden stemming blijkt de heer van den Doel met 10 stemmen benoemd te zijn. De beer den Boer verkreeg 1 stem, terwijl 1 stem van onwaarde was. De voorzitter wenst ide geko zene geluk, waarop, 'de heer van den Doel idank zegt voor het vertrouwen en de hoop. uitspreekt dat ihij' deze functie zo goed mogelijk zal kun nen vervullen. N.a.v. een schrijven van de rec tor van het Lyceum stellen B. en, W. voor Djrs. P. Schuurman, leraar aan de R.H.BI.S., voio.r het cursusjaar 1948-1949 te benoemen tot leraar in ide wiskumide aan het Lyceum'. De raad gaat hiermede accoord en Drs. Schuurman wordt m.a.s. benoemld. Dierenbescherming N.a.v. een schrijven van de Ned. Vér. tot Bescherming van Dieren, stellen B. en W., gehoord ide commi. vu LandbouWaangeleganihédan, voor, de algemene .politieverordening te .wijzigen in die zin. dat een art. 70- ter, wordt toegevoegd, dat o.a. het doen verblijven van dieren (vee) ijn de buitenlucht gedurende de pari ode 15 November t.mi. 15 April ver biedt, tenzij er voorzieningen zijn getroffen inzake een doelmatige noodstal, voldoende bijvoeder en ge schikt drinkwater. De (heer Catsihoek zegt het vastleggen van data iin .deze erg moeilijk te vinden, daar het in het najaar prachtig weer kan zijn. Bovendien acht spr. ide ren ac tie van het artikel niet erg duidelijk en gelukkig. Da heer den Boer her innert er aan 'dat het hoofd oer politie in deze gehoord is en wtill ide nadruk leggen op' ae mogelijk heid v.an het vinden van beschut ting bij. worst en sneeuw'. De voor zitter brengt naar voren dat .een bepaling noodzakelijk is ais da po litie in deze iets wlil doen. De haar v., d. Zanide zou hier voorzichtig willen zijin daar ide politie verder zou kunnen gaan .dan in de bedoe ling ligt, wat moeilijkheden kan ge ven. De heer v. d. Eijinde zou ge durende een jaar de proef met dit artikel willen nemen en zien wat de praictijk uitwijst. Wicth. Gerritsen adviseert h.et voorstel aan te bon nen. De heer Goudzwaard vraagt of ide bepaling ook voor de gemeente geldt wat betreft opgevangen die ren in de schutskooi. De voorzitter bevestigt dit .en stelt voor het voor stel aan te houden opdat de re dactie nog een bekeken kan wor den. De raad gaat hiermede aceoord. B. en W. bieden vervolgens ter vaststelling aan een verordening bevattende richtlijnen inzake aan stelling en bezoldiging van ge meente-ambtenaren. Nadat de heren Groenendijk, Catshoek en v jd. Doel .enige inlichtingen hebben gekregen stelt de raad z.h.s. de verordening, die 1 December 1948 iin werking treedt, v.ast. Dan komt aan de orde een voor stel v.an B. en W> tot mcorp.oratie van de wedde van de secretaris- boekhouder v.an het Burgerlijk Arm bestuur. Hoewiel deze bietrekking per 1 April j.l. is opgeheven, adhtea B. en Wi. .het, met het oog op de berekening van het pensioen, bil lijk dit salaris vain 1 October 1947 at oipnieu'wi vast te stellen in ver band met de incorporatie der toe lagen bij' de groudwedde, op ana loge 'wijze als t.a.v. het overige gemeentepiersoneel is geschied. De raad v.erenigt zich z.h.s. met dit voorstel. Bij de wtet van 24 Juli 1948 werd het legesbesluit bevolkingsregisters van 9 Februari 1943 vervallen ver klaard. Daardoor komt per 1 Jan uari a.s. de rechtsgrond te verval len en is bet dus noodzakelijk een gemeenteverordening in het leven te roepen. B. en W. dienen ©en conceptverordening in en schatten ide gemiddelde jaaropbrengst op f 100,W.eth. v.. d. Doel wijst .op de speciale tarieven voor kerkge nootschappen en liefdadige instellin gen en zon, in navolging van an dere gemeenten, .ook spaarbanken, die niet beogen winst te maken speciale tarieven willen toekennen. De heer v. d. Eijinde sluit.zich hier bij. aan, doch zou ook kiesvereni gingen hiervan willen laten profi teren. De voorzitter antwoordt dar dit laatste niet kan. De verordening wordt vervolgens z.h.s. vastgesteld gelwijzigd1 in die zin als weth.v.. d. Doiel voorstelde. Overeenkomstig zijn verzoek stel len B. en Wi. v.oor aan K.'v. 'd. Stol- pe te Zierikzee,, gedurende de jacht seizoenen 1948-49 tot en met 1950-51 .onderhands te verpachten het jaeht- recht der gemeente op. de Middel- of Meeldijk tussen de Zuidhoek en ide jpiolder „Het Zuider Nieuw'land" en het Groene of Eerste Weegje, voior f 3,per jaar. De heer Cats- hoek vindt ide prijs van f3,niet hoog. De beer Goudzwaard licht toe dat Ide verzoeker het jaclhtreciht opi het aangrenzende land al heeft en ongenoegen will voorkomen met de pachter van de dijk. ZJh.s. aecejp- teert de raad het voorstel. Naar aanleiding van een schrij ven van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning doen B. en W. de raad een .conceptbesluit toekomen, tot onder- liandse verpachting van het vis recht in het Kaaskenswiater aan A. J. Flik'wieert voor f 64,pier jaar, .en wiel voor de tijjd van 7fjaren tot 30 April 1955. De voorzitter markt op .dat B. .en W. .de pacht op. f 150 wlildqn brengen, doch dat dit niet is toegestaan. De heer .den. Boer Wijst er opi dat de pachter hiertegen geen bezwaar had. De voorzitter deelt nog mede dat het wel gegaan haid als .de gemeente zelf paling had uitgezet en het water schoon gemaakt, doch idit is niet gebeurd. Nu moet de gemeente zich aan de pirijis van 5 Mei 1940 houden. De heer Brouwer viraagt of er ©en an dere plaats voor bet huisvuil te vinden is dan het Kaaskenswiater. De voorzitter zal dit met de C.D. bespreken. De heer v. d. Eij.nida- betreurt het dat de gemeente in, deze niet actief is geweest. De heer Goudzwaard zegt dat men moet wachten tot de wijziging der pacht wet om hierin verandering te krij gen. Z.h.s. keurt de raad het besluit goed. Punt 12 der agenda bevat drie concept-besluiten tot verpachting v,an landerijen en grasettingen.. Het betreft hier: le. twlee stukjes ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6