Bij het feest der vriendschap BUITENLANDS OVERZICHT „M. C. D." STAD m PROVINCIE Prof. dr. T. Goedewaagen stond terecht Wat telkens weer sterk frappeert jn het leven zijin de grote contras ten, waarmede het te gevuld. Het kleine en simpele kan bestaan naast het grote en immense, het schaarse naast het overvloedige, het inge- twikkelde naast de eaenvoiud vain structuur. Een mensenleven is er ireieds vol van. Da droefheid slaat vaak dicht bij de vreugde en het verhevene wordt soms omringd dnqr het alledaagse Het 'wereldleven is er 'n doorlopend voorbeeld van. Terwijl in China 'de kinderen hunkeren naar een plaatsje in een overvolle trein, die hen naar veiliger oorden zal (wegbrengen, zetten Nederlandse kinderen hoopvol hun sclhoea naast (de schoorsteen, ten diepste over tuigd van het 5-Deoembersproiokjie, Waarin de goedheid van de oude bisschop domineert. Deze tegenstel ling heeft teen dieptragisch karakter. Het wereldleed komt er op schrij nende wijze in tot uiting. Maar een mens heeft het vermogen, of lie ver de eigenschap, de dingen te zien in een geestelijk perspectief. Wat dichtbij gebeurt heeft de aan dacht en het massale leed van ver- Weg is weinigzeggend, hos ver- schikkelijk ook op zichzelf. Daarom worden er in honderdduizenden huiskamers pakjes klaar gemaakt en het St-Nicolaasfeest, het feest van de vriendschap en de stille, kleine dingen, die herinneren aan de goed heid des levens, wordt gevierd, met al de attributen die er bij nodig zijn. Hier zal het grootscheeps ge beuren met de overdaad, die aan gulle en welvarende tijden herin nert >en (daar zal het bescheiden ziijia, met eeen enkel ding, als taken van liefde, toegenegenheid en vriend schap'. Zo wordt het Sint Nieolèasfeest telken jane tot de bevestiging van leen oude en diep-menselijfee tradi tie, die het leven rijker maakt. Da goed-heilig man is geworden tot symbool van de goedheid, die aller lei wegen zoekt om een medemens gelukkig te maken. Bij al de ver fomfaaide caricaturen, vian sehoor- steenbelagende Pieten en krompio- tige schimmels, die de daken over trekken, gedreven door een ver waaide Sinterklaas, blijft dit toch 'het belangrijkste van het „heerlijk avondje", waarop, de mond het no dige zoet moet slikken, maar het hart niet koud zal blijven. Daarom zou het niet onlogisch zijn, als iets van het Sint Nieolaasfeest beklijven kon het hele jaar door, Want ©an mans is vaak ©en zichzelf zoekend wezen, dat jaar in jaar uit druk met zichzelf bezig is sn soms vergeet, dat ide diepste vreugde is gelagen in bet gelukkig maken van anderen. Die wijsheid is niet voldoende om Ide Chinese kinderen te helpen ©n een arme drommel in de Balkan ©en maal eten toe te stopjpian -of zelfs in de Nederlandse steden ©an loude krakerige trap op te klimmen ien een paar arme stumpers in het suikergoed te zetten, maar bet wil len is hier reeds de daad, want een mens vermag niet alle dingen. Waar ^ezendingen per luchtpost Met ingang van gisteren is het mogelijk waardezenidingen per lucht post te sturen naar Denemarken, Finland (geen doosjes), Frankrijk, Groot Brittannië an Noord-Ierlanil, Ierland, Noorwegen (geen doosjes), Portugal, Spanje (geen doosjes), Zweden, Zwitserland, Argentinië, de Nederlandse Antillen en Suriname. De aangegeven waarde mag voor deze zendingen ©en bedrag van vijfhonderd gulden niet te boven Terwijl de uiteindelijke afloop van de Republiek nog niet bekend is en zich in Berlijn gebeurtenissen heb ben voorgedaan, die de verhoudin gen hebben verscherpt, begint de belangsteling van de internationale politiek zich steeds meer te verleg gen naar het Middellandse Zee-ge bied. Het valt te verwachten, dat in de naaste toekomst op dit deel van het grote schaakbord belang rijke stukken zullen worden ver schoven. De tegenstelling tussen Oost en West verscherpt zich nog steeds, ondanks de bemoeiingen van de Veiligheidsraad en ook in de po litiek van de huidige dag is het ge bied rond de Middellandse Zee uitermate belangrijk. Wie dit ge bied volkomen beheerst, behoeft niet direct op de lauweren te gaan rusten, maar kan toch voor een deel gerust zijn op de ontwikkeling der dingen. Ook hier geldt: de ontwik keling in het Oosten is belangrijker dan in het Westen. Geen wonder, dat Amerika vaart gaat zetten achter de oplossing van allerlei kwesties binnen dit territoir. Een voorbeeld daarvan is de haast, die achter de Palestijnse kwestie wordt gezet. De Veiligheidsraad heeft een overladen werkprogram ma, maar geeft voorkeur aan de be handeling van Palestina, terwijl er vele andere problemen op afhan- - deling liggen te wachten. Ongeacht de critiek die hierop is uitgeoefend, zoekt Amerika contact met Spanje, dat aan de toegangspoort van de Middellandse Zee op wacht ligt. Tenslotte zal binnenkort de kwes tie der Italiaanse koloniën ter sprake worden gebracht. En zo met enig ding, dan tekent de strijd om het Middellandse Zee-gebied zich juist rond deze koloniën scherp af. Vooreerst is deze kwestie er een van Italiaans karakter. De Itali aanse regering zou niets liever zien, dan dat zo spoedig mogelijk een regeling wordt getroffen t.a.v. haar vroegere overzeese gebiedsdelen. Italië is arm en heeft een groot be volkingsoverschot; wil dus zoveel mogelijk mensen spuien. Verder is de toestand in het binnenland op politiek gebied nog zeer labiel. Wel kregen de communisten bij de jong ste verkiezingen een' flinke duw, maar het is bekend genoeg, dat hun activiteit daardoor nog niet volledig uitgeschakeld werd. De Italiaanse communisten verwijten de regering dat zij de koloniën heeft prijsge geven. Op haar beurt wijst de re gering er op, dat daarvan nog geen sprake is, omdat tot nu toe nog geen officiële beslissing door de overwin naars is genomen. Teneinde de Ita liaanse communisten een argument uit de mond te nemen, zouden de Amerikanen de koloniën wel terug willen geven, temeer daar de Ita liaanse regering beslist afstand doet van alle militair belangrijke punten en die gaarne ter beschikking stelt van de Amerikanen. Deze zijn nu eenmaal tuk op stra tegische steunpunten en door toe geven zou hier dus het mesje van twee kanten kunnen snijden. Deze Inbrekers ontsnapt Twee zware jongens, de Amster dammers G. en M. zijin uit de bij zondere strafgevangenis te Leeuw arden ontsnapt. Zij waren bezig bij' de verbouwingen in de gevangenis, waardoor hun enige vrijheid was ge laten. Gebruik makende van deze omstandigheid en van de mist zijn zij over een gevangenismuur ge klommen en verdwenen. De beide vluchtelingen ondergingen straffen van acht en zes jaar. De Amerikaanse Liga voor een vrij Palestina, die was opgericht om steun te verlenen aan de Irgoen Zwai Leoemi, is ontbonden. Mevrouw Watt, de presidente van de internationale Bond van Plattelandsvrouwen, is op 80-jarige leeftijd te Montreal gestorven. De constituerende vergadering India heeft een voorstel tot opne ming van de afschaffing der dood straf in het handvest der grond wet, verworpen. zaak heeft echter talrijke haken en ogen. Vooreerst zijn de koloniën zelf niet erg gebrand op een nieuwe pe riode van Italiaanse overheersing. Cyrenaica neemt een vijandige hou ding tegenover Italië aan en het toe val wil, dat in dit deel van Afrika de Italianen in het verleden zich juist de grootste moeite hebben ge geven om belangrijke gebieden in cultuur te brengen. Abessinië eist delen op van Eritrea, om zich in de toekomst te verzekeren van een uitweg naar zee. Wat het eerste ge bied betreft, hebben de Engelsen binnen het raam van hun liefde voor alles wat Arabisch is, de be volking de vrijheid belooft. Amerika zou het daar mee eens moeten zijn, want het werpt zich op als kam pioen voor de koloniale volken. Maar de verlangens van Italië, dat niet verloren mag gaan voor de de mocratie, wegen voor Washington ook zwaar. Worden de voormalige Italiaanse koloniën onder interna tionaal toezicht gesteld, dan zal Rusland ongetwijfeld een vinger in dé pap willen hebben. Niets is de Amerikanen minder welgevallig, Want dit zou in de praktijk beteke nen, dat de Sovjet-Unie toch vaste voet aan de kust van de Middel landse Zee krijgt, wat de Ameri kanen tegen elke prijs willen voor komen. Zo zijn er rond het Middellandse Zee-gebied belangrijke dingen aan de orde, die de politieke belangstel ling vragen en zelfs bij oppervlak kige beschouwing blijkt reeds dat de problemen niet op zich zelf staan maar eng zijn verweven met de in ternationale politiek. ALLEEN-VERKOOP KANTOOR Voor het Haagse Bijzonder Ge rechtshof stond Woensdagmorgen terecht de voormalige secretaris-ge neraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prof. Dr. T. Goedewaagen, later hoogle raar aan de universiteit te Utrecht. De tenlastelegging bevatte zeven punten, o.m. de totstandkoming van het Journalistenbesluit, de Cultuur kamer en de nationale omroep. De procureur-fiscaal, Mr. Baron van Voorst tot Voorst van Valken burg, noemde de werkwijze van ver dachte, die tijdens de zitting overi gens een keurige indruk maakte, hoogverraad" en eiste tegen hem 15 jaar met aftrek voorarrest, ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven, uit de bevoegdheid voor het leven om openbare ambten te bekleden en verbeurdverklaring van zijn bibliotheek ter waarde van f 7000. De verdediger, Mr. Goebergh, be pleitte uitvoerig clementie. Uitspr. over 14 dagen. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag 1 December werd de eerste les ge geven van de Pluimveecursüs, ge organiseerd door de V.P.Z. afd. S.- D., in een lokaal van de Chr. school in het Vrije. Bij afwezigheid van de voozitter, opende de secretaris, de heeer Joh. Schouls Jz., met een kort woord deze cursus, waarna de heer J. Wisse, ass.-pluimveeconsulent, enige woorden sprak, wijzende op de grote waarde van een dergelijke cursus voor de pluimveehouderij. Als bijzonderheid kan gezegd wor den, dat deze cursus de eerste is als zodanig die in Zeeland gehouden wordt. Deze cursus staat onder lei ding van dhr. W. P. L. Bakker en wordt gevolgd door 21 cursisten, waaronder 4 dames. ZONNEMAIRE. A.s. Zaterdag om ongeveer 11.30 uur zal St. Nicolaas in deze gemeente op bezoek komen voor het uitreiken van verrassingen aan kinderen van cliënten van ver schillende winkeliers te Zonnemaire. We vernemen dat de Sint Maandag a.s. zijn gebruikelijk bezoek zal brengen aan de scholen te Zonne maire. NIEUWERKERK. Burgerl. Stand over November. Geboren: 18. Kom- mertje Catharina, d. van M. Heij- boer en C. Brekelmans. Gehuwd: 17. H. W. Schoonderwoerd, j.m., 34 j. (van Dubbeldam) en J. M. Ca- pelle, j.d., 30 j.; 18. W. Spronk, j.m., 21 j. (van Hei en Boeicop) en J. C. Brouwer, j.d., 22 j. BRUINISSE. De garagehouder S. J. P. Jumelet alhier had het onge luk van de zolder te vallen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat dr. Quaak, die eerste hulp ver leende, opneming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte, daar hij ern stig werd gewond aan voet en been. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan 't Jeugdgebouw, daar toe uitgenodigd door het comité Jeugdzorg Zaterdagavondwerk. Dit bezoek is speciaal bedoeld voor de kinderen der beide lagere scholen. Kinderen van de kleuterschool heb ben geen toegang, daar de goede Heilige Vrijdagmiddag de kleuter school met een bezoek vereert. De zieke schoolkinderen zullen apart worden bezocht. De oplossing van de slagzin voor de Winkelweek luidt: De Win kelweek in Bru, Brengt voordelen voor U. Er waren 113 oplossingen ingeleverd (ieder gezin kon slechts één oplossing inzenden). Daarbij waren 66 goede oplossingen. Prijs- winaars waren mej. de Graaf f-Ju melet, O. van der Maas en W. Bal. STAVENISSE. De bietencampagne is bijna afgelopen. Op de opslag plaats liggen nojg veel bieten. De oorzaak hiervan is dat er geen voldoende sctaepisruimte beschik baar is om deze naar de fabrieken te vervoeren. Maandagavomd werd in de Be waarschool door de Sttdhtiing Dorps gemeenschap' eai praatavond geor ganiseerd. Na een inleidend woord door lie voorzitter, burgemeester Verborg, hield "dhr. P. A. Visser, onderwijzer aan 'de O. L. school, ©en inleiding over „Psychotechniek en Beroepskeuze". Verschillende vra gen werden gesteld en beantwoord. Dr. BernhardL beantwoordde verder nog vragen over lijkverbranding, ontstaan, van schrikkeljaren, televi sie en vitaminen. Burgemeester Ver burg dankte aan het einde de aan wezigen, speciaal de heer de Vis ser voor zijn gehouden onderwierp' en sloot met ©en opwekkend wioor|d de bijeenkomst. KERKNIEUWS THOLEN. Nad. Herv:. Kerk: 10 uur Ds. van der Wiel, 3 uur Ds. de Limidt van St-Philipsland. Ger,. Kerk: 10 en 3 uur Ds. de Boer uit Loipj'k. Ger. GemJ.: 3 maal leesdienst. Chr. Ger. Kerk: 3 maal leesdienst. Ned. Prot, Boud: gem dienst. STAVENISSE. Ned. Herv:. Kerk: 10 uur Ds. Kooremam van Sc'herpe- nisse (H, D.),, 6 uur leeesdiemst. Ger. Gem;: 3 maal leesdienst. ST.-ANNALAND. Nad. Herv. Kerk' 10 en 2.30 uur Dis. Bakker. Ger< Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur student Zwerus. Alle vrouwenverenigingen te Zü- rich hebben de huisvrouwen opge roepen om door een veertien dagen, lange boycot van de slagers, te trachten de stijging der vleesprij- zen ongedaan te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2