ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De wettige gemeenteraad van Berlijn wijkt uit Stakingsverbod in Japan Arrestatie van Sjarifoeddin gemeld WEERBERICHT H. J. Woudenberg staat terecht VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 Njo. 16065 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3" maanden bij vooruitbetaling t 3.51, per week 27 oemt. Loss© nummers 10 cent. Verschijnt ieder© werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Mobeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakanmain Ochtmau Lange Mobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special» prijzen. Succesjes maximum 15 m.m (4 regels) f 1.— per stuk. Het Raadhuis voor de communisten Ook al wil men de wettigheid van het nieuw geformeerde gemeente bestuur van 'Berlijn niet erkennen, met haar bestaan rekening houden is nu eenmaal noodzakelijk. Het heeft geen zin, tegenover dit wet tig college een provocerende hou ding aan te nemen. Het zou de ver houdingen maar nodeloos scherper maken. De wettige anti-communis tische gemeenteraad is daarom uit geweken naar de Engelse sector van de stad. De bezettingsautoriteiten hebben haastig een aantal gebou wen ontruimd en daar zal nu de verdréven gemeenteraad voortaan zetelen. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeenteraad iedere dag zal vergaderen, zolang de huidige toe stand in Berlijn voortduurt. Het eerste besluit van de geëvacueerde gemeenteraad heeft betrekking op personen ,die aan de communisti sche Putsch hebben deelgenomen en de Westelijke sector van de stad bezoeken. Deze personen zullen on middellijk worden gearresteerd. De vrouwelijke burgemeester van Berlijn, Fran Schroder, heeft een beroep gedaan op de inwoners van de stad, het wet tig gezag te gehoorzamen en a.s. Zondag bij de gemeenteraads verkiezingen blijk te geven van de belangstelling. De verkiezingen in de Oostelijke sector zullen niet worden gehou den. Ook de nieuwe gemeenteraad zit niet stil. De onwettige burge meester heeft verordineerd, dat nie mand van de oude gemeenteraad het gebouw mag betreden. De ge allieerde verbindings-officieren zul len niet in het gebouw worden las tig gevallen. Van officiële Ameri kaanse zijde is intussen verklaard, dat de jongste gebeurtenissen in Berlijn geen wijziging brengen in het vaste voornemen van de gealli eerden, in Berlijn te blijven. Wel werd er van de zijde van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken op gewezen, dat het vin den van een oplossing voor de kwes tie thans moeilijker, zo niet onmo gelijk is geworden. Mevrouw Tsjang Kai Sjek te Washington De vrouw van generalissimus Tsjang Kai Sjek .is met het vlieg- Japan en het communisme Het Sowjet-Russisc'h persbureau Tass meldt uit New York, dat vol gens ©en New Yoirks blad een aan tal deskundigen, onder leiding van Fine, chef van Mac Arthur's econo misch bureau, te Washington is aan gekomen met het plan om1 Japan tot „een bolwerk1 van anti-commu- nisme" te maken. Volgens ©en woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken, aldus dit blad'; zal de diele gatie van Fine de toewijzing van Amerikaans© fondsen, bespreken, idie „Japan sterk zullen maken". Draper, de onderminister van het leger, zou de leiding hebben van de uitvoering van dit program, dat vele „uiterst geheime, maatregelen" omvat. Vol gens sommige functionarissen zal ©en krachtige politiemacht ingesteld worden, daar Japan niet een eigen leger mag vormen. tuig van president Truman te Wash ington aangekomen. Mevr. Tsjang Kai Sjek heeft een zware missie. De toestand in haar land is zorg wekkend en thans moet zij opnieuw gaan trachten hulp van Amerika los te krijgen. Opnieuw, want Amerika liet zich in het verleden al niet on betuigd. Maar de hulp aan China werkte als de bekende druppel op de gloeiende plaat. Het geld vond wellicht zijn bestemming wel, mar r China is een geheimzinning land en de oorlog, speciaal de Chinese burgeroorlog, kost zoveel, dat zelfs het rijke Amerika het niet bijbenen kan. Intussen hebben de gebeurte nissen een dramatische wending ge nomen. De communistische legers staan aan de poorten van Nanking en reeds thans zijn er 50.000.000 dakloze zwervers in het gecivi liseerde China. De toestand kan dus langzamerhand vergeleken worden met een volledige chaos. Enerzijds is gebleken, dat de Ame rikaanse hulp niet tot zijn recht, kwam, anderzijds ziet de toekomst er ook bij verdere hulpverlenin van buitenaf donker uit. En onder deze omstandigheden moet de vrou k van de generaal naar Amerika gaan, om te pleiten voor een wellicht ver loren zaak. De ontvangst in Amerika was hof felijk, maar koel. Noch het Witte Huis, noch het Congres, noch het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn erg ingenomen met haar be zoek, terwijl de pers geen symathiek geluid heeft doen horen. Daarom is mevrouw Tsjang Kai Sjek er van overtuigd, dat zij het zwaar zal krij gen. om iets voor haar land te be reiken. Maar zijzal er zeker haar best voor doen. Dit kan men wel aannemen van deze beschaafde vrouw, die reeds eerder voor hete vuren heeft gestaan. Feitelijk in de vorm vain een be vel heeft Mac Arthur ide omge- kroomde koning va®, Japan, earn voorstel gedaan aan het huis van afgevaardigden, om stakingen van rijksambtenaren te verbieden. Het voorstel heeft ten doel een eiinldie te maken aan 'de voortdurende agi tatie van de bomden van rijksperso neel, die handelen onder commu nistische invloed. Het voorstel werld door het huis van afgevaardigden' aanvaard. Geschil tussen Chinese communistische generaals Uit een pamflet, dat op het lijk van een Chinese communistische sol daat gevonden is, zou blijken, dat de beide communistische generaals, die ide operaties in de buurt van Soetsjou leiden, Lioe Po-Tsjeng ©n Tsjen-Ji, vijanden zij®. Officieren van de regeringstroepen geloven, dat het pamflet, waarin Tsjen-Ji „een schaamteloze schurk" genoemd wordt, uit bet hoofdkwartier van generaal Lioe Po-Tsjeng komt. Do,o- deze officieren werld toe gegeven, dat de regeringstroepien reeds eerder dergelijke pamfletten hebben uitgegeven, om het moreel van ide communistische troepen te verzwakken, doch zij verklaarden, dat dit pamflet niet hun werk is. Reuter meldt dat Amir Sjari foeddin door de Republikeinse troe pen is gevangen genomen bij de kampong Klamboe. 20 km ten N.- West en van Poerwodadi, waarheen hij na de arrestatie van Djokosoejono was gevlucht. Nog andere commu nistische leiders werden tegelijk met Sjarifoeddin gevangen geno men, o.a. Soeripno, de vroegere ver tegenwoordiger in Praag. Volgens een bericht van de dienst legercontacten zou de arrestatie van Sjarifoeddin nog niet zeker zijn. De dienst legercontacten meldt voorts, dat zich in de week van 24 tot 30 November 234 incidenten heb ben voorgedaan, waarvan 60 in de onmiddellijke nabijheid van de be standslijn en veroorzaakt door ben den, die van republikeins gebied uit opereerden. De terreur is hoofdza kelijk gericht tegen de burgerbe volking. Bezittingen van Himmler verbeurd verklaard Heinrich Himmler, leider van de vroegere Duitse S.S., die vergif in nam, toen hij door de Engelsen in 1945 werd gearresteerd, is door een zuiveringsrechtbank bij München gerangschikt onder de „grote oor logsmisdadigers". De rechtbank be paalde, dat alle bézittingen van Himmler zullen worden verbeurd verklaard; zijn weduwe en zijn twee kinderen zullen echter recht hebben op een deel van de bezittingen, die in hoofdzaak bestaan uit twee land huizen in Beieren. Het Amerikaanse Congres is nieuwsgierig Het Amerikaanse Congres wenst uitvoerig op de hoogte te worden gebracht over de uitwerking, die de hulpverlening aan Europa tot nu toe heeft gehad. Verscheidene afgevaardigden hebben verklaard, dat zij hun steun niet zullen geven aan nieuwe uitgaven, voor men hun heeft verteld, in hoeverre de han dels-barrières zijn neergehaald en wat er tot stand is gebracht op het gebied van economische, politieke en militaire samenwerking in Euro pa. Voedselpakketten van de Britse kroonprinses Prinses Elizabeth van Engeland heeft het ministerie van Voedsel voorziening verzocht aan iedere moeder een voedselpakket te zen den, die het leven geschonken heeft aan een kind op 14 November, de geboortedatum van haar zoon. Deze pakketten zullen afkomstig zijn van de zending, die prinses Elizabeth sinds haar huwelijk uit de delen van het gemenebest en Amerika ont vangen heeft. Reuter tekent aan, dat gemiddeld 2500 kinderen per dag in Groot-Brittannië geboren worden. De bekende Finse componist Jan Sibelius wordt 83 jaar. Amerikaanse bewonderaars hebben hem 78 kistjes sigaren toegestuurd. De voormalige Venezolaanse pre sident, Gallegos, is naar de militaire school overgebracht. Acht van zijn vroegere ministers zijn in de cen trale gevangenis te Caracas opge sloten. Krachtens een gesloten overeen komst zal de Sovjet-Unie haar Joodse onderdanen toestaan naar Israël te emigreren. I Een enkel woord verraadt I een ganse ziel. I I I Verwachting tot de avond van 3 December: Zwakke tot matige, in de kuststreek tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost, over het algemeen wat meer bewolking, overwegend droog weer, later in het Westen toenemende kans op enige regen, 's nachts op voor de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst, overdag dezelfde of iets hogere temperatuur. 3. Zon oiP 8.28, ander 16.31. Maan op 11.42, ondier 18.22. Eerste Kwartier 8 December. Voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam staat terecht H. J. Wou denberg, de „leider" van het N.A.F., die 15 van de 50 millioen gulden die aan het N.V.V. toebehoorde, hielp verdwijnen. Massa's geld wer den besteed aan allerhande bure aux. Woudenberg toucheerde 17000 gulden salaris, terwijl hij nog enige duizenden voor representatie ont ving. Het N.A.F. telde 30.000 leden, het N.V.V. in 1944 300.000 leden. Prijzen huizen en huurverhoging Het ministerie van Wederopbouw wijst er op. dat het feit, dat men een huis te duur heeft gekocht, nooit een aanleiding kan zijn om huur verhoging toe te staan. Zouden de huurprijzen toch stevig omhoog gaan, dan zal weer een prijzenstop van kracht worden. Adspirant-kopers moeten ook even bedenken, dat zij niet zonder toe stemming van het gemeentebestuur mogen gaan wonen in hun nieuwe eigendom. Het lot van de Krup-fabrieken te Essen De bezettingsautoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het volgende plan ten aanzien van de ijzergieterijen van het Krupp-con- cern te Essen: 127 gebouwen, die niet voor de vervaardiging van oor logstuig kunnen worden gebruikt, zullen gespaard worden ten behoeve van de ontwikkeling van de Duitse vredeseconomie. 73 gebouwen, die voor 60 of meer zijn beschadigd, zullen onmiddellijk worden gesloopt Het hierdoor vrijkomende staal- schroot zal worden geexporteerd. Tenslotte zullen 22 gebouwen, die geschikt zijn voor de vervaardiging van oorlogstuig worden vernietigd, tenzij de bevoegde Duitse autori teiten binnen redelijke tijd aan het militaire bestuur gedetailleerde plannen ter goedkeuring kunnen voorleggen, die voorzien in het dienstbaar maken van deze gebou wen aan de vredeseconomie en be ogen alles te verwijderen, wat deze gebouwen voor bewapeningsdoel einden bruikbaar maakt. Het plan is thans aan de regering van Nord-Rhein/Westphalen mede gedeeld. lm een buitengewone vergadering van de Berlijinse gemeenteraad heeft ide vrouwelijke burgemeester ide communistische puts iin Oost Ber lijn onwettig verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1