ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Laatste bolwerk op de weg naar Nanking gevallen WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Westelijke commandanten dienen protest in Oost-Berlijn onder de dictatuur ZEEP VAN DE BON Vleesrantsoen weer op 200 gram De bewoners vertrekken Nederlandse delegatie naar Batavia De militaire toestand op Java ÖOND0RDAG 2 DECEMBER 1948 No. 16064 100e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij' vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Loss© nummers 10 cent. Verschijnt ieder© werkdag. Adminiatratie: Sdhuilüiaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/b. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract special* prijzen. Succesjes maximum 15 rn.ni. (4 regels) f 1.— per stuk. Ia» Berlijn beeft zich de volledige splitsing tussen Oost ©n West vol trokken. Dé Oostelijike sector beeft een communistisch bestuur gekre gen, overeenkomstig de mededeling v-an maarschalk Soikolofski in zijin brieven aan de Westelijke comman danten. Tegen deze communistische greep naar 'de macht hebben op hun beurt, de Westelijke bevelhebbers geprotesteerd. In brieven vain lie militaire gouverneurs wordt gepro testeerd tegen de gebeurtenissen in Berlijn ©n tevens wordt gevraagd of dit is geschied met toestemming van de maarschalk. Die Engelsen hebben in genoemd schrijven ide Russen beschuldigd de hand te heb ben in de splitsing v.an Berlijn, ter wijl zij tevens de viermageinidbeden- avereenkomst voor Berlijn hebben geschonden. Tegenover het bestuur in de Oostelijke zone staan de ge allieerde bezetters uiteraard afwij zend. i Zij zijn van mening, dat het nieuwe stadsbestuur een ma rionettenregering is van de Rus sen, terwijl voor hun optreden geen wettige grond bestaat. Hoe het zij, Berlijn is volledig in twee gedeelten gesplitst. De gebeurtenissen voltrokken zich in een volkomen rustige sfeer. De bijeenkomst, waaropi de bijzonder heden voor de machtsovername be sproken werden, stand onder lei ding vain een der communistische leden van de vorige gemeenteraad. Alle anti-communistisch* gemeente raadsleden waren afwezig. Een re solutie werd aangenomen, waarin het wettig gekpzen stadsbestuur werd afgezet en vervangen door een nieuw bestuur, geheel oip1 com munistische leest geschoeid. Dit nieuwe stadsbestuur is voorbestemid om alle zaken te regelen voor de gehele stad, maar het zal duidelijk zijn, dat haar macht in wezen toich nooit verder reiken kan dam de Oos telijke sector. Een zooin van de eer ste president der Duitse republiek, Ebert, is gekozen tot burgemeester doiör het nieuwe stadsbestuur. Ebert is 'een communist, die voor kort te rugkeerde uit Moskou. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang van Vrijdag 3 December alle soorten zeep zonder bon verkrijgbaar zijn. Gelijktijdig zullen evenwel de prijzen voor de verschillende soor ten zeep worden verhoogd. Zo zal huishoudzeep in plaats van 25 cent 33 cent gaan kosten, terwijl de prijs van zachte zeep stijgt van 36 tot 52 cent. Ook toiletzeep en waspoe- der worden duurder. ,De bewoners van. de idorpien in de omgeving vam ide Merapi opi Java is aangezegd, dat zij bet gebied moesten ontruimen, omdat de vuur spuwende berg is gaan werken. Er kwam een regen van stenen omlaag ©n er hingen dikke wolken. Het bezettingsstatuut Npg altijd is er tussen de Weste lijke geallieerden gaan overeenstem- mjing bereikt over een document, waarin nauwkeurig de verhouding is aangegeven tot de regering van West-Duitsland en de bezettend© machten. Opnieuw is hierover ge sproken te Frankfurt, maar tot een overeenstemming hebban de bespre kingen niet geleid. Er zijn verschil lend© tere puntjes aan de zaak,, die het moeilijk maken de juiste verhou dingen te schetsen. Een der moei lijkheden is, :ho© ido kosten van de bezetting op de Duitsers verhaald moeten worden. Engelsen ©n Ame rikanen voelen er veel voor deze kosten te zerhaleti op de centrale regering De centrale regering kan dan verder de kosten omslaan over de diverse afzonderlijke staten. De Fransen daarentegen willen zich lie ver ineens wenden tot de afzonder lijk© staten. Een ainder punt van bespreking vormt ide kwestie der Duitse arbi- trageigereehtshcven. Deze gerechts hoven moeten tussenbeide komen in gevallen van onenigheid tussen de bezettende machten en Duitse in stanties. De hoofdvraag is tenslotte ©f het eindoordeel aan de Duitsers, dan wel aan de bezetters1 is. Al deze punten zijn besproken, maar tot een oplossing is de kwestie mag niet ge komen. De bijeenkomst is nu uitge steld tot 16 December. Men wil het dan nog eens proberen. Wondt als dan weer geen overeenstemming be reikt, dan zullen de diverse rege ringen zich verder met het probleem bezig houden. -"y Het nieuwe Zweedse verkeersvliegtuig „Scandia", dat overal de vertrouwde DC 3 gaat vervangen, heeft thans de demonstratievluchten naar alle Euro pese hoofdsteden beëindigd. Het vliegtuig zal deze maand, als eerste van. de tien bestelde Scandia-vliegtuigen, aan de Zweedse luchtvaartmaat schappij worden overgedragen. Met ingang van 3 December a. s. wordt het vleesrantsoen weer ge bracht op 200 gram per week voor de leeftijdsgroepen A, B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kleine kinderen en babies). Deze terugkeer naar het basis rantsoen is noodzakelijk om de con sumptie in overeenstemming te brengen met de binnenlandse aan voer en de import van slachtvee. Handhaving van het indertijd voors hands verhoogde rantsoen van 250 gram per week, zou een té grote aantasting van de voorraad inge vroren vlees betekenen. |f Terwijl 'de regeringstroepen, bezig zijn de stal Soetsjao, het laatste bolwerk op de weg naar Nanking, te ontruimen, is de Chinese regering begonnen met het in veiligheid bren gen van haar archieven'. Verschei den© regeringsbureaux worden al naar elders overgebracht. Vlieg tuigen vain de Amerikaanse marine zullen vandaag honderd Amerikaan se burgers uit de bedreigde hoofd stad en uit Sjanghai overbrengen naar Manilla. Veel nieuws van de fronten komt er te Nanking niet binnen. Men legt dat uit als een teken, dat het de Nationalistische legers slecht gaaf. In dezelfde richting wijst ook het feit dat ids man, die namens de re gering het oorlogsnieuws aan de 'correspondenten moet meedelen, niet opi zijin bureau is verschenen. Ondanks het gebrek aan betrouw baar nieuws van het front, is het duidelijk dat de communistische le gers met grote snelheid oprukken en vaak iniet eens de moeite nemen om zich met de troepen van Tsjang Kai-Sjek in gevecht te begeven. Na tionalistische garnizoenen laten zij links liggen, omdat 'die hun, vroeg of Iaat, toch in handen vallen. De Chinese regering heeft beslo ten, de volgende instanties uit Nan king te evacueren. Het bureau van de president, de uitvoerende raad, de wetgevende raad, de raad van justitie en nog enige raden. Maarschalk Tsjang Kai-Sjek heeft de gezinnen van militairen opgedra gen, de hoofdstad te verlaten. Hij zal ér blijven en zelfde verdedi- ging van de stad leiden. De Nederlandse ministers en hun adviseurs zijn gisteren teruggekeerd aldus meldt Aneta. Gelijk bekend, lag het in ide bedoeling dat na de 'eerste besprekingen nader overleg met Batavia en Den Haag zou wor den gepleegd. Binnenkort zal de de legatie waarschijnlijk een memoran dum opstellen voor ide Nederlandse Regering, Mohammed Assaat, ide voorzitter van het werkcomité van het voorlo pige Republikeinse parlement heeft aan Hatta gevraagd om ide infor mele besprekingen met de Neder landers te staken. Hij stelde verder voer om de formele besprekingen onder -toezicht van ide Commissie van Drie spoedig te hervatten. Menigeen verontschuldigt zijn 4 niets doen met de woonden: J Ik kan niet aan alles mee- j 'l idoten. WEERBERICHT Verwachting tot de avonid van 2 December: Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Wiest en Zuid-Oost, lichte vorst des nachts, behalve aan de zeekust, tijdelijk nevel of mist, overdag overal temperatuur boven het vriespunt en weinig wlipd. 2, Z,on op' 8.27, onder 16.32. Maan op 17.20, onder 10.47. Eerste Kwartier 8 December. Op Java hébben weer verschil lende (overvallen op Nederlandse militairen plaats gev onden. Bij Dj on gel (West-Java) is ©en Nederlandse militaire auto beschoten, waardoor twee Nederlandse militairen zijn ge dood en een gewond- In de buurt is een patrouille aangevallen door een sterke benidie, waandoor een Nederlandse militair 'is gedood. De dienst legereontactan blijft er melding van maken, dat er nog steeds infiltraties op Nederlands ge bied plaats vinden. Op republikeins gebied woeden tussen republikeinen en communis ten thans hevige gevechten tan- Noorden van Godong en ten Westen ven Poerwodadi. Nederlands-Amerikaanse Scheepvaartmaatschappij De Amerikaanse scheepvaarteom- missie heeft haar goedkeuring ge hecht aan de overeenkomst volgens welke de Holland-Amerikalijin en Van Nievelt, Go-udriaan Co. te Rotterdam, een gemeenschappelijke dienst gaan onderhouden opi New York, Philadelphia, Baltimore, New port News en de Oostkust van Zuitd- Amerika onder ide naam Holland Interamericaline. De eerste afvaart is opi 8 December uit New York.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1