RIT NAAR MADRID uit öe historie sint nicolaasCeest Sinterklaas lucht een overkropt gemoed Schouwse reis gaai door van het Dezer dagen bereikte de redactie uit bet land waar alles „franco" is een brief. Spanje is niet op-genomen in de West-Europ-ese Unie en daar om alleen trok de brief de aan dacht. Voordat het pennemes de enveloppe opensneed, flitste door onze gedachtenvan Sinterklaas. Onze veronderstelling bleek juist te zijn. De kop van de brief wasvoor zien van het bisschoppelijk vignet en de inhoud wias voldoende om een grote onrust in het redactie kantoor te weeg te brengen. Stuur ogenblikkelijk een verslaggever naar Spanje voor een persconferentie. De toon van de brief was lichtelijk verstoord en intuïtief voelden wij, dat de Sint aan de vooravond van zijln reis naar Holland, in een niet al te beste stemming was. 'Mis schien kon de krant hier nog drei gende onheilen afweren en daarom werden ogenblikkelijk pogingen on dernomen om het communicatiepro bleem Nederland,Spanje op te los sen. Een telefoongesprek met de K.L.M. en enkele buitenlandse lucht vaartmaatschappijen leverde geen •resultaat op. Overbezette vliegtui gen maakten een luchtreis onmo gelijk. Berichten over benzine- schaarste in Frankrijk stelde het plan per auto: of motor te gaan, dubieus. Er kwam echter uitkomst- Een der stedelijke rijwielhandelaren had van het probleem gehoord en stapte de volgende morgen met een „Mosquitoi" U weet wel, fiets met motorachtig aanhangsel voor bet redactiebureau. Over zijn schou der had de gedienstige rijwielhan delaar een bus benzine hangen. „Ga zitten", zei hij, en „zie dat je in Spanje komt." Protesteren hielp hier niets. We moesten het aanbod wiel aoeepiteren. En zo vertrokken we per „Mos- quitoi'" naar het zoele Zuiden; twee extra blocnote's in het nauwe pijp- gedeelte yan de rijbroek en een batterij scherpgeslepen potloden in de vestzak. De reis De reis is fantastisch vlot verlo pen. Achterop de bagagedrager klokte de benzine in de bus, op ide koplamp hadden we nog gauw een bordje Sterrit Zierikzee-Madriid aangebracht. Dit bordje hielp ons door alle moeilijkheden heen. Dn? douane aan de Belgische grens wil de nog gramstorig en gewichtig doen, maar met een kwinkslag en de belofte op de terugreis een zak originele pepernoten mee te bren gen, mochten we door. Als een Con- vairliner schoot de „Mosquito" over de West-Europese wegen. Al leen in de Pyreneeën kwam de panne. Een lekke band, een besla gen koiolborstel, een buiteling over e©n rotsblok, dat waren zo de klei ne sensaties en onverkwikkelijkbe- Üen, maar tot catestrophes kwam bet gelukkig niet. Tamelijk vermoeid qn gedeukt kwamen we tenslotte aan de SpaansrFramse grens. De douane bracht de fascistische groet •en even kregen we neiging om de kerel een stoot onder de gordel toe te dienen, maar wij wisten Sinter klaas politiek zuiver en om der wille van ide goede zaak, deden we toen maar of we bet versleten ma nuaal niet meer thuis konden bren gen. Na enkele uren oponthoud ging ide tocht weer verder. De weg liep door dorpjes, wiaarin de donker- Ogige Spaanse vrouwen ons vrien delijk toewuifden. Dat was een gun stig voorteken. Spanje riep ons een Welkom toe 'en op dat ogenblik wias Spanje voor ons eerst recht het land van de goede Sint. Naar het hoofdkwartier Eenmaal midden in het drukke - verkeer van Madrid vroegen wij een politieagent naar de Estrada 'de Taaipoppi'O, waar het hoofdkwar tier van de Sint was gevestigd. Het werd een gezoek van jewelste. Ein delijk kwamen we in een grote laan aecacia's en stonden plotseling voor een groot stenen gebouw, waarvan het huisnummer klopte met de ver melding in de brief, die natuurlijk de reis mee terug had gemaakt. Na bij een limomadeventer ons vehikel gestald te hebben, drukten wie be deesd op de bel. Ogenblikkelijk werd de ideur geopend, door een van de zwartste Zwarte Pieten, die wie ooit gezien hadden. Zijn ogen rol den en hij liet zijn tanden blikkeren in bet licht van de Spaanse zoin. „Of we Sinterklaas konden spre ken", was onze vraag in bet Spaans, dat lichtelijk geradbraakt toch nog dienst deed. Langs een opslagplaats van zakken en door een w'oud van roeden verdween Moriaan, ons op- de stoep achterlatend. Achter deze opslagplaatsen bleek later de eigenlijke wierkkamer van de Sint te liggen. Na meerdere minuten 'wiachtens meldde zidh weer Zwarte Piet. Hij grijnsde als een gefopte slingeraap en het leek er op alsof hij nu reeds een staal' van zijn roede- en -zakkensadisme op ons wilde toepassen. Achter een zwiaar bureau zatSinterklaas, maar hoe? De goed-heilig man zag er beroerd uit. Zorgrimpels groef den om zijn mond, zijn baard was vol knopen, zo groot als vijgen en hij leunde met een vermoeide arm opi het sdhrijfvlak van zijn Moors bureau-minis tre. Grieven tegen Holland „Maak schandaal in jullie krant", begon Sinterklaas het gesprek, over de moeilijkheden, zowel practisdhe als principiële, idie aan mijn bezoek aan Holland voorafgaan. De goede grijsaard sloeg een briefklapper open en overhandigde een brief van de Vakgroep Sinterklazen, sectie Mijterdragers. Wij lazen. Het schrij ven bevatte een aansporing over te gaan tot aansluiting bij de Vak groep. „Ik denk er niet aan", zei Sinter klaas, terwijl hij' geagiteerd in zijn baard pulkte. „Organisatie in het algemeen, best. Vakgroepen, schitterend, ma-ar mij niet gezien. Het Sinterklaasig be staan dateert uit het grijs verle den, toen het leven nog de bekoring had van het primitieve en ongebon- idene. Nu wil men dit in een be paald wambuis persen, maar ik zal het niet doen, ook al staan er hon derdduizenden schoenen voor niets in Holland onder de schoorstenen te wachten". „En dan", vervolgde Sinterklaas, „zijn mij slechts 500 sub-Sinterkla zen voor het gehele land aangewe zen"'. Een belachelijk getal, dat voelt U zelf wiel. „Werd mij verder de vrije hand gelaten", aldus Sin terklaas, „dan kon ik mij desnoods met dit getal nog verenigen. Maar in deze toewijzing van slechts 500 sub-Sinterklazen zit een stuk poli tiek, dat mij tegen de borst stuit. Men wil een motief hebben om mij even als verleden ja-ar, weer te ontschimmclen, d.wi.z. -de schimmel komt helemaal op- de achtergrond en ik moet weer in zo'n chroiom- beglimmerde super de luxe slee rondzweven, terwijl mij voor het dakwerk een aantal jeeps zal wor den toegewezen." Het muzikale voorspel Sinterklaas nam een slok van -een intussen; koud geworden kop cho colademelk en vervolgde: „Mijn O'riënteringstoehten hebben vreem de resultaten opgeleverd. De door de tijd geheiligde Sinterklaaslied jes raken uit de mode. Zelfs de jeugd keert zich tegen mijn ge liefd paard. Overal hoorde ik do,oir de schoorstenen: „Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur" of iet9 dergelijks met een kwasi-oint- roerde cowboy, die er sikkeneurig doorheen zit te mummelen. Ik be schouw dit als een compromitterend lied voor mijn schimmel, -die nog kerngezond is en in ieder geval noig best meerdere seizoenen mee kan. Verleden jaar is mijn Hollandse tour bijna afgesprongen op het voor mij zo uiterst pijnlijke „Ouwe taaie'" •en nu dit weer." Zo raasde Sinter klaas maar door en wij begonnen het werkelijk benauwd te krijgen. Reeds tijdens onze reis was tie overtuiging gegroeid, dat Sinter klaas toch wel bijzonder ontstemd moest zijn, dat hij het dit jaar niet met een gestencild eommuniquétje af kon, maar dat bet zo, erg zou zijn hadden we niet vermoed. Bij Waar de gebruiken vandaan komen De oorsprong van het Sinterklaasfeest in ons land Die ligt in het'grijze verleden ver borgen en niemand onzer kanthans zeggen: op die en die datum werd, in oins land voor het eerst Sint Ni- colaasfeest gevierd. Iets weten we echter wel, name- m-elijk dit: Nadat Gijsbrecht van Amstel (eerste helft -der dertiende eeuw) de grondslag had gelegd, tot de stad Amsterdam, doof een dam te doen opwerpen in de Amstel, ter plaatse, waar thans de Vijgen dam is, en nadat schippers en koop lieden zich nauwer aaneensloten, kozen ze Sinther-Claies (de heilige Nicolaas) tot beschermheilige en richtten zij kerken op ien gewijde plaatsen, waarin zijn beeltenis een voorwierp van verering werd. Het is zeer wel mogelijk, dat die dienst van Wodan, die als bestuur der van wind en stormen, bij de Germanen in hoog aanzien stond, op St. Nicolaas is overgegaan. Immers, Wodan, gevolgd door zijn trouwe Eckart, trok vooral in de winter maand overal roind en verspreidde met milde hand zijn zegeningen; en het verdere betoog ging Sinter klaas zoi nu en dan staan. Hij,-kwam dan heel dicht bij ons staan, zoidat we zijn Sinterklazige adem als een luchtstroom langs ons been voelden gaan. Bijzonder irriterend was ook de aanwezigheid van een dozijn Zwarte Pieten, die onophoudelijk in de weer waren met kettingen en zakken. Zij, pakten alles tot grote colli's en het zien daarvan gaf ons vrijmoedigheid tot het stellen van de volgende vraag. „Mogen wij uit de activiteit van Uw knechten afleiden, dat ondanks de gerezen bezwaren, de tocht idit jaar naar Holland doorgaat?" Eindelijk plooide een glimlach het gelaat van de grijsaard. Hij speelde losjes met -een sierlijk bewerkt le peltje en zei toen: „Ik ben een teergevoelig mens. Wat anderen soms opvatten als kleinigheden, voel ik als een zware grief, maar de liefde tot de men sen en vooral tot de kinderen wint het toch altijd weer. Ik kom naar Holland." We namen daarop allerhartelijkst afscheid. We zagen een traan langs de bloskaken van Sint parelen en in zijn baard verdwijnen. We be loofden het Schouwse publiek voor te zullen bereiden op zijn komst. In een bodega dronken we daarop -een glas Spaanse landwijn, waarna de tocht -weer werd aangevangen naar het Noorden. Drie volle dagen hadden wij nodig voor de terugreis. Het bericht van ons vertrek was doorgedrongen tot in de kleinste plaats-en van ons -eiland. Nauwelijks hadden we na een zeer vermoeien de rit het Zijpse veer adhter -die rug, of de mensen stonden meters dik langs de wiegen. Jong en oud was uitgelopen om iets te horen over de komst van Sinterklaas. We waren bekaf en wuifden be zwerend met de handen. „Hij komt", brulden we boven, het geraas van de motor uit. Intussen versnoepten- we de laatste peper noot, -die Sinterklaas bij wlj'ze van verrassing in onze zakken had laten glijden. nu doet St. Nicolaas op, zijn schim mel door de lucht rijdend,, door zijn bediende Ruprecht begeleid, later hetzelfde. Wodan Was gehuld in een wondermantel en de heilige Nicolaas zien we daarmee eveneens omhangen. Suiker en ander gebak waren in de voortijd reeds in ere en werden kwistig door de heiden se beschermengel rondgedeeld. Sint Nicolaas schijnt die gewoonte over genomen te hebben. Zie ginds komt de stoomboot Sint Nicolaas komt in alle plaat sen van Nederland per boot uit Spanje aan. Waarom Spanje het voorrecht heeft Sint Nicolaas bin nen zijn grenzen gedomicilieerd te zien, terwijl Lycië, de geboorte streek van de Heilige, in Klein- Azië ljgt, is niet met zekerheid be kend. In het midden der vorige eeuw' heeft Dir. Elco Verwijs een serie Noord- -en Zuid-Nederlandse Sint Nicolaasliedj-es gebundeld -en HET ST. NICOLAASNUMMER behorende bij de Zierikzeesche Nieuwsbode van 30 November 1948

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 9