Het schandelijke oordeel van een niet-roker Visservereniging „Helpt Elkander" Gemeenteraad te Burgh Geen goede Sint radio-proqramma Ban behoorlijk aantal laden was aanwezig opi de alg. verg. der Vis- sersveranig. „Helpt Elkander", wel ke Zaterdagmiddag in het verga derlokaal van de heer P- Di- Ver- strate werd gehouden. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer B. W,. Schot Jz., in Ihet bij zonder de spreker vioor deze ver gadering, de heer J. L. van Leeu wen uit Vlissingen, secretaris van de Stichting „Zeeuwse Visserij be langen''* welkom ien wenste hij het bestuurslid C- L. Praet geluk met zijn huwelijk. Tot de ingekomen stukken behoorde een schrijven van Ide zustervereniging te Philippine inzake het protesteren tegen bet betalen van Ondememingsbelasting door mosselbedrijven en een van de vereniging te Bruimisse om me de te werken aan verlenging met een maand van de openstelling der Waddenzee. Op het eerste bleek al geantwoord te zijn in de zin als gevraagd werd ©n met het tweede ging de vergadering aöcoond. Een schrijven van ide sehade-enquêta- eommissie te Goies inzake huurver- goeding van gevorderde schepen werd voor kennisgeving aangeno men. Deze kwestie zal nog een na der onderzocht wonden. N.a.v. een vraag uit de vergadering of er oip het request betreffende huur- vergoeding van mosselpercelen van particulieren al iets gehoord was, antwoordde ide voorzitter ontken nend. 'De beer van Leeuwen, die ook bij de andere punten toelichting had gegeven, zegde toe ook deze kwestie te onderzoeken. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer van Leeuwen voor het geven van ©en, uiteenzetting van doel en streven dier Stichting Zeeuwse Vis- serijbelangen. Spr. begon met er aan te herinneren dat reeds in Juli 1945 het Prov. Comité Herstel Zeeuwse Vissersvloot werd opge richt, dat in 1946 werd opgenomen in de Stichting „Herstel Zeeland 1945". Zowel1 het Comité als de Stichting hebben veel nuttig werk in het belang der Zeeuwse visserij gepresteerd en goede resultaten be reikt, wat spr. met verschillende voorbeelden aantoonde. De stich ting werd evenwel in December 1947 opgeheven op verlangen van de regering, wat door velen be treurd werd. Gezien ide resultaten op visserijgebied en de wenselijk heid om eenheid te brengen in de Zeeuwse visserij, besloot het be stuur f 2000 te reserveren voor een op te richten nieuwe organisatie en deze is er 'gekomen onder 'de nlaam „Stichting Zeeuwse Visserij- belangen". In het voorlopige comité hebben o-a. burgemeesters v:an de voornaamste visserij gemeenten zit ting terwijl ide Commissaris der Ko ningin voorzitter is. Teneinde 'deze organisatie leviantd te maken onder ide vissers, worden in de vissers plaatsen vergaderingen belegd waar op ide noodzakelijkheid van een' pro vinciaal verband wordt gewezen en ide mogelijkheden, geschapen door nauwe samenwerking, onder het oiog worden gezien. Uitvoerig ging de heer vian Leeuwen op verschil lende detailpunten in, waarin hij be lichtte wat reeds bereikt was, maar ook wiat in de toekomst kan en moet bereikt worden. Onderlinge verschillen en naijver moeten hier bij opzij worden gezet en een vol ledig onderling vertrouwen moet vooropstaan om te komen tot een gezonde, strijdbare organisatie. Sprekende over de middelen, wees spr- er op dat de provincie en de belanghebbende gemeenten om voor lopige subsidie is gevraagd, doch dat in de toekomst de vissers zelf de kosten der stichting, b.vi. door het 'betalen van 'een omslag, m-oeten gaan dragen. Ook moet het zover komen dat uitsluitend vissers in het bestuur komen, waarnaast een Raad van Bijstand, bestaande uit vertegenwoordigers der verenigin gen zal wo,Men gevormd. Na deze aandachtig gevolgde uiteenzetting werd gepauzeerd, waarop gelegen heid bestond tot vragen stellen- Hiervan maakte slechts een der aanwezigen gebruik. Op voorstel viain het bestuur besloot de verga dering vervolgens unaniem toe te traden tot de stichting, waarover de voorzitter zijn voldoening uit sprak. Met een woord van dank aan de heer van Leeuwen voor zijn uit eenzetting m tot de leden vioor hun opkomstt, sloot hij hierna de vergadering- Nadelig slot gemeenterekening 1946. Nog geen torenklok. Woon ruimtecommissie herbenoemd. In de Vrijdag gehouden verga dering van de gemeenteraad Waren alle leden aanwezig. Voorz.: burge meester Jhr. A. van Citters. Inge komen was een schrijven van het ministerie van Sociale Zaken over de toekenning van de tijdelijke loon- bijslag van f 1 en f 4,50, resp. per week en per maand, ook voor het gemeentepersoneel te doen gelden, zulks met ingang van 1 November j.l. N.a.v. het jaarverslag van het ziekenhuis „Schouwen-DuivelanJ" werden enkele wijzigingen aange nomen in de gemeenschappelijke re geling der gemeenten inzake lig gelden. Het verslag van de School- artsendienst werd voor kennisge ving aangenomen. Aan een verzoek van het Groene Kruis te Harden- berg aan de minister van Sociale Zaken tot wijziging van de Besmet telijke Ziektewet, om het mogelijk te maken t.b.c.-patiënten af te zon deren, werd, op advies van de ge meentearts, besloten adhaesie te be tuigen. Enkele wijzigingen in de le gesverordening werden z.h.s. aange nomen. Tegen het nieuwe ontwerp gemeenschappelij ke Vleeskeurings dienst. werd het bezwaar naar vo ren gebracht dat de kringgemeenten daarin weinig zèggenschap wordt verleend. De verordening heffing- besmettelijke ziektegelden werd op nieuw vastgesteld. Een verzoek van A. Kenters voor tegemoetkoming in de kosten van vervoer van zijn zoon naar de Ambachtsschool, werd, op voorstel van B. en W., m.a.s. afge wezen. Na uitvoerige discussie werd op voorstel van B. en W. besloten tot verkoop van het perceel B 113 aan de heer J. de Meij, vóór de geta xeerde waarde van f 2080. Een voor stel van B. en W. om een geldle ning met een looptijd van 50 jaar aan te gaan met de Rijksverzeke ringsbank, ter financiering van de woningbouw, werd z.h.s. goedge keurd. Een voorstel van B. en W. tot delegatie van de verhuring van woningen aan hun college, werd, nadat de heer v. d. Klooster daar tegen bezwaren naar voren had ge bracht, die door andere leden on dersteund werden, verworpen met alleen de stemmen der beide wet houders voor. Tot schoolschoonmaakster werd m.a.s. benoemd mej. P. Smalheer- de Graaf. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van het bestek be treffende de wederopbouw van de, toren, werd na uitvoerige toelich ting van de voorzitter, z.h.s. aange nomen. De commissie van advies in zake de Woonruimtewet werd her benoemd, nadat de heer v. d. Kloos ter gevraagd had, of deze commissie wel eens op de hoogte gebracht is van de door haar te verrichten werkzaamheden, waarop de voorz. ontkennend antwoordde. De gemeenterekening over 1946 die hierna ter tafel kwam, wees aan in ontvangsten voor de gew. dienst f 67619,75, in uitgaven f 68955.36, alzo een nadelig slot van f 1335.61. Hierna deed de voorz. enkele me dedelingen betreffende de aanschaf fing van een uurwerk met wijzer platen en torenklok, daar deze nog steeds niet besteld is kunnen wor den, omdat dit moet wachten op goedkeuring der gemeentebegro ting, hetgeen evenwel nog wel enige tijd kan duren. Over dit punt werd uitvoerig van gedachten gewisseld en daarna besloten dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag informeerde de heer Beije naar het rooien der bo men in de Dorpsstraat en naar de aanleg van het terrein voor de nieuwe woningen aan de Weelde- weg, dat naar zijn mening een wa terpartij zal worden, hetgeen de voorz. bestreed. De heer Bouwman informeerde naar een verzoek van K. Bakker betreffende een parkeer terrein voor zijn woning, waarop de voorz. antwoordde dat een terrein is aangewezen. Ook vroeg de heer Bouwman naar de eventuele grens wijziging van de gemeenten in Wes telijk Schouwen, waarvan hij ge lezen had. De voorz. deelde mee. dat hiervoor een commissie is benoemd. De heer v. d. Klooster deelde en kele zaken betreffende de doorhem bijgewoonde - vergadering van de Waterleiding-Mij., mede. waarmee hij het niet eens is. Vervolgens oefende dezelfde spreker critiek uit op het beleid van B. en W. inzake woningtoestanden in de gemeente, terwijl hij tenslotte informeerde naar de lantaarn hoek Weeldeweg- Moerweg, waarop weth. Bolkenbaas meedeelde, dat deze het eerst van de door de P.Z.E.M. toegewezen lichtpunten zal geplaatst worden. De heer Kloet vroeg of het niet moge lijk is de speelplaats der O.L. school na schooltijd af te sluiten, daar er geregeld gevoetbald wordt. De voor zitter antwoordde dat dit wel moge lijk is, daar er geen ander terrein voor de jeugd beschikbaar is. De Raad ging hierna over in besloten zitting. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube PREMIEKEURING te St.-Philipsland De jury bestond uit de heren: H. J. Aernoudts uit Sluis, A. L. Stal- laert uit Kloosterzande, Jac. de Put ter uit Axel (plv.) en A. J. E. Tem merman uit Hoofdplaat (plv.). De hengsten geboren in 1947, eigenaren v. d. Bijl te Zonnemaire en Vogelaar te Anna-Jacobapolder, kwamen niet voor een premie in aanmerking. Merries geboren in 1947, grote maat: 1. Kitty van Henriëttehoeve, eig. J. A. Stols. St.-Philipsland; 2. Kitty van 't Nieuw Rumoirt, eig. S. Wisse, Anna-Jacobapolder; 3. Bi- anca van de Heerepolder, eig. G. de' Jager, Nieuw-Vosmeer; 4. Kuna van 't Nieuw Rumoirt. eig. S. Wisse, An na-J acobapolder. Kleine maat: 1. Leonora I. eig. P. J. C. Vogelaar, Anna-Jacobapolder; 2. Katri van Henriëttehoeve, eig. J. N,o|g steeds is het aantal proces sen-verbaal, idat in de treinen moet wormen opgemaakt wegens roken in nieLroken coupé's, zeer groot, waar bij we het aantal, idat aan de con trole weet te ontsnappen,, nog maar in het midden laten- Misschien zul len ide rokers enig inzicht krijgen in ide gevoelens over 't roken van ,,'in iniet-roker, als zij de, voor tabak- liefhebbers wellicht overdreven klin kende, ontboezeming van ©en „noh- smoker", idie onlangs in het Engel se dagblad „The Times" verscheen, ©ens goed (doorlezen. „Ik weet, idat rokers achtenswaar dige mensen zijn", zo begint de schrijver zijn verzuchting, „mensen met bijna geen andere fout dan het feit, idat zij jaarlijks millioenen dol lars in rook doen opgaan, 'dollars, waar we toch waarlijk niet te veel van hebben. Mensen, die meer be zit in brand steken, dan alle van brandstichting betichte misdadigers, die sinds de Middeleeuwen berecht zijin; die grote hoeveelheden ener gie en benzine verspillen; die ein deloos vragen naar kokers, aanste kers, pijpen, lucifers; die speciale versnaperingen en tandpasta's ge- Woensdag 1 December HILVERSUM I 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 kookpraatje; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11 gram.; 12 Accordeola; 12.30 weer- praatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.29 gram.; 2 gesproken portret; 2.15 jeugdcon- cert; 3 hoorspel; 3.30 De Regen boog; 4 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 beantwoor ding vragen; 5.15 gram.; 5.40 kwar tet Jan Corduwener; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 gram.; 6.30 voor de strijd krachten; 7 lezing; 7.15 pianoduo; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 nieuws; 8.20 Concert gebouworkest en solist; 9.15 hoor spel; 10.05 orkest Malando; 10.45 ge dichten; 11 nieuws; 11.15 Engelse liederen; 11.35-12 Parrysextet. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 Te Deum; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 gram.; 9,30 waterstanden; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.15 hoorspel; 12 gram.; 12.30 weer- overzicht; 12.33 Ancoratrio; 1 nieuws I.15 orgelconcert; 1.45 gram.; 2.30 kamerplanten; 3 gram.; 4.15 voor de jeugd; 5.30 carillonconcert; 5.45 causerie; 6 koor en solisten; 6.30 pianoduo; 6.50 gram.; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Indonesië; 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 programmaproloog; 8.15 koor en solisten; 8.45 gram.; 9 godsdien stige lezing; 9.25 Radio-Philharmo- nisch orkest en solist; 10.45 over denking; 11 nieuws; 11.15 gram.; II.45-12 Tsjechische volksliedjes. A. Stols, St.-Philipsland; 3. Karin van Henriëttehoeve. eig. idem; 4. Janny, eig. M. Noordhoek, St.-Phi- lipsland. Merrieveulens, ge boren in 1948: 1. Sunny van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols, St.-Philipsland; 2. Lucy van Henriëttehoeve, eig. J. A. Stols, St.- Philipsland; 3. Lydie van Henriëtte hoeve, eig. idem; 4. Sisca van Vre denburg, eig. C. H. A. Stols, St.-Phi lipsland; 5. Cantoria van Heeren polder, eig. G. de Jager, Nieuw- Vosmeer; 6. Louise van Henriëtte hoeve, eig. J. A. Stols, St.-Philips land; 7. Rina van de Panhoeve, eig. G. de Jager, Nieuw-Vosmeer; 8. Ina, eig. C. Noordhoek, St.-Philipsland; 9. Rene van Zeldenrust, eig. idem; 10. Janny van de Stelberg, eig. S. Wisse. Anna-Jacobapolder; 11. Rita, eig. P. Boudeling, Anna-Jaocba- polder. De Chinese regering besloot de bedreigde stad Tsjoestjou op te geven. bruiken om dé illusie levendig te houden,, dat roken niet schadelijker is dan niet roken. Deze mensen vul len oinze kamers, kantoren, restau rants;, treinen en zelfs telefoons irnet vieze luichtj'es,, die eenvoudig niet te verdrijven zijd; zij' strooien hum as iopi onze tapijten en stoelen eji blazen rook in onze gezichten; kort om,, Zij vervelen de miet-rokend© rest van onze gemeenschap met hum geknoei ©n vuile boel. Ik haast me er aan toe te voegen, dat ik wel weet, dat zij een speciale belasting betalen, die 'een' aanzienlijk deel van het huidige economische verlies moet dekken,, maar voor een belang rijk deel veroorzaken z ij1 dit verlies. Niet-rokers zijn meestal mensen met een ruime geest. Zij houden er niet graag vooroordelen iop ma. Maar voordat de rokers zich verontwaar digd zouden gaan maken, dienen zij te bedenken, dat ook verdraagzaam heid gevraagd w.OTtdt van ben, die niet roken, maar die eigenlijk be rookt worden. Om redenen, die U, mijnheer de redacteur, zult begrijpen, moet ik eenvoudig ondertekenen als: Een niet-roiker."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6