Gemeenteraad te Oosterland N V. WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ SCHOUWEN-DUIVELAND Sinterklaas en knechts arriveerden te Zierikzee voor het publiek beschikbaar te stellen. Aanvoer van hazelnoten heeft practisch niet plaats. Wat er nog binnenkomt, is in hoofdzaak be stemd voor de export-industrie van chocolade- en suikerwerken. Comité Openstelling Telefoon Verschillende telefooinbezitters hebben een comité gevormd, dat de schouders heeft gezet onder een actie, die ten doel heeft voor Zierikzee dag ein macht openstel ling van de telefoon te verkrijgen. Diit initiat-sf heeft nauwelijks onog woorden van aanbeveling nodig. Permanente openstelling van de te lefoon is voor een plaats als Zierik zee een noodzakelijkheid. Vele za ken moeten telken male 10 uur laag wachten o.p afhandeling, omdat de telefoon niet thuis geeft. Nadat met P-T.T. onderhandelingen zijn ge voerd, is gebleken dat een dergelij ke door bet Comité hegeerde open stelling van de telefoon geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Er is echter een maar aan verbonden- Deze „maar" 'heeft betrekking op ide medewerking van het telefoon- bezittend publiek. Dit zal iets meer dan één cent per dag meer moeten betalen, om voortaan dag en nacht over de telefoon te kunnen beschik ken. Ieders medewerking wordt dan ook dringend verzocht. Op1 deze wijze kan weer een van de ei lande lijke „.achterlijkheden" de wereld worden uitgeholpen, tot groot ge rief van de telefaonbezitters, die alsdan het grootste rendement van hun apparaat kunnen verkrijgen- De besprekingen tussen Griekenland en de nabuurstaten Gebouw gemeentehuis aangekocht. Nieuw lid woonruimtecommissie benoemd. Vrijdag vérgaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van bur gemeester A. C. van der Have. Met 5 tegen 2 stemmen (de heren Hage en Koster) besloot de Raad geen adhaesie te betuigen aan een adres, Rede van Franco Gen» raai Franco, bet Spaanse staatshoofd, heeft to Toledo een re devoering gehouden, die volgens Radio Moskou door luisterende ste delingen herhaaldelijk onderbroken werd met uitroepen als „God be- scherme Franco" en „met u voor- waarfcs tot in de dood". „0:nze kruis- tocht heeft tniet louter het nega tieve doel te vernietigen, wat oinis dreigt te niet te doen. H'ij heeft pok een opbouwende kant", aldus Fran- oo, „de wereld beleeft heden ten' dage haar grootste crisis van alle tijden. Wij zijn getuigen van de om verwerping van ©en oude wereld, waarvoor nieuwe levenskrachten in de plaats treden. Het is een gebie dende eis de voortgaande politieke beweging te verstaan. Onze over winning is een overwinning geweest voor een nieuwe levenshouding, die gekarakteriseerd wordt door haar waardering van sociale en geeste lijke waarden." De gemeenteraadsverkiezingen ia Spanje hebben het vertrouwen van het violk in de regering hernieuwd, aldus Franco. „Dit is niet vreemd, daar de laatste tien jaar, die pro ductiever en creatiever waren dan enige andere periode, hun weerga in de Spaanse geschiedenis niet ben nen". Israël wil praten Die bemiddelaar voor Palestina, Bunche beeft in de politieke com missie der V.N. bekend gemaakt, dat hij van de Israëlische regering een brief had ontvangen, waarin Israël verklaart bereid te zijn met de Arabieren rechtstreeks of via de V.N. te onderhandelen in over eenstemming met bet verzoak van 'de bemiddelaar. Bunche bracht on der de aandacht dat de Arabische regeringen nog niet hebben geant woord op zijn verzoek onderhande lingen met Israël 'te beginnen- Evatt, voorzitter van de Assem blee der V.N., heeft medegedeeld, dat „aanzienlijke vorderingen" wa ren. gemaakt tijdens de vredesbe sprekingen tussen Griekenland en zijn drie Noordelijke naburen. Die besprekingen worden onder voorzitterschap; van Evatt voortge zet. Bebler (Joegoslavië) heeft in de Assemblee Engeland en de V-S. we derom beschuldigd, zich te men gen in de binnenlandse aangelegen heden van Griekenland. Gedroogde zuidvruchten minder dan mondjesmaat ingevoerd De voorziening met gedroogde zuidvruchten, voor welk artikel geen distributie-bemoeiingen van de Overheid meer gelden, zal zeer be perkt blijven. De regering verleent in het algemeen geen toestemming deze producten met een overwe- wegend luxe karakter te importe ren, aangezien de beschikbare de viezen voor belangrijker producten moeten worden bestemd. Tot heden zijn dan ook slechts kleine partijen aangekocht, meestal in het kader van transacties op compensatiebasis. Momenteel worden ca. 530 ton krenten uit Griekenland onder de belanghebbenden (in hoofdzaak de bakkerijen en zuidvruchten verwer kende industrie) verdeeld. Voorts zijn nog enkele andere partijen krenten uit genoemd land te ver wachten. Rozijnen worden uit Tur kije en Griekenland verwacht, ech ter in bescheiden hoeveelheden. Ook de invoer van amandelen is zeer beperkt. Een hoeveelheid van ca. 1100 balen is door importeurs verdeeld onder hun afnemers, die in verband met de geringe hoeveel heid uiteraard niet op bevredigende wijze konden worden voorzien. Het zal voor de bakkers dan ook slechts in zeer beperkte mate mogelijk zijn voor de feestdagen in December met amandelspijs gevuld banket In de Maandag in Hotel v. Oppen te Zierikzee gehouden spoedeisende vergadering der N.V. Waterleiding- Mij. „Schouwen-Duiveland", waren de leden van de Raad van Beheer, de heren van den Berg en Jhr. Röell met kennisgeving afwezig. Niet vertegenwoordigd waren de gemeenten Brouwershaven, Burgh, Ouwerkerk, Renesse en Seroos- kerke. De voorzitter, de heer R. Ger ritsen, bracht in zijn openingswoord hulde aan de heren, die de slechte weersomstandigheden getrotseerd hadden en stelde, met het oog op de tijd ,voor, de notulen der vorige vergadering aan te houden. De ver gadering ging hiermede accoord. Rondvraag Aan de orde kwam vervolgens een voorstel tot machtiging van de Raad van Beheer tot het sluiten van een kasgeldlening ad f 50Ö.000. De voorzitter lichtte toe dat de ver goeding van het Rijk wegens oor logsschade slechts langzaam binnen komt en dat de N.V. reeds geld in rekening-courant heeft moeten op nemen. Daar een kasgeldlening voordeliger is, komt de R. v. B. nu met dit voorstel. De bedoeling is voorlopig voor een jaar, doch de gemeenten moeten zich bij Raads besluit garant verklaren en G. S. moeten de Raadsbesluiten goedkeu ren. Nadat de heer v. d. Doe (Drei- schor) nog enige inlichtingen had kregen, werd het voorstel in stem ming gebracht en m.a.s. aangeno men. Een volgend voorstel hield in machtiging van de Raad van Beheer tot uitbreiding der lening ten laste van de N.V., met een nader te be palen bedrag. Ook hier gaf de voor zitter een uitvoerige toelichting, waaruit bleek dat het juiste bedrag nog niet bekend is en dat in de loop bij de betrokken minister tot het opnemen als verplicht leervak van Esperanto op de kweekscholen van onderwijzers en onderwijzeressen. Besloten werd met de Bank van Nederlandse gemeenten voor 1949 een crediet-overeenkomst in reke ning-courant aan te gaan, voor een bedrag van f 65.000. Een schrijven van de Commissaris der Koningin gaf geen aanleiding wijziging te brengen in het ingenomen stand punt met betrekking tot de nieuw aan te leggen Hofweg. De voorz. deelt mede, dat de erfgenamen van „Oostkenshil" zich bereid hebben verklaard tot verkoop van dit ge bouw voor gemeentehuis, voor de som van f 9000; z.h.s. wordt beslo ten tot aankoop over te gaan. De voorz. merkt hierbij op, dat het een aangename gedachte is, dat de naam van zijn oom aan dit gebouw ver bonden blijft. In verband met zijn vertrek naar Zierikzee werd aan de heer P. A. Boot eervol ontslag verleend als lid der Woonruimtecommissie, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Als opvolger werd benoemd dhr. M. Kloet. De heer Boot blijft voorlopig de com missie van dienst als secretaris. Tot plaatsvervangend lid werd voorts benoemd dhr. Jan Kwaak. Vastge steld werd een verordening op de heffing van gelden voor het ver strekken van inlichtingen uit de be- volkings- en verblijfsregisters. Be sloten werd het K.B. tot toekenning voor een tijdelijke toeslag aan het Rijkspersoneel, van overeenkomsti ge toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. Vervolgens werd vastgesteld een wijziging in de begroting 1948 van het Woningbedrijf, als gevolg van de door Ged. Staten gemaakte be merkingen. Tenslotte werd vastge steld een wijziging van de gemeen schappelijke regeling van het be heer in de exploitatie van het zie kenhuis te Noordgouwe. Bij de rondvraag ontving de heer Stoutjesdijk inlichtingen omtrent het eventueel overdragen van rech ten welke kunnen drukken op grond aan de St.-Joostdijk, gelegen in het onteigeningsplan. De heer Brouwer verzocht voorziening van gebreken aan een woning, welke laatst was gevorderd. Hierna sluiting. van het le kwartaal 1949 de uitbrei ding zal plaats vinden. Getracht zal worden dezelfde voorwaarden te verkrijgen als voor de reeds lopende lening. Ook dit voorstel werd m.a.s. aangenomen. Bij de rondvraag besprak burge meester Roelvink (Zonnemaire) de kwestie van het exploitatietekort, daar de gemeentebesturen bericht hebben ontvangen, dat him aandeel hierin niet door het Rijk wordt ver goed. De voorzitter antwoordde dat de Directeur van het Rijksinstituut Drinkwatervoorziening in een on derhoud heeft toegezegd, te zullen trachten in Den Haag een zo goed mogelijke oplossing hiervoor te ver krijgen. Weth. van Vessem (Brui- niss) vroeg wanneer Bruinisse elke dag volop water zal kunnen krij gen. De directeur deelde mede dat dit wel April zal worden, doch dat over een maand het reservoir te Zierikzee in gebruik komt, wat ver betering zal geven. Weth. v. d. Doe wenste te weten of er te weinig technisch personeel werkzaam is, omdat het soms een week duurt voordat lekken gedicht worden. De voorzitter antwoordde dat het per soneel overbelast is en dat los ge schoold personeel niet te krijgen is. Met April komt ook hier verbete ring in. Burgemeester de Bruijn (Ellemeet) besprak de toestand van de Schelpweg, waar de buizen ver sleten zijn, terwijl aan de wegkan ten buizen liggen. De directeur leg de uit, waarom die buizen niet ge bruikt kunnen worden. De heer Catshoek (Zierikzee) informeerde naar de oorzaak van de vele buis breuken en vroeg of die te on dervangen zijn. De voorzitter noem de als oorzaken de bodemgesteld heid en de inundatie. De directeur schatte het aantal breuken wel 50 procent hoger dan voor de inunda tie. Op een vraag van burgemees ter Roelvink antwoordde de diree- Zaterdagmiddag schreeuwde een man in de Nieuwe Boogerdstraat, die harder liep dam goed voor hei* was: ,,'t ziet zwart van 't volk"- Di*- ze zwartheid ran mensen gold St. Nj- colaas, die met de miiddagboot stond te arriveren. De goed-heilig ma* had een zware reis achter de rug en toch moest hij eerst een officiële speech aanhoren van de hoogst» magistraat, die tezamen met de gas- commissie aanwezig was, om d» Sint een hartelijk welkom toe t» roepen. Een welkom was het inder daad, want de Nieuwe Haren leek wel een ouderwetse Coolsiregel op Zaterdaga vond. Zacht wapperde de baard van St. Nieolaas iin de zee wind en de Morianen maakten ca priolen, een circusvoorstelling waar dig. Wat waren ze zwart. De tam boers trommelden er op los en zo ging de tocht naar „Concordia", waar ide voorzitter van de ointspan- ningscommissie van het igasperso- neel de Sint en zijn helpers wel kom heette. De jeugd was reeds uit respect voor roede en zak aan tiet zingen geslagen en onder de tomieln van oude 5-Deoemberliederen, nam de Sint plaats. Direct daarop dook Sinterklaas in zijn herinnering en diste een verhaal op voor de kin deren, die aan1 ide rode lippen van ide goed-heilig man hingen. Maar na het zoete kwam het zuur. Sin terklaas had ran alles gehoord op Zijn tochten' en ideze niet altijd fraaie schoorsteen wijsheid bracht Ihij nu te berde, waarbij het zedelijk gedrag van de kinderen werd, [ge meten aan de strenge keursteen van het Sinterklazig recht. Toen brak echter weer de zon door in het verholgen hart van de Sint en hij deelde pakjes aan alle kinderen. Teneinde Sint ma deze paedagoi- giscbe stunt een beetje op zijn ver haal te laten komen, werden ter afwisseling wat spelletjes gedaan. Daarop onderzocht de Sint nog het rekenkundig intellect van zijn lie velingen, hetgeen hem vlot afging. De gascommissie zorgde er voor dat op deze wijze de kinderen een „ge klofte" middag hadden, om het eens ioip zijn Taaie en Neut's, de Indische s old aten ko m iek ante zeggen- Verschillende Amerikaanse ste den werden door overstromingen en sneeuwval gete'sterd. Zo stortten in Alabama verscheidene huizen in, bedreigde stad Soetsjou op te te begeven- teur dat er wel betere buizen (as- bestbuizen) zijn en dat hiermede een proef is genomen, o.a. te Re- nesse. De heer Rentier (Noordgou nesse. De heer Rentier (Noordgouwe) besprak de uitbreiding van het net te Noordgouwe en de financiële con sequenties daarvan voor de gemeen te en vroeg of de N.V. de onren dabele explotitatie voor haar reke ning wilde nemen of dat een re servefonds hiervoor gevormd kon worden. Verder achtte spr. finan ciering der kosten ad f 20.000 door de gemeente, goedkoper dan 10 jaar lang 10 procent te betalen. De voor zitter zette uitvoerig uiteen waarom het eerste niet mogelijk zal zijn. doch zou indien het financieel mogelijk is een reservefonds wel gewenst achten. Burgemeester van Eeten (Nieuwerkerk) zou gaarne vernemen wanneer de resten van de watertoren eindelijk eens opge ruimd worden. De voorzitter noem de deze kwestie een drama en gaf een uitvoerige beschrijving van de loop van zaken in deze. Toevallig was juist bericht van de aannemer ontvangen, dat hij van de opruiming afziet. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe aanbesteding plaats vinden en de R. v. B. hoopt dat het dan spoedig in orde komt. Na nog enige bespreking sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst en de be sprekingen de vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5