AMERIKA EN DE ARABISCHE OLIE STAD EN PROVINCIE Industrialisatie, het kernprobleem Het is een onloochenbaar feit, dat Ier in ons land duidelijke sympto men van economisch herstel zijn iwaar te nemen, maar evenzeer staat bet vast, dat wij nog lang ttiet zijn waar wij1 wezen moeten en dat wij ons nog zeer grote in spanningen zullen moeten getroos ten alvorens het beoogde herstel van de nationale welvaart is be reikt. Voor ©en overmaat aan op timisme ten aanzien van de econo mische toestand van ons land, wel ke zou kunnen leiden tot e©n ver slapping van onze arbeidsproducti viteit, is dan ook in het geheel geen plaats. Dat naar schatting in het lopen de jaar 54 pet. van onze invoer door uitvoer zal zijn gedekt, tegen 44 pet. in 1947 en 34 pet in 1946, wijst op ©en bevredigende ontwik keling, ook al is daarmede het dek kingspercentage van voor de oor log circa 75 pot. nog lang niet bereikt. Maar zelfs al zouden wij er in slagen onze handelsba lans in evenwicht te brengen, dan nog zouden wij ons doel niet be reikt hebben- Want ook dan nog zou onze betalingsbalans ©en tekort aanwijzen. Men verge te niet, dat ons land van crediteurennatie een debiteurennatie is geworden- Het is de omvang van het beta- lingsbalans-ttekort die de zwakke stee vormt in onze economie en waarop dezer dagen o.a. door de Minister van Economisch© Zaken de aandacht is gevestigd. Wil heteven- wieht in de betalingsbalans tijdig worden hersteld, dan zal een ex tra stijging van de productie en van de export nódig zijn- Vandaar, dat van verschillende zijden de noodzaak van industrialisatie op grote schaal en van verhoging on zer arbeidsproductiviteit naar vo ren is gebracht. Wat oinze arbeids productiviteit betreft, deze is nog steeds te laag. Voor de industrie •wordt deze officieel op gemiddeld 80 pet. van het vooroorlogse niveau geraamd, terwijl dit cijfer voor het gehele bedrijfsleven, dus inclusief de mijnen, de openbare nutsbedrij ven, de bouwnijverheid, de land bouw 'enz. op 90 pet. wordt geschat. Een krachtige industriële ontwik keling eist zeer omvangrijke kapi- Ingezonden mededeling .Import van Olifanten uit Spanje! Sint Nicolaas 1947 heeft onze kinderen het alleraardigste prentenboek „De Geschiedenis van het Olifantje Babar" gebracht, thans wederom in herdruk verkrijgbaar. Sint Nicolaas 1948 zet de grappige avonturen met de koste lijke tekeningen voort in het nieuwe deeltje: „De Reis van Babar". Elk kind van 58 jaar hoopt vurig deze olifant in zijn schoen te krijgen. Uw boekhandelaar bezorgt U deze aardige surprise! „Steun wettig gezag" begint zijn actie Maandag 29 November is iin ge heel ons land een propagainda-aetie begonnen, geleid door het „Insti tuut Steunt Wettig Gezag", met het doel alle vaderlandslievende Ne derlanders op te wekken dienst te nemen bij een van die organetn vam vrijwilligers, welke het wettig ge zag steunen door het geven van politiële, militaire en economische bijstand. Het instituut is geen verlengstuk van een regeringsapparaat. Het mo©t gezien worden als een samenkop peling van alle Nederlandse groe pen, die zich onvoorwaardelijk ach ter het wettig gezag scharen om de inwendige orde en uitwendige veiligheid van de staat te handha ven. Onder leiding van de overheid zullen de reserve-onderdelen van de bestaaande militaire en politiële or ganisaties worden gevormd. In de nationale commissie, welke aan bet hoofd staat van het insti tuut hebben vertegenwoordigers van üe Kath. Volkspartij, de Partij van ld© Arbeid en de Anti-Revolutionai ren zitting, alsmede de leiders van organisaties als de Bijz. Vrijwillige Landstorm en Volksweerbaarheid. Deze organisaties, welke reeds eer der steunverlening aan het wettig gezag nastreefden, zullen geen ac tiviteit meer voeren in afzonder lijke organen, doch hun werkkracht en ervaring mede ter beschikking talen en al zullen wij voor de in dustrialisatie van ons land gedeelte lijk op Marshall-hulp kunnen reke nen, Nederland zal zelf toch ook zijin bijdrage moeten leveren. Door in versterkte mate op het inkomen te besparen, kan ook de particulier hier meehelpen. Vooralsnog wil de Regering de investeringsactiviteit aan het particuliere bedrijfsleven overlaten en pas dam een meer actieve industrialisatie-politiek gaan voeren indien mocht blijken, dat de in ons land aanwezige industria- lisatiemogelijkheden onvoldoende door het particulier initiatief wor den benut. (R'damsie Bank),. Het drama te Enkhuizen De 15-jarige Matthie B. uit Enk huizen, die volgens eigen bekente nis Vrijdag 19 November zijn 16- jarig vriendinnetje Annie R. van het leven beroofde, is van het Huis van Bewaring te Alkmaar overge bracht naar de psychiatrische in richting van de St. Willebr or dus- stichting te Heiloo. De aan deze in richting verbonden psychiater zal de jongen in observatie nemen. De strijd om de vliegvelden Het is zeer waarschijnlijk, dat een beslissing ten aanzien van de vraag of Ypenburg dan wel Schieveen Holland's tweede luchthaven zal worden, nog wel enige tijd zal uit blijven. Het Vr. Volk meent te we ten, dat de regering de instelling van een commissie van deskundigen overweegt, om na te gaan aan welke plaats de voorkeur dient te worden gegeven. ZIERIKZEE. Zaterdag j.l. voor zonsondergang betrapte de agent van politie W. A. Beeke twee stro pers, die aan de zeedijk onder de gemeente Ouwerkerk, met een lange hond wild trachtten op te sporen. Procesverbaal werd opgemaakt we gens overtreding van de Jachtwet. RENESSE. Voor het 3e gè'deelte notarieel examen slaagde dezer da gen te 's Gravenhage o.a. de heer D. D. van den Bout alhier. De oogstcollecte gehouden in de diensten van Zondag j.l. in de Evangelisatie, bracht f 725,98 op. Vriendschap en cadeaux Op het politieke schaakbord zijin altijd verrassingen mogelijk. Een vam deze verrassingen vormt de plotselinge zwaai, die de Ameri kaanse politiek heeft genomen met betrekking tot de Palestijnse kwes tie. Amerika wil de nieuwe staat Israël erkend zien en toetreding tot de UNO lijkt thans maar mejr een kwestie van korte tijd. Een vraag daarbij rijst, hoe kunnen de Amerikanen zich een dergelijke hou ding permitteren, daar zij toch gro te verplichtingen hebben tegenover de Arabieren, in verband met vele lopende olieconoessies. Amerika heeft er voor gezorgd, dat de Ara bieren, onafhankelijk van de ont wikkeling in Palestina 'dikke vrien den werden en stellig zullen blij ven, ook al worden er in de UNO geluiden vernomen, die het tegen deel zouden doen vermoeden. De politiek t.o.v,. de Arabische landen, die Washington voert is niet te be grijpen zonder te spreken over de activiteit van de „Aramco" (Arabian American Oil Company), eetn olie maatschappij, die met toestemming van koning Ibn Saoed, gaat uit groeien tot de grootste olie-organi satie ter wereld. Zo met iets, dan hebben met de Arabische olie-ooin- oessies de Amerikanen bewezen, tot een uiterst tactisch en weldoor dacht politiek spel in staat te zijn. Amerikanen kregen voorkeur Ondanks de moeilijkheden in het BURGH. De Klaprooscollecte heeft in onze gemeente f 31,38 opgebracht. DREISCHOR. Onder de veestapel van de heer A. M. de Vlieger is de besmettelijk© veeziekte mond-en klauwzeer geconstateerd. In de plaats van de beer J. van der Velde, die bedankt heeft voor zijn benoeming als lid van de woonruimte-commissie, is be noemd de heer C. van der Linde Lz-, die zijn benoeming heeft aan genomen. De commissie is thans als volgt samengesteld: T. M. Straaijer, voorzitter; M. W,. Hoogstrate, se cretaris; C- v,an der Linde, J. P. van der Linde en J. L. Braber, leden. BROUWERSHAVEN. Maandag morgen omstreeks half élf had op plm. 150 meter van het station een botsing plaats tussen de dieseltram, die om 10 uur 7 van hier moet ver trekken en een bietentram, die richting Burgh was vertrokken. De door de botsing veroorzaakte schok was vrij hevig en verschillende pas sagiers geraak ten bekneld of kwa men te vallen. Een hunner liep een hoofdwonde op en anderen werden aan de benen gewond. Een der ma chinisten werd aan de hand gewond. De botsing werd veroorzaakt door dat de personentram te laat was, wat de machinist van de bietentram niet wist en het uitzicht door de mist werd belemmerd. De materiële schade is vrij aanzienlijk en het op- ruimingswerk nam geruime tijd in beslag. NIEUWERKERK. Donderdag en Vrijdag 1.1. gaf de ton eel ver. K.N.O. alhier in hotel „De Meebaal" haar jaarlijkse uitvoering. Het openings woord werd gesproken door de heer Eveleans. Opgevoerd werd Midden-Oosten ©n ondanks de Rus sische agitatie houdt koning Ibn Saoed het op da Amerikanen en heeft hen hoven alle andere partijen verkozen, om de rijke olievoorra den te 'exploiteren. Koning Sao©d zal, naar zijn eigen woorden de Aramco beschermen als een van zijn eigen onderdanen. Deze toe stemming dateert reeds van 1933 en dat zegt veel vooir de toekomst. De Amerikanen hebban hun sporen in Arabië verdiend en de koning is daar niet blind voor. Een be langrijke overweging was aanvan kelijk, dat Amerika „op een veilige afstand ligt verwijderd", dit in te genstelling met een ander land, dat ook nog best wat olie gebruiken kan, ook al zeggen officiële statis tieken dan, dat er genoeg van bet vloeibare goud aanwezig is. Van die tijd af hebben de Amerikanen het vertrouwen van de Arabieren weten te winnen en zelfs een Pa lestijnse kwestie zal niet voldoende zijn, om een breuk tussen beide par tijen tot stand te brengen. Tenein de zich van de vriendschap' van de Arabieren te verzekeren heb ben de Amerikanen concessies ge daan, die wellicht enig zijn in de geschiedenis. De olie-employées moeten de Mo hammedaanse Zondag eerbiedigen en er worden zelfs cursussen in het Arabisch gegeven. Door de Aramco vloeien verder zulke ge weldige kapitalen het land binnen, dat Ibn Saoud, die een voorstander is v an modernisering van zijn land, „Wij zijn maar eenmaal Jong", een 'toneelspel in drie bedrijven. Jam mer idat beide avonden de zaal niet beter bezet was, zeker voor de toneelisten, die zich voor de instudering van dit stuk veel moei te getroost hebben. Hiet stuk werd keurig gespeeld, zoals we dat trou wens gewoon zijn van K.N.O.de vereniging beschiA over zeer goe de krachten. Ndfcloop' dankte de heer Eveleens i^Baanwezigan voor hun opkomst j^Bmdachtig gehoor en de electriflRp voor hun mede werking. Namens bet publiek sprak de burgemeester woorden van dank aan de vereniging voor de aangename avond en keuze van een stuk waar werkelijk een moraal in zit. Hij be treurt het dat zovelen verstek heb ben laten gaan, de zaal had vol moetan zijn. Is bet dan zo druk, idat men geen tijd heeft voor Kunst ■en Cultuur? Wanneer de belang stelling niet groter wordt, zal deze vereniging genoodzaakt zijn hare uitvoeringen te staken, wat jammer zou zijn. Voorgesteld wordt om te trachten donateurs te verwerven om zodoende minder afhankelijk te zijl» van de entrée's. SIRJANSLAND. De jonge dames J. Daleb'Oiut, W. v1. Dienst, R. Heule, A. V. Hioeve, C. Klink, J. Klink, W. Quist 'en J- v. Zuidland mochten vo rige week het genoegen smaken 1016 kinderzegels te verkopen. Het bedrag der overwaarde f 36,62, komt ten goede aan alle inrichtin gen voor lichamelijk en geestelijk misdeelde kinderen. Gelukkig ont moetten bovengenoemde meisjes slechts zelden iemand die deze actie niet wilde steunen. Een woord van hulde aan kopers >en verkoopsters is zeker op zijn plaats. BRU1NISSE. De oeververschui ving in het Zijpe blijkt, naar de peilingen hebben uitgewezen, ook beneden de laagwaterlijn slechts van geringe omvang te zijn. KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Ger. Kerk. Woens- fdag 1 (December (Dankdag)10 en 3 uur Ds. v. Swigehem. De Dail (Ierse Parlement) heeft eenparig in tweede lezing zijn goed keuring gehecht aan het wetsont werp inzake de Ierse republiek, waarbij de laatste band tussen Eire en de Britse Kroon wordt verbro ken. daarvoor thans 'een unieke kaïns krijgt. Voor het onderwijs worden enorme sommen uitgetrokken. Met tertijd zal dit onderwijs ook in die zin vruchten afwerpen, dat de Ame rikaanse employees door Arabische kunnen worden vervangen. Verder; wordt het land van Ibn Saoud im snel tempo gemoderniseerd. Grote irrigatiewerken worden aangelegd, terwijl thans ook belangrijke ©irad- prouducten als katoen en auto's kunnen worden geïmporteerd. Ibn Saoed zelf wordt tenslotte overla den met alle mogelijke cadeaux en dit alles is voldoende basis voor een vriendschap, waarbij de Aram co welvaart. Amerika heeft zijn boontjes goed in de week gelegd en voorlopig is er geen gevaar voor de Arabische olie, al wordt deze dan ook nog zo door anderen begeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2