ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De lLN*0.*bemiddeling in het licht der werkelijkheid Beslissende slag in China verwacht Versnelde Marshall hulp FRANSE ERKENTELIJKHEID DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 No. 16062 103e Jaarga>ng ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij' voo niitt>etalm|g f 3.61, per week 27 cent. Loss® nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. AdministratieSchuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nöbetotraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A '171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suoc«6jea maximum 15 nxm. (4 regels) f 1.-— per stuk. Berlijn or. Rt De verwachtin^üWzijn weer mm of meer gespannen t.a.v. de pogin gen van de zes neutrale landen in de Veiligheidsraad, om een verzoe ning tot stand te brengen tussen de Westelijke geallieerden en Rus land, wat betreft de Berlijnse kwes tie. Deze verwachting is begrijpe lijk, want de wereld snakt naar een oplossing van deze slepende kwes tie, die al te lang in het brand punt der belangstelling staat. De stad is voor de Russen van essen tiële betekenis, gezien in het kader van de door hen gevoerde politiek in Oost-Duitsland. De nieuwe be middelingspogingen te Parijs onder nomen. zijn dan ook te Berlijn met de nodige scepsis ontvangen. De Russen laten zich op geen enkele wijze beïnvloeden door de bespre kingen in de Veiligheidsraad. Zij gaan zelfs nog verder met het her metisch afsluiten van de stad. Na tuurlijk heeft de blokkade wel en kele lekken, die wegens de prac- tische onmogelijkheid, alles „lucht dicht" af te sluiten, nog kunnen be staan. Er wordt echter naar ge streefd het aantal lekken zo klein mogelijk te maken. Bij een herme tische afsluiting bleef het niet. De Russen zagen, hoe de geallieerden in staat waren, middels de „lucht brug" het leven in de stad draai ende te houden. Toen begon men evenwel aan het stadsbestuur te tor nen. Op deze wijze moesten de moeilijkheden worden vergroot. Een vergaande administratieve splitsing maakte het bestuur van de stad tot een bijzonder moeilijke aangelegen heid. Voor de winter is slechts een ver scherping van de door Rusland ge nomen maatregelen te verwachten. Het pogen het moreel van de be volking te breken en de verbonden heid met de Westelijke geallieerden te niet te doen, zijn verdere doel stellingen van het Russische bestuur. De verwachting bestaat, dat Berlijn definitief zal worden gesplitst in twee „gemeenten", een Oostelijk en een Westelijk Berlijn. Het eerste zal leven onder Russische dictatuur, het andere zal een democratisch ge kozen bestuur hebben. Deze splitsing in de stad zal zover worden doorgevoerd, dat slagbomen worden opgesteld en de Oost-Berlij- ners andere persoonsbewijzen zul len ontvangen dan de West-Berlij- ners. Het verkeer zal dus practisch geheel stil komen te liggen. Het ziet er dus voor de stad wel bijzonder donker uit. Niettemin geloven de Westelijke geallieerden, dat zij te gen de toestand zullen opgewassen blijven. Er wordt zelfs sterk aan getwijfeld, of de Russen met hun Een veertigjarige man uit H'ille- gom, werkzaam als kraanhulp, heeft gedurende het niet in beweging zijn van ©en kraan in de walserij Oost van de Hoogovens te IJmuiden ge tracht hoven op het gevaarte te klimmen. Midden onder het expe riment begon de kraan weer te zwenken, hetgeen tot gevolg had dat de man viel en bekneld raakte tussen het draaibare gedeelte en een buffer van het onderstuk. De man was op slag dood. maatregelen uiteindelijk succes zul len boeken. Daarvoor zijn veel er gere dingen nodig. Die schijnen de Russen nog in petto te houden. Overvallen door gewapende com munisten zouden ten laatste ge bruikt worden om de geallieerden te dwingen de stad te verlaten. Nog altijd is men er in het Oosten van overtuigd, dit te kunnen doen zonder een oorlog te riskeren. In het licht van deze werkelijkheid zijn de bemiddelingspogingen van de U.N.O. weinig hoopgevend. Het antwoord van de Westelijke mogendheden Inmidels zijn de antwoorden van de vier grote mogendheden op de vragen van de voorzitter van de Veiligheidsraad, Dr. Bramuglia, be kend gemaakt. Het algemeen oor deel is, dat de deur voor verdere onderhandelingen is open gebleven. Behalve de gezamenlijk ingediende antwoorden, hebben Engeland en Frankrijk een memorandum inge diend, waarin voorstellen vervat die voor Amerika in eerste instantie niet te aanvaarden zijn. Het Rus sische standpunt heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De voor zitter van de Veiligheidsraad heeft besloten, de besprekingen voort te zetten. De aparte voorstellen van Engeland en Frankrijk voorzien in een gedetailleerd technisch plan tot instelling van een viermogendhe- den-contröle op het Berlijnse munt stelsel. In een inleiding tot het antwoord van de drie Westelijke mogendhe den wordt gezegd: „De nadruk moet gelegd worden op het feit, dat het on vermij delijker wijs moeilijk zal zijn om in de praktijk een viermo- gendheden-contröle over het munt stelsel in te stellen in een stad, waarin het vroegere uniforme be stuur onder viermogendhedentoe- zicht op het ogenblik niet ten volle functionneert, ja in feite snel aan het uiteenvallen is. Deze moeilijkheid heeft eveneens betrekking op de controle over de handel tussen Berlijn en de Weste lijke zones, in zoverre dat, indien het Berlijnse gemeentebestuur niet over geheel Berlijn functionneert, er geen machinerie zal bestaan voor het afgeven van vergunningen". Geen mu dedeelingen over besprekingen in Indonesië Van gezaghebbende Nederlandse zijde vernam Aneta, dat van Zon dag af, een dagelijkse K.L.M.iiienst op' Djokja zal worden onderhouden. Voorzover de ruimte het toelaat, zullen geaccrediteerde correspon denten .onder bepaalde voorwaar den van deze verbinding gebruik unraen maen om zich naar Djoje te begeven. Overigens vestigde men er van gezaghebbende zijde de aandacht op, dat althans van Nederlandse zijde, in hett eerste stadium der besprekingen geen enkele medede ling is te verwachten. De fractieleiders zijn op het vlieg- vld Kemajoran aangekomen. Zij zul len vandaag nog op het Paleis .ontvangen worden. De Nederlandse delegatie is per vliegtuig in Djokja aangekomen. President Truman heeft Vrijdag bepaald, dat de vier milliard dollar die het Congres heeft goedgekeurd voor de Marshall-hulp aan Europa, besteed kunnen worden in de pe riode vóór 2 April 1949. Oorspron kelijk had het Congres bepaald, dat dit bedrag zou gelden voor de pe riode tot 1 Juli 1949. Truman was door de desbetreffende wet echter gemachtigd deze termijn tot 2 April te bekorten, indien hij dat wense lijk zou achten. Op 14 December zal te New-York id© Franse „erkentelijkheidstrein" aankomen, die georganiseerd is als antwoord op de Amerikaanse „Vriemdschapstrein", die op 14 De cember van het vorige jaar iin Le Havre' aankwam. De Franse trein zal bestaan uit 49 wagons „8 paarden 40 passa giers'', zoals die in de eerste we reldoorlog in gebruik waren. De bedoeling is, dat er een wagon voor elke Amerikaanse Staat be stemd is. De 49e zal naar Hawaï gaan. De gehele Franse jeugd heeft zich aangesloten bij de geste der oud-strijders om de trein te laden. Studentei ein padvinders hebben buiten, hun persoonlijk werk, over al giften ingezameld. Terwijl schil ders en beeldhouwers hun werken hebben ingezonden. Verder zullen zich in iedere wagoin, een perco- l>ein© vaas, gift van president Vin cent Auriol, bomen en struiken van de slagvelden uit de verschillende streken van Frankrijk, en een serie door de Franse Munt vervaardigde medailles, bevinden. i i Slechts een gezond vólk kan groot van karakter zijn. WEERBERICHT Verwachting tot de avöirid van 30 November: Op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met weinig wind, lichte tot matige vorst des nachts behalve aan de kust, overdag zelfde temperatuur als gisteren. 30. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 8.13, onder 15,57. Heden Nieuwe Maan. Opheffing prijsstop gebouwd onroerend goed De prij zenstop op gebouwd om roerend goed zal worden opgehe ven. De meest biedende zal dus eigenaar worden. De vrije verkoop zal na 5 Dec. worden toegestaan. Voor het ongebouwd wordt ide prijsstop gehandhaafd. De staking van de havenarbei ders aan de Atlantische kust der Verenigde Staten is Zondag geëin digd. Gisteren zou het werk hervat worden. De vakbondsbestuurder Ryan deelde dit mede, nadat de sta kers over bemiddelingsvoorstellen hadden gestemd. Na precies acht weken staken heeft de communistische C.G.T. de strijd om de steenkoolmijnen vol ledig verloren. Het communistische vakverbond heeft Zondag de laat ste 50.000 stakende mijnwerkers (die het 100.000 noemt), de raad gegeven weer aan het werk te gaan. De communistische troepen zijn aan weerskanten om Soetsjou heen getrokken en bedreigen thans Pei- ping, een kleine plaats 160 km van Nanking, de hoofdstad, gelegen. Volgens alle binnenkomende berich ten verwacht men binnen enkele dagen een een beslissende slag. Volgens regeringsberichtein zijn reeds hevige gevechten gaande op' een front van 65 k.m. tussen Soeh- siein en Limgpi (halverwege tussen Soetsjou en Pengpoe). Volgens neu trale berichten stoten de troepen van de communistische generaal Tsjen-yi door maar Noord-Anhwei, voorbij Soehsien. Ean ainder communistisch, leger trekt van Soetsjou op naar het Wes ten. Uit Hon an rukken regerings troepen op onder leiding van ge neraal Li Yen-mie. De Chinese wetgevende raad heeft met 228 tegen 44 stemmen de be noeming goedgekeurd van dr. Soen FFo als opvolger van premier Wong Wen-hao. Generaal Tsjioe Tsjing-tsjoean, de commandant van de tweede leger groep bij Soetsjou heeft Reuter me degedeeld, dat van acht divisies, die bij Jantsjoen ten Westen van Soetsjou omsingeld waren, zware verliezen hebben geleden. Driedui zend man zijn naar Soetsjou uit gebroken, terwijl een groep, waar van de sterkte niet bekend is, zich een weg naar het Zuiden gebaand heeft. Mist belemmerd het verkeer In geen jaren is er een mist ge weest zo dik als Maandag. De mees te automobilisten lieten hun auto's thuis. Voor 10 uur was er geen 5 meter zicht. In de grote steden brandde de straatverlichting, wat evenwel niet veel resultaat oplever de. Het verkeer te water en in de lucht werd lamgelegd. Het trein verkeer ondervond weinig hinder van de mist. Langs de weg ging het verkeer door, zij het met vertraagd tempo. Om 11 uur werd het zicht iets beter, zodat het tramverkeer Ln de steden weer voortgang koin vinden. De verbinding Zijpe—Numansdorp moest worden gestaakt, evenals de Prov. Dienst op' de Oosterschelde. Te Bolsward zal een nieuwe in dustrie komen, n.l. een knikkerfa- briek. Voor de oorlog werden de knikkers hoofdzakelijk ingevoerd uit Japan en Duitsland. Na geno men proeven is gebleken dat de Friese klei zich voor het vervaardi gen van knikkers uitstekend leent. De productie, voorlopig bedoeld ter voorziening van het eigen land. be raamt men op 100.000.000 stuks per jaar. 1500 patiënten uit Berlijnse zie kenhuizen zullen over de luchtbrug naar de Westelijke zones gevoerd worden, om hen niet aan de ellende van de komende Berlijnse winter bloot te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1