ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Y.S. willen meerdere landen aan het Veiligheids pact toevoegen Parijse onderhandelingen gaan door HET CONSUMENTENCREDIET Minister van den Brink over onze economische toestand I r h l WEERBERICHT Ontsnapping uit Russisch concentratiekamp MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 No. 16061 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo ruitfbetalmjg f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobietetraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange No-beistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Om de strategische beheer- sing van de vrede Het Noord-Atlantische verdedi gingspact kan een nuttig middel worden ter bescherming tegen mo gelijke agressie, het moet nog aan effect winnen door toevoeging van een aantal landen, die tot dusverre zich afzijdig hielden. Het pact be gint vastere vormen aan te nemen, maar inzonderheid Noorwegen, De nemarken, IJsland en Portugal zou den moeten deelnemen, om de ke ten tf sluiten. Met deze landen heeft de lijst nog geen einde ge vonden, ook Ierland en Italië zou- d enmoeten toetreden. Ierland zal geen gemakkelijke tot toetreden te bewegen partner zijn en Italië zal wel mee willen doen, maar daar verzet Engeland zich tegen. Enge land is weliswaar een voorstander van het Noord-Atlantisch pact, maar daarnaast wordt in Britse politieke kringen gedacht aan een soortgelijk pact, tussen de Middellandse Zee landen. Voof het slagen van het Noord- Atlantische pact, acht Amerika het noodzakelijk de beschikking te hebben over de Atlantische eilanden. Daarom is het toetre den van Portugal en IJsland van zoveel belang. Tussen de ambassadeurs van Ne derland en de andere bij de Wes telijke Unie aangesloten landen, zullen besprekingen voeren met de Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken. Begin volgend jaar moet het ontwerp voor het Atlan tisch pact gereed zijn. Een omstre den punt is nog, of Amerika reeds tussenbeide moet komen als een land wordt „bedreigd", maar nog niet aangevallen. De besprekingen met de Republiek begonnen Nadat Hatta, de Republikeinse premier, reeds Vrijdag op Java was De antwoorden vain Ruslaind, Ame rika, Engeland en Frankrijk op -de vragenlijst van idr. Bramuglia, de voorzitter van id-e Veiligheidsraad, zijm .gepubliceerd. Men is te Parijs van -oordeel, -dat zij de deur open laten v.0|0;r verdere onderhanidieliin- gera. De drie Westelijke mogendheden hebben een gezamenlijk antwoord ingediend, maar Engeland en Frank rijk hebben bovendien ©en memo- raodum overgelegd met voorstellen idie voor Amerika niet aanvaardbaar zijn, doch die Amerika- bij -een uit eindelijke regeling niet zouden bin den. Het Russische antwoord houdt niets nieuws in, doieh bevestigt nog -eens, het standpunt dat Wy-sjinsky al zo vaak heeft uiteengezet. Dr. Bramuglia had -de vragenlijst ;0)ver het Berlijnse muntstelsel op gesteld als onderdeel van zijn po gingen om nieuwe onderhandelingen te bewerkstelligen tussen de Wes telijke mogendheden ©n de Sowjet- UUnie, nadat de kwestie aan id© Veiligheidsraad was ïv.oorgelegd. gearriveerd, zijn Zaterdagmorgen de besprekingen begonnen met de Nederlandse delegatie te Kalioerang. De ministers Sassen, Stikker en de heer Neher zijn Zaterdagmorgen met hun adviseurs naar Djocja ver trokken, terwijl ook de Republi keinse adviseurs zijn vertrokken, waaronder zich Sjahrir bevindt. Vertegenwoordigers van alle deel staten zijn op dit ogenblik in Ba tavia. In een onderhoud met Dr. Beel en de kabinetsdelegatie, heb ben zij de wens naar voren ge bracht om een ronde-tafel-confe rentie te beleggen, waaraan verte genwoordigers van de deelstaten met die van Nederland en de Re publiek zouden deelnemen. Een aan tal kwesties van ondergeschikt be lang zouden zij '•net de Republiek rechtstreeks willen bespreken. Aan de ronde tafel zou dan over de in terim-regering worden gesproken. Van Nederlandse zijde is verze kerd, dat de Nederlandse regering geen overeenstemming zal trachten te bereiken buiten het bijzondere federale overleg om. Wanneer de in Den Haag bereikte overeenstem ming bij de besprekingen te Kali oerang een punt van discussie zou gaan vormen, zal het bijzondere fe derale overleg ten volle bij die be sprekingen worden betrokken. Ingevolge de wet opi het eoinsu- menteucreidiet is in totaaal ©en be drag van 'f 157 millioiem aan ere- idieten verstrekt. Voor dit doel was f 180 millicien gevoteerd. In 1947 is op het crediet afbetaald in to taal 'f 10: millioen, naar schatting zal f 33 millioen worden terugbe taald. Op grond van de thans redds beschikbare gegevens mag worden aangenomen, idat in de onderzochte gevallen ten minste 95 pet. van het opgenomen erudiet op nuttige wijze is besteed. Het weekblad „De Kruidenier" meent te weten, dat in Januari het rantsoen voedingsvetten verhoogd zal worden. Tegelijkertijd zouden dan de kruideniers een vaste be voorrading met slaolie ontvangen. Hierdoor zal men bij de besteding van zijn bon, behalve boter, mar garine en vet, ook slaolie kunnen kiezen. In de gevangenis te Landsberg zijn dezer dagen 14 oorlogsmisdadi gers opgehangen. Richard Schulze, de assistent van S.S.-generaal Kal- tenbrunner, kreeg op het laatste ogenblik uitstel van executie. In totaal zijn thans 87 Duitse oorlogs misdadigers opgehangen. Zorgen en lichtpunten Bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken in de Tweede Kamer, heeft minister van den Brink een uitvoerige rede ge houden, waarin hij een overzicht gaf van de economische toestand van ons land. Z. Ex. betoogde o.m. dat de economische situatie, waar de import nog steeds het dubbele is van de export, zorgelijk is. Een tweede oorzaak van de zorgen is de stand van de arbeidsproductivi teit. welke zal moeten stijgen. Een derde zorgwekkend verschijnsel is onze industrie, die schreeuwt om modernisering. Evenmin kon spr. hoopgevende mededelingen doen over onze economische betrekkingen met Indonesië en met Duitsland, ter wijl industrialisatie vanwege de de- viezenschaarste sterk geremd wordt. Van het Marshall-plan is de voorlo pige redding gekomen. Niettemin zijn er ook lichtpun ten aan te wijzen, als1 de sociale vrede, de afnemende schaarste en de geringe werkeloosheid. De mi nister acht krachtige uitbreiding van de industrie noodzakelijk voor het herwinnen van onze welvaart en wijst ook in dit verband op onze samenwerking met België. Vervol gens pleitte spr. voor persoonlijke besparingen van de Nederlanders en voor zuinigheid in het bedrijf. Hij acht het noodzakelijk Duitsland in het economische verkeer op te nemen. Regering en Middenstand Ten aanzien van de middenstand wees spr. er op, dat de gehele economische toestand zorgelijk is. De regering moest zich op het stand punt stellen, dat de loonbijslag niet mag worden doorberekend. Daar de fiscale maatregelen het kleine bedrijf minder helpen dan het grote, is waakzaamheid geboden en de doorberekening zal, wanneer dat noodzakelijk mocht blijken, dan ook moeten geschieden. Dit zal blij ken uit de herziening van de winst vaststelling. De minister zeide te overwegen de instelling van een departemen tale commissie voor middenstands- politiek. De debatten in de Kamer hebben hem doen besluiten dé in stelling te bespoedigen. Het is en blijft gewenst, dat tus sen 4 en 6 uur zo weinig mogelijk verlichting brandt: dus geen eta lages verlicht! Over een samenvoeging van Ves- tigings- en Tabakswet wordt over legd. Verruiming van de textielvoor- ziening is uiterst brandend. We heb ben de grootste export-resultaten bereikt en zo een zeer bijzondere prestatie geleverd, verklaarde de minister, die er aan toevoegde: de textielvoorziening van de binnen landse markt zal zijn volle aandacht hebben. Voorts deelde hij mede, dat per 1 December de toewijzing van pa pier voor kranten op 3000 ton ge bracht zal worden en dat de be perkende omvang voor periodieken zal worden opgeheven. Na re-" en dupliek worden zes af delingen van de begroting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. f 190 millioen gemunt geld ontbreekt De minister vain Financiën ideelt in ©en nota aan de Tweede Kamer mede, dat verificatie van ide in Amerika geslagen munten heeft uit gewezen, dat momenteel nog een bedrag -van ruim 190 milllioen gul den gemunt geld ontbreekt. De minister zegt het niet onmo gelijk te achten, dat alsnog de hanld kan worden gelegd op vermoe delijk tijdens het transport naar Nederland gestolen munten. In tweede lezing van het bericht wordt gesproken over een tekoirt van f 13000. Éénmaal geuit, vliegt het I woord onherroepelijk verder. 4 Verwachting tot hedenavond: Droog weer met weinig wind, vorming van nevel of mist, 's mid- dags diezelfde of lagere tempera tuur. 29. Zon op 8.22, olnder 16.34. Maan op 6.46, oinder 15.32. Nieuwe Maan 30 November. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK Die regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgen de verliezen zijin geleden: Kon. Landmacht: Serg. W. G. de Vries uit 's-Gra- vienhage; Serg. J. van Wersch uit Vaals; Sold. Ie kl. C. Wiestra uit Amsterdam. Kon. Ned. End. Leger: le Lt. Infie A. van AikM uit Rotterdam. De „Daily Telegraph" meldde, dat vijf bewoners van het Russische (vroeger Nazi-) concentratiekamp Oraniënburg-Sachsenhausen, ten N. Oosten van Berlijn, door het graven van een tunnel zichzelf bevrijdden. Zij kwamen Woensdag in de Wes telijke sector van Berlijn aan. Hoe het in dat kamp achter het ijzeren gordijn gesteld is, werd mee gedeeld door een jongeman, die er nog onlangs vandaan kwam. De orde werd gehandhaafd door Polen, die ♦met zwepen waren gewapend. Het dagelijks rantsoen bestond oor spronkelijk in 1945 uit een pond brood en een liter (water-) soep. In October 1946 werd deze portie ech ter reeds gehalveerd! Het is dan ook niet verwonderlijk hem te ho- fen mededelen, dat er dagelijks meer dan 60 gevangenen stierven. De ongeveer 2000 gevangenen wa ren van 15 tot 71 jaar oud. De tegen hen ingebrachte beschuldigingen waren vaag, meestal omschreven als „Nazi-sympathisant". Een persoon lijk onderzoek naar „het misdrijf" vond nimmer plaats. Er waren in het kamp wel dokters (ook als ge vangenen), maar zij hadden geen geneesmiddelen of behoorlijke in strumenten. Zeer veel kampbewo ners leden aan t.b.c. En wat de kle ding aangaat: bijna alle gevangenen moesten het doen met wat zij bij hun arrestatie aan hadden Chifley, de Autralische premier, heeft verklaard, dat zijn land niet rechtstreeks zal deelnemen aan het Westelijke defensie-pact. Australië zal echter grotere verplichtingen op zich nemen voor de verdediging van het gebied in de Stille Oceaan. De bovenbouw van het gezon ken Duitse slagschip „Gne.isenau", die voor de kust van het Deense eiland Falter in de Oostzee boven water steekt, wordt gebruikt als doorgangsplaats voor gesmokkelde personen en goederen, aldus wordt te Flensburg gemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1