De kwestie oorlog of vrede in hef Politburo Grote gevaren bedreigen de landbouw TABLET ©F CACHET OVERDENKING LftNDBOUW.O VERZICHT Merkwaardige onthullingen van „The Times De „New York Times" van 21 No vember publiceert een artikel van Drew Middletou, zijn speciale cor respondent te Berlijn, volgens wie „ongewoon welingelichte Westelij- ■ice kringen te Moskou geloven, dat er een verschil van mening be staat iin het Politbro van de com munistische partij over de vitale kwestie van oorlog of vrede met het Westen", aldus het Britste blad „The Times". De correspondent legt er de na- (druki iop, dat genoemde kringen te Moskou deze informatie niet van Ide leden van het Politburo zelf hebben, doch dat zij het resultaat is „van pijnlijk onderzoek en con frontatie van beschikbaar materi- aal". Deze kringen^ zijn tot twee ge volgtrekkingen gekomen, n.l. ten eerste dat het gevaar van een, on middellijke oorlog sinds Juini j.l. aanzienlijk is afgenomen, tent tweede, dat de gezanten te Moskou van de satellietstaten geloven, dat een oorlog tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie onvermijdelijk, doch niet ophanden is. r Minderheid wil oorlog Volgens Middletan is er een klei ne groepi in het Politburo welke tot diens dood onder leiding viaiq Zjdanof stond die een onmiddel lijke oorlog met bet Westen bepleit. Zij is van mening, dat een Oorlog onvermijdelijk is, dat de Westelijke mogendheden thans dagelijks ster ker worden, dat de verwachte de pressie in de Ver. Staten niet in, de eerste vijf jaar te verwachten is, en dat het daarom thans de tijd voor de Sowjet-Unie is om toe te slaan. Deze groep verwacht, dat 'de Sowjet-Unie, na West Europa te hebben bezet, bet industrie-poten tieel van Frankrijk, de Ruhr en de Lage Landen op bijna normaal peil zal kunnen exploiteren. Zij ver wacht, dat de arbeiders van deze landen zich aan de zijde van de Sowjet-legers zullen scharen. Tevens geloven de voorstanders van een onmiddellijke oorlog, dat de Ver. Staten geen atoombommen tegen industriegebieden in West- Europa zullen gebruiken om de ar beiders niet tegen zich in het har nas te jagen. Tenslotte zou deze groep in het Politburo van mening zijn, dat Engeland na de bezetting van West-Europa door de Sowjet- Stichtster van Moederdag overleden Het begon in 1907, toen een 47- jarige oude vrijster, Anna Jarvis, enkele vriendinnen uitnodigde, om de tweede verjaring van de dood van haar moeder te gedenken. Tij dens die thee-visite kreeg juffrouw Jarvis een idee. Iedereen moest in het vervolg zijn of haar moeder eren, levend of dood. Daarna heeft zij jaren lang aan iedere minister in de wereld geschreven, dat er eens in het jaar een moederdag moest komen. Ondanks bijzonder veel te genstand kreeg zij het tenslotte toch zo ver. dat de tweede Zondag in Mei algemeen werd aanvaard als Moederdag. Later raakte zij verbit terd. omdat haar ideaal was be smeurd door commerciële lieden, die uit Moederdag slechts winst pro beerden te halen. Zij trok zich enige tijd geleden terug in een sanatorium te Philadelphia, waar zij dezer da gen op 84-jarige leeftijd is over leden. Haar laatste troost was een briefje, geschreven met een kinder hand: Ik ben zes jaar. Ik houd erg veel van mijn moeder. Ik zend u een dollar, omdat u moederdag hebt uitgevonden. Zoals wel blijkt, werd de sticht ster van Moederdag gedreven door vrij sentimentele motieven. Unie eieren voior zijn geld zou kie zen, als het de kans geboden zou worden thuis het socialisme tot ontwikkeling te brengen en zijn Em pire te behouden, op voorwaarde, dat het zich van de Ver. Staten zou losmaken. Eerste in Nederland gebouwde electr. locomotief afgeleverd In de loop van deze week zal de eerste in Nederland gebouwdie electrische locomotief op de spoor lijnen der N-S. verschijnen. Deze machine is geheel gelijk aan de reeds eerder door Zwitserland ge leverde drie electrische locomotie ven, die al geruime tijd in gebruik zijn. Het mechanische gedeelte van deze Nederlandse locomotief is vol gens de Zwitserse constructie door Werkspoor te Amsterdam vervaar digd. Het overbrengingsmechaniek is van Zwitsers fabrikaat, doch door een Nederlandse firma gemon teerd en ingebouwd. De electro- motoren zijn geheel van Nederlands fabrikaat. Dit eerste Nederlandse product op het gebied van elec- trisch spoorwegtractie-materieel is tot stand gekomen door samenwer king van Werkspoor, Heemaf, de Electro-Technische Industrie Slik kerveer en de Gerbr. van Swaay te Den Haag. Het boerenvak moet gezond blijven Er doen zich bepaalde verontrus tende verschijnselen in onze land bouw voor, di'e men doorgaans niet met elkander in verband brengt en idi'e toch alle dulden op toestan- den, die in toenemende mate onge zond worden. Wij bedoelen hier die steeds erger wordende onvrucht baarheid van ons rundvee, ide da ling van de peulvruchtenoogste|n, de dreigende aardappelmoeheid, de voortdurende toeneming van het aantal schadelijke insecten en ziek ten, het verschijnsel van die virus ziekten, de achteruitgang van de structuur van de bodem enz. Wij zullen niet beweren, dat al deze uiteenlopende verschijnselen één zelfde oorzaak hebben, maar zij duiden naar ons gevoel (het is inderdaad niet meer dan een ge- voei van onbehagen en geen posi- tiei weten) op een algemene da ling van groeikracht, gezondheid en vruchtbaarheid. Steeds meer kunst grepen en kunstmiddelen moeten wij toepassen om onze oogsten op peil te houden en dit op zichzelf bewijst reeds voldoende, dat er iets niet in de haak is. Wanneer, zoals in sommige stre ken van ons land het geval is, niet meer dan een derde van de koeien op de normale wijze drachtig wordt, dan is dat zeker geen gezonde toestand. Wel heeft men met be hulp van kunstmatige bevruchting het percentage drachtige koeien weer kunnen opvoeren tot ruim tachtig, maar dit succes mag ons niet blind maken voor het feit, dat deze runderen voor de natuurlijke voorplanting ongeschikt zijn ge. worden. Het is dringend noodzake lijk, dat wij daarvan de oorzaken ontdekken, want als de daling in vruchtbaarheid zich voortzet, zal straks het moment komen, waarop ook kunstmatige bevruchting onvol doende resultaat gaat opleveren. En dam staan we machteloos! Het peulvruchtendrama Ook in de akkerbouw zien wij zeer bedenkelijke bewijzen van een afnemende gezondheidstoestand. Meer hulp voor weder- opbouwboerderijen Een binnenkort verschijnende nieu we regeling tot financiering van de wederopbouw van boerderijen zal voor de ruim 8000 getroffen boeren een belangrijke verbetering beteke nen. Het vervangingswaarde-princi pe is door de regering niet aan vaard, wél zal echter het draag kracht-principe worden ingevoerd. Boeren, die een groot bedrijf hal den, moeten meer voor eigen reke ning nemen dan da kleine boeren. Ook zijn 'de rijksbijdrage en de renteloze credieten afhankelijk van het bedrijfstype. De zandboeren bijv. hoeven inaar verhouding het min ste zelf bij te dragen. Die bouwsom men (en in verband daarmee ide rijksbijidragtem) worden vastgesteld op basis van de bouwprijzen in Mei 1947.. Neem die welke U 't makkelijkst inneemt Sanapirin (tablet) of Mijnhardtjes (cachet) bij Kou, Griep, Rheumatische pijnen, Hoofdpijn, Kiespijn of Zenuwpijnen. Verkrijgbaar in prijzen van 3075 cent De „Discuswerper", een beroemd beeld, dat wordt toegeschreven aan de oude Griekse beeldhouwer My ron, is een van de door de Nazi's geroofde kunstwerken, die thans door het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland aan Italië wor den teruggegeven. Neem b.v. de peulvruchten. De laat ste jaren worden de bonen en erw ten door steeds meer vijanden ge plaagd, waardoor de opbrengst on voldoende is geworden. Vandaar dat de landbouw de verbouw van peul- vruchten gaat inkrimpen. In voch tige jaren treedt vooral in df erw ten op grote schaal voetziekte op en dan heeft men vrijwel zeker een misgewas. Het gevolg is, dat ■ons land thans lang niet voldoende peulvruchten opbrengt voor de voorn ziening van de binnenlandse markt. Wat er aan de markt komt wordt ADVENT 1948! Openb. 22:20 Telken jare opnieuw grijpt een zekere ontroering ons aan, wanneer we de naam „Advent" horen uit spreken. En wanneer we door dat Advent herinnerd worden aan het naderbij komen van het Kerstfeest, het Christusfeest, dat allerwege ge vierd wordt, nagenoeg door heel de wereld. Christusfeest, de viering van „het komen Gods" in onze mensenwereld. En we denken natuurlijk aan de kribbe van Bethlehem! En we den ken als vanzelf aan de Engelen zang van Vrede op aarde en in men sen een welbehagen! En we denken aan het gaan.van de herders naar Bethlehems stal, waar Christus de Heer als een onaanzienlijk mensen kind geboren werd, tot heil van zon daren! Ja, daar herinnert ons Ad vent aan! Advent wil zeggen: het nader bij komen van dat heerlijke, van dat mooie, van dat geweldige komen Gods in een zondige mensenwe reld. Toch hebben wij Christenen, die ruim 19 eeuwen na dat éérste komen leven, niet genoeg aan dit Advent alleen! Toch zegt ,ons dat woord, dat geheimzinige woord Ad vent, vandaag veel meer! Op de laatste bladzijde van onze bijbel lees ik enkele woorden die herinneren aan een ander ko men Gods in de wereld, aan een ander komen van diezelfde Chris tus „de Heere", naar de woonplaats van de mensen. Daar staat zelfs dat die Christus zegt tot Zijn Kerk, en tot de wereld: Ja, ik kom haaste- lijk! Ja, ik kom spoedig! Ik kom! En dan antwoordt de apos- daardoor bijina onbetaalbaar duur tot groot ongerief van het publiek. Inkrimping van 'de verbouw van peulvruchten is echter ook een ge vaar voor de landbouw zelf, want deze vlinderbloemige gewassen zijfn vrijwel onmisbaar voor een goede viruchtwisseling. Wel zijn de kla vers ook vlinderbloemigen, maar wie zal zeggen of niet ook dit ge was binnen enkele jaren met soort gelijk eeuvels te kampen krijgt. Kla vermoeheid is een allesbehalve on bekend verschijnsel! Merkwaardig is, dat in 1946 bleek dat erwten, verbouwd op land waar 'enkele jaren van te voren witte klaveir had gestaan, vrijwel geen last van voetziekte hadden. Die viraag is dus gewettigd of de be scherming van deze kwaal wellicht te vinden is in de structuurverbete ring van de grond, die dioor kla vers wordt teweeggebracht. Slechter wordende structuur Wij' vragen ons af of de verkla ring van de bovengenoemde ver schijnselen niet moet worden ge zocht juist in deze richting, n.l. in de slechter wordende structuur van de grond, idie op zichzelf weer een gevolg is van de achteruitgang van het hupiusgehalte en van 'de te pirimitiev e bemesting. Krijgen onze gewassen en onze dieren wei alle voedingsstoffen 'en beschermings stoffen ter beschikking, die voor hun gezondheid nodig zijn? Wij' we ten het eenvoudig niet, maar er is alle reden het landbouwonderzoek in de naaste toekomst sterker dam ooit in deze richting te ontwikke len. Verzorging van de humustoe- stand van' de grond, bescherming van de vlinderbloemigen in de gras landen en in de vruchtwisseling, completering van de kunstmest met tal van stoffen, die wij op het ogen blik nog verwaarlozen, handhaving van een Zware veebezetting om vol doende organische mest op het land te krijgen, dat zijn Waarschijnlijk de punten, waarmee de landbouw- praktijk rekening zal moeten hou denWij moeten dat in de eerste plaats doen om het boerenvak ge zond te houden, maar niet minder om de voedselvoorziening van. ons volk te kunnen waarborgen. tel. En hij antwoordt voor héél de Kerk, voor heel de Christus-ver wachtende mensheid: „Amen. Ja, kom Heere Jezus!" Het is dus zó lezers, dat het woord Advent ons niet alleen bepaalt bij het eerste komen van Christus, maar nu met grote ernst doet uitzien naar dat twééde komen! Dat komen dat ons, als het goed met ons is, nog meer verheugen moet dan het ge boren worden van Jezus in Beth lehem. Omdat met dat tweede ko men ook het Koningschap van Christus een voldongen feit zal zijn. Een feit, dat wij moeten kunnen begeren! Waartoe immers nog lan ger gebeden „Uw Koninkrijk kome" als wij niet instemmen met de bede Amen, ja, kom Heere Jezus! Wij zingen in de Adventdagen zo heel graag dat bekende lied: Hoe zal ik U ontvangen Hoe wilt ge zijn ontmoet O, 's werelds hoogst verlangen Des sterv'lings zaligst goed? Dat is de beste Adventshouding, n.L de brandende vraag in het hart, hoe de komende .Christus naar be horen te ontvangen? Ik zal U maar één raad geven: Erken dat uw leven, zoals het nu door U geleefd wordt, zeker niet geschikt is daartoe en kniel eerst in de geest neer voor dat Kindeke in de kribbe en belijdt Hem Uw ver lorenheid en schuld. En dan zal dat tweede komen U niet tot een schrik maar tot een vreugde zijn. Wat tussen dit eerste en tweede komen in staat, is het Kruis van de komende Christus. Het Kruis dat U, verloren mensenkind, pre dikt, dat ge als ge Hem aan dat Kruis ontmoet hebt, nu bidden kunt: „Amen. Ja, kom Heere Jezus!" Haamstede. J. VAN VLIET.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6