Gevaarlijk oordeel STAD EN PROVINCIE Kortgeleden hoorden wij voor de radio een dominee, die in het licht van een Ouid-Testamentische profe tische waarschuwing, de volkoren Ider wereld bezag en tot een weinig optimistische conclusie kwam. De spreker was ©en realist en vergat niet Nederland ook in dit licht te bezien. De predikant achtte het eet? nationale zonde, dat ons land nog steeds niet klaar gekomen is met ide Indonesische kwestie en waar- schuwde voor een eenzijdige beoer- Ideling van het conflict, liever ge zegd, de tegenstelling tussen Oost en West. In het verdere van zijn betoog stipte hij' aan hoe Rusland ^weliswaar een onjuiste politiek voerde, maar dat toch ook Ameri ka niet werd gedreven door pure «ïaastenliefde en onbaatzuchtige mo- tieven. Ook Amerika heeft zijn gro« te geldmagnaten, die in de oorlog een winstgevend zaakje ziein, ook Amerika heeft zijn oorlogshitsers en is als mogendheid niet bereid om in de weg van zac-hzelf wegcij ferende deemoedigheid de vrede na te jagen. Dit sluit prachtig aan bij (de opmerking, die wij even daarna boorden van iemand, die het een voudig belachelijk vend, dat de men sen enthousiast zijn voor minister Marshall, „Heb je er ooit van ge boord, dat een Amerikaan anders Idan om nog meer geld te verdie nen, de milddadigheid betracht?" Als Wiji het in dit artikel voor Amerika en tegen de dominee en die mijnbeer opnemen, dan begrij- pe men ons goed. Het gaat er niet om het Amerikanisme tegen heug en meug te verdedigen, maar de hou ding, die uit dergelijke woorden spreekt prikkelt tot' tegenspraak. Natuurlijk rijd er ook in Amerika mannen, wier praktijken in het raam van de internationale politiek tiiet zijn goed te keuren. Wij ma ken echter bezwaaT tegen de gene ralisering, tegen een algemeen in diserediet stellen van de Ameri kaanse politiek, hcfeveel fouten en voor ons Europeanen onbegrijpelij ke en zelfs onaangename facetten deze dan ook hebben mag. De do minee en de mijnheer vergeten, dat rij elke halve boterham die rij eten aan Amerika te danken hebben. Zij vergeten dat tienduizenden Ameri kaanse jongemannen voor hun vrij heid zijn gevallen en dat, in natuur lijke zin gesproken, de vrede nog bestaan kan door de inspanningen van Amerika. Tyeze feiten mag men niet loo- chenen en bij het maken van een keus tussen Oost en West valt op te merken, dat deze keus feite lijk „automatisch" geschiedt. Wie daartegen in verzet komt, laat zijn „halve boterham" staan en wei gert te erkennen de vtrijheid aan Amerika te danken te hebben. Even wel, deze keus houdt niet in, dat er gejuicht moet Worden, zodra het woord Amerika, in welk verband dan ook, Wordt uitgesproken. De „liefde" mag hier niet blind ma ken, en in ieder geval is de Ameri kaanse democratie reeds zover, dat rij het aanwijzen v/an eigen fouten zelfs in een bepaald opzicht weet te appreciëren, een sportiviteit Waar Rusland toch beslist niet aan raken kan. Bedoelt de predikant te zeggen, dat alle volken der wereld, dus ook Amerika, gemeten naar Goddelijke maatstaven, schuldig staan aan de wankele vrede, dan is hiertegen niets op te merken. Maar zodra men bewust of on bewust de partners tegen elkaar uitspeelt of tegenover elkaar plaatst dan wordt de zaak anders. Er is dan niet alleen meer sprake van een gradueel, maar ook van een principieel verschil tussen de Ame rikaanse democratie en de Russi sche dictatuur. Wie dan ook het Marshall-plan als een zuiver egoïs tische geldmakerij' ziet, begaat on recht en begrijpt niet dat het pro ject de grootste conceptie is die ooit door enig land in de wereld geschiedenis is ten uitvoer gelegd, ter ondersteuning van anderen- Amerika had ook een „afsluitings.- politiek" kunnen volgen. Het had de eertijds bezette volken aan hun lot kunnen overlaten en zich iini eigen weelde kunnen koesteren. Nu dit niet is gebeurd, maar Amerika zich inderdaad grote opofferingen getroost, de verzwakte Europese landen weer economisch op de been te helpen, past geen critiek in bovengenoemde zin, ook al is het Marshall-project thans geworden tot inzet van een politieke strijd, waarvan de afloop helaas nog 'niet is te overzien, maar ten aanzien waarvan een zeker optimisme al leszins gerechtvaardigd is. BRAVO GOTTHARD-CONDUCTEUR Onder deze titel verscheen in het S. B. B.-Nachrichtenblatt no. 11 (uitgave van de Zwit serse Bondsspoorwegen) het volgende artikeltje: Mijnheer de redacteur. Ik kan mij niet weerhouden U het volgende kleine voor val uit een Gotthard-sneltrein te vertellen. In een derde klas-afdeling zit ten twee jonge Hollandse meisjes, op terugreis uit het Zuiden, vrolijk te babbelen. De ene heeft haar benen op de bank tegenover haar ge legd. De conducteur, die de kaartjes komt controleren, werpt een blik op de onge oorloofde rustplaats van de voeten van de jongedame en kijkt dan mij aan. „Mag ik die krant van U hebben?" Dan neemt hij mijn lijfblad, dat ik reeds uitgespeld had, grijpt met de linkerhand be hoedzaam de slanke enkels van de Hollandse, tilt ze om hoog, schuift met de andere hand mijn oude krant onder de schoenen enverdwijnt. Dat alles deed hij zo vlug en op zo hoffelijke wijze, zonder met de oogleden te knipperen, dat de beide meisjes eerst ver bluft naar de krant staarden en dan opeens in een einde loos gelach uitbarstten. ZIERIKZEE. HonderdagmLddag om- streeks 4 uur, voind op de hoek BreestraatHoofdpoortstr. ©en aan rijding plaats tussen een luxe auto, bestuurd door ©en aannemer uit Heemstede en ©an vrachtauto, be stuurd door J. V, alhier. De vracht auto kon deze schok blijkbaar wel verdragen, maar de personenauto werd aanzienlijk beschadigd. Per soonlijke onge.ukken deden zich niet voor. Naar de schuldvraag werd een onderzoek ingesteld. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Notarieel examen derde deel de heer A- v. d. Stolpe, voorheen te Ouwerkerk. Aan de Slagersvakschool te Utrecht slaagde dezer dagen voor het diploma Vakbekwaamheid on ze stadgenoot C. van der Welle Dz. RENESSE. De eerste jubileumuit voering van het Gemengd Koor V. Z.O-S. te Renesse, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan, mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. De voorzitter van het koor, de heer M. L- de Feiter, heette al len hartelijk welkom, speciaal de genodigden, gaf een overzicht van het wel en wee van V.Z.O-S. gedurende 45 jaren, en belichtte 'daarbij uitvoerig de oprichtingsge schiedenis, waarbij wijlen de heer Dormaar een grote rol speelde. Na het zingen van het jubileumlied, een compositie van de voorzitter, richtte de beer W,. H, Schelder, burgemeester van Renesse, het woord tot de jubilerende vereni ging. De heer T. L. Jonker, bood namens de Zeeuwse Zangersband -en namens Burghs zangkoor gelukwen sen aan, en sprak in zijn functie van voorzitter der Z. Zangersbond. De heer M. C. v'. d. Bout, voorzitter der Oranjevereniging, bracht de fe licitaties dier vereniging over. Na mens het muziekcorps „Lucton et Emergoi" bracht de heer J. M- de Noioijer gelukwensen over. De heer W. vi. Klooster sprak namen® de oprichters. Evenals van het zang koor uit Haamstede 'en de toneel club Renesse werden van al deze verenigingen bloemstukken of ge schenken aangeboden, de mandoli ne-club „Goudklank" liet door 2 leden, iin een berijmde toespraak een geschenk aanbieden. De voor zitter dankte voor de hartelijke woorden van waardering en voor de stoffelijke, blijken van belang stelling. Onder leiding van ide di recteur, de heer J. J. Kooman, war den eau aantal zangnummers, waar onder 2 dubbelkwartettan op< zeer verdienstelijke wijze ten gehore ge bracht. Het toneelspel „Achter de wolken schijnt de Zon" werd uit stekend gespeeld. De heer W. H. Scholder, 'erevoorzitter der ver eniging, dankte namens alle aanwe zigen voor het geboden©. Na het zingen van het jubileumliad sloot de voorzitter het officiële gedeelte van de bijeenkomst. PIJNLOOS worden Uw voeten óók bij U aan huis behandeld. Overal in Sch. en D. waar een auto komen kan, bestaat nu gelegenheid van pijnlijke voeten af te komen. Schrijf even een briefkaartje of bel 115 en ook U kunt straks weer ge makkelijk gaan en staan. Behande ling in Postsraat 23: iedere Woens dag en Donderdag van 9 tot 3 uur (zonder af te spreken). VAN BUUREN ZIERIKZEE (Adv.) ZONNEMAIRE. Deze week werd de Algemene Begraafplaats alhier beplant. Naast particuliere beplan ting werden reeds ingeplant: de dijk van Zonimemaire naar Brouwers hu- vein, een gedeelte van de Oostweg ''en een deel der ring aan de .straat weg. De werkzaamheden aan de her bestrating en riolering van de ring der gemeente zijn beëindigd. Eén ein ander betekent een reuze ver betering. De werkzaamheden wer den door de heer D. Rentier, aan nemer te Noiordgouwe, uitgevoerd. Niet minder dan 59 varkens werden ter secretarie vooir de huisslachting opgegeven gedurende de maanden October en November 1948. Evenals vorige jaren worden ook dit jaar door Mevrouw' Roel- vink-Verseput met enige helpsters kinderkaarten 'en kinderpostzegels verkocht. Zij, die nog geen kaarten of postzegels kochten, kunnen dit bij haar thuis ook doen. De kinder postzegels kunnen ook op het Sta tion der P.T.T. worden gekocht. Wij hopen dat de opbrengst ten behoeve van het kind ook dit jaar weer goed mag zijn. BRUINISSE Donderdagmiddag werd in het bijzijn van talrijke autoritei ten de nieuwe zaak geopend van ide heer R. A. Hirdes, die de sedert 1910 gevestigde Brood- en Banket bakkerij, die i:n 1945 werd verwoest, vervangt. Be beer Hirdes volgt thans zijn vader op. De voorzitter van de afd. Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer L. Stoel, heette in de eerste plaats namens de heer Hirdes de talrijke aanwezi gen welkom, om vervolgens over te gaan tot het namens de Midden standsbond feliciteren van de heer Hirdes met zijn nieuwe pand, idat NIWIN-Kerstpakkettenactie een volledig succes De Kerstpakkettenactie van de NIWIN is, naar thans kan worden vastgesteld, met volledig succes be kroond geworden. Zoals men weet, moesten voor deze actie die dit jaar voor de derde achtereenvol gende maal werd gehouden niet minder dan 200.000 etiketten a f 5,worden verkocht, opdat ieder Kerstpakket de naam en het adres van de koper van het pakket zou dragen. De laatste etiketten zijn thans per luchtpost naar Batavia verzonden, waar zij op de daar in middels gearriveerde Kerstpakket ten zullen worden geplakt. Daarna worden de pakketten over de Archi pel gedistribueerd. Als gevolg van deze succesvolle actie zal aan alle aldaar verblijvende burgerpionniers (Nederlanders, die leven onder om standigheden. gelijk aan die der mi litairen, zoals Rode Kruis-perso- neel e.d.), ter gelegenhied van het Kerstfeest uit naam van het Neder landse volk een Kerstpakket wor den uitgereikt. Voor deze groots opgezette actie waren ruim 500 NIWIN-comité's werkzaam, terwijl voorts aan de campagne werd medegewerkt door alle in de NIWIN samenwerkende organisaties. Dank zij deze gezamen lijke krachtsinspanning, doeltreffend gesteund door pers en radio, is het gelukt de benodigde één millioen gulden binnen de tijd van tien we ken door het Nederlandse volk bij een te doen brengen, hetgeen een verheugend beeld geeft van het me deleven, dat de Nederlanders beto nen met hun landgenoten in de tropen. hij terecht een sieraad voor de straat en voor het dorp noemde- Burgemeester van den Berg citeerde de dichtregels: „Waar rees, waar ooit de hamer klank, Iets schoner dan er inederzonk", om te getuigen, dit is hier het geval. Vervolgens spraken: de architect, de heer Wesseio© uit Bussum, de heer Boot namens de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en dhr. Jmam Deurloo als aannemer. De rij' der sprekers werd gesloten door bakker A. van den Berge die sprak namens alle aanwezige collega's. Allen wensten de heer Hirdes ge luk en voorspoed en boden ©aq bloemstuk aan. Iin totaal waren 15 bloemstukken aanwezig. De heer Stoel dankte alle sprekers en bood de heer Hirdes nog de deelnemers kaart voor de Winkelweek aan, daar deze week op ©en vergadering besloten was, 'nem alsnog als deel nemer te accepteren, hoewel zijn naam niet meer op het daarvoor uitgegeven biljet kon worden ge drukt. De zaak van de heer Hirdes voldoet werkelijk aan alle eisen die men aan een moderne bakkerij kan stellen. De eerste consequentie van de stopzetting van de uienexport naar Engeland is natuurlijk, dat al len die werkzaam waren bij het sorteren en verladen der uien, thans werkloos zijn. Of zij nog aan da slag zullen komen en of na 15 De cember nog uien zullen worden ge ëxporteerd hangt in de eerste plaats van het weer af. Treedt ©an peri ode van vorst in, dan kan natuur lijk geen export plaaats vinden, met alle bekende risico's voor de telers die de uien dikwijls niet genoeg vorstvrij bewaren. Hoewel de offi ciële cijfers nog niet bekend zijn, wordt door deskundigen de export naar Engeland in tijd van een week geraamd opi 20 tot 25 millioen kilo. Dit is bijna evenveel als de hoeveel heid, die van Juli tot en met Octo ber in zijn geheel werd geëxpor teerd naar andere landen. Op 1 December wordt in de ne- gerwijk van New York, Harlem, het eerste Amerikaanse warenhuis ge opend, dat onder gemeenschappe lijke leiding van negers en blanken staat. 80 van het 200 man sterke personeel zal uit negers bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2