ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Spaak zal wel een nieuwe kans krijgen Peking en Tientsin worden bedreigd door communisten WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ABONNEMENT: De socialisten draaien bij Marshall wijst Frans protest af Nieuw overleg met Moskou Maatregelen van de regering ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 No. 16060 103e Jaargang Prijs per 3 maanden bij vnoniiUbetaliinjg f S.51, per weeik 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmam Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract special» prijzen. Succesjes maximum 15 nu», (4 regels) f 1.— per stuk. Nadat de pogingen van Spaak een nieuw Belgisch kabinet te vor men, waren mislukt, werd de katho liek Eyskens met deze onder de ge geven omstandigheden niet eenvou dige taak belast. Naar het er op lijkt, zal evenwel ook deze forma teur de zaak niet voor elkaar krij gen. Na een bezoek aan de prins regent verklaarde de. formateur, dat de eerste kennis had genomen van de gevoerde besprekingen en naar aanleiding daarvan verdere onder handelingen overwoog. Dit wijst er niet op, dat Eyskens verder zal gaan met zijn pogingen. De algemene verwachting in Brussel is dan ook, dat Spaak opnieuw zal worden uit genodigd een kabinet samen te stellen. De tweede keer wordt hem een grote kans op succes gegeven. Dit laatste wordt gebaseerd op het feit, dat de socialisten op enkele punten genegen zijn bij te draaien. Het ligt n.l. in het voornemen verschillende kabinetten mettertijd te doen verdwijnen, waartegen de socialisten zich aanvankelijk heb ben verzet. Thans hebben zij blijk baar deze bezwaren laten vallen en is voor Spaak de mogelijkheid geschapen met meer kans op suc ces onderhandelingen te beginnen. Het beheer van het plan Marshall zal waarschijnlijk komen te ressor teren onder het departement van Buitenlandse Zaken. Over de gehele lijn zal een vereenvoudigd schema voor de departementale organisatie worden toegepast. Langs deze weg kan de kabinetscrisis in België wel licht worden opgelost, een feit, waar ons land zich met zijn Zuider buren mede kan verheugen. De Republiek wil er niet op achteruit gaan Zoals reeds gemeld, bevond de .Republikeinse premier Hatta zich Op Sumatra. De C.G.D. bood, in ver band met de komst van de Neder landse delegatie op Java, de premier aan hem per vliegtuig te komen halen, daar zijn vertrek wegens ver keersmoeilijkheden werd vertraagd. Dit plan behoeft evenwel niet door te gaan, want Hatta is reeds per eigen vliegtuig naar Java vertrok- De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft op zijn eerst© persconferentie na zijn terugkeer uit Parijs een verklaring afge.egd, die wordt beschouwd als een verwerping van het Frans© pro test tegen de Brits-Amerikaanse voorsteken om die Ruhr-industrien ia Duits beheer over te dragen. Amerika was bereid maatregelen te nemen ter vergroting van de veiligheid van Frankrijk in ver band met ©en eventuele Duitse agressie, maar zou de te Londen en Parijs genomen besluiten doorzet ten. Het Amerikaanse volk erkende de ge.echtvaardigde vrees van Frankrijk, dat de Duitsers een oor logspotentieel in het Ruhrgebied zouden kunnen opbouwen. Amerika zou nooit bewust doelen nastreven die een Duitse agressie mogelijk zoude* kunnen maken. ken. De Republikeinse minister van Voorlichting heeft er de nadruk op gelegd, dat bij de pogingen tussen beied partijen te komen tot een ver gelijk, de C.G.D. niet mag worden veronachtzaamd, terwijl ook deze zegsman weer wees op het „herstel van vertrouwen" tussen de partners. Tevens wees deze minister er op, dat de Republiek geen aanspraak maakt op een hogere positie dan de deelstaten. Dit schijnt een nieuw geluid te zijn, daar de Republiek bedekt of onbedekt toch altijd heeft gestreefd naar de opperheerschap pij over Indonesië. Anderzijds wordt er op geattendeerd, dat de Repu bliek er niet op achteruit wil gaan. Haar tegenwoordige positie mag niet omlaag worden gehaald. De deelstaten zullen zich naar het staat kundig peil moeten richten naar Djocja. In dit geval zou de Repu bliek dus een gelijkgerechtigde po sitie innemen als alle andere deel staten. Een Republikeins blad weet te melden, dat tussen Stikker en Hatta reeds een overeenstemming werd bereikt op enkele punten, die als basis voor verdere besprekingen zouden kunnen dienen. De deelsta ten zouden moeten deelnemen aan de te voeren besprekingen, de be standsschendingen zouden een einde moeten nemen, de vorming van een interim-regering zou moeten wor den bevorderd in de vorm van een ministerieel kabinet, terwijl nadien algemene verkiezingen zouden moe ten worden gehouden. De publicatie van de antwoorden van Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk, op de vragenlijst van Dr. Bramuglia, over het muntstel sel van Berlijn, is uitgesteld, waar schijnlijk op Russisch verzoek. Wy- sjinsky wil eerst Moskou nog eens raadplegen. Het feit dat Rusland geen publi catie wenst van het Russische ant woord, schijnt er op te wijzen, dat Moskou nog altijd vindt, dat de Vei ligheidsraad niet bevoegd is om de Berlijnse kwestie te behandelen. Verlof om het antwoord openbaar te maken, zou betekenen, dat Rus land de Raad competent acht, aldus verscheidene waarnemers in het Pa lais de Chaillot. „Willem Ruys" mist passagiers Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een van cle passagiers vermist, de weduwe Johann uit Ambon. Zij reisde met haar 22-jarige zoon en een jongere dochter. Aan boord werd de vrouw in het hospitaal verpleegd. Onmid dellijk is een onderzoek ingesteld, maar men heeft de vrouw niet kun nen vinden. Daar een der patrijs poorten open stond, wordt vermoed uat zij naar buiten heeft willen klimmen, in zee is gevallen en ver dronken. De politie acht misdrijf uitgesloten. Het volgend jaar zal in Oosten rijk de eerste volkstelling sedert 1934 worden gehouden. Communistische stoottroepen vechten thans op 30 km af stand van Peking en op 40 km van Tientsin. De regering heeft alle schepen in Tientsin en Tanghoe gevorderd, voor de evacuatie van troepen, die in het Noorden door de communis ten zijn omsingeld. Er hebben troepenverplaatsingen op grote schaal plaats over de spoor lijn tussen Peking en Tientsin. Vliegtuigen van de regering hebben communistische troepen gebombar deerd in de provincie Hopei. Aan het Zuidelijk front treffen de com munisten voorbereidingen voor een groot offensief tegen Pengkoe. De regering heeft 27 verslagge vers per vliegtuig naar Soetsjao ge zonden, om zich op de hoogte te stellen van de toestand aan het cen trale front. Officieel wordt medegedeeld, dat het 80.000ste vliegtuig van de En gels-Amerikaanse luchtbrug te Ber lijn op het vliegveld Tempelhof is aangekomen. In totaal zijn thans 360.000 ton vervoerd via de lucht brug. Alle Duitsers boven de 15 jaar in de Sowjet-zöne van Duitsland zullen nieuwe identiteitspapieren krijgen, aldus meldt Dena, het Duit se persbureau in de Amerikaanse zóne. Advies van Amerik. generaal De Amerikaanse generaal Wede- meyer heeft gezegd, dat volgens zijn mening Amerika onmiddellijk in China moet optreden en ten minste 50 milliard gulden beschikbaar stel len voor de herbewapening van de regeringstroepen. Hij vond het re giem van Tsjang Kai Sjek zeer cor rupt, maar meende dat de generalis simus aan kon blijven, als hij on der Amerikaanse controle stond. Generaal Wedemeyer is twee jaar geleden door Truman naar China gezonden om er een rapport op te stellen over de algemene toestand. Zijn rapport is echter nooit gepu bliceerd. Onvindbare Pimpernel gevonden Enige tijd geleden werd de Ve- luwe onveilig gemaakt door een in breker,' die zich toelegde op het ste len van distributiebescheiden en die de eigenaardigheid had om na zijn misdaad steeds te vluchten met een fiets of motorrijwiel, dat hij in het huis, waar hij had ingebroken, aan trof. Hij liet deze dan achter bij een station of een bushalte, van waar hij zijn reis vervolgde. Door dat de politie grote moeite had hem te vinden, kreeg hij de bijnaam „de onvindbare Pimpernel". De man kon tenslotte worden gearresteerd en tij dens een dezer dagen gehouden ver hoor, bekende hij niet minder dan 169 inbraken op zijn geweten te hebben. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 28 November-4 December Ruth Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag vs. vs. vs. VS. vs. vs. VS. 1-18 14-29 1-13 14-23 1-18 1-19 13-22 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 27 November: Droog weer met wei nig ,of geen. bewolking, zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West, 's nachts lichte vorst, overdag dezelfde temperatuur- HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maanden Nov.Dae. 29. 1.53 v.m., 14.09 n.m. 3».; 2.42 v.m. .14,57 n.m. 1. 3.24 van. 15.47 n.m. 2. 4.09 v.m. 16.29 n.m. 3. 4.47 v.m. 17.08 n.m. 4- 5.24 v.m. 17.50 n.m. 5. 6.06 v.m. 18.30 n.m. Minister Lieftinck heeft een ver laging van de Inkomstenbelasting aangekondigd, door het belasting vrije minimum, te verhogen. De om zetbelasting zal met een Va wor den verhoogd (3 op 3% Paul Henri Spaak is opnieuw benoemd tot Belgisch kabinetsfor mateur, nu zijn voorganger Eyskens faalde. Het droogdok te Wilhelmshafen opgeblazen De Britten zijn begonnen met het slopen van het grote droogdok te Wilhelmshafen. De ontploffingen deden de stad op zijn grondvesten trillen. Twaalf duizend mensen, die in de buurt van de haven wonen, hebben hun huizen verlaten. De Duitse autoriteiten hadden op het laatste ogenblik verzocht, het droog dok te sparen, maar de Britten heb ben het verzoek afgewezen. De la ding werd in het dok door de inge nieurs in schuilkelders op twee km afstand, tot ontploffing gebracht. Grote blokken beton vlogen door de lucht, ondanks het „stootkussen" van 12 meter water, dat men in het dok had laten lopen. De bodem van het dok is thans geheel vernield. De zijwanden komen nu aan de beurt. „Boerenleider" in vrijheid Het Nijmeegse tribunaal bekraeh- bij monde van de president, mr. R- Lion uit Arnhem uitspraak ge daan in de zaak van J. R. uit Lupi- teren, oud-voorzitter van „de land stand". Na een behandeling van verschillende hem ten laste geleg de beschuldigingen omtrent het be heer van de „landstand" en zijn houding tegenover de Oostcompag nie werd uitspraak gedaan. Het Nijmeegse tribunaaal bekrach tigde het vonnis van de vierde ka mer van het tribunaal te Arnhem d.d. 3 Mei 1948, waarbij Roskamt werd veroordeeld tot drie en een halt jaar detentie. R. werd direct in vrijheid gesteld, daar hij reeds drie en een half jaar en veertien dagen in voorarrest heeft gezeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1