ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MOLBORD G. C. ANKER, Z'zee De positie van de Franse regering versterkt Prinses Wilhelmina plantte de eerste boom in WestkapeSIe WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Anti communistisch offensief Nederlandse delegatie naar Djokja Verbetering van handels verkeer in Duitsland WEERBERICHT VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 No. 16059 103e Jaargang ABONNEMENT: ftijs per 3 maanden bij' viaoruitfoetalin|g •i 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oemL Verschijnt iedere werkdag. AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmain Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Rij contract special» prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Het feit dat de Franse Nationale Vergadering haar vertrouwen heeft uitgesproken in de regering Queu- i'Ue, is een bewijs dat de regering op een juiste wijze de communisten heeft aangepakt. De greep naar de macht heeft de communisten niet het gewenste succes opgeleverd, ook al is de toegebrachte economische schade groot. Thans gaat de Franse regering zich richten tegen d'e door de communistische gelanceerde pro paganda. De rechter van instructie Jadin is met de taak belast, te on derzoeken welke beledigende uitla tingen er uit de communistische hoek aan het adres van de regering zijn gelanceerd. In het uiten van beledigingen zijn de communisten sterk. Zij schromen b.v. niet in vlug schriften te vermelden, dat de re gering ophitst tot oorlog en zij (de communisten) zullen weigeren tegen de Sovjet-Unie te vechten. De minister van Defensie, Rama- dier, heeft zich aan deze beledigin gen geërgerd en vooral de bewe ring, dat de communisten nooit de wapens tegen de Sovjet-Unie zullen opnemen, betekent feitelijk een uit nodiging aan de Sovjet-Unie om dan het land maar binnen te vallen. Ramadier is van mening, dat door dergelijke uitspraken het moreel van de troepen wordt ondermijnd. De regeringsactie grijpt terug ep een oud wetsartikel, waarin het verbo den wordt op te wekken tot ver grijpen tegen de veiligheid van de Staat. De minister van Binnenlandse Zaken wordt herhaaldelijk gekwali ficeerd als een leugenaar en een moordenaar, in de communistische pers en het is daarom begrijpelijk, dat de regering thans gaat ingrijpen. U.N.O. komt niet klaar De overvoerde agenda van de V.N. en het feit, dat vele besprekin gen werden gerekt om min of meer noodzakelijke redenen, is oorzaak, dat de V.N. niet klaar komen. De vergaderingen begonnen in de 2e helft van September en reeds de volgende maand is de zitting afge lopen. De onvoltooide agenda is oor zaak, dat functionarissen van de V.N. plannen beramen te komen tot een buitengewone zitting van de Het ligt in de bedoeling dat die Nederlandse delegatie Vrijdag naar Djokja zal vertrekken. Er zal over leg worden gepleegd met de fede ralisten. Mohammed Roem, die ideel uitmlaakt van de'Republikeinse delegatie heeft in een interview gezegd, dat bet standpunt van zijn regering ten aan zien van de directe onderhandelin gen niet is veranderd. De Repu bliek wenst geen politieke onder handelingen met de Nederlanders te voeren, zonder 'medeweten van de Commissie van Drie. De directie Verre Oosten te Ba tavia, een afdeling van het minis terie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het aan cor respondenten is verboden om naar Djokja te gaan. Hoe lang het verbod zal duren is niet bekend. Dit is de ■eerste keer dat zulk een verbod door Batavia wordt uitgevaardigd,. Assemblee te New York. Deze bui tengewone vergadering zou de eer ste maanden van het volgend jaar worden gehouden. Volgens de me dewerkers van Trygve Lie zal het beslist onmogelijk zijn de agenda te voltooien. Wel wordt gehoopt, dat de Palestijnse kwestie tot een op lossing kan worden gebracht. An dere punten zullen echter niet in tensief meer behandeld worSen, doch slechts even aangesneden. De agenda van te behandelen onder werpen heeft nog steeds een res pectabele lengte. Als eerstvolgend punt is Korea aan de beurt, maar ook de vroegere Italiaanse koloniën en Franco-Spanje moeten de revue nog passeren. Uit voorraad leverbaar: voor FORDSON MAJOR TRACTOR Prijs f 375, Uitstekend geschikt voor het ver spreiden van grond, bagger, enz. Ford Tractor Dealer De staking van da havenarbei ders in Amerika is opgeheven. De „Queen Elizabeth" :die niet uit Sout hampton naar Amerika kon ver trekken, zal nu spoedig zee kiezen. Prof. Goedewaagen, uit de be zettingstijd bekend als secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting, zal 1 Dec. e.k. voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag terecht staan. Een drieling is op zichzelf een merkwaardigheid, maar de Betuwe kan er zich op beroemen een drieling te bezitten, die de eerbiedwaardige leeftijd van 75 jaar heeft bereikt. Vandaag wordt deze bijzondere verjaardag ge vierd. Hier zijn ze samengekomen in het huis van Mevr. J. C. van Beek- de Haas te Herveld (links), om de herinneringen aan „die goeie ouwe tijd" nog eens op te halen. Midden: de heer G. J. de Haas, die in Tiel woont, nog elke dag zijn koe melkt en in de boomgaard werkt. Rechts: Mevr. H. M. C. Cochius-de Haas uit Zetten. De bonnen H 9 en L 9 zijn aan gewezen voor het kopen van werk kleding. Onbekemdein hebben in het Paleis van Justitie te Bergen (België) een Duitse bom gelegd. De autoriteiten, door ©en .anoniem schrijven ge waarschuwd, hebben de bom door de mijnapruimingsdienst laten ver wijderen. Woensdag was .bet voor de ge meente Westkapelie een blijde dag, wamt toen is ean aanvang gemaakt met de herbeplanting. Deze plech tigheid droeg een bijzonder karak ter, doordat Prinses Wilhelmina aanwezig was om de eerste boom te planten. Tegen de middag trok een feestelijke stoet van twintig echte Walcherse huifkarren van hotel „de Valk" naar de Kreek, waar een begin werd gemaakt met de beplanting. Onder de talrijke gasten bevonden zich de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroof, Sir Philip Nichols, de Britse am bassadeur in Nederland, generaal Brooks, bevelhebber van het Britse korps mariniers,' als vertegenwoor diger van de Britse marine en lui tenant-admiraal b.d. C. E. L. Hel- frich, schout-bij-nacht L. J. Wil- linge namens de Nederlandse mari ne en de heer J. Uys, de zaak- lastigde van Zuid-Afrika. Na een rede van de Commissaris der Koningin plantte de Prinses de eerste boom van het Koninklijke bos, waarvoor zij vorig jaar een belangrijk deel van de bomen schonk Hierna volgden generaal Brooks, de vertegenwoordiger van Zuid-Afrika en tenslotte de schoolkinderen van Westkapelie. Terwijl de laatste ijve rig bezig waren, wandelde Prinses Wilhelmina door haar bos en keek lachend toe. Hier en daar maakte zij een praatje. Na de plechtigheid ging het ge zelschap weer in de huifkarren naar de Westkappelse dijk, waar generaal Brooks kransen legde bij het monu- jnent. Tot slot gaven de dijkwer kers nog een demonstratie. De spoorlijn langs de rechteroever van de Rijn in Duitsland, zal weer in gebruik worden genomen en ten dienste komen van het handelsver keer, die er vrijelijk gebruik van zal kunnen maken. Reeds geruime tijd is over deze kwestie geconfe reerd, maar nu is de voorgenomen maatregel van kracht geworden. West-Duitsland kan dus weer vracht per spoor laten reizen, hetgeen een belangrijke stap in de richting van het Europese herstel betekent. De onderhandelingen over deze kwestie werden gevoerd tussen de directies der spoorwegen in West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ne derland, België en Zwitserland. Verwachting tot de avond van 26 November: Droog weer met weinig oi geen bewolking, matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West, lichte vorst des nachts, overdag dezelfde temperatuur. 26. Zon op 8-18, onder 16.36. Maan op 2.46, onder 1446. Nieuw© Maan 30 November. Liefdessmart en haaruitval Herman Stein, ©en Amerikaans professor, heeft op grond van we tenschappelijke bevindingen ver klaard, dat meisjes die liefdessmart hebben, gewoonlijk onregelmatig of dof haar krijgen ofwel aan haaruit val gaan lijden. De toestand van vrouwelijke haren, zegt Stein, is onderhevig aan zowel lichamelijke als geestelijke stoornissen. Voor mannen geldt dit echter niet. Een man met een weerbarstige pruik of met een hoofd als een biljartbal kan best nooit van zijn leven een ge broken hart hebben gekend. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zóne), heeft Rudolf Hess' raadsman op bet in. ternationale militaire tribunaal, Al fred Seidl, de geallieerde bestuurs raad te Berlijn verzocht het vonnis van Hess te vernietigen en Hess)' vrijlating te gelasten. Hess werd tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In Aimhemsland (Noord-Australië) is „een gezande stam van 50 in boorlingen met een blijkbaar hoog ontwikkelde moraal ontdekt". Zij wonen in hutten, die tegen kroko dillen beschermd zijn, en hebben nog nooit blanken gezien- Deze stam wordt ongemoeid gelaten en slechts van tijd tot tijd op zijn wel zijn gecontroleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1