ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het Communisme strijdt om de macht De U.N.O. worstelt met het Palestijnse probleem WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Noord-China verloren Frankrijk behouden ER KOMEN WEER PINDA'S De Arabieren zijn obstinaat DB STRIJD IN CHINA Spaak geeft zijn opdracht terug Nieuwe werkkledingbon DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 No, 16058 103e Jaargang ABONNEMENT: Rrïjs per 3 maanden bij vooruitbetaling 'I 3.51, per week 27 oent. Loss® nummers 10 ©ent. Verschijnt ieder© werkdaig. AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nolbelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent pet mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1.— per stuk. Na het verlies van Mantsjoerije hebben de Chinese communisten niet stil gezeten. Zij hebben hun guerrilla-benden in Noord-China (die de gewoonte hadden snel toe te slaan en dan terug te trekken) versterkt,-hebben de steden Tient sin en Peiping (Peking) omsingeld, zijn doorgestoten tot de Chinese muur, zij hebben het 7e leger ten Zuiden daarvan evenzo ingesloten, om daarna met volle kracht af te stevenen op de Soetsjou, 200 km ten Noorden van de hoofdstad Nan king. Tal van regeringsgeneraals heb ben zich de.ze week bereid ver klaard, met de communisten te on derhandelen over een coalitie-re gering, en vele burgerlijke leiders insgelijks. Wel zal maarschalk Tsjiang Kai Sjek zich terugtrekken naar het binnenland, op Tsjoen- king,' maar dan zijn Nanking en Sjanghai verloren en zal daar waarschijnlijk een nieuwe regering worden gevormd met communistisch overwicht. De Amerikaanse hulp was onvoldoende of kwam te laat. De vraag is nu alleen nog maar, in hoeverre de communisten, die tot nu toe alleen een „sociaal kapita lisme" nastreefden (landhervor ming, vakactie, regelmatiger belas tingen) van Rusland afhankelijk blijken te zijn, in hoeverre er onder hen genoeg Tito's zitten, om toch nog van een „onafhankelijke" Chi nese regering te spreken. Dat is dan de laatste hoop der Amerikanen. Met Tsjiang Kai Sjek was helaas weinig meer te beginnen. De eco nomische chaos was hem te machtig. Hij verplichtte eerst ieder zijn goud, zilver en deviezen in te wisselen voor de nieuwe „gouden joean", en toen de regering over een deel der waardevolle deviezen beschikte in ruil voor het nieuwe geld, liet zij dit met 80 in waarde dalen. Zulk een wanbeleid was ieder te erg Frankrijk weert zich Tèrwijl in China vooral door het wanbeleid van de zwakke re gering van Tsjang Kai Sjek en zijn onbetrouwbare generaals de com munisten dus grote overwinningen hebben behaald, 'zijn die hun in Frankrijk ontgaan. Nu moet opge merkt worden, dat de V.S. bewust de voorkeur hebben gegeven aan het herstel van West-Europa, om dat het de vraag is, of de dollars in China niet nutteloos zouden ver dwijnen aan corrupte generaals, ter wijl het geld in Europa doelmatig kan worden besteed. Daarbij komt, dat West-Europa industrieel veel belangrijker is dan het overwegend Romeins beeldhouwwerk gevonden Bij graafwerk in eqn tuin te Grövenbicht (L.), zijn fragmenten van Romeins beeldhouwwerk voor de dag gekomen. Het zijn gedeelten vain een Juipiterbeêld. In die loop van de afgelopen zomer zijn iin dezelfde tuin bij graafwerk soort gelijke beeldhouwwerken naar bo ven gébracht, waarvan één ©ein bij zonder fraai stuk is, een zittende Jupiter voorstellende. Het werk da teert uit da tweede eeuw na Chris tus ©n is van grijs zaadsteep. agrarische China, terwijl Mantjoe- rije (dat wel industrie heeft) toch al verloren was aan de communis ten. In 1945 hebben de Russen im mers dit gebied bezet, en er met Amerikaanse toestemming dé spoor wegen en twee grote havens be houden. In Frankrijk is men de mijnsta king die 16 milliard francs heeft gekost te boven gekomen, en men is aan het onderhandelen ge gaan, om verdere algemene acties te voorkomen. Het is vooral de so cialist Moch geweest, die de com munisten is te lijf gegaan met een onthulling over hun gestook met buitenlands geld. Dat geld kwam voornamelijk uit Oost-Europa, ter wijl een Parijse Bank, waarvan een Rus de leiding heeft (d.w.z. de Sov jet-regering), tienmaal meer geld. uitkeerde aan de communistische pers en haar organen, dan er bin nenkwam. Diplomaten hielpen bij het overbrengen van geld. Vele Fransen zagen hun ogen geopend, en de regering-Queuille werd er door versterkt. De justitie zal nu ingrijpen. Voorzover echter de com munisten de Fransen in de armen drijven van De Gaulle, rijzen er nieuwe moeilijkheden: De Gaulle wenst in geen geval het Anglo-Ame- rikaanse plan te aanvaarden voor het Ruhrgebied, wat West-Europa weer enigszins schokt. Binnen piet al te lange tijd zul len vioor het eerst sinds de oor- lag weer pinda's voor het publiek beschikbaar komen. Weliswaar waren sinds 1945 reeds enkele schepen met grond maten in Nederland 'aangekomen, doch deze producten waren uit sluitend bestemd voor verwerking tot voedingsvetten en -oliën, bene vens bescheiden hoeveelheden ter verwerking tot pindakaas. Dezer 'dagen zullen wederom en kele schepen met ca. 3100 toin grondmaten uit Indonesië in ops arriveren. Een' gedeelte hiervan (ea. 900 tan) zal, mits de noten 'van voldoende kwaliteit zijn, worden gebrand ©n als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoeveel heid van ca. 1800 ton worden ver werkt tot pindakaas, terwijl de rest voior diverseandere doeleinden is bestemd. De noten, die in gepielde toestapüd wiordem aangevoerd, zullen hier te lande worden gebrand. Te Napels is een nieuw© 100 kilowatt-radiozender in gebruik ge nomen, ©en van de drie krachtig ste in Italië. Hiet nieuwe station iis op 280 meter te beluisteren. Het voorstel van Amerika, Israël te laten toetreden als lid van dis Verenigde Naties, heeft in de U.N.O. grote beroering gewekt. Begrijpe lijkerwijs zij'n de Arabieren fel ge kant tegen het voorstel. Zij hebben gedreigd de U.N.O. te zullen ver laten, als het voorstel wordt aange nomen. Op de Britse resolutie héb ben de Amerikanen verschillend©' amendementen ingediend, hetgeen nader overleg van de Britse delega tie met de regering noodzakelijk maakt. Hierdoor wordt de behan deling van de resolutie weer naar een later tijdstip' verschoven en dit maakt de vraag begrijpelijk of de U.N.O. wel klaar zal komen met de behandeling van de Palestijnse kwestie, voordat zij Parijs verlaat. Griekse partisanen hebben 22 kinderen ontvoerd uit een weeshuis bij Janinna. Regeringstroepen pro beerden drie van de kinderen te be vrijden. Er ontstond een gevecht, waarbij de partisanen twee doden en de regeringstroepen acht gewon den hebben verloren. De bevolkingsdichtheid per km2 bedroeg in 1947, volgens een alge meen overzicht van het C.B.S.. in: Nederland 291, België 282, Engeland en Schotland 205, Duitsland 185, Frankrijk 75 en Ver. Staten van Amerika 18. In het tijdvak 1939 1947 nam de bevolking van ons land en van de Ver. Staten toe met 10 van Engeland met 4 die van België bleef gelijk, terwijl die van Frankrijk met 2 terugliep. Archflieologen verklaren, in een grot bij VermoisHSur-Mance (Oost- Frankrijk) een skelet van 10.000 jaar oud te hebben gevonden, met eiepi bijl van gepolijst steep ernaast. De communistische strijdkrachten rondom Soetsjsou zijn weer tot een offensief overgegaan. Volgens be richten van regeringszijde neemt de strijd ten Oosten, Zuid-Oosten en. Noord-Westen van de stad in hevig heid toe. In sommige sectoren, waar de communisten zich volgens vroe gere berichten teruggetrokken had den, worden zij nu versterkt voor een nieuwe aanval. De hevigste ge vechten vinden plaats 55 km ten Oosten van Soetsjsou. In een com muniqué van het ministerie van De fensie wordt gezegd, dat de rege ringstroepen in de afgelopen 24 uur de communisten in dit gebied 2000 man verlies hebben toegebracht. Be richten der centrale regering gewa gen van voortdurende aanvallen van de luchtmacht, zonder noemens waardige tegenstand, waarbij zware verliezen aan de communistische troepen zouden worden toegebracht. Uit Peking wordt gemeld, dat rege ringstroepen de spoorweg van Pei ping naar Tientsin verdedigen, daar men verwacht, dat pogingen gedaan zullen worden om deze verbinding af te snijden. Landingsvaartuigen der Ameri kaanse marine hebben Tientsin ver laten met 31 Amerikanen en buiten landers. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten uit Tokio is aldaar aan gekomen generaal David G. Barr, hoofd van de Amerikaanse militaire adviesgroep, voor het voeren van besprekingen met generaal Mac Arthur. De Chinese pers leidt uit deze conferentie af ,dat een nieuwe verklaring over de Amerikaanse po litiek t.a.v. China zal worden afge legd. In welingelichte kringen hecht men meer belang aan een dergelijke verklaring, dan aan uitbreiding van de materiële hulp. waarvan de uit werking pas na weken, zo niet maanden, zich zou doen gevoelen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 26 November: Droog wieer met enkel© overdrijvend© wolkenvelden, wei nig wind, lichte vorst des nachts met hier en daar nevel of mist, dezelfde of iets lagere temperatuur. 2i5. Zon op 8-16, onder 16.37. Maan op 1.01, oinider 14.34. Nieuwe Maan 30 November. Spaak, de Belgische minister-pre sident, is er niet in geslaagd een nieuw kabinet te formeren. Hij heeft de prins-regent verzocht hem van zijn opdracht te ontlasten. Daarop heeft Eyskens, minister van finan ciën in het demissionnaire kabinet, de opdracht gekregen om een re gering te vormen. Van d© zijd© van het Ministerie van Economisch© Zaken in Den Haag heeft men ons medegedeeld, dat binnen enkele dagen een nieuiwe bon voor werkkleding zal worden aaingewezepOp de H-bon zullen ovieralls ©n stofjassen, op de L-bon broeken en j>asjes beschikbaar wor den gestald. Tien procent aardappelmeel in het brood Met ingang van 22 November zul len maalderijen en hoogmolens 10 pet. aardappelmeel in de brocd- bloem bijmengen, zowel voor het normale als voor het wittebrood. Met het oog opi de voorraden bloem van oude samenstelling zullen ech ter nog enkele weken verlopen!, voordat broiod van bloem van de nieuiwe samenstelling wordt gebak ken. Door sneeuwstormen, zijn vele Noord-Amerikaanse dorpen in het afgelopen weekend geïsoleerd ge weest. Een onbemande ballon van het Amerikaanse leger heeft 'n record hoogte bereikt van 47 km, dit is 8 km hoger dan het vorige record. De ballon spatte tenslotte uit elkaar, doch de hoogte werd afgelezen van de meegevoerde meetinstrumenten, die aan parachutes naar beneden kwamen. In Amerika is proef gevlogen met de „W.B.", 's werelds kleinste be mande vliegtuig genoemd, dat een lengte heeft van vier meter, een vleugelwijdte van vijf meter en een gewicht van 68 kg. De piloot ligt languit bovenop de romp vastge bonden. 2 Nederlandse jongelui, Louis de Vidal Saint Germain en Koenraad Brouwer, zijn op hun reis om de wereld (zonder geld op zak) te Lyon aangekomen. Menachem Beigin, de 37-jarige ex-leider van de Irgoen Zwai Le- oemi, die thans ontbonden is, is te Parijs aangekomen, op weg naar New York. Het aantal verkeersongelukken ia de eerste drie kwartalen van id.it jaar heeft in ons land, volgens het C.B.S. bedragen 33179 (3 Now. v. j. 27778), waarvan 610 (644) met da delijke afloop, '5103 (4655) niet ern stig en 4829 (3745) met licht licha melijk letsel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1