VOLKS APPÈL TEGEN,.HET, VLOEKEN KUNST KERKNIEUWS Mosselen-haché deen goede Sint Nieuwerkerk had zijn boomplantdag De „Bond tegen het vloeken" roept iedere Nederlander op tot het grote volks-appèl. Door zijn publiek ge tuigenis bestrijdt deze Bond het mis bruiken van de Naam des Heren. Het is geen actie van enige partij of kerk of groep, het is ook geen streven naar verbetering van toe standen of geestelijke gesteldheden, het is de „dagorder" op het appèl, de waarschuwing tegen heiligschen nis, tegen aanranding van Gods eer. Niet het negatieve, dat in de naam van de Bond ligt. uitgedrukt, maar het positieve, de eer van God in het brede leven, wordt in al het streven voorop gesteld. Onverschillig tot welke kerk men behoort, het doel van dezè Bond kan algemeen ge waardeerd en gesteund worden. Daarvoor vragen wij aller aandacht en belangstelling. Niemand mag de actie die van deze Bond uitgaat, met een schouderophalen voorbij gaan. Voor de Christen is de Eer van Gods Naam het hoogste, maar voor allen is het een kwestie van eerbied en beschaving. Wacht niet tot U ge vraagd wordt Uw medewerking te verlenen, maar meldt Uw aanwe zigheid op het grote volks-appèl, want heel ons volk moet bereikt worden. Niemand zal toch ontkennen dat Gods Naam misbruikt en gevloekt wordt in zoveel talen als er volken op de aarde zijn; maar van de Hol landers wortd gezegd, dat zij de ergste vloek ter wereld hebben uit gevonden, n.l. de vloek waarbij een mens letterlijk aan God vraagt om zijn eigen verdoemenis. En deze geestelijke boosheid hangt in de lucht. Ook boven onze steden en dorpen, fabrieken, huizen enz. En THjOLEN. Naar wij vernemen is idoio-r het bestuur van de Thoolse Boerenleenbank aangekocht 't grote herenhuis van wijlen de heer Wi- Moelker, hetwelk ingericht zal wor den voor kantoor dn woning voor de nieuw benoemde kassier, idle hieer J. Melse. Vorige week werd, uitgaande van de C.J.M.V., in de zaal vam hotel Hoek alhier, een Zemdings- aviond gehouden, waarbij als sptr. optrad Ds. Poot, v.h. zendeling in Indië. De voorzi. der J.V., de heer J. v. Elsacker, opende deze bijeen komst, waarna Ds. A- Poot een uiteenzetting gaf vajn het nuttige en zegenrijke werk van de zending in Indië. Door de beer v. Nieuwen- huyzen werd hierna vertoond de actuele Menta weifilm, toegelicht door de spr. van deze avond. Hiet was een mooie en leerzame zandings- avoind. Jammer dat de opkomst niet bijzonder groot was. Naar ons is medegedeeld, zal Zaterdag 27 dezer herdacht wor den het 25-jarig bestaan van de Thoolse waterleidingmaatschappij. Alle eer aan hen, die indertijd het initiatief namen tot het iln stapld wij ademen die verdorven lucht da gelijks in. Geen neutraliteit Daarom moeten wij sterken weer stand doen en er is geen „neutra liteit" mogelijk. Het is niet uitslui tend de taak van de predikant of pastoor, maar van iedereen, om de ander zijn slechte gewoonte af te leren. En dit geestelijk gevecht moet openlijk gevoerd worden, dat is ge tuigen. De Bond tegen het vloeken is een getuigende Bond. De propaganda, die gevoerd wordt, is de bekendma king van het doel en de strekking van deze actie, mede door het uit reiken van kaarten, folders, circu laires en verder materiaal en door het plaatsen van affiches op de bor den aan alle grote stations, in alle postkantoren, in trams en autobus sen, cantines en wachtlokalen, ge bouwen enz. Ook het verzamelen van kleine en grote giften behoort tot het werk van deze Bond, want het materiaal wordt steeds gratis verspreid, maar moet bekostigd worden uit de con- tributie's van de leden en uit giften. Tenslotte brengen wij ons getuigenis in samenkomsten en besprekingen, opdat ons werk alom bekendheid moge verkrijgen. Laten wij in deze actie één grote eenheid vorftien. Hier is het grote volks-appèl. Kiest U heden wien gij eren zult! Ontbreekt U nog op dit appèl? Meldt U dan terstond „pre sent", en zendt een kaart met naam en adres aan het secretariaat van de „Bond tegen het vloeken", Sport- laan 24 te 's Gravenhage. Hamea Gelei heeft ontvangen. Jeugdconcert Z.V.U. Tot onze spijt is in bet verslag van het jeugdconcert Z..V.U. in het nummer van Zaterdag 20 November j.l. een typische fout binnengeslo pen, waarop het plaatselijk Z.V.U.- bestuur ons attendeerde en die wij hier gaarne rectificeren. De naam van de begeleidende pianist was onjuist. Het was de heer Jan Huek- riede, die aan de vleugel een deel van het programma verzorgde. Predikbeurten Woensdag 23 Nov. (Dankdag)» ZONNEMAIRE. Ger. Kerk: 10 uur Ds. Aalbersberg, 2.45 uur Ds. Gra ving uit Zierikzee. BROUWERSHAVEN. Ger. Kerk: 11.15 en 3 nur Dp. Impeta uit Din- teloord. ELKERZEE. Ned. Hem Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. van Tuil. N1EUWERKERK. Ger. Gem.: 10, 2.30 en 6 uur Ds. Mallan vian Bruir nisse. II X VOORLICHTINGSBUREAU OM tl" VAN DEN VOEDINGSRAAD 1WU^" Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons het vol gende: De mosselentijd is weer aange broken. Liefhebbers kunnen hun hart ophalen, ook degenen die de mossel nog niet kennen of er wat huiverig voor zijn, kunnen liefheb bers worden. Hun raden wij aan: begin eens, met ze „verstopt" te eten, zoals dat in de laatste twee recepten staat aangegeven. Mis schien wordt het een aangename verrassing voor u. Vindt u ze lek ker, bakt ze dan ook eens, en bent u er helemaal aan gewend, richt dan een gekookte mosselen-festijn aan, zoals de echte mosseleneters dat doen. Wij raden u het gebruik van mos selen niet alleen aan, omdat ze zo lekker smaken, maar ook, omdat ze zo voedzaam zijn. In 1% ons mos selenvlees (dat is IV2 kg mosselen in de schelp) komt evenveel ei wit voor als in 1 ons vlees. Bo vendien bevatten zij vitaminen, vooral vitamine a, hetgeen van be lang is omdat juist in de winter melk en boter arm zijn aan deze onmisbare voedingsstof en weinig groenten ons dit vitamine kunnen leveren. Tenslotte zijn mosselen nog rijk aan kalk-, fosfor- en ijzerzouten, die vooral voor het nog groeiende kinderlichaam van waarde zijn. Leer daarom uw kinderen al jong mosselen eten, het zal hun ten goede komen, ook omdat de mosselen een der goedkoopste eiwitbronnen vor men, waarover wij beschikken kun nen. Het bakken van mosselen De gekookte mossel uit de schelp halen, ze laten uitlekken, even door bloem wentelen en dan snel in de koekenpan in een weinig boter, olie of margarine bakken. Men kan enige gesnipperde uien meebakken. Dit gerecht smaakt zeer goed bij hutspot, rode kool, bietjes en an dere wintergerechten. Verstopte mosselen 200 gram gekookte uit de schelp gehaalde mosselen, wat water en bloem, olie of margarine, prikkers of witte lucifers. De mosselen bij drie tegelijk op een prikker of afgeslepen lucifer steken. Een papje maken van water en bloem, zo dik, dat het op de bovenkant van een lepel blijft liggen. De mos selen door het papje halen en ze vervolgens door paneermeel wente len, een klein pannetje olie of mar garine heet maken en hierin de mosselen bruin bakken. Dit gerecht kan ook dienst doen als hartig hapje op een gezellige avond. 300 gram gekookte mosselen, wat boter of margarine, 1 ui, 50 gram (bijna 6 eetlepels) bloem, liter water, V2 bouillonblokje, 2 kruid nagels, 2 laurierbladeren, 2 eetle pels azijn, wat zout. De ui snip peren en in de boter of margarine fruiten, de bloem toevoegen en on der roeren de massa lichtbruin la ten worden, onder voortdurend roeren de bouillon, de azijn en de kruiden toevoegen. De saus laten doorkoken en de mosselen hier enige tijd in stoven. Voor het op dienen de kruiden verwijderen. i 36E;,91 (in de Ned. Hem Kerk f 333,50, in de Zondagsschool f 29|,41) Ook te Bruinisse is een comité opgericht, dat zich ten doel stelt de verkoop van Kinderpostzegels te stimuleren. Hierin hebben zitting: zuster van den Berge en idle heren C. H'. van der Linde, C. van Waar denburg, A. S- Zoeter, M. vian Im merzeel, J. D- de Korte en S. A. Jumelet. De opbrengst komt, zoals men weet, ten goede aan 350 in richtingen in ons land opi het ge bied van kinderverzorging, -verple ging tem -bescherming. De mosselexport maakte in Ide week van 15 tot 20" December geen slecht figuur. Van Bruinisse gingen naar ide diverse losplaatsen ter doorzending naar België em Frank rijk, 5120 tonnen mosselen. Recht streeks naar Frankrijk gingen 550 zakken a 50 fc.g., terwijl de export naar Engeland 280 zakken a 50 k.g. bedroeg. Aangevoerd uit Ide Waddenzee 1000 tonnen zaad -en 750 tonnen consumptiemosselen- komen van deze nuttige instelling. In het bijzonder een woord van lof aan jhr. J. vi Vredenlburch, die met de vertegenwoordigers van Rijk, Provincie en gemeentebesturen tijd noch moeite spaarden pun tot de definitieve oprichting te komen- Veel tegenwerking is in diie vooraf gaande jaren 'Ondervonden van die raad vian Stavenisse, waardoor de oprichting geruime tijd werd tegen gehouden, hetgeen onze eilandbe woners opi vele duizenden kwam te staan, daar de materialen na de le wereldoorlog aanmerkelijk duur der waren geworden. Ondanks alles is ide waterleiding er gekomen ten zegen van mens en dier en mui met het leleetrische licht, is ons afgelegen eiland voorzien van vele gemakken, die nu zelfs doior Ide toentertijd bezwaarden, hogelijk ge waardeerd worden. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Actief comité Als resultaat van de het vorig jaar gehouden bazar, werd 1.1. Za terdag de boomplantdag gehouden. Begeleid door het muziekcorps be gaven de voltallige Gemeenteraad, genodigden en de schooljeugd;, deze laatsten twee aan twiee dragende een boom, of gewapend met schop pen, en een massa belangstellenden zich naar de Provinciale straatweg, waar ide eerste boom geplant zou worden. Hier aangekomen werd eerst het. woord gevoerd liopr die voprzittar van het Boomplanteomité, de heer J. J- van Dijk, die er aan herinner de hoe sppntaan de geilen voor die aankoop van bomen zijn bijleen ge bracht door 'een geslaagde bazar. Symbolisch droeg hij de bomen aan het gemeentebestuur ovier en ver zocht de Burgemeester en Wethou ders alzo de 'eerste boom te willen planten. Do Burgemeester dankte het Comité voor het vele werk dat door haar is verricht en aanvaardde namens de gemeente miet veel ge noegen dit geschenk, waarna de eerste boom door hem werd ge plant. Daarna was de beurt aan de schooljeugd, die zich met 'enthousi asme van haar taak kweet. Achtereenvolgens werden telkens tien bomen geplant op de Rolkloot- sed'ijk, die Prov. Straatweg einde Weststraat en Molendijk. Kroningslinde Hierna werd verzameld oipi het plein voor de Openb. school. Nog maals sprak de heer van Dijk, nu als voorzitter van het Oranjeeomité idfe gemeenteraad toie en biood als waardig sluitstuk vian de feestelijk heden ter gelegenheid van dé Troons bestijging van Koningin Juliana een blijvend aandenken, n.l'. een linde boom aan, welke genaamd zal wor den „Koningin Juliana Kronings linde". Gaarne aanvaardde de burge meester ook dit geschenk, hij hoopt dat deze boiom tot in lengte van ja ren het dorp zal sieren en dat na geslachten onder het lommer van deze, gezeten opi een daaronder aangebrachte rustbank voor ouden van dagen, nog zullen herinnerd worden aan het feit dajt 6 Septem ber 1948 heeft plaats gehad'. Terwijl het muziekcorps ons Volkslied speelde, wat idoor de veie aanwezigen werd medegezongen, werd 'de Kroningslinde geplant. De burgemeester verzocht ide ouderen en vooral de jongeren, die bomen en iin 't bijzonder deze boiom, wei in bescherming te willen ne men. Na afloop verzamelden comité en genodigden ziCh in café ide Later, waar men nog enige tijd' gezellig bijeenbleef. Vain het gemeentehuis en van- particuliere woningen wapperde voor deze gelegenheid ide driekleur. HAAMSTEDE (Tavenu) Chr. Ger. Kerk: 's avonds 7.30 uur Dis. v. d. Klis. Een jonge Noorse kunstenaar kocht te Parijs aan een stalletje een schilderij voor 180 kronen en verkocht het doek, dat van Manet bleek te zijn, aan het Nationaal Mu seum te Oslo voor 25.800 kronen. Na ide verkoop bleek een Ameri kaan er 45.000 kronen voor te heb ben willen geven. Op- bet industrieterrein aan de Reehorsterweg te Ede bouwt die N.V. Verbeco thans de kapcon structie van een betonfabriek, waar bij een systeem wordt toegepast, dat niet alleen nieuw is voor oins laind, doch voor geheel Europa, te weten gebinten van gewapend bout met getraliede gordingen. In genieurs en technici tonen vieel be langstelling voior deze nieuwe vin ding op1 het terrein der bouwtech niek. De kruiser „Aurora", wiens kar npnsalvo's op 25 October 1917 het begin van de bolsjewistische revo lutie aangaven, heeft een perma nente ligplaats gekregen aan de kade te Leningrad, als herinnering aan de revoutie, aldus meldt Tass.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3