THERMOGENE Wij staan in de krijt bij Zwitserland GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RKEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN STAD m PROVINCIE Minder reisjes naar de Alpen Het wil nog maar niet goed gaan met onze handel op Zwitserland. Eerst leek het zo mooi: wij zouden voor 215 millioen aan Zwitserse franken (die nog zo ongeveer hun vooroorlogse waarde hebben) van onze vrienden in de Alpen kopen en wij zouden voor een gelijk be drag aan Nederlandse waren terug leveren. Maar dat is niet gelukt! De Zwitsers, die nogal verwend zijn, hebben een heleboel aanmer kingen op onze artikelen en kopen daardoor in ons land veel minder dan het handelsverdrag toestaat. Ja, zeggen ze, wij begrijpen best, dat Nederland in veel opzichten de oude kwaliteit nog niet kan leveren, maar ons publiek koopt nu eenmaal alleen het beste en het mooiste. Daardoor is de export van Neder land naar Zwitserland in de eerste 9 maanden van het jaar al ruim 28 millioen franken achterop ge raakt en wat erger is, die achter stand zouden wij volgens overeen komst in goud moeten betalen. Vermindering van de invoer Dat goud kunnen wij natuurlijk niet missen en er zal dus niets an ders opzitten, dan de invoer uit Zwitserland eveneens te verminde ren. Dat kan trouwens best, want het handelsverdrag verplichtte ons niet alleen Zwitserse goederen te importeren, die wij eigenlijk wel kunnen missen, maar ook om geld ter beschikking te stellen voor tou risme in Zwitserland. Er is nu een handelsdelegatie naar Bern gegaan om te proberen althans een deel van onze onvoordelige verplichtin gen kwijt te raken. Behalve het crediet voor plezierreisjes naaar de Alpen, willen wij ook minder zware verplichtingen hebbek tot het kopen van meubels, schoenen, kant, tex tiel, radio's, gramofoons, horloges en pharmaceutische artikelen. Voor de Zwitsers is dat niet leuk, omdat zij daardoor hun export zien ver minderen, maar waar niet is, ver liest de keizer zijn recht. De Zwit sers zullen dit moeten inzien en waarschijnlijk zullen dus volgend jaar minder Nederlanders hun va- cantie in Zwitserland kunnen door brengen. Mond- en klauwzeer neemt toe III October 1948 kwamen in Ne derland 60 gevallen vain mond- en klauwzeer voor. Deze zo gevreesde veeziekte, die in de afgelopen ja ren vrijwel niet meer in Neder land voorkwam, neemt de laatste maanden in omvang toe, speciaal in de provincie Znid-Hollanid, waar in October j.l. 48 nieuwe gevallen [werden geconstateerd. Hoewel nog niet van onrustbaren de omvang kan worden gesproken, is het gevaar niet denkbeeldig, dat het mond- en klauwzeer zich in de toekomst sterker zal uitbreiden, wat uiteindelijk in verband met lie grote besmettelijkheid van deze ziekte tot een catastrophe zou kunnen leiden. Voorbeelden uit het buitenland bijv. Mexico, waar honderdduizendien dieren in verband met aantasting door mond- en klauwzeer moesten worden afge maakt hebben deze mogelijkheid maar al te duidelijk aangetoond. De veehouders wordt dan ook aangeraden tegen deze ziekte ide uiterste voorzorgsmaatregelen te treffen, zoals het tijdig laten enten der dieren, het beperken van idie aankoop en vtan het in aanraking laten komen van eigen- met vreem de dieren, het afdoende reinigen van veetransportauto 's en het di rect opgeven van nieuwe gevallen van besmetting. Indien mocht blijken, dat Ide vee houders deze aaanwijzingan niet in. voldoende mate zouden opvolgen Of de huidige maatregelen niet bet gewenste effect zouden hebben, dan zal (de ovierheid niet schromen krachtiger maatregelen (bijv. ver- Ingezonden mededeling op de pijnlijke plek, bestrijdt ENZ. dozen d 50 en 75 ct. /A pilichtiing tot enting of blokkering van alle vee vervoer binnen en uit bepaalde besmette gebieden) te tref fen. Politieagenten gearresteerd Op aanwijzing van collega's zijn te Rotterdam een zestal agenten gearresteerd, beschuldigd van dief stal op arrestanten. Het betrof dief stallen van betrekkelijk geringe waarde, die bij fouillering weder rechtelijk werden ontvreemd. De arrestaties hebben grote beroering gewekt onder het Rotterdamse po litiecorps. Enkele van de daders zijn reeds voor de officier van Justitie geleid. Een der agenten zou zich schuldig hebben gemaakt aan een poging tot inbraak. Er komt weer bockbier Van Donderdag 2 December af zal men weer gedurende enige wie ken kunnen genieten van bockbier. Wat bockbier eigenlijk is? Heel ah het kort zou men kunnen zeggen: het eerste brouwsel van ide nieuwe oogst, waarvoor uiteraard de beste gerst is uitgezocht. Omtrent het 'Ontstaan van ide naam valt niets met zekerheid te zeggen. Wellicht is hij afkomstig uit de mythologie, die verhaalt van Donar, de Donder god, die wel wo:r|dt afgebeeld!, rij dende oipi een zegewagen, "getrok ken door bokke.i. Ter ere van 'deze god werden feesten gehouden, waar bokken werden geofferd1 en waar voor de Germaanse vrouwen een speciale biersoort brouwden. Ben an dere, minder romantische verkla ring zegt, dat de naam is afgeleid van ide eerste brouwerij, in Duits land, waar man dit bier brouwde, n.I. te Aiupock of Einbeck, Berucht inbreker staat terecht In de nacht van 27 op 28 Febru ari van dit jaar werd ingebroken in de Boerenleenbank te Barne- veld. De bp.it bestond uit veevoe derbons, postzegels, coupons van spaarcertificaten een een bedrag van f 64.000. ,.Brandkasten-Piet" uit Amsterdam bleek de brandkast te hebben geopend. Maar hij had zijn vakbekwaamheid niet nodig, zo merkte de president van de recht bank te Zutphen op, voor wie hij verantwoording moest afleggen, want de Barnevelders hadden hun geld op een prutsmanier opgebor gen. Vier jaar hoorde Piet tegen zich eisen, waarbij rekening was ge houden met een eis van vier jaar, de vorige week te Den Bosch tegen hem uitgesproken. Tegen de bera- mer van het plan werd vijf jaar geëist. De zoon van Brandkasten- Piet, die de twee naar Barneveld had gereden, hoorde twee jaar te gen zich eisen. Uitspraak: 3 Dec. Ook de beroemde Westkappelse vuurtoren is niet ongeschonden uit de strijd gekomen.'Vooral het bo venste ijzeren gedeelte was deerlijk gehavend. Maar om strijd zijn klin kers, metaalbewerkers en schilders 'enige maanden bezig geweest met het herstelwerk. Het herstelwerk is thans zover gevorderd, dat volgend jaar het grote licht weer kan wor den aangebracht. RURGH. Onze vroegere dorpsge noot, de heer J. Groenleer Cz., tot voor kort boekhouder bij' het Wa terleidingbedrijf in Voorburg, is be vorderd tot Commies bij dit bedrijf. HAAMSTEDE. Het zo zeer be smettelijke en daardoor gevreesjdie mond- en .klauwzeer, is ook reeds in onze gemeente geconstateerd. Dat ide ziekte deze keer kwaadaardig is, blijkt uit het feit, dart er reeds een koe van ide landbouwer C. N- B. aan bezweken is. De in aanbouw zijnde loods voor de centrale sortering van fruit, welke voor de leden van Ide Coöp. Veiling „De Zuid-Hollandse Eilan den" te Rotterdam, in Westelijk Schouwen gesticht wtordt, en waar aan men slechts enkele weken gele den begonnen is, schiet zeer hard op. De ijzeroonstructie, die het .ge raamte vormt, is gereed en het met selwerk, waaraan de vorige week begonnen wend, vordert zo hard, dat, wanneer het Weer geen ;al te grote stagnatie veroorzaakt en de aanvoer van materialen geregeld blijft doorgaan, deze loplds nog dit jaar .afgeleverd zal kunnen worden. Wanneer daarnaast dan, wellicht reeds in bet volgende jaar, nog een moderne fruitbewaarplaats zal zijn gebouwd en de voormalige cichorei- fabriak tot krattemloods zal ziijn ver bouwd, zal er een complex verkre gen zijn op eigen terrein, dat tof in ide verre toekomst aan alle te stellen eisen voor de aanvoer m sortering van de steeds toenemiehidie hoeveelheid in Westelijk Schouwen, het hoofd zal kunnen bieden. In tegenwoordigheid van een .groot aantal genodigden werd Vrij dagavond bet geheel gerestaureerde en gemoderniseerde „Tavienu" va|n hötel Bom in gebruik genomen. On der 'de aanwezigen merkten wij op burgemeester Röell, wethouder Vis, enkele raadsleden,, verder vertegen woordigers van de N.V. ,„De Con certzaal'1" te Zierikzee, ide meesitan vergezeld van hun dames. De heer Gerritsen, sprekende namens de Raad vain Beheer der N.V. „De Con certzaal" te Zierikzee en de heer Bom, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijin voldoening over uit, dat zovelen gevolg hadden ge geven aan de uitnodiging, deze ope ning bij' te wonen. Hij1 wenste B- 'en W. van Haamstede geluk mtet deze mooie zaal. waarin ook re gelmatig films zullen vertoond wor den, zodat ook het vreemdelingen verkeer in Westelijk Schouwen daar van zal kunnen profiteren. Hierna sprak burgemeester Röell, die na mens bet gemeentebes tuur zowel de N.V. „De Concertzaal" als de beer en mevrouw Bom geluk wenste mtet de ingebruikneming van deze zaal, en tevens dankte voor het' initiatief ie deze, waardoor het oude „Ta- venu" tot dit intieme zaaltje is omgebouwd, dat aan alle eisen van deze tijd voldoet en waarin ook ■een moderne bioscoioipicabine aanwe zig is, die met de beste op dit ge bied kan wedijveren. Hij memoreer de dat de heer Boni een goede 'cine ast is, waardoor het mogelijk was, dat in Haamstede reeds meermalen films uit eigen omgeving gedraaid werden, iets wat voior zover hij kon nagaan, nog nergens in Zeeland gebeurd is. Ook van kerkelijke zij de, aldus de spreker, begint hoe langer hoe meer belangstelling voor de film te komen, hetgeen tot dank baarheid stemt. Hij verzocht daar om de N.V. „De Concertzaal', zo^ veel mogelijk films in Haamstede te draaien, die alle lagen der bevol king kunnen bevredigen. Tenslotte wenste hij beide ondernemers veel succes met hun poging ook in onze gemeente het culturele werk te be vorderen. Ook als voorzitter van V.V.V. sprak burgemeester Röell een enkel woord en deelde mee, dat bet in de bedoeling ligt een RADIO-PROGRAMMA Woensdag 24 November HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 kook- praatje; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11 gram.; 12.30 weerpraatje; 12.33 voor het platteland; 12.39 The Kilima Hawaiïans; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 Accordeola; 1.50 gram.; 2 gesproken portret; 2.15 jeugdconcert; 3 hoorspel; 3.25 De Regenboog; 4 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 vra- genbeantwoording; 5.15 gram.; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 piano schlagers 1931; 6.30 voor de strijd krachten; 7 godsdienstige causerie; 7.15 Silvestri-kwartet; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 nieuws; 8.20 omroeporkest, koor en soliste; 9 hoorspel; 10 orkest Malando; 10.25 vioolsolo; 10.45 boek bespreking; 11 nieuws; 11.15 Hit- Kit; 11.45-12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 Te Deum Laudamus; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.30 wa terstanden; 9.35 gram.; 10.30 mor gendienst; 11 gram.; 11.15 hoorspel; 11.45 gram.; 12 Busch strijkorkest; 12.30 weeroverzicht; 12.33 volkslie deren; 1 nieuws; 1.15 Promenade orkest; 2 pianoduo; 2.15 Sweelinck- kwartet; 2.35 gram.; 3 jeugdcon cert; 4 postzegelpraatje; 4.15 voor de jeugd; 5.30 gram.; 5.45 causerie; 6 dameskoor; 6.30 orgelconcert; 7 nieuws; 7.15 nieuws; 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 programma-proloog; 8.20 Con- certgebouworokest en solist; 9 cau serie; 9.20 vervolg Concertgebouw orkest; 10.20 gram.; 10.45 overden king; 11 nieuws; 11.15-12 gram. passend [geschenk aan te biedleh, want inderdaad "heeft vreemdelin genverkeer er belang bij, dat ook ide gasten in de zomer enige ont spanning kan worden geboden. Hier na werden enkele mooie films ge draaid. Aan het einde van die voor stelling dankte de heer Bom ide le iden van de Raad van Beheer van ide N.V. „De Concertzaal" voor hun grote medewierking. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot ide heer Coumou voor zijn vele raad gevingen. Voorts dankte hij1 B- en Wi. van Haamstede voor hun mede werking. Ooik de ambachtslieden, die er toe hebben 'bijgedragen, dat dit moe ie en stemmige zaaltje is tot stand gekomen. Voor de aangeboden bloemstukken, idie de zaal een fees telijk aanzien gaven, werd aam de gevers dank gebracht en tenslotte aan alle aanwezigen. Vanaf deze plaats danken wij de heer en mevtr. Bom, namens alle aanwezigen, voor ide mooie avond die zij huin gebiotdien hebben. REN ESSE. De KlaproiosColleete, gehouden ten bate van de Stichting Oorlogsgraven bracht alhier op| de som van f 34,30. De Evangelisatie collecteerde voor de Zending f 50,05, het Zen dingsbusje bevatte f 72,15, zoidat to taal voor de Zending overgemaakt kon worden een bedrag van f 122,20. IBRUINISSE. D© beer A. Hou- kamp alhier had het ongeluk des nachts een tand in te slikken, die met haakjes aan zijn andere kiezen bevestigd was. Deze bleef ih z'ijln slokdarm zitten en hij moest naar het Ziekenhuis te Noordgouwe wor den vervoerd. Daar men hier met het geval oiok geen raad wist, werd hij naar het Ziekenhuis te Middel burg gebracht, waar men probeert de tand in de maag te laten zak ken, een karweitje dat de uiterste voorzichtigheid vereist, om bescha diging van de slokdarm te voor komen. Is de tand in de maag aan geland, dan zal moeten worden uit gemaakt of operatief ingrijpen al' dain niet noodzakelijk is. De Najaars-zendiingscollecte te Bruinisse heeft opgebracht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2