ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wellicht toch nog Berlijnse kwestie overeenstemming in Industrialisatie moet van particulieren uitgaan WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ABONNEMENT: 300 duizend kilo post naar Indonesië Nieuwe regeringsdelegatie naar Indonesië DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 No. 16056 103e Jaargang Prijs per 3 maanden bij vooruitlbetaliin(g f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabetetraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmiam Ochtman Lange Nabelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 oent per mm. Bij contract special» prijzen. Saccesj es maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Bvamuglia geeft zich niet gewonnen In het recente verleden is wel «verduidelijk gebleken, dat men met voorspellingen, wat betreft de Berlijnse kwestie, uitermate voor zichtig moet zijn. Te vaak reèds is de hoop gekrenkt en de vlak bij zijnde oplossing weer schielijk naar een onbereikbare horizon ver dwenen. De kans op een oplossing is er evenwel steeds en wordt zelfs groter, naar mate de voorzitter van de Veiligheidsraad Bramuglia, zich inspant om de partijen tot elkaar te brengen. In het Palais du Chail- lot was men de mening toegedaan, dat de oplossing van de kwestie zeer nabij is. De zes neutrale lan den in de Veiligheidsraad hebben voortdurend geconfereerd en zul len ook vandaag weer bijeenkomen. Advies is ingewonnen bij de Wes telijke geallieerden met betrekking tot de financiële kwesties rond het Berlijnse vraagstuk. Met de Rus sische gedelegeerde heeft de voor zitter van de Veiligheidsraad de zaak doorgepraat, daarop de Rus de visie van zijn regering doorgaf omtrent dezelfde financiële kwes ties. Deze visie schijnt niet ongun stig te zijn. In het kort komt het voorstel, dat aan de Veiligheidsraad zal worden voorgelegd op het vol gende neer: De Westelijke mo gendheden zullen erin toestem men, dat op hetzelfde ogenblik dat in Berlijn de geldvorming onder controle komt van een neutrale groep in de Veilig heidsraad, de blokkade wordt opgeheven. Beide partijen zouden zich met deze gang van zaken principieel kunnen verenigen. Eerst na ont vangst van het officiële Westerse antwoord, zal de voorzitter van de Raad de beslissing nemen, of het nieuwe plan aan de Raad zal wor den voorgelegd. Licht in de zaak van het transitoverkeer Reeds enige tijd geleden werd een overeenkomst bereikt aangaan de het transitoverkeer tussen de Benelux-landen en Bizonia. Deze zaak is thans tot volledige klaar heid gekomen. Zaterdag werden te Brussel op het ministerie van bui tenlandse zaken een principiële overeenkomst bereikt. Zelden zal de komst van een schip uit „Holland' zozeer in geheel Indonesië met spanning tegemoet worden gezien, als dit ongetwijfeld met het nieuwe m.s. „Garoet" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, op haar tweede uitreis van Rotter dam naar Batavia, op Zaterdag 20 dezer, het geval zal zijn. De Ned. Posterijen hebben de „Garoet" n.l. niet minder dan ongeveer 250.000 kg kerst-postbrieven, tijdschriften, boeken, pakjes enz., voor Indonesië meegegeven. In Southampton, waar 70 Chinezen voor Singapore aan boord komen, doen de Engelse pos terijen daar nog 75.000 kg bij. In Nederlandse kringen is men zeer optimistisch gestemd over de gemaakte overeenkomst. Het vraag stuk van de schepen der Benelux- landen in het Duitse verkeer, werd eveneens tot een oplossing gebracht. Voor het zeeverkeer tussen een Westelijke haven en twee Duitse steden werd een aparte regeling ge troffen. De gunstige resultaten van de getroffen regeling komen reeds in de praktijk tot uiting. De Rot terdamse haven constateert een op leving van het transitoverkeer en het is te verwachten, dat de activi teit nog zal toenemen. Vooral Rot terdam zal daar in hoge mate van profiteren. Na de bevrijding is het verkeer op Duitsland altijd een van de grootste problemen geweest en nu hiervoor een oplossing is ge vonden, mag een grotere bloei van de haven worden verwacht, waar van de hele stad uiteraard zal kun nen profiteren. Zondagavond is van Schiphol de nieuwe delegatie, die door de rege ring is aangewezen om onderhan delingen te voeren met de Repu bliek, naar Indonesië vertrokken. De delegatie bestaat uit minister Sassen, minister Stikker, de gede legeerde van het Opperbestuur, L. Neher, en zes adviseurs, Verder zal de delegatie nog door enkele leden van de Staten-Generaal worden bij gestaan. Volgens het A.N.P. zouden waarschijnlijk prof. Romme, jhr. v. d .Goes van Naters, prof. Molenaar en de heren Tilanus en Meijerink hierVoor in aanmerking komen. Ceylon heeft .geweigerd npi liet Russische aanhoid in te gaan, om dit land zijn gehele rubbeiproduo- tie te verkopen. Het besluit is ge nomen, nadat de regeringen va|n Amerika en Engeland 'haar bezorgd heid over dit aanbod hebben geuit. Internationale bende wordt opgerold Vijftig leden van de nieuwe in ternationale politie, de Interpol, zijn in Ventimiglia, aan de Rivièra, bij eengekomen, om een plan te bera men om de laatste resten van een internationale misdadigersbende uit te roeien. Deze bende opereert in Frankrijk, België en Italië. Naudy, die onlangs is doodgeschoten toen hij het kind van zijn vriendinnetje naar Frankrijk wilde brengen, was een van hen. Vijftienjarige jongen steekt meisje dood Vrijdagavond omstreeks achtuur heeft te Enkhuizen de 15-jarige scholier M. B., de 16-jarige Annie R., helpster aan de neutrale kleu terschool aldaar, met een dolkmes doodgestoken. Hoe de jongen tot deze afschuwelijke daad is geko men, is nog niet opgehelderd. Het meisje, dat Vrijdagavond naar de gymnastiekvereniging zou gaan, is inplaats daarvan met haar vriend, een leerling van de R.H.B.S., met wie ze vroeger in dezelfde klas had gezeten, buiten de stad gaan wande len. Op een plek aan de oever van het IJselmeer heeft de jongen, met wie zij twee jaar bevriend was, zijn daad gepleegd. Toen het meisje om half elf nog niet thuis was, is de politie gewaarschuwd, die direct éeff onderzoek instelde. Enkele leer lingen der hoogste klasse van de H.B.S. gingen Zaterdagmiddag ook op onderzoek uit en bijna tegelijk met de politie vonden zij het stof felijk overschot. Uit de sectie is komen vast te staan, dat er geen sprake is van een zedendelict. De dader meldde zich Zaterdagmiddag vrijwillig bij de politie aan en legde een volledige bekentenis af. De op schudding in de stad is begrijpelij kerwijze groot. 23 Nov.: Zon op 8.13, onder 16.39. Maan op 23.33, onder 14.04. Heden Laatste kwartier In de memorie van Antwoord op 't voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Eco nomische Zaken, schrijft minister van den Brink dat de industrialisa tie hoofdzakelijk tot stand zal moe ten komen door particuliere inves teringen, daar de toestand van de staatsfinanciën investering van Staatswege niet toelaat. De overheid zal zich moeten beperken tot rich ting geven aan de industrialisatie. Een vast plan is er nog niet, doch op het departement is men begon nen met het opstellen van een in dustrialisatieschema. Men schat dat er in 1948 voor plm. 800 millioen gulden in de industrie zal worden geïnvesteerd en dat dit bedrag het volgend jaar 950 millioen zou kun nen belopen. De minister deelt omtrent de tex- tielpositie mede, dat hij zijn best doet om de binnenlandse voorzie ning wat ruimer te maken. Daar van zal het afhangen of de textiel distributie al of niet spoedig kan worden afgeschaft. De minister waarschuwt tenslotte tegen te hoge opvoering van de consumptie en kondigt aan dat bin nenkort nieuws zal volgen over het plan om een gedeelte van de op brengst aan deviezen ter beschik king van de exporteurs te stellen. Een nieuw middel tegen typhus bacillen Dokter Valls van het gemeentela boratorium te Barcelona, heeft een communiqué uitgegeven, waarin hij zegt vermoedelijk een nieuw middel tot bestrijding van de ty- phusbacillen te hebben ontdekt. Hij heeft verklaard, dat zijn ontdek king nog in het stadium van proef nemingen verkeert, doch dat hij hoopt haar aan een Amerikaans centrum voor wetenschappelijk on derzoek te kunnen voorleggen, die haar grondig kan exploiteren. Negen vakverenigingen hebben in een verzoekschrift aan de gou verneur van Suriname het verzoek gedaan, dat deze zal trachten te voorkomen, dat er een conflict tus sen de regering en de Staten zal ont staan, over de kwestie van het al gemene kiesrecht. Zij verklaren het standpunt van de Staten te steunen en in de Sta ten een groot vertrouwen te stellen. Het wetsontwerp op het algemene stemrecht zal Donderdagavond wor den behandeld in een openbare Statenvergadering. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 23 November: Droog weer met wei nig wind, 's nachts op vele plaatsen nachtvorst, nevel of mist, overigens wisselende bewolking, iets lagere temperatuur dan gisteren. Beroepsmilitairen bij marechaussée De minister van Oorlog heeft be-- paald, dat -een aantal van tem hoog ste 150 dienstplichtigen, dlia thans hier te lande voor eerste oiefleming in werkelijke dienst verblijven, kan worden toegelaten toit een eerste vrijwillige verbintenis als beroeps militair, bestemd voor het wapen der Koninklijke Marechaussée. Qcik zij die bestemd rijn voor uitzending naar de tropen, dan wel een rang bekleden of daarvoor c.q. voor een bijzondere functie in opleiding rijn, kunnen voor deze overgang naar het beroepspersioneel van het wapen der Kon. Marechaussée in aanmer king komen. Jeep rijdt huis binnen Zondagavond kreeg een politie- jeep in de Mathenesserlaan te Rot terdam slagveldkuren. Met grote snelheid reed de auto het souster - rain binnen van een huis, waar de familierustig aan tafel zat. De po litieman verloor de macht over het stuur en na enkele manoeuvres kwam het vehikel tot stilstand in het huis, waar een enorme schade werd aangericht. Een zich inï het huis bevindende militair werd ern stig gewond, terwijl twee dames licht werden geblesseerd. De ove rige in de kamer aanwezige per sonen, alsmede de bestuurder van de jeep, liepen geen verwondingen op. De jeep kwam met de benzine tank boven op de brandende ka chel terecht, zodat gevaar voor brand niet uitgesloten was. De brandweer rukte evenwel uit ,maar behoefde gelukkig niet actief te worden. Drama te Maastricht Als gevolg van een echtschei dingskwestie is Zaterdagmiddag te Maastricht zekere L. gekomen tot doodslag van zijn vrouw. Des mor gens waren de echtelieden naar het Paleis van Justitie geweest, om de echtscheiding te bespreken. De rechter wees de drie kinderen van het echtpaar aan de vrouw toe. Aan vankelijk ging L. naar zijn werk, maar hij verliet de bakkerij, waar hij emplooi had, gewapend met een bijl. L. begaf zich naar de woning van een vriendin, waar hij zijn vrouw trof. In de gang kwam het tot een twistgesprek, waarop de man de bijl te voorschijn haalde en op zijn vrouw toesloeg. De dader sloeg daarna op de vlucht. De vrouw werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar een ziekenhuis, waar zij in de loop van de dag over leed. In overspannen toestand heeft de dader zich bij de politie gemeld. Te Caracas, de hoofdstad van Ve nezuela, is de staat van beleg af gekondigd. Strenge oansuuir is er de oorzaak van, dat vrijwel geen bericht over de toestand tot bui ten de grenzen doordringt. Er is sprake van, dat Romulo Gallegos, de president, zijn huis niet mag ver laten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1