Honderd jonge Nederlandse boeren DE NEGEV-WOESTIJN naar Nieuw-Zeeland Tabaksartikelen worden duurder De Veiligheidsraad heeft ide beide partijen in Palestina, met betrek king tot ide strijd in de Negjev-j woestijn, min tof meer in ultimatieve vorm te kennen gegeven, dat een terugtrekken op de oude stellingen noodzakelijk is. Dat betekent een terugtrekken opi de stellingen die voor de strijd werden ingenomen. Dit besluit van ide Veiligbeidsraajd kan nauwelijks enige waardering vinden, omdat het in alle opzichten onlogisch en in het geheel niet af gestemd is op de werkelijkheid van de plaatselijke situatie. Men dient m.l. te bedenken, dat de Negcvi- Wioestijn het eerst door de Egypite-, naren is aangevallen. De Egyptena- iren hadden ter plaatse tnietis te maken. Zij poogden dit voor hen van1 geen betekenis zijnde gebied, zich wederrechtelijk toe te eigenen en het is begrijpelijk, dat de Joden daartegen in verweer kwamen. In de Negev-woestijin bevonden zich niet minder dan 12 kolonies, die door de aanval van de Egyptenaren van ravitaillering waren verstoken. De aanval kwam, en tegen de ver wachting in, slaagde het leger van Israël er in, de Egyptenaren te ver drijven, ook al verdronken ze niet in de Rode Zee als irn de OhdH Testamentische dagen. Het leger van Israël deed niets anders dan hetgeen de Veiligheidsraad had moe ten doen, toen de aanival van Egyp te tegen de Negev werd gelanceertd. Nu de Joden de zaken weer zuiver hebben gesteld, komt de Veilig heidsraad met de mededeling, dat de troepen weer terug moeten naar de oude stellingen. De Joden moe ten dus eigen gebied terug geven, wat zij op een indringer hebben heroverd. Het is begrijpelijk, dat deze eis van de Veiligheidsraad, in Joodse kringen niet au serieux wordt genomen. Men- denkt er een voudig niet aan de troepen terug te trekklen. Men zou er mede in eigen vlees snijden. T ntegenideel, de loverwinning in ide Negev-woestijn ,heeft het' pres tige en het zelfbewustzijn van ide nieuwe staat een krachtige impuls gegeven. De regering van Israël :is met ide woestijn zo- het een en an der v'an plan. Om' te beginnen wil men een groots irrigatiesysteem toe passen, om de vruchtbaarheid van het land te kunnen benutten. Zoals steeds vormt een doeltreffend© ir rigatie oiok hier het begin van ©en leoonomisChe ontplooiing van het ge bied. De grond op zich zelf is vruchtbaar, het ontbreekt alleen' aan voldoende water. De mogelijk heid om irrigatie op grote schaal toe te passen is echter voorhanden. Wie het boek van Koestier, „Dieven in ide nacht" heeft gelezen, zal we ten dat de regering van Israël het tniet bij; plannen1 zal laten, maar Mevrouw Kosenkina verlaat het ziekenhuis §8 -f Te New York bewaakten twaalf politieagenten ien tien detectives mevr. Kosenkina, toen zij! meer dan honderd journalisten em fotogra fen toesprak. De 53-jarige Russische Onderwijzeres, die in Augustus uit het raam van de derde verdieping van het Russische consulaat is ge sprongen, verliet het ziekenhuis. Schreieder komt niet vrij De raadsheer-commissaris bij: het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar* id en heeft afwijzend beschikt op1 het door de verdediger van de Krimi- naldirector J. Schreieder ingedien de verzoiek tot in vrijheidsstelling van zijn cliënt. Het staat daardoor nu vast, dat Schreieder vóór 1 Fe bruari 1949 voor het Bijzondere Ge rechtshof te Leeuwarden terecht zal staan. ook hier ide zaak weer energiek zal weten aan te pakken. Wat ide irrigatie betreft, zijn Cr weliswaar meerdere plannen in stu die, maar er zal zeker wel een ge. schikte oplossing gevonden worden. In het licht van dit alles, vormt ide activiteit van de Veiligheidsraad een raadsel. Of het nog altijd zou is, valt moeilijk te zeggen, maar aan-, vankelijk was de mogelijkheid aan wezig, idat de Palestijnse brand een uitslaande zou worden. De Veilig heidsraad had toen de plicht op te treden en het gevaar te bezwe ren. Telkens zien wij echter hoe id© Veiligheidsraad een verkeerd; tijdstip kiest om op te treden ep een zekere dosis onrecht op de koopi toe neemt, om het doel te "be reiken vrede. Vrede en onrecht verdragen elkander echter niet. In em rond de U.N.O. spelen veie po litieke krachten een rol en daarom gaat het niet aan, het wereldcollege, om deze fouten te desavoueren. Maar het is slechts te hopen, dat ide praktijk van schade en schande hier tenslotte de zo broodnodige wijsheid zal opleveren. Zoals gemeld, heeft de Nieuw- Zeelandse regering de mogelijkheid opengesteld voor honderd jonge Ne derlandse boeren om naar Nieuw- Zeeland te komen en daar in loon dienst te werken op het platteland. Tot nog toe is de toegang tot Nieuw- Zeeland practisch gesloten geweest voor anderen dan Britse onderdanen. Het gebrek aan scheepsruimte is tot nog toe eveneens een factor ge weest, die emigratie naar Nieuw- Zeeland feitelijk onmogelijk maakte. Het is echter niet uitgesloten, dat men thans gebruik zal maken van de „Volendam", het troepenschip, dat een enkele reis zal maken naar Australië, voor vervoer van enige honderdtallen emigranten, die al sinds lange tijd op vervoersmoge- lijkheid hebben gewacht. Dit schip zal 11 December vertrekken. De jonge boeren, die in Nieuw- Zeeland worden toegelaten, zullen hoofdzakelijk op melkbedrijven wor den geplaatst, in overleg met het Nederlandse gezantschap te Welling ton. Het loon bedraagt 5.66 per week (een Nieuw-Zeelands pond f 10,70). Daarboven krijgt men kost en inwoning. Wordt dit niet gegeven, dan bedraagt het loon 1.50 méér per week. Alleen jonge landbouwers tot de maximum leef tijd van 32 jaar komen in aanmer king. Ongehuwden genieten de voor keur. Er is slechts plaats voor en kele jonge echtparen, doch dan zon der kinderen, in verband met de woonruimte. Een jong volk De reis naar Nieuw-Zeeland duurt ongeveer zeven weken. Op de „Vo lendam" zijn 1450 plaatsen, waarvan de meeste al geboekt zijn. Daaronder bevinden zich ook buitenlanders, verplaatste personen e.d. Er zullen nog een 250 plaatsen vrij zijn. Nieuw-Zeeland, dat anderhalf keer zo groot is als Engeland en Schot land samen, telt nog geen twee mil- lioen mensen. Er heerst een aange naam klimaat: niet te warm, niet te koud, wel veel wind en ook veel regen. Vee- en schapenteelt vormen de hoofdlijnen in de alndbouw. De sociale voorziening is er uitstekend. Engels is de voertaal. Sinds korte tijd is er vanwege het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, een Nederlandse landbouw- attaché gedetacheerd, die ook de belangen van de emigranten behar tigt. Ongetwijfeld moet het hem vol doening hebben gegeven, dat de Nieuw-Zeelandse regering thans de poorten van dit land opent. De Nieuw-Zeelanders zijn een eenvoudig en jong volk. Het land is pas sinds de laatste halve eeuw tot ontplooiing gekomen. Vroeger zijn daartoe wel pogingen aangewend, doch men heeft te kampen gehad met een jarenlange strijd tegen de Nu Ide Tweede Kamer zich ac- coord verklaard heeft met de voor stellen. van Minister Lieftinck tot verhoging van ide Tabaksaccijns en tot uitbreiding van het aantal goe deren dat odder die Weeldebelas ting valt, zullen diverse artikelen weer in prijs stijgen. Onder andere zullen sigaretten, kerftabak en duur dere sigaren duurder worden. Al leen de natte pruimtabak krijgt een lagere accijns. Een amendement-Lu- casi (KjVP) om de verhoging van de tabaksaccijns slechts voio,r 3 jaar te laten gelden werd met 4821 stemmen aangenomen (tegen Pjv.d. A. en de heren Gerbramdy en Krol). Opi de sectie A, kavel 78, bij: Lemmer in de NoordoostpoMer, is de eerste vos in de polder waarge nomen. Er is reeds een drijfjacht op het dier gebonden, zonder resultaat evenwel. inlanders, de Maori's, waarvan er thans nog een goede 100.000 zijn. Hun aantal neemt toe, nadat er een lange periode is geweest, waarin het scheen alsof zij zouden uitsterven. De betere sociale voorzieningen heb ben er echter toe bijgedragen, dat zij nu weer opwaarts gaan. Hun landbouwmethoden zijn nog primi tief. maar daarnaast is de moderne landbouw door de Nieuw-Zeelanders zelf kolonisten en afstammelin gen er zeer goed ontwikkeld. Noord- en Zuid-Eiland Nieuw-Zeeland bestaat uit het Noord-Eiland en het Zuid-Eiland, met nog enkele kleinere eilanden, die dun bevolkt zijn of geheel ver laten, dan wel alleen gedurende en kele maanden door vissers worden bezocht. Het is bekend, dat de Hol landse zeevaarder en ontdekkings reiziger Abel Tasman de eilanden in 1642 het eerst bezocht. Later heeft de Engelsman Cook het land op nieuw ontdekt. Aardbevingen komen er veelvuldig voor, doch meestal niet met ernstige gevolgen. In een eeuw tijds vielen er slechts 284 do den. De ernstigste aardbeving had plaats in 1933, toen er 255 slacht offers waren. Nieuw-Zeeland is bergachtig, zodat een groot gedeelte niet voor bewoning geschikt is. Op het Zuider-Eiland liggen de Zuide lijke Alpen, die toppen hebben van 30004000 meter hoogte. De Mount Cook is altijd met sneeuw bedekt. Sinds 1936 bestaat er de 40-urige werkweek. Er is een parlement, dat uit twee Kamers bestaat, waarin de Maori's hun afgevaardigden hebben. Er zijn trouwens ook Maori-minis ters. Er is algemeen kiesrecht, ook voor de vrouwen. Het culturele lé ven is niet sterk ontwikkeld. Thea ters zijn er niet, wel bioscopen. Een gezond en prettig klimaat heeft trouwens tot gevolg gehad, dat een groot deel van het maatschappelijk leven zich in de open lucht afspeelt: de Nieuw-Zeelander is, evenals de Australiër, .een sportsman bij uit nemendheid. Goede sociale voorzieningen Er bestaat een werkeloosheidsver zekering, een ouderdomsvoorziening en er is vrij geneeskundige behan deling. De lonen zijn er hoog, maar het leven is er niet goedkoop. In de steden moet men er rekening mee houden, dat niet zoals bij ons de leveranciers aan de deur komen. Men moet alles zelf halen en dit be tekent een hele opoffering voor de huisvrouw, temeer omdat men in de winkels meestal lang moet wachten wegens gebrek aan personeel. Daar komt bij, dat de arbeidsproductivi teit lager ligt dan wij gewend zijn. Dit betekent ook, dat men voor vele kleine karweitjes zelf de handen uit de mouwen moet steken. Het spoor wegverkeer staat niet op zo hoog peil als in West-Europa. RADIO-PROQRAMMA "Maandag 22 November. HILVERSUM I. 301 M. 11 op de uitkijk; 11.15 orgelconcert 11.50 godsdienstige causerie; 12,the Skymasters; 12.30 weerpraatje; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 pianorecital; I nieuws; 1.15 mededelingen pf gram.; 1-20 the Avroleans en solist; 1.50 gram.; 2 causerie; 2.15 BBC- "uitzendiing; 3 Joodse liederen; 3.15 viool .en piano; 3.45 bonboininière 4.45 musicalender; 5.30 -voor en door padvinders; 5.45 causerie; 6 nieuws; 6.15 mededelingen of gram-; 6.20 gram.; 6.30 voor de strijd krachten; 7 filmkrant; 7.30 muzi kale causerie; 7.45 landbpuwpiraatj© 8 nieuws; 8.05 radiascoop.10.30 concert; 11 nieuws; 11.1512dans- platen. HILVERSUM II. 415 en 245 M. II gram.; 11.20 voorlezen; 11.40so praan em piano; 12.10 gram-; 12.30 weeroverzicht; 12.33 Metropole-or- kest; 1 nieuws; 1.15 Mauidolimata; I.45 gram.; 2 schoolradio; 2.35 gram.; 3.30 pianorecital; 4 bijbel lezing; 4.45 gram.; 5 het kleuter- klokje; 5.15 gram-; 5.45 koor; 645 sport; 6.30 met band en plaat; 7 nieuws; 7.15 boekbespreking; 7.30 luisterwedstrijd kinderzegels; 7.45 kwartet; 8 nieuws; 8.05 pjrogramma- proloog; 8.10 oratorium; 8.55hopr- spel; 9.30 orgelspel; 10 strijkorkest; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws II.15—12 gram. Dinsdag 23 November. HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopeningl; 8 nieuws; 8.15 gram,; 8.55 voor de vrouw; 9gram. 10 morgenwijding; 10.15 omroepor kest; 10.50 kleutertje luister! llpae- dagoigisch praatje; 11.30 de wekker 12.30 weerpraatje; 12.33 gram.; 1 nieuws; 1.15 mededelingen of gram- I.20 the Skymasters; 1.50 gram.; 2 knipcursus; 2.30 gram.; 4.40 de schoolbel; 5 kinderkoor; 5.30gram!. 5.45 flitsen van overzee; 6 nieuws; 6.15 pianopotpourri; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 radiostrip; 740 gram.; 7.15 pianorecital; 7.45 Ni win- klanken; 7.50 wederopbouw; 8 nieuws; 8.05 commentaar; 8-15 bonte Diinsdagavondtrein9.30 mededelin gen; 9.35 ik zou zo graag..,; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 sopraan en piano; 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebod on kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk! de dag; 9 lichtbaken; 9.30 water standen; 9.35 gram.; 10 wie komt er in mijn hokje?; 10.15 gram-i; 10.30 schoolradio; 11 gram.; 11.30 alp ide ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Angelus; 12.03 Metropole-orkest en solist; 12.55 zonnewijzer; 1' nieuws; 1.25 gram.; 1.45 piano kwartet; 2.10 gram.; 2.30 bezoek! aan plasticfabriek; 3 schoolradio; 3.30 gram.; 4 ld© zonnebloem; 4.30 ziekenlof; 5 na schooltijd; 5.15 te» noir en piano.; 5.30 ide Wigwam'; 5.45 om en om; 6.10 sportpraatje; 6.20 gram.; 6.30 R.V.U.; 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 klankbeeld; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 hoorspel (in de pauze: viool ien piano); 10.37 actualiteiten; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; II.1512 gram. Wie naar Nieuw-Zeeland emi greert, zal zich er op moeten bezin nen, dat hij in een jong land komt, waar wel een ernstige wil aanwezig is om vooruit te komen en waar men een brede blik bezit voor de ontwikkeling van de maatschappij, maar waar men nu eenmaal nog niet gewend is aan de cultuur van het oude Europa. Onze jonge land bouwers zal het intersseren te ver nemen, dat er twee landbouwhoge scholen zijn. Voorts zijn er vier uni versiteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2