ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Stap op de weg naar Westelijke defensie-unie J Einde Franse mijnwerkers staking AFSCHEID MET RIJST-REIS WEERBERICHT Bezwaren tegen Rijkslucht vaartschool te Eindhoven MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 No. 16055 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitfoetalinjg i 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Scfauithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakemnan Ochtmam Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract specials prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.per stuk. Uitwisseling tussen militairen Reeds in de onderdelen worden maatregelen genomen om het plan van de Westelijke defensie-Unie in de praktijk ten uitvoer te leggen. Zo zullen de bezettingslegers van Amerika en Engeland, in Duitsland overgaan tot onderlinge uitwisse ling van officieren en manschap pen. De bedoeling is dat de beide legers elkaar beter leren kennen en eikaars gewoonten leren begrij pen. Het plan is reeds officieel be kend gemaakt op het geallieerde hoofdkwartier aan de Rijn. Dit is zeker een resultaat van de bespre kingen tussen Montgomery en de militaire gouverneurs van West- Duitsland. Feitelijk is men reeds eerder begonnen met een dergelijke maatregel. Want enkele maanden geleden hielden troepen van Ameri ka en Engeland gezamenlijke ma noeuvres in de buurt van de Tsje chische grens. Het is vanzelfsprekend ook de bedoeling dat de onderscheide ne legers militair op elkaar worden ingesteld. Dit argument geeft aanleiding tot de veron derstelling, dat ook onderde len van andere legers voor een dergelijke uitwisseling in aan merking komen, o.m. van de Benelux-landen. Het is echter opvallend, dat Frankrijk in het kader van deze plannen niet wordt genoemd. Dit kan geen andere oorzaak hebben, dan dat Engeland en Amerika het vertrouwen in Frankrijk hebben verloren. Naar Reuter weet mede te delen, zullen de besprekingen over het z.g.n. Noord-Atlantische pact nog deze week te Washington beginnen. Men schijnt het reeds in principe over het te sluiten verdrag eens te zijn, zodat de verwachting bestaat, dat het begin volgend jaar aan het Amerikaanse congres kan worden voorgelegd. De Belgische kabinetscrisis Over het heengaan van de Bel gische regering-Spaak hangt een sluier van geheimzinnigheid. Na de beslissende kabinetszitting is een communiqué uitgegeven, waarin o.a. staat, dat, nu de onderhande- lm ide Frans® Nationale Vergade ring heeft Robert Laeoste, de mi nister voor industriële productie, gezegd, dat „binnen enkele dagen alle Frans® mijnwerkers naar hum werk teruggekeerd zoduen zijn". Laeoste veegde er aan toe, dat „in de belangrijke kolengebieden van het Noorden en'Pas de Calais zeven tig -re-sp. tachtig pro,cent der ar beiders weer aan het werk" Was. De productie is weer gestegen van 64.500 ton per dag op 6 November tot 115,000 ton op 17 November. Thans is 68 procent va,n de nor male productie bereikt. Tot 15 November had de staking Frankrijk 4.600.000 ton steenkool ge kost ter waarde van 90 milli-oen dollar, d.i. ongeveer 10 pet. van de gelden, die Frankrijk dit jaar volgens het plan-Marshall geschon ken wérden. t lingen tussen katholieken en socia listen over de voortzetting der co alitie geëindigd zijn;, de regering ontslag heeftgenomen, teneinde de taak van de nieuwe kabinetsforma teur te vergemakkelijken. Over het ontslag van de minister van Justitie Struye, wordt met geen woord ge rept. Ook is hét niet bekend of er tus sen katholieken en socialisten een overeenkomst is bereikt inzake de koningskwestie en de schoolkwestie. Wat de toekomst betreft, had men in politieke kringen te Brussel de indruk, dat men op nieuwe ver kiezingen aanstuurt. Aan deze ver kiezingen zullen nu ook de vrouwen mogen deelnemen. Officieel treedt het vrouwenkiesrecht wel eerst op 21 Juli 1949 in werking, maar men wil trachten dat tijdstip te vervroe gen. De kiezerslijsten zijn echter nog niet gereed, maar men zou wellicht de bijgewerkte lijsten van de gemeenteraadsverkiezingen van 1946 kunnen gebruiken. Voor het tijdstip tussen nu en de verkiezin gen zou men een zakenkabinet het meest waarschijnlijk achten. De Sowjet-artillerie In een interview met „Het Lite raire Nieuwsblad" heeft de Sow- jet-generaal Blagonravov, president van de Sowjet academie voor artil lerie verklaard, dat de Sowjet we tenschap nieuwe typen artillerie had gecreëerd, waarmee „grote succes sen" waren behaald bij "de ontwik keling van luchtdoel wapenen. Hij gaf - te kennen-, dat Amerikaanse mi litaire verslaggevers zich vergisten, indien zij beweerden, dat „het wa pen van de artillerie in het atoom tijdperk verouderd is." Huwelijk Egyptisch konings paar ontbonden i Het huwelijk tussen kaning Fa- roek en koningin Farida van Egypte is ontbonden. In de proclamatie beet het, dat God de scheiding (beeft .gewild en dat de koning en de ko ningin zich met smart aan zijn wil hebben onderworpen. Zij trouwden in Januari 1938 on der groot vreugdebetoon der be volking, dat engiszins wanordelijk eindigde ga talloze gewonden kost te. Adolf Hitler schonk het bruids paar een auto. Uit het huwelijk zijin drie dochters geboren. Ter z-elfder tijd is ide scheiding bekend gemaakt van de Sjah van Perzië en zijn gemalin Fawzia, de oudste zuster van koning Faroek. Keizerin Fawzia kon, volgens de be kendmaking, het iklimaat te Teheran niet verdragen. Zij leeft al sinds twee-en-een-half jaar te Kaïro. Merkwaardige bevalling Reuter meldt uit San Francisco, dat mevr. Max; McCo-rmiek, die we gens kinderverlamming gedurende vier maanden' in -een ijzeren long heeft geleefd, bet lieven Ihaeft ge schonken aan een dochter van ze ven en -een half pond. De bevalling geschiedde echter niet normaal, maar operatief. De 24-jarige moe der en het kind maken het goad. Tijdens de geboorte werd de moe der uit de ijzeren long verwijderd,. Een arts piast-e kunstmatigs adem haling toe. De Nederlandse Regering heeft onlangs, gelijk bekend, in Siam f&fa millioen kilo rijst gekocht en na tuurlijk heeft de Koninklijke Rot terdamse Lloyd toen ervoor ge zorgd, dat dit veel-begeerdie arti kel zo, spoedig mogelijk naar ops land werd gebracht. De Lloyd zond n.l. haar 12.000 tons m.s. „Modjo- kerto" naar Bangkok, om deze grote partij rijst te laden; daarna ging het via Batavia, waar de passagiers embarkeerden, era Belawan, waar nog even 2500 ton palmolie en 750 ton palmpittan eveneens voor ions land bestemd werden ingeno men-, naar Rotterdam. Hier kwam deze „rijst-boot" Zaterdagmorgen aan. Die rijst is er dus-, zodat de tweede rijstbon sinlds de oorlog straks inderdaad .gehonoreerd, zal kunnen worden Hieraan te hebben mogen mede werken, zal voor de, op Donderdag j,.l. 55 jaar geworden gezagvoerder van de „Moidjokerto", Kpt. W. van Leeuwen, die, na bijna 36 jaren in di-enjst van de Lloyd .gevaren te hebben, thans met pensioen .gaat, (Ongetwijfeld een aangename- herin- innering blijven aan z'n laatst© reis: een prettig einde van een wissel vallige zeemans-loophaan. VEELIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vorige week het navolgende verlies is geleden: Koninklijke Landmacht Korp. S. Koopmans uit Hen- naarderadeel. Zeer oude apenschedel Prof. Wj. E. Le Gros Clark, hoog leraar aan de faculteit voor ana tomie van de universiteit van Ox ford, is van mening, dat de schediel van een Afrikaanse aap, die uit Kenia per vliegtuig naa,r Londen werd -vervoerd, 30 millioen jaarould is (de oudste schedel, die tot nog toe werd gevonden, zou naar schat ting 1 (millioen jaar oud zijn). Prof. Clark verklaarde tegenover verslaggevers, nadat hij de schedel veertien dagen bestudeerd had, dat deze afkomstig was van een aap, die de stamvader moest zijn van de groep, „waaruit in een latere periode de mens ontstond". De schedel was een aanwijzing, dat in de tijd van het ontstaan van de Himalaya en de Alpen een tot nog toe niet ontdekt type mensaap Oost- Afrika bewoonde. Prof- Clark legde er de nadruk op, dat zijn conclusies niet definitief waren en hij -de be studering van de schedel zou voort zetten. Reuzenbiet De Gebrs. Eykelenboom, landbou wers te Hardinxveld rooiden een biet, die het gewicht van bijna 25 pond had. Het merkwaardige is dat deze biet is gegroeid uit een zaad- soort, die de landbouwers ongaarne hadden ingekocht, omdat het kwali teitszaad dat zij gewoonlijk ge bruikten, niet voorhanden was. De ware vrijheid' luistert naar de wetten. Verwachting tot hedenavond: Aan vankelijk hier en daar -een buitje, later droog weer met wisselende bewolking; meest zwakke winld, (Overwegend uit Noordelijke rich ting; iets kouder. 1 22. Zon op 8.11, onder 16,40. Maan op 22.05, onder 13.49. r Laatste Kwartier 23 Nov. Naar aanleiding van het feit, dat de plannen om de Rijksluchtvaart school naar bet vliegveld Welschap bij, Eindhoven te verplaatsen, vas tere vorm' schijnen aan te nemen, heeft ir. F- Philips, directeur van (der (N,V- Philips te Eindhoven, be zwaren .geopperd. Deze bezwaren komen hoofdzakelijk neer op het lawaai, dat honderd vlieguren per dag boven de stad zouden veroor zaken en dat niet alleen de rust dreigt te verstoren vain een dicht bevolkte stadswijk, maar tevens schade toebrengt aan de televisie- experimenten, het gebruik van de opnamestudio's en het werk in het natuurkundig laboratorium. Bovendien zou de vestiging van ■een Technische Hogeschool in het Zuiden en Eindhoven maakt een goede kans als universiteitsstad al dus ir. Philips afhankelijk gesteld kunnen word-en van het uitblijven van de Rijksluchtvaartschool. Ir. Philips acht zijn bezwaren dermate belangrijk, dat hij genegen is aan het vliegveld „Volk-el", dat -eveneens in dit verband genaemld wordt, kostbare instrumenten t-e schenken, indien er bezwaar zou bestaan ,om een and-er vliegveld be hoorlijk te outilleren. De raadsvergadering van 29 No vember a.-s. zal beslissen over de eventuele komst van ide Rijkslucht vaartschool te .Eindhoven. De Duitse krijgsgevangenen verlaten Frankrijk Zo-als was -voorzien, zal -de repa triëring d-er Duitse krijgsgevange nen, die in Frankrijk gedetineerd waren, ,op het eind van het jaar geheel -voltooid zijn. De eerste November bedroieg het aantal Duitse gevangenen, dat nog in Frankrijk vertoefde, al niet meer dan 35,.600- Ze zullen voor de 15-e December echter alle gerepatrieerd zijn. Na genoemde datum zullen in Frankrijk slechts -die krijgsgevange nen achterblijven (ongeveer een dui zendtal), die op .grond van beschul digingen, -of -veroordeling-en-, nog worden vastgehouden. Aan de andere kant weet men,da.t -een zeker aa-ntai krijgsgevangenen, die reeds bevrijd hadden kunnen zijn, er de voorkeur aan hebben ge geven om in Frankrijk te blijven werken als arbeidscontractant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1