ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een Duits leger zou te formeren zijn WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Engeland's grootste landvliegtuig gereed Materiaal en geld ontbreken Z.-Afrikaandefs krijgen P.B.'s Amerikaanse stad adopteert Arnhem Geen slechte ontvangst van Hatta's rede WEERBERICHT Belgische regering is afgetreden Het Egyptische Koningspaar gescheiden ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 No. 16054 103s Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling ■f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special# prijzen. Suocesjes maximum 15 ram. (4 regels) f 1.— per stuk. Wij kunnen er niet goed aan den ken, dat de Duitsers weer een leger zouden hebben. De oorlog ligt nog kort achter de rug en alleen de ge dachte aan Duitse divisies, wekt als vanzelf een begrijpelijke tegenzin. Toch is er na het einde van de oor log in de houding tegenover Duits land wel het een en ander veran derd. De Westelijke Unie kwam tot stand en Amerikanen hebben reeds gezegd, dat het zonder Spanjaar den en Duitsers niet gemakkelijk zal zijn West-Europa te verdedigen. Dit betekent niet, dat er nu direct weer een Duits leger zal worden opge richt, maar er wordt toch weer al over gepraat, zij het dan ook van Duitse zijde. De voormalige staf chef van Hitier, Halder, heeft ver klaard in een interview, dat het hem mogelijk zou zijn binnen korte tijd een leger op de been te brengen, indien dit nodig zou blijken te zijn. Er is, aldus deze generaal, alleen geld en materiaal nodig. De Rus sische pers heeft gesuggerered, dat Halder reeds bezig was een nieuw leger in het Westen te formeren, maar dit sprak de generaal tegen. Wel ontvangt hij talloze brieven, waarin hem gevraagd wordt, hoe het staat met de mogelijkheid in een West-Duits leger te worden opge nomen. Niet alle voormalige Wehr- machtsofficieren hebben met Hal der contact opgenomen. Een 500-tal officieren zou evenwel ogenblikke lijk bereid zijn toe te treden tot een nieuw Duits leger. Sprekend over het Duitse leger in de Sovjet-zóne, was Halder van mening, dat het door de Russen opgerichte leger niet gevaarlijk was, omdat het geen be hoorlijke bewapening heeft. Anti-stakingswetten in Frankrijk Teneinde paal en perk te stellen aan de voortdurende stakingen, heeft de Franse minister van Jus titie voorgesteld aan de Nationale Vergadering, een aantal stakings- wetten aan te nemen. Hiermede is de strijd tegen de staking in een beslissend stadium gekomen. Nodig is dit wel, want nog altijd vormt Frankrijk geen voorbeeld van rust en orde. Te Duinkerken gebruikten stakende havenarbeiders oude Duit se oorlogsversterkingen om de toe gangswegen naar de havens voor de politietroepen te versperren. 1000 man troepen en leden van de garde mobile houden zich op in de stad, om de orde te bewaren. De sta- kingswetten vormen intussen de vuurproef voor de regering, die het tot op heden door alle stormen heen heeft uitgehouden. Machtigt de Na tionale Vergadering de regering de De regering van Zuid-Afrika beeft in beginsel een „systeem van natio nale registratie" aanvaard, Waarbij ieder een persoonsbewijs krijgt waar op zijn ras wiordt aangegeven. Dr. "Malan, premier van Zuid-Afrika, Beeft meegedeeld dat die registratie was bedoeld om de regerïngspoli- tlek v:an „apartheid" (rassenschei ding) te steunen. "Bij de registratie "zóu ieder als niet-Europieaan ge classificeerd worden die een zesde ■or meer negerij loei in cfe aderen fïacf. stakingswetten in de praktijk ten uitvoer te leggen, dan is het met de macht van de vakbonden gedaan. Het schijnt dat premier Queuille zonder deze stakingswetten niet lan ger kan en wil regeren. Van het eventueel accepteren van de sta kingswetten wil hij een vertrou wensvotum maken. D.w.z. dat de regering zal aftreden als de wetten worden verworpen. Een hoopvol teken vormt het mis lukken van de oproep van de com munistische vakbond, gericht tot alle havenarbeiders in Frankrijk, het werk neer te leggen. Op dit punt is er gelukkig nog geen eenheid. Le Havre heeft het voorstel van de vakbond verworpen, Boulogne vormt een open vraag, maar Marseille doet wellicht mee aan de staking. De regering zal een harde dobber krij gen. Aain jhr. A. W|. L- Tjajidia van StarkenboTgh Staehoüwer, buitera- gewocn ©n gevolmachtigd ambassa deur te Parijs, is met ingang van 1 December op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit de buitenlandse dienst, onder dankbetuiging voor de vete en gewichtige diensten, door hem ais zodanig aan de Koningin en aain den lande bewezen. Mr. C- G. W;. H. bajron van Boet- zelaer van Oosterhout, oud-minister van buitenlandse zaken, is met in gang van 1*"December benoemd tot buitengewoon en gevofmacfltigJ am bassadeur bij de Franse regering. Bij Markelo kwam een brug on der eleetriseh© stroom te staan, doordat een onder -de brug gelegen electrieiteitskaibel contact maakte. Toen de landbouwer K- uit Mar kelo, met paard en wagen over "Je brug reed, viel zijn paard doodt neer. Vijfhonderd mensen verdronken in de heilige rivier de Garages, toen ©en veerboot nabij Patna kapseisde. 'Slechts drie mensen konden wor den gered. Calwell, d9 Australische 'nftnis- ter van immigratie, heeft verklaard, dat, zodra men de transportmoeilijk heden te Boven zaf zijn gekomen, Duitse wiezen naar Australië zullen worden overgebracht, om daar via •verscrae&ene instittuen bij pleeg ouders te worden ondergebracht Te Amsterdam is de eerste thee- vieiling na de oorlog gehouden. Bet aanbod bestond uit ruim vijfduizend kisten 'Jav a-thee en driehonderd kis ten Sumatra-thee, directe aanvoer. De volgende veiling wordt gehou den op Dinsdag 21 December. De staa "WiiKesoarre in Fennsyi- vainifi neen ue staa Araniem ge adopteerd. ChaTles L- Toidd, de al gemene secretaris vara'de Operation Democracy Incorporated, een orga nisatie welke zich erop toelegt het contact tussen de Verenigde Staten en Eurppese volkeren te bevorde ren, via welke organisatie deze adoptie ook tot stand is gekomen, is op het ogenblik op weg naar Nef- iderland om vérdere plannen te be spreken. 20 Nov.: Zon op 8.08, onder 16.43. Maan op 19.18, onder 12.31. 21 Nov.: Zon op 8.10, onder 16.42. Maan op 20.38, onder 13.14. Laatste kwartier 23 November HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand November 212. 6-37 v.m. 19.08 njn. 2(3. 7-28 v.m. 20.11 n.m. 214. 8.36 v.m. 21.25 n.m. 25. 9.49 v.m. 22.43 n.m. 216. 11.08 v.m. n.m. 2f7- v.m. 12.21 n.m. 23. 0.59 v.m. 13.17 n.m. In Den Haag was men eergister- morgen gereserveerd tegenover de rede van Mohammed Hatta. Mem Wil eerst wachten tot de volledige tekst er is. De voorlopige indruk is echter niet ongunstig. De oproep van Hatta aan de troepen om het bestand ma te komen, beschouwt), men over het algemeen als 'een po ging van de Republikeinse regering om in die kwestie aan de Neder landse voorwaarden tegemoet te komen. Ook de verklaring dat ide Republiek ide deelstaten niet als marionetten beschouwt, heeft een gunstige indruk gemaakt, daar (dit de eerste officiële en duidelijke verklaring in die richting is. Mohammed Hatta is intussen, vol gens het persbureau Antara per Vliegtuig naar Sumatra vertrokken. Hij zal daar ongeveer twee weken blijven. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 21-27 November Zondag Openbaring 5 vs. 1-14 Maandag 7 vs. 9-17 Dinsdag 19 vs. 6-10 Woensdag 21 vs. 1-8 Donderdag 21 vs. 9-11 22-27 Vrijdag 22 vs. 1-5 Zaterdag 22 vs. 6-21 Wie ernstig wil slagen, slaagt. j Verwachting tot de avond van 20 November: Zwaar bewolkt met nu en dan'regen of motregen, ma tige, aan de kust krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, aanhou dend zacht weer. De Belgische premier, Henri Spaak beeft het ontslag vara zijn kabinet, dat sinds Maart 1947 optradt, bij de primis-regent Karei imgedieinld. Hiet kabinet is gestruikeld ba de interpellatie van een socialistisch kamerlid ,over de houding der re gering t.a.v. de politieke delinquen ten. Koning Faroek van Egypte heeft zich van zijn gemalin, Farina, laten scheiden. Ook de Sjah van Perzie, gehuwd met een zuster van Koning Faroek, heeft zich van Zijto gemalin laten scheiden. Het Ierse parlement beeft de knoop doorgehakt. In een zeer kor te behandeling heeft het met .alge mene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot republiek wordt verklaard. Die uitvoerende macht voor wat de buitenlandse aangele genheden betreft, berust niet lan ger bij de Britse kroon, maar bij de president van ide republiek. Engelands grootste landvliegtuig, de 127 ton wegende acht-motorige Bristol „Brabazoin" is, wat de bouw betreft, thans gereed. Verwacht wordt, dat de proefvluchten in 'die komende Lente gehouden kunnen worden. De „Brabazon" is ontworpen voor het vervoer zonder tussenlanding van honderd passagiers van Lon den naar New York. Deze non-stop vlucht maakt het meenemen van ongeveer 61.000 liter brandstof nood zakelijk. Een van de moeilijke vraagstuk ken, die men had op te lossen, Was volgens „The Times" bet ontwerpen en beproeven van een methode om langs mechanisch© weg de enorme roeroppervlakken in beweging te brengen. Gedurende twee jaar is gewerkt aan twee systemen, n.l. een hydraulisch en een eiectrisdh. Het hydraulische systeem is toege past tijdens vluchten met een „Lan- caster"-bomm©nwerper en heeft daarbij ten volle voldaan. De unieke installatie dér motoren, bestaande uit gekoppelde „Centau- rus"-motoren, werd beproefd op een daartoe gebouwd vleugelgedeelte, dat de brandstof- en olieleidingen bevatte, noidig voor een paar mo toren. De motoren op deze proef- vleugel hebben gedurende bijna tweehonderd uren gedraaid sinds zij in November 1946 werden aange bracht. De electriciteit aan boord van de „Brabazon" wordt geleverd door zes omvormers, die een capaciteit bezitten, welke voldoende zijn zou om een kleine stad van stroom te voorzien. Tot dusverre is bijna 240 kilometer kabel voor het geleiden der electriciteit in het vliegtuig aangebracht. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1