STAD EN PROVINCIE Christus in de film „VOLKSONDERWIJS" RECHTZAKEN Beulen van Amersfoort voor hunirechter Pijn - Pijn - Rheumatische pijn RADIOPROGRAMMA Gevraagd of bet geoorloofd is de figuur van Christus op bet witte Idoek uit te beelden, heeft de over grote meerderheid van predikanten, hoofden van christelijke scholen en Zoindagsschoolleiders, die in de -en quête waren betrokken bevestigend geantwoord. Zo deelt de Ameri kaanse maatschappij voor religi euze films „CburChcraft Pictures" mee. Ook de meeste gemeenteleden hadden er geen bezwaar tegen. De zeventigjarige filmspeler H. B. War ner was bet hier echter niet mee eens. Hij speelde in 1927 de Chris- tusrol in Cecil B. de Mille's film „Kening der Koningen". Na die tijd heeft de geluidsfilm, haar intrejde gedaan. Warner is v-ain mening, dat Ide Christusuitbeelding nu te con creet is. „Ik kan mij een in de film sprekende Christus niet voorstellen", zo zei hij. „De filmindustrie És, in het stadium waarin ze nu verkeert, nog niet in staat om de Christusfi guur uit te beelden." i De algemene vergadering van „Volksonderwijs" zal 27 en 28 dezer te Utrecht worden gehouden. O.nl. zullen de volgende onderwierpen fn behandeling komen: schoolartsen e|n sehoolartsendiensten, kleuteronder wijs, scholenbouw en de verkiezing van een algemeen-voorzitter ter ver vulling van de vacature doior de pe riodieke aftreding -van mr. W- C. Wandelaar, die zich niet lOpnieuJW verkiesbaar heeft gesteld. Het hoofd bestuur heeft daarvoor eandidaat gesteld mr. A. de Roos, wethouder voor bet onderwijs te Amsterdam en lid van bet hoofdbestuur. Voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam is het proces begon nen tegen zeven der beruchtste fi guren uit bet kaïtlpi Amersfoort. Het zijn de 41-jarige Kriminalvertreter Karl Peter Berg, de 45-jarige admi nistrateur Joseph Jphann Kotalla, de 52-jarige bouwvakarbeider Ed- mond Brahm, de 56-jarige schaapr herder Joseph Oberlé, de 56-jarige timmerman Hugo Hertnlann Wolf, de 42-jarige politiebeambte E. G. May en de 60-jarige ver tegen woo r- idTger E. E. Alseber. De tenlasteleggingen bevatten eigenlijk niets nieuws meer: Enigfö honderden fusillaiden, wlaaronder 76 Russen en 49 „zoenoffers" voor de aanslag op- Rauter, verder foltering van gevangenen door mishandeling, ontberingen en treiterijen ieh ont houding van de nodige voeding -en dekking. Berg en Koitalla, de kampconimam- dant en diens plaatsvervanger, heb ben op 20 April 1945 de leiding van het kamp overgedragen aan mevr. Van Overeem, die namens het Rode Kruis de belangen der „Haftlinge" zo goed mogelijk had behartigd. Berg, Kotalla en enkele anderen, die na de aftocht der Duitsers als onderdeel van de kampleiding wa- ren achtergebleven, wierden gevan- gen gezet. Bij hun verhoor waren rij eerst terughoudend, maar alras namen zij de houding aan van: „Het is nu eenmaal gebeurd; we komen er niet meer onderuit" en gaven zij 'de hun voorgelegde feiten toe. Ook de an deren inaman allengs de houding aan van verliezers van een slecht spel. Aan deze onmensen besteedde bet Hof een volle dag en er zullen deze week en -de v olgende nog vele uren meer aan ben worden besteed, voordat mr. Besier, de procureur- fiscaal, op 29 November requisitoir zal nemen. Ingezonden mededeling Heel de lange dag en 's nachts Waarom al d.at lijden, die chagrij nige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame humeur? Er is toich geen reden om te wanhopen! Neem KruiSchen Salts. Duizenden en tien duizenden en honderdduizenden ga ven U het goede voorbeeld en zij1 zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kruisqhen wil len. missen. Kruschen regelmatig gébruikt werkt aantoonbaar bloedzuiverend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leeid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, hebben een aansporende werking op Uwi le ver, nieren en ingewanden. Die bloedzuiverende organen komen dan weer let krachtiger werking en de schadelijke, pijnverwekkende zurejn worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Begin wleer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regel matig gebruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. In de jaarlijkse bijeenkomst Van de Zweedse Padvindersorganisatie, die te Stockholm werd gehouden, is een nieuwe padvindersleider aangewe zen ter opvolging van Graaf Folke Bernadotte, die als bemiddelaar voor de U.N.O. in Palestina werd gedood. Lennart Bernadotte zal nu de leiding van de Zweedse padvinders op zich nemen. Hier worden hem de insig nes van zijn waardigheid overhan digd door Mr. Gert Friberg. HAAMSTEDE. In de gevel van die deze zomer herbouwde „Verklikker" werd Woensdag ©en gevelsteen van zandsteen aangebracht, waaropi op originele wijze de geschiedenis vam ide Verklikker vermeld staat. Met enkele lijnen, waarbij telkens een korte zin, is deze geschiedenis aan gegeven. De gegevens hiervoor werden door Ide heer J. Meganek, opizichter-liehtwadhter, voor de te genwoordige eigenaar van de Ver klikker, de heer Sillem, uit de ar chieven vain de Vuurtoren opge diept. Op de steen staat ide vol gende inscriptie: „Witte duim" door Kon. Marine aangewezen 25 Juni 1847. Plaats voor de liehtwaehterswo- ning uitgezet 13 October 1847. De Verklikker in gebruik geno men 1 September 1848. Door omring vernietigd 1940—1945. Weer in gebruik genomen 16 Juli 1948. Luctor et Emergo. Reeds eerder mochten wij mel den dat aan de oud-gemobiliseerden 1939—1940, die daartoe ©en ver zoek indienen, een Mobilisatiie-Oor- logskruis zal worden uitgereikt. Nu het betreffende Staatsblad is ver schenen tot instelling van het Mo bilisatie-Oorlogskruis, kunnen wij daarover nadere mededelingen doen. Door het Bestuur van de plaatse lijke afdeling van de Nationale Bood het Mobilisatièkruis zijn een aantal formulieren voor aanvraag ontvangen. De betrokkene zal de voor de invulling benodigde gege vens moeten verstrekken, waartoe voor Haamstede gelegenheid zal worden gegeven op! Maandagavoinld 22 November a.s. tussen 7 en 8 uur ten gemesntehuize en voor Burgh oipi Dinsdagavond 23 Novem ber a.s. eveneens tussen 7 en '8 uur ten gemeentehuize aldaar. Zij die voor dit kruis in aanmerking komen, 'kunnen zich op deze uren melden. Vopir belanghebbenden van buiten de gemeente bestaat de ge legenheid zich schriftelijk te mel den bij bovengenoemd Bestuur. Voor uitreiking vara dit kruis ko men io,a. ira aanmerking voor wat Nederland' betreft, zij, idle in het tijdvak na 6 April 1939 en 'voor 20 Mei 1940 gedurende tenminste zes maanden in militaire dienst zijn geweest. Het ligt in de bedoeling met ide uitreiking een aanvang te maken direct na 1 Februari 1949. NOORDWELLE. In verband met het aan ide beer D. C- Steur verleen de ziekteverlof is tot tijdelijk honfld der O- L. school benoemd ide heer J. A. Geelhoed te Haamstede. PIJNLOOS worden Uw voeten óók bij U aan huis behandeld. Overal in Sch. en D. waar een auto komen kan, bestaat nu gelegenheid van pijnlijke voeten af te komen. Schrijf even een briefkaartje of bel 115 en ook U kunt straks weer ge makkelijk gaan en staan. Behande ling in Poststraat 23: iedere Woens dag en Donderdag van 9 tot 3 uur (zonder af te spreken). VAN BUUREN ZIERIKZEE (Adv.) ZONNEMAIRE. De aainvoer van bieten aan de haven is overstel pend, zodat tengevolge van te wei nig beschikbare sicheepsruimte, een tekort aan bergruimte aan de ha ven dreigt te ontstaan. Tot op he den werden ongeveer 4.000.000 k.g. bieten aangevoerd. Enkele land bouwers hebben nog grote hoeveel heden af te leveren. Bij het laden en losseni Worden geen moeilijkhe den ondervonden, aangezien hier voor voldoende werkkrachten aan- lwezig zijn. Ondanks ide geringe prijzen van aardappelen, is het vervoer hier van de laatste 'wieken belangrijk toe genomen. Het vervoer geschiedt hoofdzakelijk via de haven. Het ver voer iper tram heeft voor Zoinne- maire 'weinig betekenis. Maandagavond is alhier een' Christelijke Gemengde Zangver eniging opgericht met aanvankelijk plm. 20 leden. De vereniging houdt haar repetities elke Woensdag avond in ide Christ, school. DREISCHOR. Vrijdagmiddag 19 November a-s., des namiddags te 3,30 uur, zal in de openbare lagere school gelegenheid gegeven worden tot kosteloze inenting tegen diph theric. Waar deze besmettelijke ziekte zich in deze gemeente ern stig uitbreidt, wiordt aangeraden van deze gelegenheid een zo groot mo gelijk gebruik te maken. NIEUWERKERK. De collecte ten bate van het Nederlands Oorlogs- graven Comité (Klaproosoollecte) heeft alhier een bedrag van f 106,21 opgebracht. ANNA-JACOBAPOLDER. Daar de belangstelling voor de damsport in' deze gemeente alle verwachtingen heeft overtroffen, heeft bet voor lopig bestuur, dat op de oprich tingsvergadering is gekozen, ge meend, nu iedere week alle laden aanwezig zijn, een definitief bestuur te kiezen. Van hiet voorlopig be stuur werden herkozen de heren: Zaterdag 20 November. HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gyrno.; 7.30 gram- 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram. 10 morgenwijding; 10.20 voordracht; 10.35 voor de continubedrijven; 11.45 Nederlandse liederen; 12 gram.; 12.30 weerpraatje; 12.33 concertor gel; 1 voor de strijdkrachten; 1.30 gram.; 2 Nederlandse liederen; 2.20 gram.; 2.30 Kon. Mil. kapel; 3 Gro ningse uitzending; 3.25 kamerorkest 4 causerieën; 4.15 orkest Malando; 4.45 sportpraatje; 5 gram.; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 actualiteiten; 7.30 wat doet de kerk? 7.45 voor de Nederlanders in Duitsland; 8 nieuws8.05 varia; 8.15 omroeporkest, koor en soliste; 9 commentaar; 9.15 najaarskermis; 10 Stradivasextet10.25 hoorspel; 10.40 ide jonge Flierefluiters; 11 nieuws; 11.15—12 idaosplaten. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram-; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 voor de vrouwi; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10 klein, klein kleutertje10,15 gram. 11 de Zonnebloem; 11.45 school radio; 12' Angelus12.15 gram.; 12,30 weeroverzicht; 12-33 amuse mentsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg amusements orkest; 1.50 film en toineel'; 2.10 gram.; 2,20 Engelse les; 2.40 om roeporkest; 3.20 harmoniegezel schap; 3.50 causerie; 4 tenor 'en piano; 4.30 de schoonheid van het Gregoriaans; 5 de Wigwam; 6rhyth- miscii sextet en soliste; 6.30 jour nalistiek weekoverzicht; 6.45 gram-; 7 nieuws; 7.15 promenade-orkest, koor en solisten; 7.45 causerie; 8 nieuws; 8.05 de gewoine main; 8-12 gram.; 8.20 lichtbaken; 8.50 gram.; 9 negen heit ide klok; 9.45 radio- estafette; 10 orkest zonder naam; 10.30 actualiteiten; 10.45 gebed era kalender; 11 nieuws; 11.15—12 "ka mermuziek. J. Goudzwaard an M. A. NeeIe.Voor dhr. Wisse, die als lid bedankte, wierd gekozen dhr. A. Vermaas. De functies werden tegelijkertijd ver deeld over deze beren, ©n wel' resp- Voorzitter, Penningmeester en Se cretaris. Daar er verschillende goe de spelers in de club zijn en om ide spanning te verhogen, is men be gonnen met op punten te spelelni om dan na verloop van tijd te zietti wie ide beste spelers zijn. Ingezonden mededeling De minister van economische za ken gaat er mee aocoiord, dat (de winkels van 1 tot en me|t 4 ren van 22 tot en met 23 December opent zijn tot uiterlijk acht uur 's avonds. De Franse havenarbeiders, die aangesloten zijn bij' het C.G.T., zui len Maandag het werk neerleggen. Het besluit is 'genomen, na het verslag van de delegatie, die op bet ministerie van openbare wer ken en verkeer is ontvangen. In Tsjecho-Slo wiakije zullen tegen Kerstmis voedselpakketten met ge rantsoeneerde waren, zoals 'thee, sui ker, boter en koffie, zonder bon te koop zijn, zo heeft de Minister voor de Voedselvoorziening mede gedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2