ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Republikeinse premier houdt redevoering voor radio-Djocja „De sfeer wordt vertroebeld door Batavia" VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 No. 16053 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs par 3 maanden bij v-ooruitlbetalinlg 1 f 3.51, per week 27 oant. Losse mummers' 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtmam Lange Nobelstraat A 171, Zi-erikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximumi 15 rn.nl, (4 regels) f 1.— per stuk. De Republikeinse premier Mo hammed Hatta heeft een redevoe ring gehouden voor Radio-Djocja, waarin hij de huidige stand van za ken tussen Nederland en de Repu bliek besprak. In verband met de reis van minister Stikker merkte Hatta op, dat de besprekingen nuttig zijn geweest. Het is echter, volgens Hatta, Batavia dat de sfeer vertroe- belt. In het bijzonder keerde spre ker zich tegen de berichtgeving door de Nederlandse dienst Legercontac- ten. Hatta beweerde niet, dat de be sprekingen met de Nederlanders zul len worden hervat. Dit hangt hele maal van de Nederlanders zelf af. Om te komen tot een vreedzame op lossing van het geschil, is ook een vreedzame sfeer nodig, iets wat wij overigens reeds wisten, maar dat in het verleden niet altijd tot de Repu blikeinse leiders is doorgedrongen. Op dit punt liet Hatta echter een hoopgevend geluid horen. Hij ver klaarde met klem, dat de Republi keinse patrouilles langs de demar catielijnen, die -schuldig zijn aan de infiltraties, ernstig gestraft zullen worden. Bij de voortduur dient het bestand in de praktijk gerespec teerd te worden. Dit geldt echter voor beide partijen. De Republi keinse patrouilles zullen eerst in actie komen, als zij worden aange vallen. Sprekend over de federalistische gedachte, zeide Hatta, samenwerking met de federalisten gewenst te ach ten. Voorop staat het doel: vrijheid voor geheel Indonesië. Dit doel moet op 1 Januari 1949 bereikt zijn. Hatta gaf toe, dat de eenheid van de Republiék is verbroken „door ideologische geschillen", zoals hij dit noemde. De slechtheid van de eco nomische toestand weet hij evenwel aan de Nederlandse blokkade, ter wijl ook de communistische opstand en de langdurige droogte hier een nadelige invloed hadden laten gel den. In dit verband deed Hatta een beroep op de verschillende bevol kingsgroepen het werk flink aan te pakken. Naar het Republikeinse persbureau weet mede te delen ligt het in de bedoeling van Hatta een bezoek te brengen aan Sumatra, in verband met de minder gunstige toestand aldaar, in het bijzonder in de gebieden Tapanoeli en Asahan. Incident in de Franse Kamer De Franse Kamer is andermaal het toneel geweest van een onver kwikkelijk incident, waardoor de Stagnatie in vervoer Marshall-goederen Tengevolge van de staking der havenarbeiders aan de Oostkust'der V.S- liggen thans in New York 87 schepen vast. De voor Europa be stemde post word't niet verzonden. In Boston kunnen 8 schepen niet uitvaren. In Baltimore liggen 32 schepen stil en In San Francisco worden onderhandelingen gevoerd over een regeling van de staking van 28.000 havenarbeiders, aan de Westkust. Het vervoer van Mars hall-goederen vindt voorlopig geen dqorgang. I zitting van de Franse Nationale ver gadering moest worden onderbro ken. Moch, de socialistische minister van Binnenlandse Zaken; trok van leer tegen de communistische afge vaardigde Lecoeur. Moch zei de com munist in hetgezicht, dat de Ko- minform de stakingen in de kolen mijnen financierde, waarop Lecoeur, een functionaris van de vakvereni ging, die de. staking steunt, Moch er prompt van beschuldigde dat hij de politie opdracht gaf tot lynchen en ranselen en dat iedereen weet dat hij een leugenaar is. Hierna barstte een tumult los, waarbij Moch en zijn volgelingen de zaal verlieten, maar Lecoeur en de rechtsen voortgingen elkaar te beledigen. De zaalwachters slaagden er echter in een gevecht te voor komen. Voorzitter Edouard Herriot verdaagde daarop de zitting. De oudste luchtvaartmaat schappij ter wereld Welke luchtvaartmaatschappij heeft het recht zich de -oudste ter we reld te noemen? Nederlanders zul len -veelal zond-er aarzelen dit ére- pra-edicaat -v-o-or onze K.L.M. op eisen, doch de vraag .is niet zo eenvoudig. Die K-L.M. annonceert zich .inderdaad -veelvuldig ais „Worlds oldest Airlines" en iditniiiat ten onrechte. De K.L.M. was de maatschappij, die bet eerst een luchtlijn opende, namelijk die van Amsterdam naar Londen vice versa. Dit impliceert echter niet, dat -de K-L-M. -op-k de oudste luchtvaart maatschappij is. Dit is namelijk de Deense Luchtvaartmaatschappij D. D.L-, die dezer dagen haar 30-jarig bestaan v-ierde, een jubileum, dat de K.L.jM. pais het volgend jaar zal vieren, 's Werelds oudste lucht vaartmaatschappij heeft gedurende de dertig jaren van ha-ar bestaan 785.C03 passagiers vervoerd, 7 600.0C0 k.-g. bagage, 5.700.000 k.g. post -en 4.500.000 k.-g. vracht. Debat over apen George Strauss, ide Britse Minister van Bevoorrading, heeft in het La gerhuis -geweigerd, mede te del-en 'waarom tan behoeve van zijin de partement 2-50 apen uit Calcutta zijn aangevoerd. Het zou niet van algemeen belang zijn de reden te onthullen. Men had de apen slechts nodig voor onderzoekingen. Een Labour-lid vro-eg of de apen waren aaagev.o-end voor bacteriolo gische experimenten in verband met de oorlogvoering. De minister gaf echter geen verder antwiooird. De heer J. P- van Willigen te Delft heeft een aardappel gedolven -van 1270 gram. Hiermee is hij on getwijfeld recordhouder, want, zo ver bekend, -stond bet record op een kleine achthonderd -gram. De politie heeft in het Como- me-er een onderzeeboot in beslag genomen, die naar men meende ge bruikt werd voor smokkel, riet vaar tuig, dat drie meter lang is, moest voortbewogen worden met behulp -van peddels. Pompen dienen voor het zinken en aan de oppervlakte komen. Op dezelfde dag dat de zoon van prinses Elizabeth van Engeland het levens licht aanschouwde, werd ten huize van de familie Postma te Veenwouden een dochtertje geboren. Het ouderpaar huwde op dezelfde datum als het Engelse koninklijke paar, n.l. 20 November 1947. Grotere vleesexport Spoedig zal worden bekend ge maakt dat de Nederlandse export van verwerkt vlees vleeswaren en vriesvlees zal worden, ver dubbeld. Hierbij is inbegrepen de hoeveelheid vlees-, wielke naar In donesië wlordt uitgevoerd. Ondier ideze verruiming van de expo-rtvalt ni-et id-e hoeveelheid bacon, wielke Nederland aan Engeland heeft ge leverd en mag te leveren heeft. Volksgericht te Best De gemeente Best beeft een sym bolisch volksgericht beleefd, toen een zilveren echtpaar de versie ring van zijin woning dermate wei nig op prijs stelde, dat het de pa pieren bloemen en het groen ver wijderde. De in hun eer aangetaste buurtbewoners hebben toen ©an par pieren echtpaar >op de weg gehan gen, idat veel op bet zilveren bruids paar leek. Of bet echtpaar ziiclh hierna- met d-e buurt verzoend heeft, vermeldt d-e historie niet. Zeldzame combinatie „Athleet-predikant" Gil Dodds, die in het -vorig win terseizoen zich ontpopte als de snelste midden-afstandloper ter wereld en als gevolg hiervan en mede dank zij rijn theologische stu dies de naam van -de vliegende doi- minee -verkreeg, heeft beslaten maar de beroepsklasse o-v-er te gaan. Hij Wordt trainer vain d-e athletiekp-lo-eg van Wbeaton Coll-ege. Dod-ds, die als predikant van de Fundamentalist Church over geheel Amerika- spreek beurten vervult, zegt vold-oend-e tijd voor zijn athletiekploeg -over te hebben. Hij werd indertijd -voor de Amerikaanse athletiekploeg gepas seerd, omdat hij juist voor de se lectiewedstrijden geblesseerd raak te -en zijn titel ni-et kon verdedigen. Grote zielen, lijden in stilte. I 'i-s «>-<•► WEERBERICHT Verwachting tot de avioind van- 19 November: Aanvankelijk iets afne mende later wieer toenemende wind tussen W-est -en Zuid, meest zWaar bewolkt, nu en dan regen of mot regen, weinig verandering lln tem peratuur. 19. ZjOn op 8.06, onder 16.44. Maan op 18.12, onder 11.33. Laatste Kwartier 23 Nov-. HET VRIJE EI Minister Mainsholt heeft eergister- middag im. Ide Tweedie Kamer mee gedeeld, dat het in de bedoeling ligt -om ide distributie van eieren -o|p| 2 Januari op te heffen. Volgens ide Nieuwie Courant zou ide distributie van ze-ep begin De cember worden opgeheven. H-et mi nisterie van economische zaken kon dit bericht niet bevestigen. Kind met twee hoofden en drie armen Vorige week Donderdag werd in Tegel -op Java ©en baby geboren met twee hoofden en drie armen. De baby leefde twee uur. De moe der maakt het goed. De vader was een gepeusionneerde assistent-we- idana. j j Vals geld in omloop Bijl een bank te Goes is -een vals biljet van f 100,ontvangen. De zwarte letters en rand op deze bil jetten -er zijin er meer in omloop rijn flets van kleur. Oo-k het Wa termerk deugt ni-et. Roark Bradford, wiens boek „OM man Adam and his chillum", voor bet toneel -en de film werd bewerkt onder de titel „Grazige weiden", is op 52-jarige leeftijd overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1