ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het voorstel van Lie en Evatt vindt geen genade De Voorzitter van de Veiligheidsraad gaat door MACHINES TEGEN HOUT Ministeriële rede over Franse stakingen Ierland en het Britse Imperium Dankbetuiging H.M. de Koningin i I i Rijst, boter en olie met de feestdagen Prins Bernhard naar de „Karei Doorman" DONDERDAG 16 NOVEMBER 1948 ABONNEMEKT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 oent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Ui tg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nofoelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Zoals reeds gisteren werd bekend gemaakt, is het bemiddelingsplan van Trygve Lie en minister Evatt niet in goede aarde gevallen. Thans wordt medegedeeld, dat beide par tijen het voorstel van de hand heb ben gewezen. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben geweigerd in te gaan op het plan en ook Rusland heeft het van de hand gewezen. In de antwoorden van de Westelijke geallieerden wordt er op gewezen, dat de Berlijnse kwestie nog altijd in behandeling is bij de Veiligheids raad, zodat het onder de gegeven omstandigheden geen zin heeft om' thans een andere weg te bewan delen. Verder onderstrepen de gealli eerden het reeds eerder uitge sproken standpunt, dat er niet onderhandeld kan worden, zo lang de blokkade voortduurt. Rusland is nog altijd van mening dat een bijeenkomst van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken, zo als reeds eerder voorgesteld, tot een oplossing had kunen leiden. Het af wijzen van de gedane voorstellen heeft geen invloed op de pogingen van Dr. Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad, om een oplossing voor de Berlijnse kwestie te vinden. De zes neutrale landen in de Vei ligheidsraad gaan nog altijd verder met het voorbereiden van een voor stel. dat mettertijd aan de Veilig heidsraad zal worden voorgelegd. Het voorstel voorziet in een gedeel telijke opheffing van de blokkade en besprekingen van de financiële kwesties door de militaire gouver neurs. De Westelijken zouden niet onsympathiek tegenover het voor stel staan. Die economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft medegedeeld, dat 6 landen van West-Europa overeengekomen zijn machinerieën en en installaties naar Oost-Europa uit te voeren in ruil voer een verhoging van de aanvoer van timmerhout met 36 procent. Deze zes landen zijn: Groot Brittannië, België, Denemarken, Frankrijk, Italië en Nederland. Dit is de eerste grote handels transactie tussen Oost en West, wiaarover door de commissie on derhandelingen zijn gevoerd. Zij zal grotendeels door de Internationale Bank worden gefinancierd, welke credieten zal verstrekken ten be drage van 6 a 8 millioen dollars aan 5 houtproiduoerende landen van Oost-Europa, n.l.: Oostenrijk, Tsje- cho-Slow akije, Finland, Polen an Joego-Slavië. Deze landen zullen op zich nemen binnen twee jaar hout producten ter waarde van 330 mil lioen dollars te leveren, of 120 mil lioen dollars meer dan anders zou worden uitgevoerd. De terugbeta ling van de lening aan de Internati onale Bank zal geschieden uit de opbrengst van de verkoop van het timmerhout. De commissie verklaarde, dat de bijzonderheden van de overeen komst thans worden uitgewerkt ein dat de onderhandelingen met de meeste betrokken landen snel vor deren. De commissie verwacht ech ter dat, totdat de resultaten van. de ruilovereenkomst merkbaar zullen worden, de Europese houtpositie aanzienlijk slechter zal Worden. De aanvoer is oipi het ogenblik 30 pet. kleiner dan de behoeften. In de Franse Nationale vergade ring is het debat begonnen over de stakingen en de 'bewering van minister Moeh, dat de Kominform de staking zou hebben gefinancierd. De minister hield een lange rede, Waarin hij ©en overzicht gaf van de terreur en de georganiseerde guer rilla, die vroegere communistische partisanen in het gebied van de mij nen hebben "toegepast. Volgens Moch Jwias dit geen werk van een vakver eniging, maar van een veel grotere organisatie. Ook beweerde Moch over geheime inlichtingen te be schikken, Waarin gemeld wordt, dat de leiders van communistische cel len de staking hebben georganiseerd met het doel, de regering ten val te brengen en zonodig door di recte actie ide maicht aan zich te trekken. De leiders van Engeland en het Britse gemenebest hebben opnieuw pogingen gedaan, 2 Ierse ministers er van te overtuigen, dat Ierland de wet, die Ierland met die Britse kroon verbindt, niet moet opzeg gen. Het is hun niet gelukt, hetgeen betekent, dat millioenen Ieren, die nu in Engeland of in het gemene best wonen, er spoedig vreemde lingen zullen worden. De wet zal voor het Ierss parlement komen. Treindief slaat zijn slag In de sneltrein Marseille-Parijs, even voorbij Lyon werden Maan dagnacht de passagiers van een le klas coupé gewekt door een jonge man, die met een pistool in de hand hen sommeerde hun geld en kost baarheden te overhandigen. In de volgende coupé zaten drie inspec teurs van politie, die, hoewel onge wapend, de man toch aanvielen. Twee hunner werden zo zwaar ge wond, dat voor hun leven wordt ge vreesd. Een der passagiers trok aan de noodrem, maar terwijl de trein nog met volle snelheid reed sprong de rover eruit. In de gang van de trein vond men twee pistolen. Met een politiehond slaagde men er de volgende morgen in de plaats waar de man de trein had verlaten, te vinden, doch later verloor men het spoor. Men vermoedt met een vreemdeling te doen te hebben, want hij spreekt Frans met een buiten lands accent. Hondenvlees verschijnt steeds veelvuldiger op de tafels van de Berlijnse restaurants, die goederen betrekken van de zwarte markt. Franklin Delaino Roosevelt Jr., de zoon vain de overleden president ider V.S-, is uit Newi York in .Neder land aangekomen. Hij maakt een za-» kenreis van vijf weken door Europa. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland deelt mede, dat hij van Hare Koninklijke Hoog heid Wilhelmina, Prinses der Neder landen, een schrijven heeft ontvan gen van de volgende inhoud: „De talloze gelukwensen en blij ken van medeleven, die mij uit bijna alle gemeenten van het land hebben bereikt, ter gelegenheid van mijn verjaardag en mijn Regeringsjubi leum, hebben mij diep getroffen. „Waar het mij tot mijn leedwezen niet mogelijk is, allen, die mij ge- lukwenschten, persoonlijk te bedan ken, zoude ik het zeer op prijs stel len, indien U gemeentebesturen, ge meenteraden en bevolking van Uw gewest mijn haftelijken dank zoudt willen overbrengen." w.g. WILHELMINA Prinses der Nederlanden. Het Loo, 10 November 1948. De woningbouw in September In Nederland werd, blijkens net statistisch bulletin van het Oemtraail Bureau voior de Statistiek in Sep tember (volgens voorlopige cijfers) begonnen met de boujw) of herbouw van 4931 Woningen. Er kwamen 2858 gereed ien einde September Wiarein er 46.505 in uitvoering. In de provincie Groningen Werd aan 321 woningen begonnen, 169 kwiamen er gereed, in uitvoering Waren er 1712. Voor Friesland wa ren deze .getallen rasp.: 94, 106 en 1417; voor Drente: 377, 88 en 1536; voor Overijssel (exclusief de Noord- O.Qstpolder)188, 188 en 2264; Noord-OostpoMer: 2, 19 en 436; Gelderland: 614, 613 en 6381; Utrecht: 344, 78 ©n 1535; Noord- Holland (exclusief Amsterdam)448, 185 en 3706; Amsterdam: 9, 43 en 1607; Zuid-Holland (exclusief 's-Gra- venhage en Rotterdam): 547, 44 en 4503; 's-Gravenhage274, 3 en 1941; Rotterdam: 128, 216 en 2954; Zeeland: 142, 122 en 3126; Noord- Brabant: 970, 739 en 8355; Limburg: 473, 245 ©n 5032. Regeling winterwerkloosheid Bij werkloosheid wegens vorst lof sneeuwval zal ide regeling van kracjtit zijn, welke ook de vorige Winter gold. De werklozen behoe ven iniet meer bij gewestelijke ar- beidsbureaux te worden ingeschre ven. In plaats van de inschrijvings- kaart zullen zij een verklaring van hun werkgever moeten overleggen. Commiezen en smokkelaars Dezer dagen stieten enkele tien tallen smokkelaars, vermoedelijk Belgen en Duitsers, in het grensge bied van La KalaminePilgen oip een patrouille Duitse grensbeambten Er ontstond een hevig gevecht waar bij gebruik gemaakt werd van vuur wapens en messen. Een Duitse com mies werd op slag gedood, een an dere liep levensgevaarlijke messte ken op en is inmiddels overladen. Een derde grensbeambte werd in le vensgevaarlijke toestand naar het hospitaal van Aken gebracht. Het aantal slachtoffers aan de zijde vain ide smokkelaars is niet bekend. Een grote partij smokkelwaren, in hoofd zaak koffie werd in beslag genomen Waar woorden schaars zijn, 3 i hebben zij betekenis. I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 18 November: Aanvankelijk enkele plaatselijke opklaringen, hier en daar vorming van nevel of mist, weinig wind; later meest zwaar be wolkt met nu en dan regen of mot regen, aan de kust aanwakkerende wind tussen Zuid-West en Zuid, weining verandering in temperatuur 18 Nov.: Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 17.23, onder 10.20. Laatste kwartier 23 November Ter gelegenheid van de feestda gen in December zal aan alle leef tijdsgroepen 100 gram rijst op bon ter beschikking worden gesteld. De ze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 December. In de zelfde bonnenlij st wordt een bon op genomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet, boven het normale rantsoen, voor de leef tijdsgroepen A, B en C. De leeftijds groepen D en E ontvangen een ex tra-bon voor de helft van deze hoe veelheid. In de lijst van 16 December wordt een bon aangewezen voor alle leeftijdsgroepen voor 180 gram spijs olie. Om stagnatie in de aflevering te voorkomen, dient men lege spijs olie-flessen bii ziin leverancier met spoed in te leveren. Prins Bernhard zal volgende week Dinsdag en Woensdag oefeningen bijwonen met het vliegkampschip „Karei Doorman". Hij vliegt Dins dag met zijn eigen toestel naar Lossie Mouth in Schotland en ..gaat diezelfde dag te Invergordon aan boord. Woensdag vliegt hij weer naar Nederland. De Karei Doorman zal op 27 of 28 November terug zijn in Nederland. Hertogin gearresteerd Te Madrid is bekend gemaakt, dat de Hertogin van Valencia is gearresteerd, omdat zij1 een voor name rol zou hebben gespeeld in een demonstratie bij de begrafenis van Carlos Mandez, een jonge mon archist, die 8 November in de ge vangenis stierf. De hertogin is meermalen in conflict geweest met de Spaanse autoriteiten vanwege haar pro-monarchistische sympa thieën. Zij wierd op 17 Juni uit de gevangenis ontslagen om gezond heidsredenen, slechts twee maan den nadat zij veroordeeld, was tot internering voor ide tijd van een jaar in ©en concentratiekamp. Voer het Hoog Militair Gerechts hof te Batavia heeft de advocaat- fiscaal tegen 6 militairen, betrok ken iin de Bondowioso-zaak, gevan genisstraffen geëist. In Indonesië is de natte moesan met bandjirs ingezet op Borneo en Sumatra. Bij Medan werden vele kampongs overstroomd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1