Koopt Kinderpostzegels De strijd in China Handel in blanke slavinnen De regering en het onderwijs Granaten in de weg Kas van station gestolen ï^EDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK „Oosterland's Fanfare" 50 jaar RADIO-PROGRAMMA m Kinderen, die ziek zijn, kinderen, die zonder leiding het leven niet aankunnen, kinderen, wier geest is gestoord, kinderen, die blind zijn. of het gehoor en de spraak missen, kinderen, wier ouders die naam niet verdienen, kinderen, die aan bet be gin van het leven al voor de rechter hebben gestaan. Met duizenden zijn zij te tellen, die niet in het gezin kunnen worden opgevoed, maar die de omheining van een sterkere we reld nodig hebben, teneinde hen te beschermen tegen zichzelf en tegen de maatschappij. In de kindersanatoria rijen zich de bedjes aaneen, waarin de jonge patientjes, nu reeds besmet met die gevaarlijke volksziekte, waartegen de strijd altijd wel zal blijven. In de lighallen van de gezondsheidskolo- nies kennen wij het zwakke kind, wiens gezondheid nog niet is aange tast, maar dat tijdelijk in bos of aan zee herstel moet zoeken. In de in richtingen van barmhartigheid wordt het debiele kind verpleegd, dat het normale inzicht van zijn leeftijdge noot niet deelt en zo moeilijk is op te voeden, dat een buitenstaander zich verbijstert. Dit is hel vaak het kind uit het a-sociale gezin. Het kent meer dan één moeder en is de tel van zijn vaders kwijt. Dit is het kind, dat nooit door zijn ouders is beschermd, integendeel, dikwijls misbruikt en gebruikt. Verder houden honderden onder wijzers, leerkrachten, religieuzen en fraters zich bezig met het blinde en Naar te Nanking „van gewoonlijk betrouwbare zijde" wordt medege deeld, zijn ongeveer 30.000 main communistische troepen in het ge bied van Hlsoetsjou op de terug tocht. Men verklaarde, dat com munistische eenheden ten Oosten en ten Noord-Westen teruggeworpen zijn over de grenzen van Kiangsoe naar Sjantoeng. De communisten zouden zware verliezen hebben ge leden. Tiaijoean, de hoofdstad, van de provincie Sjansi werd door de communisten inog steeds hevig uit de lucht en vanaf de grond hevig gebombardeerd. Naar verluidt, be vinden de communistische troepen zich op ongeveer E k.m. van; de stad aan de Oostzijde. De situatie van de verdedigers werd „eritiek" ge noemd. Volgens berichten, die tele fonisch te Tientsin zijn ontvangen, zijn 10.000 man communistische troepen uit Mandsjoerije slaags ge raakt met regeringstroepen 15 k.m- ten Oosten van Tomgsjan. De aan val duurde twee uur, waarna lie communisten zich terug trokken. De regering zou in allerijl troepen zen den uit Peipinig naar Oost-Hiopeh om communistische concentraties al daar aan te vallen. De sterkte der regeringstroepen in Oost-Hopei (wordt geschat op 140.000 a 160.000 man. In Italië is een uitgebreide organi satie voor handel in blanke slavin nen ontdek). Uit de eerste inlichtin gen van de politie blijkt, dat een 30-tal jonge meisjes door middel van advertenties in de bladen, uitgaande van een zogenaamde Amerikaanse firma, aangeworvén was om zich als steno-typisten of dienstmeisjes naar het buitenland te begeven. Een maal over de Italiaanse grens, kwa men de meisjes in verschillende lan den in huizen van ontucht terecht. Het regionale comité van de vak organisatie van mijnwerkers in het Donetzbekken heeft 148.000 roebel (ongeveer 70.000 gulden) gezonden aan de stakende Franse mijnwer kers, aldus meldt Tass. Tengevolge van de droogte, die op het ogenblik heerst in het gebied van de rivier Georgina in Australië, sterft het vee er in grote getale. Grote gebieden grasland zijn geheel kaal. Tenzij het binnen veertien da gen regent, zal er misschien geen stuk vee meer in leven zijn. dove en stome kind en zij trachten met eindeloos, eindeloos geduld in deze afgesloten levens iets te bren gen van de vreugde van woord en klank. Wetenschappelijke instituten zijn opgericht, om het leven van al die kinderen te bestuderen, opdat de beste methode kan worden ge vonden hen voor het leven, aan welks begin zij staan, te wapenen. Al deze arbeid voor het kind, cul mineert in dit ene woord: Kinder bescherming. Voor de bescherming van het kind is dan oók de opbrengst van de kinderpostzegels, welke van 15 November tot 31 December weer in omloop zullen worden gebracht. Het zijn de zegels, ontworpen door de kunstenaar André van der Vos sen en verkrijgbaar in waarden van 2 (geelgroen), 5 blauwgroen), 6 (grijs), 10 (rood), en 20 ct. (blauw). Op deze zegels wordt een toeslag geheven van respectievelijk 2, 3, 4, 5 en 8 cent. Voor de bescherming van het kind in geheel haar omvang en zo ver schillende verschijningen, is veel geld nodig. Regering en particulier initiatief steunen naar vermogen. Een recordópbrengst van de Kin derzegels is nodig om het bestaande werk op peil te houden, en pers pectieven te openen voor de onont beerlijke uitbreiding en vernieu wing. Nederland, versta uw taak! Breng troost, genezing, hoop en toekomst mogelijkheden in het leven van dui zenden kinderen! Koopt Kinderpost zegels! Aain het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het 6e hoofd stuk (O., K- en Wi.) van de rijksbe groting 1949 is het volgende ont leend: Vele leden achtten het wenselijk, dat door 't stichten van 'n Onder wijsraad met verordenende bevoegd^ heden een nieuw orgaan wordt in geschakeld, dat bij de opbouw van het onderwijs belangrijke diensten zal kunnen bewijzen. In het bijzon der zij aandacht te besteden aan het 'wederom in ere herstellen van ide 8-jarige leerplicht. Vele andere leden gaven als hun oordeel, 'dat er wel een bijzonder ernstige lacune in ons onderwijsstel sel bestaat met betrekking toit het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. De gehele oplzet daarvan miskent, aldus deze leden, de groei ende betekenis van het maatschap pelijk vraagstuk van de opvoeding tot bewust staatsburgerschap. Vele leden achtten bet noodzake lijk, dat de volle aandacht besteed; iwordt aan het vakonderwijs, het nijverheids- en1 het lager landbouw onderwijs voor jongens bij de op bouw van het ondérwijswezen: Ne derland zal de strijd om zijn be staan slechts dan met kans op suc ces kunnen voeren. Opgemerkt 'wordt ook, dat de sa larissen der hoogleraren nog steeds niet aangepast zijn aan de na-oor- logse omstandigheden. Dit geeft het grote nadeel, dat een' groot deel der hoogleraren uitziet naar ne ven-inkomsten. Enige dagen geleden zijn de ar beiders, die aan de vernieuwing van de weg Ede-Apeldoorn nabij Otter- loo werkten, aan een groot gevaar ontsnapt, toen de grijparmen van een wals twintig grote scherp ge stelde pantserafweergranaten uit de grond omhoog woelden. Ongeveer op dezelfde plaats werd even later ook een grote granaat opgegraven. Men ging verder met graven en tot ver bazing van de arbeiders werden nu zestig scherp geladen pantserafweer granaten voor de dag gehaald. De mijnenopruimingsdienst heeft de ge vaarlijke projectielen weggehaald. Een vingervlugge bezoeker van het spoorwegstation te Bloemem- idaal beeft kans gezien de kas, die naar schatting van ide stationschef ongeveer f 300 bevatte, te ledigen m zich met de buit uit de voeten te maken. Vermoedelijk is de dief via bet perron achter het raam gekomen 'waar de lokettist de trein kaartjes verkoopt. Ongemerkt heeft hij zich toen van het geld meester gemaakt. Ingezonden mededeling U kiest natuurlijk een Tveiliger belegging. Wij garanderen stipte geheimhouding en 2% rente. Agenten: J. R. van der Wekken, Haven Zuidzijde B 32, Brouwershaven M. Krijger, Dorpsweg A 279, Bruinisse L. van der Velde, Winterstraat A 280, Dirksland K. B. bij de Vaate, Poststraat A 288, Nieuwerkerk W. B. M. den Boer Meelstraat 386, Zierikzee Donderdag 18 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijin dat het plaatselijk muziekgezelschap „Oos- terlands Fanfare" werd opgericht. Toen in 1898 de kroningsfeester ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina alom in den lande op luisterrijke wijze ge vierd werden, Wilde pok Ooster- land niet achterblijven. In hoge mate werd toen het gemis aan een muziekcorps gevoeld, want met moeite kreeg men een muziekge zelschap van elders, dat de fees telijkheden opluisterde. Op initia tief van enige personen werd een vergadering belegd om tot oprich ting van een corps te geraken. Van ide oprichters die deze zaak met groite voortvarendheid hebben aan gepakt noemen wij o.m- Wijlen 'de beren J. J. de Vos en Frans van der Hulle. Ook dient in dit verband te wonden genoemd de vorige bur gemeester, de heer J. C. van 'der Have, welke bij de oprichting en bij het voortbestaan der vereniging, deze altijd zowel met financiële als met morele steun heeft terzijde gestaan. Een vijftal directeuren heeft in deze halve eeuw over de vereniging de scepter gezwaaid. De heer N. A. Hottinga uit Zierikzee werd eerst bereid gevonden het di recteurschap op zich te nemen, het welk hij tal van jaren heeft waar genomen. Hierna volgde de heer van Steenbergen uit Steenbergen. Toen de heer Swenme van Ouwer- kerk, gevolgd door dhr. A- v. di. Berge te Oosterland, terwijl de hui dige 'directeur, ide heer M. Dorst, een veteraan der vereniging is, die reeds 41 jaren met zijn muzikale gaven (eerst vele jaren als lid) de vereniging heeft gediend. De hui dige bestuursleden, de heren J. G- Boot, voorz.; M. Dorst, vice-voorz.; Donderdag 18 November. HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9 g|rani; 10 morgenwijding; 10.15 arbeidsvi taminen; 10.50 kleutertje luister! 11 gram.; 11-20 zang en piano; 11.45 causerie; 12 concertorgel; 12.22 in 't spionnetje; 12.27 weerpraatje; 12.30 Nederlandse muziek; 1 nleuWs; I.15 mededelingen of gram.; 1.20 filmmuziek; 2 voorlezen; 2.15 so- listeneomeert; 3 voor zieken en ge zonden; 4 assortiment»; 5 kaleido- scoop; 5.20 welk dier? 5.30 voior ide knutselaars; 5.35 Johnny Meyer ■en zijn ensemble; 6 nieuwS; 6.15' sportpraatje; 6.30 voor de strijd krachten; 7 radiostrip; 7.10 avond school; 7.45 regermgsvoorlichtings- idienst; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 omroeporkest en solist; 8.40 woord en muziek; 9.35 hoor spel 10.25 ide speeldoos; 10.45 le zing; 11 nieuws; 11.1512 gram- HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed 'en kalender; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 voor de vrouw1; 9.05 gram-; 9.30 waterstanden; 9.35 kamerorkest en solist; 9.45 schoolradio; 10 gram-; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.40 schoolradio; 12 Angelus; 12.03 amusementsorkest (in ide pauze: iwieeroverzicht); 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 piano recital; 1.45 hoirs d'oeuvre; 2 gram. 2.40 causerie; 3 gram.; 3.30 piano recital; 4 bijbellezing; 4.45 gram-; 5 jeugdjournaal; 5.30 gram.; 5.50 sprookje; 6 die vijf Zakapara's; 6.15 midjdenstan'dsk.w'artier6.30 gram'.; 6.45 problemen; 7 nieuws; 7.15 Le ger des Heils; 7.30 actueel geluid; 7.45 orgelconcert; 8 nieuws; 8.05 prolong; 8.15 ster-avond; 9.30 fa miliecompetitie; 10 gram.; 10.05 ide vaart der volken; 10.25 kamerkoor; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuiws; II.1,512 gram. D. Istha, seer, en C. Meerman, pen ningmeester, zijin trouwens alle le den, welke vele jaren de vereni ging met hun beste krachten heb ben gediend. Vele „ups en downs" heeft onze „muziek" in deze vijftig jaren meegemaakt. Wij noemen iin dit verband o.m- de evacuatie, waar bij veel materiaal en ook het mooie vaandel, destijds de ver. geschon ken dotor de Ambachtsheer, baron Schimmelpenninck v. d. Oye, ver loren ging. Ook met een te gering ledental had men vaak te kampen, zomede met het traditionele kaste kort. Maar ook veel genoegen heeft het corps beleefd. Op tal van con coursen werd een prijs gewonnen, getuige de vele medailles. Tal van verenigingen die in deze vijftig ja ren werden opgericht, ondergingen het bekende lot van „Opgaan, blin ken en verzinken", doch „Ooster land's Fanfare" mag noig staan im zijn volle kracht. In de uitvoering die gegeven zal worden in de eer ste helft van December a.s. zal het gouden jubileum worden herdacht. Wij' feliciteren de muziekvereni ging gaarne met dit jubileum lem we hopen dat zij' nog tal van jarepl mag medewerken, in goede onder linge verstandhouding, om het mu zikale gedeelte van festiviteiten en dergelijke tot zijn recht te doen komen. Attlee en Churchill, in tegen woordigheid van mevr. Roosevelt, de Amerikaanse ambassadeur Lewis Douglas en verscheidene parle mentsleden, hebben een gedenk plaat onthuld, die ter nagedachtenis aan wijlen president Roosevelt aan de muur van de Westminster Abbey is aangebracht. De Hollywoodse filmmaatschap pij „Warner Brothers" deelt mede dat in de laatste weken 1000 em- ployé's zijn ontslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2