ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RODE GOLF TREKT OVER CHINA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De bemiddelingspogingen van Lie en Evatt ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaliinjg f 3.51, per week 27 oent. Losse nummers 10 oemt. Verschijnt iedere werkdag. Geen uitstel van de - raadsverkiezingen Het Engelse prinsje maakt het goed WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ocihtmam Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 niet in goede aarde gevallen Over het algemeen zijn de Wes telijke mogendheden niet bijzonder te spreken oiver ide bemiddelings pogingen va® Trygve Lie en minis ter Evatt. Antwoorden op de gestel de vragen zijn nog niet binnenge komen, maar naar de reacties te oordelen zijn de meningen over het geponeerde plan niet onverdeeld gunstig. Intussen gaan de bespre kingen onverminderd verder. De zes neutrale landen in de Veiligheids raad zijn ook in de weer gekomen en confereren onder voorzitter schap' van dr. Bramuglia. Er is ook een wijziging gekomen in het stand punt van de bemiddelaars in ver gelijking met de vorige maal. Des tijds werd gevraagd aan Rusland de blokkade op te heffen. Het had nu in de lijn gelegen Rusland enig ver wijt te doen over het feit van de besliste weigering, maar de huidige bemiddelaars hebben de behande ling van 'de kwestie nu over een andere boeg gegooid en de Weste lijke mogendheden, gevraagd of zij bereid zijn onder druk te onder handelen. Het is lang niet zeker of de Westelijke mogendheden daar op zullen ingaan. Doen zij het wel, dan heeft de Sow'jet-Unie met name Wysjinsky een overwinning ge boekt, doen zij' het niet dan zal er ongetwijfeld falie critiek op de „onverzoenlijke houding van de Westelijkt geallieerden" loskomen. De adviseurs van president Truman zijin niet voor het plan een bijeen komst te organiseren van de Grote Vier. Zij wijzen op het vlot func- tionneren van de luchtbrug en zijn verder van mening, dat het ogen blik ongeschikt is concessies te doen, die zouden leiden tot prestigever lies. Andere adviseurs zijn echter weer van het tegendeel overtuigd. Zij achten bet juist gewenst, dat Truman contact opneemt met Sta lin en de zaak eens openhartig be spreekt. Het probleem van de Duitse koopvaardij Duitsland heeft een bevolking van 80 millioen zielen en ean kustlijn van vele honderden kilometers en de vraag is gerezen of het wel bil lijk en verantwoord is dit land blij vend van de wereldzeeën te we ren- De Amerikaanse militaire gou- Abessijnse katjes genieten de voorkeur In de salons vain het Continental Hotel te Parijs is de 19de tentoon stelling van de katténclub in Frank rijk geopend tan bate van het Na tionaal Comité ter voorkoming van tuberculose. In vergulde kooien, met .w'i'tte zijde of blauw fluweel bespannen, rekken zich nonchalant de fraaiste vertegenwoordigers van het katten- utas uit. Van de ongeveer 300 deel nemers wiaren de katten uit Abes- sinië, de ^vedettes", zeer zeldzame dieren, waarvan men sinds 1940 nog geen enkel exemplaar in Frankrijk gezien had. verneur, Lucius Clay, is van het tegendeel overtuigd en staat op het standpunt, dat het economisch juist zou zijn, voor Duitsland een uitge breid seheepsbouwprogramma ten uitvoer te leggen. Clay is van mening, dat de wel vaart van de Brits-Amerikaanse zó ne met de uitvoering van een der gelijke maatregel ten zeerste ge baat zou zijn- Van. Nederlandse zij de, speciaal uit kringen van de re ders is op' dit bericht niet xmih gunstig gereageerd. Ook ten onzent is men van mening, dat het niet aangaat Duitsland voor altijd de weder opbouw van een koopvaar dijvloot te verbieden. Het stand punt van de Amerikaanse bezetter is ook begrijpelijk als man bedenkt, dat zeer vele millioenan dollars zijn gemoeid met het vervoer van en naar Duitse havens met behulp van buitenlandse schepen. Gezien van uit Nederlands standpunt lijkt de maatregel neer te komen op een tijdelijk offer, dat later vruchten afwerpen kan. Immers hoe eerder bet Duitse achterland weer ean ze kere welvaart heeft bereikt, des te eerder zal de Nederlandse economie daarvan de gunstige resultaten on dervinden. In eerste instantie ech ter zal de Nederlandse koopvaardij een terugslag ondervinden. Een uiterst belangrijk ding zal echter zijn, dat er scherp wordt toegezien op een eerlijke concurrentie. Het werven van vrachten moet geheel vrij zijn en de ene groep mag niet door bepaalde voorkeursbepalingeni worden bevoordeeld. Naar het A-D. weet mede te delen, is er van offi ciële zijde veel minder gunstig op het 'voorstel gereageerd. Van die zijde wordt er op gewezen, dat bij het verdrag van Potsdam Duitsland het hebben van een vloot van enige omvang werd ontzegd. Tevens wordt gewezen op de totale we- reld-seheepstounage, die geen dras tische uitbreiding meer behoeft of zelfs verdragen kan. Het is opval lend, dat het bericht geen- verras sing heeft teweeg gebracht. Mae Arthur voert in Japan een soortge lijke politiek en wil op deze wijze Japan weer op de been helpen. ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract «peeial* prijzen. Suecesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De gemeenteraadsverkiezingen zul len n ie t worden uitgesteld van volgend jaar tot 1950. De regering, die dit besluit aan de Tweede Ka mer mededeelt, in de memorie van antwobrd Binnenlandse Zaken, acht het tevens niet uitgesloten, dat in 1950 een Kamerontbinding tot nieu we Kamerverkiezingen zou kunnen leiden. Het centraal stembureau is begon nen met de voorbereiding van ©en nieuwe Kieswet. Met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen zal wor den nagegaan, welke maatregelen genomen moeten worden ten be hoeve van de militairen in Indo nesië. Luisterverbod in Sowjet-zone op kotnst De Russen bereiden een verorde ning voor, op grond wiaarvan het in de Sowjet-zöine verboden zal zijn te luisteren naar buitenlandse en West-Duitse radiostations, zo' meldt het met Britse vergunning ver schijnende blad „Telegraf". Bet Duitse Nieuwsbureau D.P-D. (Britse zóne) meldt ui't „welinge lichte kringen in de Sowjet-zone" -te hebben vernomen, dat- het mili taire Sow jet-bes tuur de rapporten bestudeert die tijdens het Nazi-re giem zijn opgesteld over de doel matigheid van een luisterverbod voer buitenlandse radio-uitzendin gen. „Economische sabotage" in Saksen De Controle-commissie in de Sowjet-zóne ven Duitsland ver klaart, dat vooraanstaande Duitse ambtenaren van de provincie Sak sen in de Soiwjet-zöne „steun ver lenen aain een complot tot econo mische sabotage". Deze ambtenaren in dienst van het ministerie van economische zaken in Sakse® en vian het provinciale bureau voor de industrie, hebban ,;de textiel- voorziening gesaboteerd door het dulden en steunen van een uitge breide clandestiene handel met West-Duitsland en de Westelijke zónes van Berlijn". China, sinds eeuwen het zorgenkindje (Van een bijzondere medewerker) Voor de zoveelste keer in de laat ste tientallen jaren is de aandacht van de wereld op China gericht. Wat zal het lot worden van dit geteis terde land? Zal de vloedgolf van communisten de kracht hebben om door te stoten naar het Zuiden en China's rijkste provinciën bezetten? Zo eenvoudig zal dit niet gaan, want men moet niet vergeten, dat geheel China een gebied omvat, dat 19 maal zo groot is als Duitsland. Het is wel vrij gemakkelijk voor een slang om zijn kaken zover open te sperren, dat het varkentje in de slokdarm kan glijden, maar om de enorme massa te verwerken, te ver teren, is een veel moeilijker op gave! Nanking staat in het centrum van de belangstelling. Het is daarom in teressant het gebied waarin deze grote stad gelegen is, eens wat na der onder de loupe te nemen. Nan king is niet alleen de zetel van Tsjang Kai Tsjeks regering, maar tevens de hoofdplaats van de pro vincie Yang-Hwei, een vruchtbare landstreek, doorstroomd door de enorme Yang-Tse-Kiang. Het gebied levert veel thee en zijde op en de lakwerkfabrieken waren voor de oorlog beroemd om hun fijnbewerk- te artikelen. Het is dan ook niet te verwonde ren dat de communisten hun be gerig oog lieten vallen op dit rijke gebied, terwijl ze met Nanking te vens de monding van de Yang-Tse- Kiang onder controle zouden krij gen. Wat dit betekent is duidelijk, wanneer men weet dat deze gewel dige waterweg één der verkeers aders is van China. De tijd voor het offensief De tijd, waarin het offensief be- Men kent verloren goed eerst I 4 als men het missen moet. WEERBERICHT Verwachting tot 'de avioud van 17 November: Aanvankelijk weinig Iwliimd' met hier en daar vorming •viain imevel of mist, later w'at toene mende ©n aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuitd- West, meest Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen-, weinig ver andering itn temperatuur. 17. Zon o|p 8.03, onder 16.47. Maan op 16.49, onder 9. Laatste Kwartier 23 Nov. De artsen van prinses Elizabeth hebben verkaard dat de toestand van de prinses en haar zoontje be vredigend is en dat alles normaal verloopt. De baby weegt ruim zes pond dn 3 ons. Uit alle delen der wereld kwa men telegrammen en gelukwensen bininein. Tot Maandagavond had men er plm. vierduizend geteld. Ex-koningin Mary vertoefde twee uren in het paleis en ook de zeven jarige prins William was er met zijn moeder, de hertogin van Gloucester. Prinses Margaret Rose blijkt ook zeer ingenomen te zijn met haar neefje, want bij de opening van een tentoonstelling te Sheffield ver klaarde zij: „Natuurlijk ben ik ook erg gelukkig 'en het is prettig te weten dat zovele anderen zich ook gelukkig voelen." De 23-jarige voormalige Duitse typiste Ursula Bauer, die erfgena me werd van een Amerikaans ver mogen van ruim achttien millioen dollar, is Zaterdag in de Protes tantse Kerk te Berlijn in het huwe lijk getreden met de 22-jarige Ame rikaanse luchtmacht-sergeant Axel Paul' Ongstad uit Oregon. gonnen is, werd wel met overleg en kennis van zaken gekozen. Was men met de aanval namelijk in de zomer tijd begonnen, dan zou men zich zeer veel moeilijkheden op de hals hebben gehaald, want in die tijd staan de oevers van de Yang-Tse- Kiang maar al te vaak mijlen ver onder water. De grote sneeuwmas sa's op de bergen in het achterland smelten in het voorjaar af en tot ver in de zomer kunnen de rivieren de enorme watermassa's niet ver werken. Dan breken de dijken en worden de akkers herschapen in één reusachtig meer, een zeer moeilijk operatieterrein voor een leger. De toestand wordt wel zeer zorg wekkend. De vruchtbare landbouw gebieden van Noord-China, met dik ke lagen löss bedekt soms be draagt de dikte' wel 100 meter! zijn al voor zeer grote delen in han den van de communistische rege ring. Ten Zuiden daarvan liggen de rijke thee- en zijdegebieden. Hoe wel men China's ertsrijkdom niet moet overschatten, ligt in het Zui den nog een begerenswaardige voor raad steenkool, ijzer, zink en kwik zilver. Zal ook over dit gebied de rode hand zich uitstrekken?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1