Min. Stikker in Nederland teruggekeerd THERMOGENE STAD EN PROVINCIE Wel en geen daling van het aantal incidenten f: LAND- EN TUINBOUW GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN RADIO-PROGRAMMA Minister Stikker is weer in ons land teruggekeerd, met de medede- loing, dat er nog wel een mogelijk heid bestaat, dat de besprekingen met de Republiek worden hervat. Zonder daarvoor een reden op te ge ven, kenschetste de bewindsman de toestand minder critiek dan op het ogenblik van aankomst te Batavia. Natuurlijk zal de minister eerst overleg moeten plegen met de re gering, die te beslissen heeft hoe er verder gehandeld moet worden. Te vens merkte minister Stikker op, dat er een scherpe teruggang van het aantal incidenten valt te con stateren, een mededeling, die na het bekend worden te Batavia, met de grootste nadruk werd tegengespro ken. Zoals bekend ligt het goederen vervoer stil. Volgens minister Stik ker zal waarschijnlijk het Rode Kruis worden ingeschakeld voor de gebieden, die in benarde omstandig heden verkeren. Uitdrukkelijk ver klaarde de minister dat hij zich verre heeft gehouden van enige bin dende afspraak. Alleen heeft de reis tot resultaat gehad, dat er een dui delijk beeld is gekregen van de Re publikeinse kijk op de verschillende omstreden punten. Over de inciden ten maakt Batavia zich uiteraard bijzonder druk. Ter plaatse is men van mening, dat er eerder een toename van de ongeregeldheden valt te constateren. Volgens een bericht van Associated Press zou minister Stikker in Ne derland zijn aangekomen met ver strekkende concessies. Volgens ver dere berichten uit deze bron, zou er tussen Hatta en Stikker over eenkomst zijn bereikt over de basis waarop de oplossing van de Indo nesische kwestie gevonden zal kun nen worden. Voorlopige interim-regering De basis zou dan zijn, dat er in de naaste toekomst een voorlopige in terim-regering zou worden gevormd. Deze zou overeenkomst vertonen met die van India, doch niet geheel volgens dezelfde beginselen zijn op gebouwd. Zij zou onder leiding van een soort ministeriële organisatie staan en zes maanden na de vorming ervan zou een wetgevende verga dering worden gekozen. Verder ver luidt dat het Nederlandse leger zou mogen optreden ter voorkoming van schendingen van de wapenstilstand, maar alleen na ruggespraak met de Republiek. Wat de concessies betreft, deze zouden betrekking hebben op de buitenlandse vertegenwoordiging van de Republiek tijdens de inte rim-periode. Van haar kant zou de Republiek erin hebben toegestemd, om gedurende die periode de Ne derlandse souvereiniteit de jure te Het gebruik van rubber in de land- en tuinbouw. Het is nog slechts luttele jaren ge leden, dat enkele vooruitstrevende boeren er toe overgingen hun wa gens van luchtbanden te voorzien. Sindsdien heeft het gebruik hiervan een enorme vlucht genomen en men kan wel zeggen, dat iedere boer er ten volle van overtuigd is welke voordelen deze luchtbanden geven. De besparingen en krachtverbruik hierdoor verkregen zijn van zeer grote betekenis. Het is overbodig hiervan thans nog een nadere uit eenzetting te geven, dit feit is vol doende bekend. Hoe vreemd is het dan dat men nog heel weinig van de kleinere landbouwwerktuigen met een rubberband ziet uitgerust. Speciaal denken we hier aan de kruiwagen. Het is toch welzeer op merkelijk te noemen dat men op bijna geen enkel boerenbedrijf een kruiwagen met rubberband aantreft Hoeveel gemak en voordelen zouden ook hiermede bereikt kunnen wor den. Niet alleen dat kruiwagens op luchtbanden veel lichter lopen dan de ouderwetse modellen, maar er zijn zoveel andere voordelen aan verbonden. De veerkrachtige lucht- erkennen en een concessie op mili tair gebied hebben gedaan. Voorts wordt nog gemeld, dat mi nister Stikker een brief van Hatta, die een compromis-overeenkomst zou bevatten, heeft medegebracht. In de kabinetszitting van heden zou minister Stikker verslag uitbren gen van zijn reis en zou de gehele kwestie woorden besproken. In Re publikeinse kringen is men van oor deel dat, wanneer geen overeen stemming wordt bereikt, de Repu bliek en haar leiders de vrijheids strijd voor geheel Indonesië zullen voortzetten. Ingezonden mededeling op de pijnlijke plek, bestrijdt ENZ. dozen d 50 en 75 ct. band beschadigd geen vloeren, het voortduwen van de kruiwagen is met een luchtband veel lichter. De kruiwagen met luchtband is prac- tisch trillingsvrij en kan schokvrij over straat- en keiwegen rijden. De kruiwagen met een luchtband zal gemakkelijk voort te duwen zijn over pas geploegd land. Ook hangt klei en sneeuw niet zo gemakkelijk aan een luchtband. Als men al deze voordelen zo beziet en nagaat dat op elk bedrijf een kruiwagen on misbaar is dan vragen wij ons af waarom geen kruiwagen met een luchtband. Het is toch wel de moeite waard, dat aan dit punt eens wat meer aan dacht besteed zou worden. Ongetwijfeld ligt voor toepassing van de luchtband bij de kleinere werktuigen voor land- en tuinbouw nog een groot terrein braak. ZIERIKZEE. Zaterdamididag ver gaderde in het „Huis van Nassau'' de Zierikzeese BÏestuurdersbonid met de besturen van de bij het N-V-V. aangestoten Vakbonds afdelingen on der voorzitterschap van de heer C. Koek. Het doel van de vergade ring, de komende propagamida-actie te bespreken, is reeds grotendeels bereikt doordat de voorzitter, de taak van propagandist voor het eiland iop' zich heeft genomen. Het ligt echter wel in de bedoeling neg dit seizoen, enige propagandisten meer, vml. in Westelijk Schouwen en Oostelijk Duiveland aan te stel len. Getracht zal worden in Febru ari a.s. te Zierikzee een filmavond voor het gehele eiland te organise ren met gelijke entreeprijzen voor Zierikzee en de buitengemeenten. Hoewel men enige honderdein kaar ten tekort komt, 'werd de kaartver koop voor ine uitvoering van net gezelschap Jan Vogel tot aller te- vreüenneTd geregeld. Besloten wier-i aianaesfe te Dduüigen aan hér ver zoek van de Amersfoortse Bestuur- dersbond, aan het Boinidsbestuur en de Algemene Raad van het N.V.V. om de heer Chr. de Vries in dat bestuur op te nemen. RENESSE. Zaterdag werd in ho tel Steinvoort de algemene leden vergadering van de afdeling Wes telijk Schouwen van de Vereniging Volksonderwijs" gehouden. Wegens verhindering van de voorzitter, de heer J. Vriesendorp1 van Ren ess©, werd de vergadering geleid' door de heer A. G- de Jonge. De waarn. penningmeester, de heer C. A. Boo- gerd, werd gedéchargeerd voor zijn gevoerd beleid. Wegens vacatures werden tot bestuursleden gekozen Mej. Hartog voor 'de onderaf deling Burgh, de heer W. P. K. Moelker voor de onderafid. Serooskerke, ter wijl verkiezing van een bestuurslid voor de onderaM. Haamstede, ont staan door bet vertrek van de heer Spanjaard, aangehouden werd. Als secretaris zal voorlopig de beer de Jonge optreden. De vergadering gaf het bestuur volmacht inzake de te voeren wintercampagne. Eens pier 2 jaren zal een propaganda- avond gehojuiden worden. De onlangs gehouden collecte •vpor de Hieldringstichtinig bracht ongeveer f 35 op. De zangvereniging „V.Z-O.S." alhier viert dit jaar haar 45-jarig bestaan. Het bestuur wil dit feit niet. onopgemerkt voorbij laten gaan, en bij de uitvoeringen, die binnenkort zullen plaats vinden, berdenken. De belangstelling voor uitvoeringen te Rienesse is steeds zeer groiot en nu boviendien een aantal afgevaardigden van diverse instanties en verenigingen bij deze viering niet mogen ontbreken, zul len thans 2 donateurs-uitvoeringen gehouden worden. Een bewijs, dat „V.Z-O.S.", ook Wat de organisatie betreft, grondig te wierk gaait. In de veilingloods had Vrijdag middag de ©indies plaats: van de door de afd. „Schouwen" van die Nederlandse Fruittelers Organisatie georganiseerde sorterinigs- en ver- pakkingscursus van fruit, w'elke on der leiding stoinid van de TuinboUw1- vakonderwijzer, de heer J. A. v. d. Weel, assistent bij de Rijkstuinbouiw- voorlichtingsdienst te Haamstede. De voorzitter van de Ned. Fruit telers Org., de heer J. C. Priemis, heette de leerlingen en nadere be langstellenden welkom, in het bij zonder de Rijkstuinbouiw'consulent, Ir. W. van Soest, en de adjunc't- Rijkstuinbouiwtoomsulent, Ir. Vrijhof, die beide als jurylid fungeerden. Hierna ving de eindles aan, Welke bestond" in het verpakken van twee kisten Stamdaardfruit, n.l. ean met Goudreinetten en 'een met Jonathan. Er werd biji de beoordeling gelet op: 1. sortering, 2 verpakking en 3 algemeen voorkomen, waarvoor maximaal 50 punten behaald kon den worden. Na afloop van de les maakte Ir. v. Soest de uitslag be kend, waarbij hij opmerkte, dat de afwerking in het algemeen wel iets beter kon Zijn, doch dat het resul taat over het geheel genomen zeer goed w'as. Dat deze cursus door de fruittelers op prijs gesteld Werd, bleek volgens de spreker uit de grote belangstelling van die zijde. Hij dankte het bestuur van de N. F.O. voor het organiseren van deze cursus 'en de heer v. d. Weel voor zijn goede leiding. De uitslag w'as als volgt: J. N. Beije, Renesse 431/2 punt; J. J- Janse, Renesse 411/2 p.; A. C- Dorremain, Renesse 41 p.; W. Vlaander, Noordwelle 39 p.; J. D. Priemis, Renesse 381/2 p.; B- ide Ruiter, Renesse 381/2 p.; R- P. Steur, Renesse 38 p.; M- Verseput, Renesse 371/2 p.; A- R, Verseput, Renesse 371/2 p.; K. v. Schelde, Renesse 371/2 p.; C. Fasol, Renesse 36 p.; L- ide Jonge, Noordwelle 351/2 P-; L. v. d. Wende, Renesse 351/2 pi.; die allen het 'diploma verkregen. De cursist C. Fasol dankte namens alle deelnemers de heer v. d- Weel voor zijn prettige wijze van lesgeven on der aanbieding van ean blijvend aandenken. Hierna nam de voorzitter van de N.F.O. het Woord, die er zijn vol doening over uitsprak, dat deze cursus in Rer.esse is gehouden, waar door ook in deze hoek van Weste lijk Schouwen de activiteit der fruit telers gewekt is, hetgeen naar hij hoopte ook zou blijken uit de deel name aan de binnenkort te houden snoieicursus. H'ij feliciteerde de cur- Woensdag 17 November HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 kookpraatje; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11 gram.; 12 The Ramblers; 12.30 weer- paatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 Mari nierskapel; 1.50 gram.; 2 gesproken portret; 2.15 jeugdconcert; 3 hoor spel; 3.25 gram.; 3.30 De Regenboog; 4 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 vragenbeantwoor- ding; 5.15 gram.; 5.40 Kwartet Jan Corduwe'ner; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 gram.; 6.25 toespraak; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 lezing; 7.15 zang en piano; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 din gen van de dag; 8.15 nieuws; 8.20 operettefragmenten; 8.55 muzikaal hoorspel; 9.55 liederen; 10.15 Metro- pole-orkest en solist; 10.45 gedichten 11 nieuws; 11.15 zang en orgel; 11.35 -12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.15 hoorspel; 12.05 gram.; 12.30 weer o ver zicht; 12.33 ensemble Lachman; 1 nieuws; 1.15 Vrij en blij; 1.45 gram.; 2.30 kamerplanten; 3 omroeporkest; 4 gram.; 4.15 voor de jeugd; 5.30 gram.; 5.45 medische causerie; 6 koorzang; 6.30 piano en orgel; 7 nieuws; 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 pro- grarqma-proloog; 8.15 Residentie-or kest en solist; 9 lezing; 9.25 Swee- linck-kwartet; 10 orgelconcert; 10.30 zang en piano; 10.45 overdenking; 11-12 gram. sisten met het behaalde diploma en deelde mee, Idat de N..F-0. voor de idrie beste cursisten een prijs be schikbaar stelde, die hij ihiema uit reikte. Hij dankte verder de heter v. id. Weel voior de gegeven lessen, ide fruittelers voior het beschikbaar stellen van fruit voor deze cursus, het bestuur van de veiling voor bet beschikbaar stellen van de loods, ide jury viotor haar werk, de Com missie van Toezicht voor haar me dewerking en alle belangstellenden voor hun aanwezigheid. Tot slot dankte de heer v. ld. Weel de cur sisten voor hun spontane medewer king en hij1 wekte hen op, deel te nemen aan de komende Fruitteelt- cursus. NOORDGOUWE. H'et bestuur van de Culturele Vereniging besloot 26 Nov. a.s. ean filmavond te organi seren, met toelichting door dhr. Wilming. Voorts wordt binnenkort een damavond belegd Waarvoor sterke spelers worden uitgeoodigti; Waarna getracht zal worden ©en damclub te stichten. In de loop van het Winterseizoen zal men ook nog trachten die Kronittgsfilm te doen vertonen, benevens zo moge lijk nog ©en aparte Niwin-avond. Uit de besprekingen tezaké de lo pende leesportefeuille's blijkt, dat het aantal deelnemers per porte feuille wiel wat laag is, waardoor de kosten vrij hoog zijn. Er zal per 1 Januari of 1 Dee. ©an reorgani satie komen, waardoor, het aantal portefeuilles wordt ingekrompen en bet aantal deelnemers opgevoerd, wat tot een aanmerkelijke verla ging van hetleesgeld kan leiden, wat in bet komende jaar dan per maand Wordt geinld. Hierdoor zul len meer mensen in de gelegenheid zijn de „portefeuille" te nemen. Ook bet karakter Wordt enigszins gewijzigd, door het omruilen van 'enkele bladen, een en ander in overleg met de uitgever. Onder zocht zal WOrden nog een aantal' boeken bij te kopen om de aantrek kelijkheid te verhogen. BRUINISSE. Ook in de week van 6 tot 11 No vember 1948 Was ide ex port van mosselen bevredigend, al

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2